Коронавирус (COVID-19)

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Во Кина ја намалија смртноста со тоа што зимаат крв од веќе оздравените и прват лек, нашиве ја пуштија Цаца дома, наместо пола крв да и ја извадат.
Тоа не е лесна работа. От крвта се вади плазма.
Тоа може да се прави за мал броj луге. Не може да е масовно.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Мене па ме чуди што не го разбирате фактот дека сите тие луѓе кои припаѓаат во ранливите групи и биле заразени и починале, доколку би немале корона би си го живееле животот уште 2-3-5-15 години, кому колку му било пишано.
Да, тие секако биле стари, болни, меѓутоа ако ја немаше короната тие ЌЕ БЕА ЖИВИ.
Да, може ќе умреа во меѓувреме од друга причина, а може и не, кој може да го определи тоа? “Благодарение” на короната умреле секако, значи инфекцијата со вирусот е тоа што ги бутнало преку границата и е дефинитивна причина за нивната смрт.
Што ве збунува тука, што не е јасно?
Овој одговор е чиста хипотетика, дали по тебе значи дека доколку тој вирус дојде кај било кој со ваква клиничка слика и тој обавезно умира ? Па знаеш ли колку ги има со тешка симптоматологија па не умираат. Дали сигурно тврдиш дека ако го има вирусот не може да умре од некои патогени бактерии како стафилококи, стрептококи, ешерихија коли,ентерококи и милион други кои таков организам за кратко време партал го прават, зошто мислиш дека овој вирус е поопасен од нив, зошто мислиш дека е поопасен од еден грип кој секоја година мутира и секоја година е се поопасен. Како може да тврдиш дека се друго отпаѓа и можно е да биде причинителот само тој, тестирањето ако покажало дека го има вирусот не е никаков доказ дека леталниот исход е причинет само и само од тоа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.092
За мигрантите во Италија прашав од причина што излегува дека се отарасуваат од пензионери, а од др страна во нивни домови може да населат мигранти. Во тој контекст ми одеше муабетот. Може звучи ко теорија на заговор, ама мене така ми изгледа за сега.
Тоа би било возможно, ако зборувавме за некоја држава со западен, а не со јужњачки менталитет. Уствари во Италија и Шпанија бројките се такви какви што се, баш заради тие причини. Живеат по 2-3 генерации во иста куќа, на ист имот. И еден ќе ја донесе болеста дома, сите 20 се заболени. Така да, и да им умрат старите, празни куќи за мигранти, нема да има. Ама има полиња со јаболка за нив.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.704
Поени од реакции
36.671
Зашто би лежел некој внатре ако не е наместена? Ти лежиш во куќа без таван со пола керамиди наместени?

Мислам дека ќе ја пуштат за некои 2 недели минимум кога ќе почне и да се пополнува капацитетот на инфективна.
поентата ми беше до тоа ниво беа паднато шаторите, едвај метро од земја.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Имаш доволно инфо на нет за компликации, меѓу кои и случајот со дечкото, ама кога ќе размислам можно е од што имал 10-на килограми плус, акутно, за само неколку дена да му се распаднат белите дробови, има логика :facepalm:
За жал нема логика. Има логика ако има туберкулоза или рак на бели дробови, нема вирус со таква клиничка слика, слободно демантирај ме.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
поентата ми беше до тоа ниво беа паднато шаторите, едвај метро од земја.
Мене ми беше поентата дека не е во употреба и дека сеуште ја монтираат, нема зашто некој да спие.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мене па ме чуди што не го разбирате фактот дека сите тие луѓе кои припаѓаат во ранливите групи и биле заразени и починале, доколку би немале корона би си го живееле животот уште 2-3-5-15 години, кому колку му било пишано.
Да, тие секако биле стари, болни, меѓутоа ако ја немаше короната тие ЌЕ БЕА ЖИВИ.
Да, може ќе умреа во меѓувреме од друга причина, а може и не, кој може да го определи тоа? “Благодарение” на короната умреле секако, значи инфекцијата со вирусот е тоа што ги бутнало преку границата и е дефинитивна причина за нивната смрт.
Што ве збунува тука, што не е јасно?
Не можам да се согласам со ова. Ако не беа болни голема е шансата да ја преживеат короната. Дури и здрав човек заразен со корона може да доживее инфаркт и да почине. Зарем и за него треба да речеме дека починал од вирусот? А баш така се водат случаите, секој заразен од вирусот се вбројува во корона.

Како што се води сегашната статистика, сите починати се водат под корона (доколку биле заразени). Нема повеќе срцеви и мозочни удари, нема карциноми, нема белодробни заболувања...
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.122
Поени од реакции
2.302
Италија пак нагоре ќе помине време изгледа додека се стабилизира ситуацијата
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не можам да се согласам со ова. Ако не беа болни голема е шансата да ја преживеат короната. Дури и здрав човек заразен со корона може да доживее инфаркт и да почине. Зарем и за него треба да речеме дека починал од вирусот? А баш така се водат случаите, секој заразен од вирусот се вбројува во корона.

Како што се води сегашната статистика, сите починати се водат под корона (доколку биле заразени). Нема повеќе срцеви и мозочни удари, нема карциноми, нема белодробни заболувања...
Жената од Куманово прва што умре од „корона“ по муабети што слушам во секунда и се слошило и починала и веројатно срцев удар, но бидејќи била заразена од вирусот кој што ја тестирале од како умрела и тестот бил позитивен, веднаш известија дека е од вирусот почината.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во Кина ја намалија смртноста со тоа што зимаат крв од веќе оздравените и прват лек, нашиве ја пуштија Цаца дома, наместо пола крв да и ја извадат.
По презимето мажена е за влав, ако и она е влаинка, чур ќе даде она нешто :D
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.360
Во Италија, некој пресметал дека до 27 март имало 11,2 милиони со корона.
Како се спроведува тестирањето во Италија?

- Според мојата пресметка, бројот на Италијанци што до 27 март биле во контакт со коронавирусот изнесува најмалку 11,2 милиони. Со оглед на тоа дека до тој датум со тестирања беа потврдени 86.498 заразени, значи дека гледаме само 0,7 отсто од реалниот број. Тоа е последица на начинот на тестирање, особено во Ломбардија - објаснува Форести.
https://www.fakulteti.mk/news/01042020/ugleden-matematichar-tvrdi-deka-vo-italija-ima-povekje-od-11-milioni-zarazeni-so-koronavirusot


Кај нас пола од оние што умреа не ги ни знаеа дека се од корона, којзнае колкумина го имаат раширено и прележано.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
743
Поени од реакции
1.602
Statistikata na mrtvi od korona treba da se vodi vo smisol na direktni komplikacii predizvikani od virusot koj rezultiral so smrt. Znaci smrt kako posledica na distributiven sok( sepsa ) ili pak respiratorno otkazuvanje kako posledica od kovid-19 (vo nikoj slucaj akutno tuku pacient pozitiven na kovid 19, so hronoloski oslabena respiratorna funkcija a takvi primeri se samo na respirator). Kovid 19 vo nikoj slucaj ne predizvikuva akutno respiratorno otkazuvanje ili infarkt ili bilo koja druga urgentna sostojba. Mislam deka germancite imaat vakov statisticki algoritam (zatoa i statisticki se zavedeni pomalku mrtvi ). Na primer 31 godisniot , pa zenata so nenadejno vlosena sostojba ke bea definirani kako druga pricina za smrt.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Не можам да се согласам со ова. Ако не беа болни голема е шансата да ја преживеат короната. Дури и здрав човек заразен со корона може да доживее инфаркт и да почине. Зарем и за него треба да речеме дека починал од вирусот? А баш така се водат случаите, секој заразен од вирусот се вбројува во корона.

Како што се води сегашната статистика, сите починати се водат под корона (доколку биле заразени). Нема повеќе срцеви и мозочни удари, нема карциноми, нема белодробни заболувања...
Имаш некоја потврда дека така се води статистиката? Дека луѓе кои не биле заразени од корона и да речеме загинале во сообраќајка се вклучуваат во бројката на умрени од корона?
И немојте со овие муабети веќе кога би бил здрав би преживеал, објаснив веќе зашто. Корона de facto и непобитно е причина за смртта на тие луѓе, без разлика што имале преегзистирачка состојба бидејќи без короната тие ќе си живееле исто како и претходно. Инфекцијата од короната ја направила бурата во организмот и тоа е она што довело до нивната смрт.
Логикава ваша е како да речеме дијабетичар да го згази кола и ти да речеш дека причина што умрел е дијабетот, не тоа што го згазила кола.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.202
Поени од реакции
15.254
Ѓоко бе и порано си шпекулирал и продолжуваш да шпекулираш. Прашај го твојот пријател зошто Здравствен дом Вевчани е во карантин?
Половина од муабетите ти се рекла казала
Počinatata denes e od Labuništa.....taka da zaedno so del od administratorite da ne drndate mnogu
Ne pominaa ni 12 časa ....i vi stigna demantot
A gledam site se pravat na mutavi denes...:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom