Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Тендо бе... стварно споредуваш Унибанка со НЛБ и СТБ? Едно е да не даваш дивиденда затоа што никад не даваш. А друго е да сакаш да дадеш, ама моменталните насоки (читај: наредби) од НБРМ се такви... Македонскава економија и МСЕ е луд хебе збуњенога
Тоа се менува @zoraxe . Кој очекуваше до пред три години дека СТБ ќе подели дивиденда?

Не ми е целта да ги споредувам банките, но и тоа не е исклучено, од иста индустрија се и важат истите показатели и за нив, но целта ми е она што @ahil го допиша, да се види кај нас колку се превреднувани акциите што делеа дивиденди.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ај уште еднаш додека сите концентрирано следите, за случај дека некој не видел :cujte:
Јас не купив иако многу се мислев, сепак не значи дека за некое време нема да бидам дел од тие акционери. Затоа, ако не ви е проблем известувајте за тој случај, будно следам
 
Член од
5 октомври 2017
Мислења
36
Поени од реакции
45
Ако сегашното вреднување на УНИ како банка која не дава дивиденда се земе како основа за вреднувањето на другите банки, тогаш цените на трите големи банки во случај на неисплаќање на дивиденда би требало да се движи во овие рангови:

Што е претерано ниско.

Според p/bСпоред p/e
КМБ
2046​
2795​
НЛБ
4771​
7561​
СТБ
306​
471​
Po ovie ceni moze da se dogovorime KMB da ja prevzememe.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Се заебаа овие а :ROFLMAO::ROFLMAO:
Сака и вчера да пишам, али ајде викам можда не е фер шо некои се уште со акции, ама каде бе едно дневно попалување ради што ? ради што САД растеле? Ама САД ќе истурат трилиони $$$ во економијата, кај нас ни М нема уште од економски мерки...само обратно, кратења на пари ќе има изглеа. Така не се оправа економија.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Јас не купив иако многу се мислев, сепак не значи дека за некое време нема да бидам дел од тие акционери. Затоа, ако не ви е проблем известувајте за тој случај, будно следам
Има на понуда 14 комада по 11.880. Не знам што друго може да се купи што е и блиску со таков поврат и стабилност.

А најјако ќе биде Кутревски сега да исплати дивиденда кога другите од коишто се очекуваше - не исплатија :lolzz:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Има на понуда 14 комада по 11.880. Не знам што друго може да се купи што е и блиску со таков поврат и стабилност.

А најјако ќе биде Кутревски сега да исплати дивиденда кога другите од коишто се очекуваше - не исплатија :lolzz:
Е тогаш навистина ќе дојде крајот на светот.

А гледам оставил вишок во кеш поприлично во однос на лани. Да не се спрема на таков чекор.

Да испадне сега па најфраер од сите :D
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
3.875
Мислам дека НЛБ погреши со оваа одлука и сега акцијата трпи , плус голем дел акционери по вторпат разочараа (првиот пат пред 2-3 години кога дадоа 500 ) и ја изгубија довербата во оваа банка ..
Мислам дека фер ке беше да скратеа пола и да има нешто за акционерите вака крајно разочарувачки и педерски ..

Кај КМБ на собрание на 4 април очекувам или да скратат пола да биде 250 или 500 како што си е моментално ..
Не верувам дека Чифлиганец ке си дозволи да не дадат ништо и да му потоне акцијата како кај НЛБ .

Затоа КМБ ке биде секогаш пред НЛБ во поглед на акционерите , ваква разочарувачка одлука КМБ да даде 0 денари сум 100 % сигурен дека нема да донесе , можеби ке скрати ама 0 нема шанси ..

Јас ги продадов КМБ ради коронава ама банката со влегувањето на Чифлиганец факт е дека делува посигурна него НЛБ.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Мислам дека НЛБ погреши со оваа одлука и сега акцијата трпи , плус голем дел акционери по вторпат разочараа (првиот пат пред 2-3 години кога дадоа 500 ) и ја изгубија довербата во оваа банка ..
Мислам дека фер ке беше да скратеа пола и да има нешто за акционерите вака крајно разочарувачки и педерски ..

Кај КМБ на собрание на 4 април очекувам или да скратат пола да биде 250 или 500 како што си е моментално ..
Не верувам дека Чифлиганец ке си дозволи да не дадат ништо и да му потоне акцијата како кај НЛБ .

Затоа КМБ ке биде секогаш пред НЛБ во поглед на акционерите , ваква разочарувачка одлука КМБ да даде 0 денари сум 100 % сигурен дека нема да донесе , можеби ке скрати ама 0 нема шанси ..

Јас ги продадов КМБ ради коронава ама банката со влегувањето на Чифлиганец факт е дека делува посигурна него НЛБ.
Не може така. Веќе 8те дена поминаа и не може акционер што има над 5% да даде друг предлог за промена на вредноста на дивидендата, како што е во случајот со НЛБ.

Така да на собрание или ќе се изгласа цела дивиденда, или нема да се изгласа.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Затоа КМБ ке биде секогаш пред НЛБ во поглед на акционерите , ваква разочарувачка одлука КМБ да даде 0 денари сум 100 % сигурен дека нема да донесе , можеби ке скрати ама 0 нема шанси ..
Jas ne bi se kladel
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Mislam deka ako odlucat KMB da ne ja skratat dividendata ke gi vidime site od NLB tranzicija u KMB. So netrpenie go cekam. Ako pa i KMB ne dade super na 4500 da se iznakupuva KMB za 2 godini ke bide +100% a i nekoja dividenda plus
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
кај се сега оние - еве го гледам гранит на 1.500, КМБ лесно до 10.00...???

ајде да ги имитирам, ама во обртна насока...

Гранит го гледам на 550, КМБ на 3.500, НЛБ на 13.000 СТБ на 920, АЛК на 8.300
СТБ падна и до 840 ( и уште ке паѓа )
НЛБ утре може 13к да дојде
АЛК беше 8300, ке дојде пак
ГРНТ 550 за некој ден сигурно
КМБ - прениско ја ставив, реално е 4.500

За само 2 недели.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Мислам дека НЛБ погреши со оваа одлука и сега акцијата трпи , плус голем дел акционери по вторпат разочараа (првиот пат пред 2-3 години кога дадоа 500 ) и ја изгубија довербата во оваа банка ..
Мислам дека фер ке беше да скратеа пола и да има нешто за акционерите вака крајно разочарувачки и педерски ..

Кај КМБ на собрание на 4 април очекувам или да скратат пола да биде 250 или 500 како што си е моментално ..
Не верувам дека Чифлиганец ке си дозволи да не дадат ништо и да му потоне акцијата како кај НЛБ .

Затоа КМБ ке биде секогаш пред НЛБ во поглед на акционерите , ваква разочарувачка одлука КМБ да даде 0 денари сум 100 % сигурен дека нема да донесе , можеби ке скрати ама 0 нема шанси ..

Јас ги продадов КМБ ради коронава ама банката со влегувањето на Чифлиганец факт е дека делува посигурна него НЛБ.
не одлучува нлб.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ништо чудно, најчесто банките слушаат што им кажува НБРМ која е закон за нив. Ако не слушаат, им иде ревизија :)

Ок е што скратила ТЕТЕ, ама па овој стариот неговиот дел ке си го лапне, педерски.
Што викаш, којзнае какви све срања не трпаат под тепих.

Работава, аман све ќе правиме само не пуштајте ревизија:D
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
282
Поени од реакции
257
Не може така. Веќе 8те дена поминаа и не може акционер што има над 5% да даде друг предлог за промена на вредноста на дивидендата, како што е во случајот со НЛБ.

Така да на собрание или ќе се изгласа цела дивиденда, или нема да се изгласа.
А дали е можно на собрание да има предлог за друга распределба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom