Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Zdravo na site nov sum na forumov Pa da prasam nesto?Jas podnesov dokumenti 10 mesec 2017 pobrza postapka i odma zedov proishod istata den.Dokumentite mi se od pradedo koj e roden 1884 godina znaci so izvodi nanazad.Intervju 10 mesec 2018 godina pa zadolzitelna do 2 mesec 2019 i sega sum na finalna.Prasanjeto mi e kolku vreme se ceka na finalna i koi se naredni statusi sto treba da gi pominam i dali e mozno da se dobie otkaz pozz
Другар, каква е таа брза постапка и како може да се земи происход истиот ден? Во Софија тоа? Изгледа ми промакнала оваа информација пошто мислам дека сега се чека неколку месеци за происход, ако не сум грешка...
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Другар, каква е таа брза постапка и како може да се земи происход истиот ден? Во Софија тоа? Изгледа ми промакнала оваа информација пошто мислам дека сега се чека неколку месеци за происход, ако не сум грешка...
Jas odev preku posrednik toa bese 2017 imav prijateli isto pred mene zedoa taka pa zatoa i jas probav se se zavrsuva vo eden den vo sofija sega dali moze istoto neznam nemam info...
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Како идат проверките на документите и статусите, паралелно ги работат сите години или прво најстарите ги гледаат? Има некој од 2019та што има промена од 2 во 3 статус и сл.?
 
Член од
5 март 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
4989/2018 intervju 29.01.2019
Roditel moj ima bg pasos.
Obrazuvana prepiska.Prepiskata se namira po procedura po zadolzitelno soglasuvanje uste ne e smeneto do kaj se stignati ili da mi kaze nekoj otprilila za kolku vreme bi trebalo da ispadne.Fala
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
4989/2018 intervju 29.01.2019
Roditel moj ima bg pasos.
Obrazuvana prepiska.Prepiskata se namira po procedura po zadolzitelno soglasuvanje uste ne e smeneto do kaj se stignati ili da mi kaze nekoj otprilila za kolku vreme bi trebalo da ispadne.Fala
Stignati se do noemvri 2018 intervju za mesec dva ke bidnat i nasite od januar 2019 intervju
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
На финална се чека од 3 до 6 месеци па доколку Советот ти ја одобри молбата за државјанство ќе чекаш потпис за указ за којшто моментално се чека 11-12 месеци.Само ќе те замолам да споделиш тука на форумот како ќе поминеш на Советот тс дали ќе ти ја уважат молбата или отказ.Пошто постојано се менуваат некои работи и во ДАБЧ за произход и во Правосудие.Порано во ДАБЧ не одбиваа за произход со предок роден пред 1900 или после 1918 а сега тие што поднесуваат ги одбиваат.Сега останува да видиме дали и Советот во Правосудие гo има усвоено истиот принцип на работа како и ДАБЧ.
ПС до сите на форумов вклучително и @palekrstic да споделат дали има некој случај,сега од скоро(месец-два)што бил на финална и му е одобрено од Советот со потврда од здружение издадена на основ на предок роден пред 1900 или после 1918?
Последниве што поминаа совет на Положително се со потврди од предок во таа граница,нема никој под и над.Ќе видиме следните.
Дали има некој од членовите што чекаат на финалнаа се со потврда од предок роден пред 1900 ,или над 1918?
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
До каде са со финална, јас 221хх/2018 уште задолжителна
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
На почетокот на октомври го подигнав Указот од амбасадата во Ск и бидејќи немав адреса од амбасадата ми ја дадоа официјалната во општина Средец. Во понеделникот ѕвонев таму(после три месеци) и сеуште не се стигнати документите што ми е многу чудно, од Скопје до Софија да не стигнат за три месеци. Некој друг да не се сретнал со ваков проблем?
Уведомителното писмо ми е стигнато во општината Средец, во Софија. Ако може некој да ми каже кои се следните чекори, претпоставувам дека треба да се извади матичен број, потоа лична карта па пасош... За матичниот број дали ќе треба да однесам некои дополнителни документи и дали се закажува термин?
Тебе ти е готово се,само да одиш да си подигнеш во општина,зошто кога аплицираш за адреса исто така и за ЕГН аплицираш,тоа оди заедно прво одиш во општина Средец за да си земеш уверение за адреса и матичен.Не се закажува термин.За во Софија ќе ти треба Извод преведен и легализиран,тоа можеш и во амбасада да го направиш,носи си го и државјанството со себе.
@Krstevski1986 може ли само да потврдиш за ЕГН,дали го изработиле во меќувреме или кога ќе оди таму и го изработуваат и дали ќе треба да се чека за ЕГН ако оди сама 7 дена,или да ангажира посредник за одма да и го извадат ЕГН?
Кога ќе ти дадат уверение од општина одма се упатуваш во полициска станица за сликање и пасош.Можеш да го земеш во истиот ден,после 3 дена или после 30 ден ,и затоа и цените се различни.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Februari mislam deka se iscisteni. Inaku mislam deka do sred Mart se stasani. Jas sum od 25 mart... Ovaa nedela nema ukaz po se izgleda :(:(
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
Februari mislam deka se iscisteni. Inaku mislam deka do sred Mart se stasani. Jas sum od 25 mart... Ovaa nedela nema ukaz po se izgleda :(:(
Nie u 2 ukazi ke ne zbere ama ajde de nesto pak se mrcka. Edna godina da cekas za ukaz pa uste pola za da si podignes drzavjanstvoto. Nas ne dotepaa od 2016godina :confused:
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Nie u 2 ukazi ke ne zbere ama ajde de nesto pak se mrcka. Edna godina da cekas za ukaz pa uste pola za da si podignes drzavjanstvoto. Nas ne dotepaa od 2016godina :confused:
Od fevruari imat uste nekoj a mart kolku so vidov samo na 2 ca od forumov so cekaja potpis od 8 mi mu potpisaja i tie bea 2017 drugite od mart ne se cepnati
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom