Коронавирус (COVID-19)

Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.695
Ti bese vo Wuhan za da vidis? Nekoj od forumov bil? Koja e pricinata sto te pravi tolku ubedena deka nema sporedba?
Оти многу тешко е сега во 21 век да дознаеш нешто.
Јас не бев,лица кои беа сведочат, новинари, епидемиолози, доктори, аналитичари.
Имавме и документарец пред некој ден на тв
Споделија тука еднаш едно лајв видео од наша Битолчанка која живее Кина и кажа како изгледа карантинот таму и како граѓаните се прилагодувале на сите тие мерки.
Не ме зафркавај Кина и Италија, мислам нема простор за дискусија тука.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Мислам дека беше ти со статистика дека повеќето починати се од Сомалија, во меѓувреме ова се смени?
Така го прикажаа процентот. Шведите се тактичари што не сакаат да дигаат национална тензија, а се тешки националисти.

Инаку да, од 122, 78 се мажи најмногу од Сомалија, после тоа Сирија и Иран.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Ти ја сфаќам маката и ти верувам. Ваквиве матични прозавршени со врски што склучиле договор и што им префрлаат пациенти од некој пензиониран се гној. На татко ми еден куп пациенти му се здиплени на педерски начин од овие што си ги опишал.

Исто на инфективна се бунеа уште на почетокот што матичниве само препраќаат на специјалист зошто пола и повеќе немаат елементарни познавања да ти кажат што ти е, прават гужви и потенцијални жаришта.
Да се само матичните проблем... не си свесна какви све не пациенти идат ко итни случаи. Појќе мака имаме од "експертиве по фејсбук". Прочитале корона се лечело ак прајш гаргара со оцетна киселина, или да ја плакниш устата со некој си мидо, пестицид валда, тие јест да не се отровни ама се корозивни. Е то требит да престанит под итно. И да се воведат ригорозни мерки за време на полициски час. Не само опомени абе пикај све вќорка на 2 недели па ќе видиме кој ќе се прајт јунак.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.336
Поени од реакции
79.111
Нема луѓе да се шлаат наоколу.
Ова се исто последици од пандемијата, затоа не сметам дека е баш оф-топик.

Ќе има разни промени и во општеството и во природата.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Филипче рече дека за 5-6 дена ќе се виделе резултатите од лекот што го употребуваат. Не знам во други земји како е работата, но ако беше успешен ќе беа помали бројките на умрени, не сум убеден дека ќе делува.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Филипче рече дека за 5-6 дена ќе се виделе резултатите од лекот што го употребуваат. Не знам во други земји како е работата, но ако беше успешен ќе беа помали бројките на умрени, не сум убеден дека ќе делува.
Лековите работат. Само е многу битно да се земат. Не верувам дека некој од овие што починаа ги примал. Едната не била примена другата била негативна. Другите двајца беа пред да се најде терапијата.

Значи многу е битно лековите да се земаат. Ако не се земаат нема да работат. Не знам дали сум јасен?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.404
Поени од реакции
7.346

Kомплетна изведба на хидроизолациона заштита на мобилната болница што се гради до Клиниката за инфективни болести во Скопје. е обезбедена од компанијата за производство и пласман на хемиски материјали во градежништвото „Адинг“.
„Поради итноста на ситуацијата на вонредна седница на управниот одбор на ‘Адинг’ донесовме одлука за донација во вредност од 15.000 евра. Изведбениот стручен тим е на терен и во координација со одговорните од Армијата, ги прават сите напори за итно завршување и ставање во функција на овој стратешки значаен објект за државата“,
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.404
Поени од реакции
7.346
Нека слушне буте!

Секоја чест за докторкава од Итна Помош!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.592
Поени од реакции
7.789
Во најжустрото во Кина, корона била број 49 убиец после инфаркти, канцери, сообраќајки...

 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Сумамед не е ништо ново, скоро секогаш се дава при напредната бронхопневмонија, исто и при грип со потешка клиничка слика со потешки респираторни проблеми.
Филипче рече дека за 5-6 дена ќе се виделе резултатите од лекот што го употребуваат. Не знам во други земји како е работата, но ако беше успешен ќе беа помали бројките на умрени, не сум убеден дека ќе делува.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.695
Филипче рече дека за 5-6 дена ќе се виделе резултатите од лекот што го употребуваат. Не знам во други земји како е работата, но ако беше успешен ќе беа помали бројките на умрени, не сум убеден дека ќе делува.
Во Шпанија од 80 пациенти кои го примиле овој лек 78 пациенти биле излечени за 7 дена,ако зборувате за истите лекови, баш пред неколку дена од еден доктор читав изјава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom