Што после COVID-19

Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.012
види, можам и јас да тролам неповрзано со чат пат некое смајли... ама знаеш тоа го прават подли суштества попут оние што ми се во потписот, а тие што ме знаат знаат дека не е тоа мој стил...

Еве вака чисто гласно ќе размислувам... Дојде да ме тролаш на темата што ја отворив прееска и посакуваш да сум нервозен па уште гледам си ја поткрепуваш желбата со смајловци, небаре ќе стане вистинита. Па лека ноќ ако сум можел да заспијам... И јас сега треба да сум нервозен заради тоа??

Не бе човек, јасно и гласно во прошлиот пост ти објаснив што ме фрустрира.. а ми се чини и го покажав тоа пред некој ден... А ти покажа уште тогаш каков лигуш си пуштајќи се како падобранец во мојата расправа со Пеја, потврдувајќи се дека си тип на човек каков што ги има во листата на мојот потпис ... Па башка сега и толкава слика од моите казнени поени заокружени па уште... Знаеш, јас сум растен у Топаанско таквите буљаши со предавничка душа многу лошо си поминуваа кај нас и за среќа ете ми останало тоа да ги намирисам и очигледно без погрешка .... и не се секирај, тоа што ти изгледам нервозен во твое присуство очигледно е некаква алергиска реакција... пошто таквите луѓе како тебе се без кичма и неможеш во нив да видиш сопствен став, па така и неможам ниту да ги земам сериозно ... ниту пак да осетам инфериорност во нивно присуство...
Now say that without crying.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.016
Now say that without crying.
Да да, баш за ваквите подли и лигави обиди за тролање мислев... се гледа спремен си... а очајот на мегдан ...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Сепак постои огромна опасност од недостиг на храна. Забрани за движење, изолации, карантини. А нивите треба да се обработат. Дали сите ќе бидат обработени? Или само делумно?
Ако имаа производство како минатите години, не ќе има проблеми. Ние ќе увезуваме од Србија, западот ќе увезува од каде и досега увезувал. Но ако производството биде преполовено, западот ќе го однесе српското жито. Реални се шансите да биде баш така, секаде е вонредна состојба со ограничено движење,
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.016
Сеепак постои огромна опасност од недостиг на храна. Забрани за движење, изолации, карантини. А нивите треба да се обработат. Дали сите ќе бидат обработени? Или само делумно?
Ако имаа производство како минатите години, не ќе има проблеми. Ние ќе увезуваме од Србија, западот ќе увезува од каде и досега увезувал. Но ако производството биде преполовено, западот ќе го однесе српското жито. Реални се шансите да биде баш така, секаде е вонредна состојба со ограничено движење,
Абе за да дојде до такво сценарио, како што вика Димитар, треба да има причина.. Зошто еве би имало недостаток на жито ??? Неможе валидна причина да биде суша, бидејќи суша може да има и ако нема корона... Ако е така, може нели и астероид да не стрефи...

Прашањето беше дали самата пандемија како последица може да донесе недостаток на жито. Јас искрено не верувам дека било која земја ќе си дозволи да ги остави нивите непосеани, а според информациите што ги имаме вирусот не е до толку страшен, па обработката на нивите да е опасна по животот на луѓето... Така да мислам дека нема да има недостаток на жито, освен ако до пред почетокот на пролетната сеидба не се деси нешто драматично во врска со пандемијава...
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
515
Поени од реакции
1.016
Струмица, Пелагонија, Овчеполието, Полог...
Ама треба да се обработува, а ние ниту механизација имаме, ниту луѓе за работа на нивите...
Лидерот на социјалистите, Љубисав Иванов знаеше да истакне: “земља има, но младите не ја работат!”
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Абе за да дојде до такво сценарио, како што вика Димитар, треба да има причина.. Зошто еве би имало недостаток на жито ??? Неможе валидна причина да биде суша, бидејќи суша може да има и ако нема корона... Ако е така, може нели и астероид да не стрефи...

Прашањето беше дали самата пандемија како последица може да донесе недостаток на жито. Јас искрено не верувам дека било која земја ќе си дозволи да ги остави нивите непосеани, а според информациите што ги имаме вирусот не е до толку страшен, па обработката на нивите да е опасна по животот на луѓето... Така да мислам дека нема да има недостаток на жито, освен ако до пред почетокот на пролетната сеидба не се деси нешто драматично во врска со пандемијава...
Гледаш дека постои полициски час. Движењето е ограничено. Земјоделците наместо да се занимаваат со нивите, треба да мислат на вадење дозволи. Ако еден во семејството е заразен, сите се во карантин. Расипан трактор, нема мајстори. И за нив важи полициски час.
Кога мислиш дека е почетокот на сеидбата? Досега половина од нивите требаше да бидат засеани.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.016
Гледаш дека постои полициски час. Движењето е ограничено. Земјоделците наместо да се занимаваат со нивите, треба да мислат на вадење дозволи. Ако еден во семејството е заразен, сите се во карантин. Расипан трактор, нема мајстори. И за нив важи полициски час.
Кога мислиш дека е почетокот на сеидбата? Досега половина од нивите требаше да бидат засеани.
ОК, тоа е веќе друг муабет, можни се значи извесни компликации, само времето ќе покаже до кој степен ....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.919
Гледаш дека постои полициски час. Движењето е ограничено. Земјоделците наместо да се занимаваат со нивите, треба да мислат на вадење дозволи. Ако еден во семејството е заразен, сите се во карантин. Расипан трактор, нема мајстори. И за нив важи полициски час.
Кога мислиш дека е почетокот на сеидбата? Досега половина од нивите требаше да бидат засеани.
Земјоделците не чекаат, веќе почнаа да ги работат нивите. Да не паднеше снег сега масовно ќе се ораше.

Еве дури и во Дебар, почна откупот на јагнињата. Не знам колку успешно функционира, но почнаа да работата на тоа.

Мислам дека Министерство за земјоделство треба да направи некаков план во соработка со кризниов штаб и да ги пеглаат сите можни проблеми.

Инаку како дополнителни проблеми што може да се јават во најлошо сценарио, би требало да имаме и втор бран до крајот на летото или во есен, и трет бран в'година.

Во вториот бран од Шпанскиот грип умираа најмногу млади луѓе.

Вирусов споро, но континуирано мутира.
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.012
Постои усмен договор да не се чепкаат земјоделците за преку викенд по 16h.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Земјоделците не чекаат, веќе почнаа да ги работат нивите. Да не паднеше снег сега масовно ќе се ораше.
Земјоделците не чекаат, ама овие што ги носат прописите чекаат. Еден земјоделец треба да патува 20-30 километри за дозвола која важи 7 дена. Поголем дел од нив не работат со интернет, мораат да се молат по министерствата. Два дена неделно изгубени.
Постои усмен договор да не се чепкаат земјоделците за преку викенд по 16h.
Меѓу кои странки е склучен тој договор? Не можам да се повикам на усмен договор кога ќе ми пишат казна од 2000€.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Таа пченка ја јадат кравите, и потоа ја „тофтат“ и тоа после е гориво, така прават и Везешари прават струја од кокошките.
Везе шари откупува ниви со пченка и прави силажа за струја, не ја користи силажата за јадење на стоката.
А и откупува свинско ѓубре плус.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Везе шари откупува ниви со пченка и прави силажа за струја, не ја користи силажата за јадење на стоката.
А и откупува свинско ѓубре плус.
Знам дека се први био гориво од пченка, но и дека се користи изметот од животните за био гориво (мислев дека тоа и е главно гориво),
многу битна работа е што тие биоцентрали наплаќаат поскапа струја одшто да речеме е од РЕК Битола, секаде форсираат зелена енергија, ама никој не ја кажува цената на чинење на таа енергија.

Значи од една страна ти продаваат поскапа храна бидејќи толку се произвела, ама и од друга страна дел од произведената храна станува струја која пак ти ја продаваат поскапо бидејќи влезните трошоци им се поголеми.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.016
Знам дека се први био гориво од пченка, но и дека се користи изметот од животните за био гориво (мислев дека тоа и е главно гориво),
многу битна работа е што тие биоцентрали наплаќаат поскапа струја одшто да речеме е од РЕК Битола, секаде форсираат зелена енергија, ама никој не ја кажува цената на чинење на таа енергија.

Значи од една страна ти продаваат поскапа храна бидејќи толку се произвела, ама и од друга страна дел од произведената храна станува струја која пак ти ја продаваат поскапо бидејќи влезните трошоци им се поголеми.
незнам дали е точно баш ова, пошто продажбата иде преку евн, а овие со алтернативни централи користат субвенции...

Иначе енергијата од измет и тоа како е зелена, пошто изметот ослободува гасови кои придонесуваат во загадувањето....
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
незнам дали е точно баш ова, пошто продажбата иде преку евн, а овие со алтернативни централи користат субвенции...

Иначе енергијата од измет и тоа како е зелена, пошто изметот ослободува гасови кои придонесуваат во загадувањето....
Субвенциите веројатно од небо мислеш дека паѓат, регулаторна одредува цена спрема трошоците што ги имале претходната година, затоа со либерализацијата ЕЛЕМ ја намали цената за ЕВН да не ја зголеми цената за крајните потрошувачи, технички ја субвенционира скапата струја од био и фото централите (сосема друга и обемна тема).

Да изметот ослободува гасови и затоа се користи во био централите, и јас мислев дека главното гориво им е тоа, ама ете како што кажуваат овие директно почнале од нива во централа, притоа прескокнувајќи ги животните (сигурно и е повеќе профитабилно), има доста видеа по јутуб како оди тоа.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Био-Гас горивото им е мешавина од измет, пчекарни кочани и растителен отпад.
Овие двете последни, и тоа како луѓето ги палат(за апсолутно ништо), ба барем да има некаква добивка.
Во формна метан, етан исл.
Можеш и дрвенестите-тревастите отпади од нива одделно да ги гориш, само што нема кој знае колкаво прозиводство...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom