Коронавирус (COVID-19)

Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Почнав да ја користам,страницава ко блог но ќе ми простите.
12 ден ден самоизолација и 3 ден апсолутен карантин у Москва.
Никој не смее да излегува,се е онлајн.
Армијата ја превзема контролата.
Сите супермаркети се обврзани да доставуваат храна дома.Аптеките исто.
Нема искачање ни за на лекар.Се оди преку брза помош.
Забар,ортопедија,недај бог да скршиш нешто ти доаѓа мобилна болница дома,стационирана у камаз )))) и те жестат,или ти вадат заб.
Овјавена е листа од 100 животно неопходни продукти, кој,само они,можат да се продаваат во време на карантинот. Нема пиво,цигари и кафе.
Многу Росгвардија,многу војска.
Прегледај го приврзокот 241629
Ужасно,ебем ти живот.
Да направеа така во ЕУ сега ќе беше многу подруга песна, немаше да има толку многу болни и мртви
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.180
Поени од реакции
2.136
После 7 дена од кога им се јавив ми се јавија од БИОТЕК лабораторија, да ми кажат да идам да се тестирам...
Оздравев у меѓувреме и не ни отидов.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
A за УАЕ какво мислење имате? Имат 580 случаи, а првиот регистриран е на 28ми јануари. И таму не прат тестови или има улога температурата?
Живеам у Абу Даби , ке пробам да пренесам каква е ситуацијата од најдобар можен аспект. Предноста на УАЕ е тоа што здравствениот систем им е еден од најпредните во светот, сум се уверил во тоа од прва рака. Околу коронава најново е дека се поставени пуктови каде што резултатите ги даваат за околу 20-30 минути, како drive thru. Немора ни од кола да излагаш.

Според националните агенции се прават по 3000 тестови дневно на потенцијални заразени и доколку имате симптоми доага тим да ве провери. На сите локалци кој се надвор од државата им е предложено да се вратат во УАЕ пред се поради предноста на оваа држава да се справи со вирусот , со други зборови побезбеден си тука него ли кај било во светот, бар на тоа алудираат.

Озбилни мерки се превземени и тука, има полициски час и нема мрдање , но тој час они го користат пред се да ги дезинфицираат улиците. Казните се сериозни доколку правиш прекршок. Тука не лупаат по гз туку по џеб каде што многу повеке боли.

Според мое мислење , сега за сега одлично се справувааат со целата ситуација, иако бројките растат земете во предвид дека УАЕ е генерално бизнис и туристичка држава каде што милион луге прават транзит дневно.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
После 7 дена од кога им се јавив ми се јавија од БИОТЕК лабораторија, да ми кажат да идам да се тестирам...
Оздравев у меѓувреме и не ни отидов.
Navodno virusov imal nekoj feedback ti prestanuvaat simptomite za po nekoj dva tri dena da te udri so treska, imaj na um.

Inace sto e so Juzna Koreja i tie ke proglasat pobeda nad virusov za nekoj den po statistikite,od den na den sve pomalku imat,prviot slucaj im e od 15 Fevruar
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Да направеа така во ЕУ сега ќе беше многу подруга песна, немаше да има толку многу болни и мртви
Ако ова е иднината на светот,јас не планирам да продолжам да живеам во вакви услови...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
Почнав да ја користам,страницава ко блог но ќе ми простите.
12 ден ден самоизолација и 3 ден апсолутен карантин у Москва.
Никој не смее да излегува,се е онлајн.
Армијата ја превзема контролата.
Сите супермаркети се обврзани да доставуваат храна дома.Аптеките исто.
Нема искачање ни за на лекар.Се оди преку брза помош.
Забар,ортопедија,недај бог да скршиш нешто ти доаѓа мобилна болница дома,стационирана у камаз )))) и те жестат,или ти вадат заб.
Овјавена е листа од 100 животно неопходни продукти, кој,само они,можат да се продаваат во време на карантинот. Нема пиво,цигари и кафе.
Многу Росгвардија,многу војска.
Прегледај го приврзокот 241629
Ужасно,ебем ти живот.

daj lista na 100te produkti
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.290
Поени од реакции
1.788
Ако од десетина кинези што јаделе лилјаци или панголини или нешо трето, болеста порасна до 730 000.
Со карантин може да се победи на определен регион, но стално ќе има некое количество болни некаде и пак ќе мигрира вирусот меѓу државите и циклусот започнува од почеток.
Не е проблем ќе издржиме затвор неколку месеца ако треба, но ќе има ли корист од тоа. Што потоа, догодина, што ќе се прави, пак 2-3 месеца затвор, сето тоа десетина години под ред додека мнозинството не добијат имунитет?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Ако ова е иднината на светот,јас не планирам да продолжам да живеам во вакви услови...
А иронијата е што ти си еден од малкуте кои уствари не можат да пренесат вирус а си закован дома :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.123
Поени од реакции
15.069
Inace sto e so Juzna Koreja i tie ke proglasat pobeda nad virusov za nekoj den po statistikite,od den na den sve pomalku imat,prviot slucaj im e od 15 Fevruar
Gledaj ja emisijata so specijalecot Džoel sto beše na Diskaveri, ke vidiš zošto....
Go ufrluvaat na nekoe.mesto i treba da im izbega na policijata. Tolku e zemjata pokriena so elektronika, kameri, skeneri, ...što pile ne im bega
Strašno organizirana država

Kako.sporedba na amerite im izbega i toa vo pustina, a tie go brkaa so dronovi
Juzna Korea po moe mislenje e nekoe sovršenstvo od aspekt na organiziranje na država
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Gledaj ja emisijata so specijalecot Džoel sto beše na Diskaveri, ke vidiš zošto....
Go ufrluvaat na nekoe.mesto i treba da im izbega na policijata. Tolku e zemjata pokriena so elektronika, kameri, skeneri, ...što pile ne im bega
Strašno organizirana država

Kako.sporedba na amerite im izbega i toa vo pustina, a tie go brkaa so dronovi
Juzna Korea po moe mislenje e nekoe sovršenstvo od aspekt na organiziranje na država
Kako se vika emisijata?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
ova e pass za da izlezes od doma vo manila i da si kupis lekovi i hrana. eden nedelno od sekoe semejstvo. patroli na sekoj kilometar
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom