Коронавирус (COVID-19)

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.581
Поени од реакции
7.712
Прегледај го приврзокот 240051Сликава ми ја прати другар од NY,езнам дали е фејк или не...

India Today Anti Fake News War Room (AFWA) has found that the claim is misleading and the photo being shared is not a vaccine to cure Covid-19, but a testing kit developed by South Korea.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.879
Поени од реакции
14.314
:facepalm:

Почитувани,
во оваа сериозна и кризна состојба која не засега сите Ви доставуваме молба /Барање за допрецизирање на отстапка во рамки на изречената Забрана за движење, а која би се однесувала на лицата кои имаат миленици и мораат да ги изнесат надвор. Во интерес на општата безбедност предлагаме да биде регулирано по пример на другите држави (Србија, Грција, Шпанија, Бугарија)
Жими таквото дека МОРААТ да го шетаат кучето после 21:00 часот. Сигурно миленичето нема да им се исере дома ако го прошетаат во 8, наместо во 9-10.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Иако домашните миленичиња неможат да го закачат вирусот многу лесно можат да го донесат дома на нозете на носот на опашката па и на телото и кога си ги однесат дома ќе си ги изгушкаат и после кучето ќе им е криво.
Исто да додадам кој ќе ви го чува после ако идете на интензивна?
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
2.144
Какви симптоми имаш?

Јас цел ден се борам со ниска температура, успеав да ја спуштам под 37 конечно.
Носов ми е затнат со закоравени мрсули, од време на време имам некое чудно печење внатре. Ко забетонирам го чувствувам. Од време на време имам некоја топлина на нозеве. Уморен сум дека не спиев цела вечер, ама се наклукав со чаеви и шејкови, па се чувствувам прилично океј.
Се јавив на броевиве, штом кажав дека не сум имал контакт со луѓе од странство, одма ме одјебаа. Лечи си се сам, веројатно е настинка викаат.

Се подизолирав од моиве, ама сега имам друг проблем. Се преплашија, почнува психата да ни влијае на сите...
Од кога фатив бактерија на грло у септември, иако ја немам бактеријата веќе... грлото ми е црвено константно и често сум у некоја фаза као пред разболување али никако да се разболам.

Сега нагло кренав температура 37.2 и осеќам стегање во гради, заедно со shortness of breath. Не сум паничар па на психа да е и не сум алергичен.
Ќе идам приватно еден тест да напраам утре па ќе видам, многу полесно ќе ми е да знам на што сум.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.160
Поени од реакции
15.153
Доктор албанец од Кичево, син на мој пријател кој бил на семинарот кај Цаца....дури утре оди на тестирање. тек тогаш ќе се знае дали кокошката некого инфицирала или не

другово ова што го маччкаат е обичен пи-ар на владините мегафони
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.321
Поени од реакции
9.393
Жими таквото дека МОРААТ да го шетаат кучето после 21:00 часот. Сигурно миленичето нема да им се исере дома ако го прошетаат во 8, наместо во 9-10.
abe zivi indijanci
kolku da ne potsetat deka seuste postojat, za zal.
samo za vnimanie i tupenje se ovie
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.758
Поени од реакции
71.537
Од кога фатив бактерија на грло у септември, иако ја немам бактеријата веќе... грлото ми е црвено константно и често сум у некоја фаза као пред разболување али никако да се разболам.

Сега нагло кренав температура 37.2 и осеќам стегање во гради, заедно со shortness of breath. Не сум паничар па на психа да е и не сум алергичен.
Ќе идам приватно еден тест да напраам утре па ќе видам, многу полесно ќе ми е да знам на што сум.
Сподели искуство од утре. Ако не сум подобар, ќе правам тест и јас.
Инаку, преку психата можам инстантно да направам да немам воздух :icon_mrgr:
Заебано е што не знам дали стварно ме болат градите или сум уплашен. Ако се фокусирам на нешто друго, немам проблем, а помислам, толку е од мене.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.321
Поени од реакции
9.393
Сподели искуство од утре. Ако не сум подобар, ќе правам тест и јас.
Инаку, преку психата можам инстантно да направам да немам воздух :icon_mrgr:
Заебано е што не знам дали стварно ме болат градите или сум уплашен. Ако се фокусирам на нешто друго, немам проблем, а помислам, толку е од мене.
31FCF47A-9267-41BF-9020-9003ABBA2D48.jpeg
jas koga si pravam nekoi bos filmovi, i se zamaram nepotrebno, ova mi pomaga najmnogu.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.581
Поени од реакции
7.712
Сподели искуство од утре. Ако не сум подобар, ќе правам тест и јас.
Инаку, преку психата можам инстантно да направам да немам воздух :icon_mrgr:
Заебано е што не знам дали стварно ме болат градите или сум уплашен. Ако се фокусирам на нешто друго, немам проблем, а помислам, толку е од мене.
Ако немаш сува кашлица тогаш е настинка. Разни симптоми се менуваат но сува кашкица е прв симптом.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.843
За Индија така викаат и колегиве, дека бројката е лажна.Последна вест од таму било дека некоја позната личност(нешо као глумица и пеачка) од ЛА пристигнала во Индија и направила неколку концерти или слични евенти и имало дел од програмата каде се сликала со фанови и давала автограми така да се очекува да има многу заразени баш од тие евенти.
Во Индија на толкава маса на народ сигурно има преку 100.000 заболени....работата е тоа што таму луѓето се поделени на класи и не се сите исти пред опшеството...тие најдолните класи(бездомниците) се сметаат како кучиња и улични животни па такви умираат секојдневно од најразлични болести и никој не води никаква статистика и евиденција во убедливо најсиромашната држава во светот...рачунај тие бројки што ги пишат за Индија се од ситуаирани луѓе од средна класа со нормални примања или некои богати.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.025
Поени од реакции
24.954
Сподели искуство од утре. Ако не сум подобар, ќе правам тест и јас.
Инаку, преку психата можам инстантно да направам да немам воздух :icon_mrgr:
Заебано е што не знам дали стварно ме болат градите или сум уплашен. Ако се фокусирам на нешто друго, немам проблем, а помислам, толку е од мене.
Бидејќи се мењаат стварите од саат на саат, можно е да не си ги фатил последните промени.
Тие бројчињата што први ги изложија за јавување за пријавување на симптоми, мислам дека важат само за луѓе што биле во странство или биле во контакт со луѓе што биле во странство.
Сега мислам дека треба да му се јавиш телефонски на својот матичен лекар, па он ќе ти даде инструкции.
Ова е последно што видов на ФБ страната на Министерството за здравство.

Untitled.png

Исто така, сеа не те заебавам или те дупам, туку стварно сакам да ти помогнам, ставија бројчиња за помагање на луѓето на кои им е влезен во психа вирусов.
Во моментов не можам да го најдам бројчето, али побарај најди го и јави им се.
Мислам дека и тоа важеше само за луѓе кои што се во самоизолација, али пробај, можеби ќе можат они да ти помогнат.
Друго е другар, познаник, родител, човек на форум кога ќе ти каже "еј брат не се замарај", а друго е човек учен за тоа кога ќе те ислуша убаво и ќе ти каже експертски совет.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Доктор албанец од Кичево, син на мој пријател кој бил на семинарот кај Цаца....дури утре оди на тестирање. тек тогаш ќе се знае дали кокошката некого инфицирала или не

другово ова што го маччкаат е обичен пи-ар на владините мегафони
Владините мегафони го кажаа следново:
➡Кај сите лица во врска со Клиниката за кожни болести веќе е поминат периодот на инкубација од 14 дена и во моментот се прави распоред и план сите тие да се тестираат во претстојните денови, со цел да се вратат на работното место.

Не знам од кај потребата за сензационализам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom