Коронавирус (COVID-19)

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Денес во не баш малата локална продавница - вообичаен број муштерии, но никој не води сметка колку влегуваат наеднаш. На каса се внимава на растојанието меѓу луѓето, но во самата продавница секој нешто пребира, стиска, избира, фаќа, префаќа, се разминуваат меѓу тесните премини и си дишат во врат бидејќи нема простор од залихите тоалетна хартија и од брашното што се продава. Но, при наплата мора да има метар растојание. Не дека не мора, ама еден заболен да влезе, ќе направи лом во маркетот уште пред ебената каса. Ова тие како да тураш вода во решето и да чудиш зошто не се полни.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Добро нели го слушате министерот дека тоа не е метод. Ама се паметни тука едни.... Убаво објасни човекот, некој скоро заразен ќе излезе негативен на тестот и после тоа ќе си шета каде сака, со документ за по неколку дена тој да биде позитивен и плус еден куп други кои ќе ги зарази. Тест се прави на лица кои се биле повеќе денови во изолација, или постои можност да се биле во контакт со заразен барем недела дена пред тестот.
Пример: Ти си се заразил вчера (не знаеш) и утре прават тест и си НЕГАТИВЕН. Ти си се однесуваш најнормално, со документ дека си негативен, ама после од задутре си позитивен и ги заразуваш сите околу тебе. Што ти значи тестот тогаш???
Па ваљда ќе потраат мерките за сите да седат дома, тука и совеста треба да проработи.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А про по спортувањето на отворен простор - професорот Пановски, инфектолог, човек што предавал вирусологија на медицински, моментално гостува на 24 вести и тврди дека изложување на пролетново сонце за спорт, возење велосипед, шетање во мала фамилијарна група, без блиски контакти, застанувања и ракувања/гушкања, дека е дури и полезно да се практикува, заради стварање на имунитет. Значи без-контактни спортови, а не баскет и фудбал. Проблем е престојот во мали простори со интензивна фреквенција - локали, продавници, лифтови, влезови, такси возила, лифтови. Нормално, ова не значи повикување на калакурница да се праи надвор, туку со усул.
Фаќање полу'рѓосани шипки на кеј без да каже професорот е глупава работа.
Вирусот не се пренесува преку воздух, туку има својство да се задржува на одредени површини, различно. Најмногу на пластика ако не се лажам, а до 3 часа може и во воздух да се најдат траги - баш поради тоа се инсистира на дезинфекција на површините, вклучително и рацете и проветрување на просториите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Малку оф-топик, се надевам не пречи :)

Од 20.00 на YouTube ќе прикажуваат 2 претстави:

„Сомнително лице” (МНТ)

„Сон на летната ноќ” (Театар Комедија)


 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Малку оф-топик, се надевам не пречи :)

Од 20.00 на YouTube ќе прикажуваат 2 претстави:

„Сомнително лице” (МНТ)

„Сон на летната ноќ” (Театар Комедија)
Баш е он-топик.

Статистикиве не знам шо ги грабнаа толку....посебно што тешко може некоја да се земе за релевантна, дури и од сериозна институција.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Два три дена ме вртеа коски и мускули,главоболка.Денес почнав да кивам и нос да ми тече,никад у живот не ме радувале кивавица и течење нос ама денес ме израдуваа прилично :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Два три дена ме вртеа коски и мускули,главоболка.Денес почнав да кивам и нос да ми тече,никад у живот не ме радувале кивавица и течење нос ама денес ме израдуваа прилично :)
има таков вирус сега
кај мене неколкумина у фамилија го фатија, ја го супресирав со ехинацеа
течење нос, кивање, главоболка, друго не гледам да има
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Два три дена ме вртеа коски и мускули,главоболка.Денес почнав да кивам и нос да ми тече,никад у живот не ме радувале кивавица и течење нос ама денес ме израдуваа прилично :)
Мене денеска ми почна ме болат сите мускули и имам температура.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
:facepalm:
...аеродромот затворен, а се очекуваат колку авиона да слетаат вечерва не разбрав? :shook:
Докторке, викаш у тоа моторите остануе некое вирусче?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Мене денеска ми почна ме болат сите мускули и имам температура.
Има разни вируси овој период од годината, а огромна бројка има грипосани.
Изолацијата ќе го намали тој број.
Почекај, види дали ќе има грлоболење и кашлица. Али дури и тогаш, IMO поголеми се шансите да имаш некој друг вирус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom