Коронавирус (COVID-19)

Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Некако карантинов не функционира во Италија, има региони месец дена се во изолација и пак џабе, исти бројки секој ден. Можеби не го прават како што треба карантинот, ама сепак бројкиве се како да нема воопшто никакви мерки.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Ретко пишувам а редовно читам.

Луѓе мои, после објавата за девојчево од Франција, почитатите 918 денес во Италија, враќање на вирусот и кај тие кои го излечиле во Кина, почнувам да паничам, ама НАЈСЕРИОЗНО.
До сега ми изгледаше страшно, ама веќе ова ме вади од памет.


Предходно во постовиве прочитав дека имаше некој со симптоми на корона.
Ако го чита ова, го замолувам да ни пише како е
Не може да пише, зафатен е
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
Си ги владееш статистиките. Меѓутоа тоа е годишен просек, треба бројов на умрени да биде ист до крајот на годината. Претпоставувам во Ломбардија веќе голем дел го имаат фатено и прележано, чим стигнал до забутаниве селца и толку стари неподвижни жители. И грипот си има сезона коа е поизразен и тогаш се најголем број од починатите.
Според твојата статистика треба морталитетот во Ломбардија да рипне 100% на крај на година, што можам да се кладам дека нема да биде. Верувам дека овој вирусов ќе однесе повеќе жртви од обичниот, меѓутоа далеку од апокалиптичните сценарија што кружат на интернет.
Од месец во месец бројот на умрени во секоја држава може да варира до 20%.

Бројот на умрени од коронавирус во Ломбардија од 18.03-27.03

319
209
381
546
361
320
402
296
387
541
Просек 376

Ако годишниот просек (2019) на умрени во Ломбардија е 270, тогаш во последните денови имаме огромен пораст на умрени само од коронавирус, а каде се овде останатите причини на смрт ?

И пази овие смртни случаи се случуваат во време кога луѓето се затворени дома.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.727
Поени од реакции
17.538
Ретко пишувам а редовно читам.

Луѓе мои, после објавата за девојчево од Франција, почитатите 918 денес во Италија, враќање на вирусот и кај тие кои го излечиле во Кина, почнувам да паничам, ама НАЈСЕРИОЗНО.
До сега ми изгледаше страшно, ама веќе ова ме вади од памет.


Предходно во постовиве прочитав дека имаше некој со симптоми на корона.
Ако го чита ова, го замолувам да ни пише како е
Еден совет,ич да не читаш медиуми овој период.
Јас на твитер се шо е поврзано со корона, вируси мируси,све на муте ставив, се и сешто ќе прочиташ деновиве.
Мислам не е хумано ова шо ни го пласираат медиумите,кога знаат дека цел народ е затворен дома тие ни ја полнат главата со вакви информации, не секој има дома нетфликс да си го пушти на лер мозокот.
На нашите програми само за корона се зборува и турски серии вртат, депресија он фајр.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Не вервам дека ќе се реши некој да рипа низ прозорецот ама исто така не вервам дека ќе има 24 часовна контрола над нив. Останва на совеста на сместените да се надеваме :).
Ни контрола, совест пак никако.Еве ги овие в комшии сместени покрај езеро, да беше потопло и лежалки ќе си поставеа.
Битно на тв дитуацијата е под контрола.Колку денеска со пензионериве.Слушнале пензија и трчај в банка во 3 попладне, ни полициски час, ни растојание ни ништо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.490
И пази овие смртни случаи се случуваат во време кога луѓето се затворени дома.
Меѓутоа се резултат на некарантин-лабава состојба од пред три, четири недели, кога и се заразиле тие кои ја изгубиле битката.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.370
Поени од реакции
9.931
Ај кажете каде беше табелата на заболени по општини, некаде ја видов ама изумив..паметам само дека во Кисела Вода имало најмногу!?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.490
Ај кажете каде беше табелата на заболени по општини, некаде ја видов ама изумив..паметам само дека во Кисела Вода имало најмногу!?
која општина те интересира?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
Меѓутоа се резултат на некарантин-лабава состојба од пред три, четири недели, кога и се заразиле тие кои ја изгубиле битката.
Бројот на новозаразени е многу поголема во последните 10 дена, просекот во последните 10 дена во Ломбардија е 2100 дневно.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Може ли некој да ми објасни што ќе ви смени ако знаете колку заболени има по општини во Скопје ?
Као нема веќе да се движите низ општините каде има многу заболени ?
Или пример ако живеете во општина кај што има најмногу заболени, ќе продадете станот и се селите у друга општина кај што има помалце ?

Стварно сакам да ми објасни некој зошто е толку битна таа статистика на заболени по општини во Скопје.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.490
Бројот на новозаразени е многу поголема во последните 10 дена, просекот во последните 10 дена во Ломбардија е 2100 дневно.
Док се појават симптоми треба да поминат некад и повеќе од 14 дена, али генерално, велат околу 5.
Новозаразените не се заразиле оваа недела.
...
Меѓутоа, да, кога ќе се анализира тоа колку време е на сила карантинот во Ломбардија и колку има новозаразени, стварно испаѓа чудно што е така висок бројот на новозаразени. Можеби во Ломбардија и не се почитува толку стриктно колку што треба, затоа што има други микро региони во Италија, Кина...кои покажале добри резултати на ова поле, после примена на карантин.
Автоматски споено мислење:

сакам табелата да ја видам, ако може.
не
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135

Тука вика дека починала девојка на 16 години која претходно немала никаква болест.
Сеа ми е страв од дома да испаднам, а настрана што другите од дома испаѓаат па може да ми пренесат.
Ќе почнам во страв да живеам....
Продолжи да читаш вакви работи и шансите психички да оболиш ти се 50 пати поголеми отколку корона да закачиш :D

Мајтап на страна, пишав јас во прошлиот пост, поголем вирус од манипулацијата од медиумите нема.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.727
Поени од реакции
17.538
Јас кога пишев тука за несоодветниот карантин во Италија ламарини тропаја ? :)
На луѓето им било дозволено кучињата да ги шетаат, некои оделе и на работа, градскиот превоз си функционирал нормално итн итн
Истото е и со Шпанија, сега оваа недела ги стегнаа малце мерките и полицијата и војската патролираат низ улици, дури и пендраците почнаа да фрчат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom