Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Од плус 2 до минус 2, каков хаос е на берзите во ЕУ
Господи Боже, цела Европа паднала 1,5% поради вирусот, а Македонија дива лига чушка-држава без институции кајшто има потврдени заразени што слободно се движеле цела недела има факин раст од 3,5% :pos::pos::pos:
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
294
Поени од реакции
280
Господи Боже, цела Европа паднала 1,5% поради вирусот, а Македонија дива лига чушка-држава без институции кајшто има потврдени заразени што слободно се движеле цела недела има факин раст од 3,5% :pos::pos::pos:
Моја теорија е дека фондовите и поединци продаваа не во паника туку собираа кеш за шопинг во Европа. МСЕ е отпорна на вируси :)
 
  • Хаха
Reactions: MSE

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Пред две години кога биткоинот и крипто валутите рушеа рекорди, имаш пад на светските индекси од околу 4 % неколку последователни дена подоцна полека се вратија индексите ... Ова е како флеш бек од траумите од 2009та. Така и со короната постои некој страв од колапс на берзите што не е лошо само по себе. Тогаш пред две години наводно апликациите кои пресметуваат технички анализи сугерирале селл. Овој пат вирус-от е причина. Бидете мудри денес има 22 степени уште некоја недела и короната ќе биде минато барем во јужна Европа. И како тоа за 495 ден нето отпорна кбм на корона ?
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Gledate kolku e neblagodarno da se prognoziraat crveni ili zeleni branovi??? Zatoa namerno ne komentirav nishto, zoshto sekoj pazar na kratok rok se dvizi po random walk teorijata... Malku levo, desno, gore, dolu, ama najverojatno kje bide tuka nekade... E mse vi e random walk ama na pijan covek, Kaj I da e vo kafana kje go najdesh, gladen I zeden... Drzete se decki do fundamentite, se drugo e kockanje...

P. S. Ljubi vas deda... :P
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Are you corona :) Koronishta ni zaedni :) :)
Na ovie posledni 300-400 miliona promet ke se zaraboti cca 10% a so ogled na namalenite kamatni stapki moze i uste poveke od procona sto stana smeshno da stedish vo banka !!!
Mene samo edno me cudi kako KB publikum bash ispraznil tolku akcii i bash me interesira zosto ne mozeshe objavata za KMB da bide vo sredata pred potopot od pricina sto se znaeshe mesec dena porano ?
Ke cekame da vidime koj e kupuvacot ili sosema slucajno 3056 akcii prodadoa vo edna minuta na razni igrachi na 7000 denari ?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.883
Are you corona :) Koronishta ni zaedni :) :)
Na ovie posledni 300-400 miliona promet ke se zaraboti cca 10% a so ogled na namalenite kamatni stapki moze i uste poveke od procona sto stana smeshno da stedish vo banka !!!
Mene samo edno me cudi kako KB publikum bash ispraznil tolku akcii i bash me interesira zosto ne mozeshe objavata za KMB da bide vo sredata pred potopot od pricina sto se znaeshe mesec dena porano ?
Ke cekame da vidime koj e kupuvacot ili sosema slucajno 3056 akcii prodadoa vo edna minuta na razni igrachi na 7000 denari ?
Епа побарале сопствениците да им се исплатат влогови од околу 2 милиони евра кога берзата била на максимум. Овие имале околу миљон у кеш и морале за уште миљон евра да распродадат акции по било која цена. Исто како што по било која цена купуваат и го пумпаат индексот.

Ова е само угледен пример како се руши кулата од карти при берзанска паника. Памет у глава!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Нашите компании имаат добри резултати, а нивото на цените зависи од многу фактори. Сепак не може да се каже дека случувањата со вирусот немаат негативни ефекти врз економијата.

Еве еден пример

• Nike Inc. has closed about half its stores in China, while the remaining stores are reporting lower-than-expected retail traffic. The athletic-apparel maker said it plans to provide an update about the impact of the virus on its third-quarter earnings call.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.883
Еве и овие од Комуна што толку ги зборев по форумов почнале да ми прават профит, малце над стотче по акција. Изгледа од оваа година станале способни директори.

Дури и моменталните показатели од П/е < 4 и П/б < 0,4 се ништо во однос на профитот за којшто основано се сомневам дека се одлева со трансферни цени во ДС Смит.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Konecno eden ponormalen izveshtai na okta... 310 den dobivka po akcija I ne e nekoe ostvaruvanje za okta, ama se gleda deka pocnuvaat malku porealno da gi prikazuvaat rezultatite...

Inaku 37,3 mil eur kesh I nikakvi krediti e neshto sto strashno me potsekja na edna golema dividenda od edni nivni grcki bratucedi od usje pred 5-6 godini... I tie vaka trupaa, trupaa i vo eden moment se iznerviraa i ja puknaa cela... Ne vikam deka toa kje bide slucaj I so okta, ama koj znae... o_O
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.883
Еве уште една интересна работа што е толку индикативна за состојбата во општеството и берзата. Претседателката на КХВ, Нора Алити, од имот пријавила само 10 години стара кола со вредност од 2.500 евра и петгодишен кредит од 10.000 евра. Според ова, таа практично има негативен личен капитал!

Мене само ме чуди како е можно ако наводно поседува толкави знаења и способности што се потребни за водење на оваа институција, таа не успеала претходно на пазарот да ги монетизира и да стекне барем некаков личен имот?!?

Screen Shot 2020-03-03 at 13.30.36.png
Автоматски споено мислење:

Па еве уште еден еднакво (не)способен член на КХВ со негативен личен капитал. Овој Душко Гошевски има личен имот во вредност од само 8.000 евра и долгови од дури 40.000 евра!

Screen Shot 2020-03-03 at 13.44.49.png
Автоматски споено мислење:

Идеме следно на г-ѓица Лиле Делиџакова, фамозната фризерка и сестра на Катица Јанева. Ако го одбиеме станот што го добила на подарок и ги пребиеме средствата и долговите, ќе заклучиме дека у животот самостојно има стекнато одвај 1.000 евра!

Screen Shot 2020-03-03 at 13.48.22.png
Автоматски споено мислење:

Во споредба со горе наведените, г-динот Сејдија Фазлиоски е златен. Тој со своите знаења и способности за регулирање на финансиски пазари успеал во животот да стекне цело едно Југо Темпо во вредност од скоро 2.000 евра!

Screen Shot 2020-03-03 at 13.53.48.png
Автоматски споено мислење:

Еве токму вакви (у подобар случај неспособни партиски голтари, а у полош ноторни лажови) ја кројат состојбата на пазарот на хартии од вредност. Останатите тројца членови имаат некаков просечен имот, ама моралните вредности можат да им се доведат во прашање штом партии ги предложиле за вакви позиции.

При ваква состојба, најверојатно е потребен само еден збор од партиските ментори или некое фрлено илјадарче од економските оператери што треба да ги регулираат (а коишто вртат милиони) за овие членови да гласаат како што ќе им се каже или да постапат или не постапат по било која претставка или барање од засегнатата јавност!

Ме чуди само како немаат срам па да одбијат кога од матичните партии ќе им понудат ваква важна функција!
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
161
Поени од реакции
196
Еве уште една интересна работа што е толку индикативна за состојбата во општеството и берзата. Претседателката на КХВ, Нора Алити, од имот пријавила само 10 години стара кола со вредност од 2.500 евра и петгодишен кредит од 10.000 евра. Според ова, таа практично има негативен личен капитал!

Мене само ме чуди како е можно ако наводно поседува толкави знаења и способности што се потребни за водење на оваа институција, таа не успеала претходно на пазарот да ги монетизира и да стекне барем некаков личен имот?!?

Прегледај го приврзокот 235990
Автоматски споено мислење:

Па еве уште еден еднакво (не)способен член на КХВ со негативен личен капитал. Овој Душко Гошевски има личен имот во вредност од само 8.000 евра и долгови од дури 40.000 евра!

Прегледај го приврзокот 235991
Автоматски споено мислење:

Идеме следно на г-ѓица Лиле Делиџакова, фамозната фризерка и сестра на Катица Јанева. Ако го одбиеме станот што го добила на подарок и ги пребиеме средствата и долговите, ќе заклучиме дека у животот самостојно има стекнато одвај 1.000 евра!

Прегледај го приврзокот 235993
Автоматски споено мислење:

Во споредба со горе наведените, г-динот Сејдија Фазлиоски е златен. Тој со своите знаења и способности за регулирање на финансиски пазари успеал во животот да стекне цело едно Југо Темпо во вредност од скоро 2.000 евра!

Прегледај го приврзокот 235995
Автоматски споено мислење:

Еве токму вакви (у подобар случај неспособни партиски голтари, а у полош ноторни лажови) ја кројат состојбата на пазарот на хартии од вредност. Останатите тројца членови имаат некаков просечен имот, ама моралните вредности можат да им се доведат во прашање штом партии ги предложиле за вакви позиции.

При ваква состојба, најверојатно е потребен само еден збор од партиските ментори или некое фрлено илјадарче од економските оператери што треба да ги регулираат (а коишто вртат милиони) за овие членови да гласаат како што ќе им се каже или да постапат или не постапат по било која претставка или барање од засегнатата јавност!

Ме чуди само како немаат срам па да одбијат кога од матичните партии ќе им понудат ваква важна функција!
n-formality.com/wiki/index.php?title=Uhljeb_(Croatia)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom