Најекономично греење (затоплување)

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Ima li link od katalog za klima uredi Gree 2020 ?
Odnosno dali i koga ke izleze katalogot ??
А што ќе ти каталог?
Нели купи клима, или не си задоволен или ги менуваш ко чорапи климите ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
А што ќе ти каталог?
Нели купи клима, или не си задоволен или ги менуваш ко чорапи климите ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Mene ne mi treba klima jas imam i sum zadovolen.
Nisto loso nema vo toa sto ako go ima nekoj katalogot da go postavi tuka na Forumov.
Bez razlika dali e katalog na Gree Midea TCL Haier Vivax i drugi brendovi.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Mene ne mi treba klima jas imam i sum zadovolen.
Nisto loso nema vo toa sto ako go ima nekoj katalogot da go postavi tuka na Forumov.
Bez razlika dali e katalog na Gree Midea TCL Haier Vivax i drugi brendovi.
Нема ништо лошо во тоа точно. Но тоа треба да го бараат луѓе што се во потрага по купување клима.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Попопо Амберов зимава мајка расплаче, ме немаше подолго на форумов а зимава ја поминав багатела без изолација ПВЦ Стирополи и други циркузи хаха во село на 1.000 метри надморска висина во планина a температура која ја одржаваше константно 23°, сметките до сега:
Декември : 3300
Јануари : 3700
Фебруари : 3500
и ќе повторам пак, ПРОДАВАМ ДРВА 6 метра Бука, цепени суви БАРУТ
:D
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.197
Поени од реакции
3.579
Попопо Амберов зимава мајка расплаче, ме немаше подолго на форумов а зимава ја поминав багатела без изолација ПВЦ Стирополи и други циркузи хаха во село на 1.000 метри надморска висина во планина a температура која ја одржаваше константно 23°, сметките до сега:
Декември : 3300
Јануари : 3700
Фебруари : 3500
и ќе повторам пак, ПРОДАВАМ ДРВА 6 метра Бука, цепени суви БАРУТ
:D
Ostaj druze sega na snegov ke se javi flegmata so negovite 3kw ostaj koj ke cita ... i taka e dosadno ...
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
@ts01 јас си реков најде муштерија за дрвата ко видов дека пиша, пошто знам овде имаше некој шо палеја и шпориња огној ритуали да му помогнат на инвертерот така пишело во упатството на уредот, @Strelec шо велиш ти ДА "али" НЕ :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.197
Поени од реакции
3.579
@ts01 јас си реков најде муштерија за дрвата ко видов дека пиша, пошто знам овде имаше некој шо палеја и шпориња огној ритуали да му помогнат на инвертерот така пишело во упатството на уредот, @Strelec шо велиш ти ДА "али" НЕ :D
se seguvas deka 1vi april aa ?? abe koj sporina ne zafrkavaj amber e sporet/kjumbe sam po sebe ...ne moze nikoj da go stigne ... eve go i denes 12h nema prekinato da vrne sneg T= -1 ogromna vlaznost/veter/sneg idealno za Df, od 7.35 sabajle ne ni pomisluva da pravi...
 
Член од
3 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
2
se raboti za kuka

gledam ovaa gree amber e 09, jaka e za minusni temperaturi ali kako bi modulirala e prasanje

daikinot dobro moduliral, tivok bil ali na -7 dava 2.45kw, dali e toa dovolno ili ke treba da se dogreva

za fujitsu imam procitano dobri raboti ama toa za starite modeli llcc lmce

za toshiba ne znam nisto, ke razgledam
За да не те боли главата Јапонско!!!
По можност Тошиба
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
I opet.. na starava kajla obesena na klimava ili na accuweather da se veruva odnosno zema vo predvid.. vo merenjeto performans na primer..
Od -3.5 do 1C baagi razlika ima nali! IMG_20200401_134642.jpg IMG_20200401_134549.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Чисто за евиденција временската ситуација на ден 1.Април.2020 е оваа....лупа снег ко никад досега, Влажност 90% и Температура околу нулата, снег врне ко да сме на Алпите, од вечерта до сега 10цм сигурно има напѓано, до вечер ке видиме дали тие 10 ке станат 20 или 50цм
IMG_20200401_150524.jpg

Амберот еднаш ми направи дефрост и сакам да го опишам тој момент со покажување податоци отчитани на жичан котролер кој никој не го има овде ама може да им стане јасно што се случува при дефрост циклусот.
Во Дефрост периодот, внатрешната единица Evaporator пошто е на мод ладење има темперартура -20Ц, надорешниот именувач е со Т=0Ц и го топи мразот.
IMG_20200401_125025.jpg
По завршување на дефрост циклусот и вреќање на мод греење нормалната работа на Амберот е оваа....76Ц/58Ц, сега Евапоратор (Исапрувачот-внатрешната) има 58Ц температура а не -20 нели ? Сега е 58Ц
IMG_20200401_130731.jpg
Има и 76Ц на излез мерено на цевка од надворешна, но издувано со одреден издув кој не е мал даваат 58Ц на изменувачот на внатрешната.
Овакви мерења на модели од ниска /средна класа а цени високи од 36 до 50к неможе да извадат Тошиба/Митсу и остала компанија-боранија наменети за Топла Климатска Зона.
Може само да ни прднат под пенџерот Тошиба со евентуално 45Ц на Evaporator, тие модели се за у Шпанија Уругвај и Бразил, не се за снег и греење, за ладење се ТОП Ама греењето им е слаба страна...грелаки ке ви требаат на 1000евра платени клими.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Чисто за евиденција временската ситуација на ден 1.Април.2020 е оваа....лупа снег ко никад досега, Влажност 90% и Температура околу нулата, снег врне ко да сме на Алпите, од вечерта до сега 10цм сигурно има напѓано, до вечер ке видиме дали тие 10 ке станат 20 или 50цм
Прегледај го приврзокот 242207

Амберот еднаш ми направи дефрост и сакам да го опишам тој момент со покажување податоци отчитани на жичан котролер кој никој не го има овде ама може да им стане јасно што се случува при дефрост циклусот.
Во Дефрост периодот, внатрешната единица Evaporator пошто е на мод ладење има темперартура -20Ц, надорешниот именувач е со Т=0Ц и го топи мразот.
Прегледај го приврзокот 242212
По завршување на дефрост циклусот и вреќање на мод греење нормалната работа на Амберот е оваа....76Ц/58Ц, сега Евапоратор (Исапрувачот-внатрешната) има 58Ц температура а не -20 нели ? Сега е 58Ц
Прегледај го приврзокот 242213
Има и 76Ц на излез мерено на цевка од надворешна, но издувано со одреден издув кој не е мал даваат 58Ц на изменувачот на внатрешната.
Овакви мерења на модели од ниска /средна класа а цени високи од 36 до 50к неможе да извадат Тошиба/Митсу и остала компанија-боранија наменети за Топла Климатска Зона.
Може само да ни прднат под пенџерот Тошиба со евентуално 45Ц на Evaporator, тие модели се за у Шпанија Уругвај и Бразил, не се за снег и греење, за ладење се ТОП Ама греењето им е слаба страна...грелаки ке ви требаат на 1000евра платени клими.
ke ti recat ne meri tocno kontrolerot deka e kineski ne e japonski, japonskite se poprecizni i merat samo do +45
 
Член од
24 август 2008
Мислења
288
Поени од реакции
237
Чисто за евиденција временската ситуација на ден 1.Април.2020 е оваа....лупа снег ко никад досега, Влажност 90% и Температура околу нулата, снег врне ко да сме на Алпите, од вечерта до сега 10цм сигурно има напѓано, до вечер ке видиме дали тие 10 ке станат 20 или 50цм
Прегледај го приврзокот 242207

Амберот еднаш ми направи дефрост и сакам да го опишам тој момент со покажување податоци отчитани на жичан котролер кој никој не го има овде ама може да им стане јасно што се случува при дефрост циклусот.
Во Дефрост периодот, внатрешната единица Evaporator пошто е на мод ладење има темперартура -20Ц, надорешниот именувач е со Т=0Ц и го топи мразот.
Прегледај го приврзокот 242212
По завршување на дефрост циклусот и вреќање на мод греење нормалната работа на Амберот е оваа....76Ц/58Ц, сега Евапоратор (Исапрувачот-внатрешната) има 58Ц температура а не -20 нели ? Сега е 58Ц
Прегледај го приврзокот 242213
Има и 76Ц на излез мерено на цевка од надворешна, но издувано со одреден издув кој не е мал даваат 58Ц на изменувачот на внатрешната.
Овакви мерења на модели од ниска /средна класа а цени високи од 36 до 50к неможе да извадат Тошиба/Митсу и остала компанија-боранија наменети за Топла Климатска Зона.
Може само да ни прднат под пенџерот Тошиба со евентуално 45Ц на Evaporator, тие модели се за у Шпанија Уругвај и Бразил, не се за снег и греење, за ладење се ТОП Ама греењето им е слаба страна...грелаки ке ви требаат на 1000евра платени клими.
Каталог нов да не имаш од Gree.

Те молам за совет што да земам, Амбер 12 ка или Украун? Дали има голема разлика во потрошувачка на електрична енергија и перформанси?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom