Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Овие 2019 интервју на задолжителна, веќе им е сменет статусот во задолжителна како разбрав? Јас сум уште на образувана преписка со интервју во Март 2019...
jas sum uste zadolzitelna intervju 28.01.2019 so mene uste 5 6 dusi na isti den isti status
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
30
Поени од реакции
24
јас чекав 13-14 месеци и бидна најпосле. лани од дополнителна ми се смени статус на 13 Дек 2019, после 13 месеци, на 11 јан 2020 ми изкочи указот. Ќе биде, трпение само :)
Автоматски споено мислење:

Средина на март идам да земам указ и да поднесам за лицна карта матичен и пасош. слики носам сама, таму ме сликаат, молма од овде треба или таму на компјутер се пополнува веднаш? изводот ми е реведен не бугарски и легализиран овде во бг амбасада, ама за другово не ми се губи време ми треба пасошов по итна постапка, па ако некој знае ве молам нека пише. благодарам
Trpenie trpenie ama veke od od 2016 trpam i puka film :D
 
Член од
19 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
52
Ако имаш само стар документ ,треба да поднесеш молба за враќање на документ.Но мислам дека неможеш веднаш,треба да почекаш додека да го најдат во досие.Таман дур се сликаш за неколку саати врати се и ќе си го земеш.
Vo mojot slucaj e isto imam ostaveno dva orginalni dokumenti krstenica i diploma od dedo, moze ke im pritreba na drugi od familijata, so toa sto moeto intervju bese vo ambasada vo Sk, i kolku sto citam za podignuvanje na ukazot podobro e da go zemam tuka zatoa sto odma utredenta e gotov, ispraten po mail, otkolku vo Sofija, no za dokumentite mi e isto taka vazno, dodeka stignat nazad moze i poveke od 3 meseci da pominat i dali voopsto ke mi gi vratat... sto znaci moze i podobro za podignuvanje na dokumentite e da odam vo Sofija za zimanje na ukazot? Imate li urnek na molba za podiganje na orginalite? Ako moze da ja prikacite...
 
Член од
19 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
7
Mi se javi posrednikot da odnesam dopolnitelno dokumenti. T. E izvodi na rodeni. Vo megjuvreme tatko mi pocina. Na intervju bev lani mart. Dali ima potreba od dopolnitelno nosenje na dokumenti ili da si cekam
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Mi se javi posrednikot da odnesam dopolnitelno dokumenti. T. E izvodi na rodeni. Vo megjuvreme tatko mi pocina. Na intervju bev lani mart. Dali ima potreba od dopolnitelno nosenje na dokumenti ili da si cekam
мораш да однесиш дополнително пак изводи , ти требаат за во правосудие, иначе ќе те одбијат
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
imam prasanje dali ako cekas ukaz mora da cekas 11 meseci ili moze da ti se smeni i za 2 ili 3 meseci.
od sto zavisi ukazot jas sum treku tatko mi
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Дечки едно прашање, дали ги враќаат сите документи од правосудие при подигање указ?
Da, ti gi vrakjaat starite dokumenti, kako na primer voena kniska, krstenica, vencanica ... Jas koga go podigav ukazot, samiot vraboten mi gi Dade dokumentite, I mi dade Eden formular da popolnam koi dokumenti mi gi vrakjaat I da potpisam. Pozz
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Јас имав разлика во имиња во изводите на умрени,на едниот извод беше,Киро а на другиот Кирил и сега сум на положително.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Od kade si siguren ...imas provereni informacii....? Jas samo CE kazam deka se e do poedinecot I srekjata pozdrav
Mozebi ima nekoi sto davaat pari kaj Jotova i dobivaat potpisi pobrzo no sigurno nas nema da ni kazat,jas kazuvam za bez potkup,ti ako znaes za nekoj sto imal " sreka" i dobil potpis za 2-3 meseci kazi.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
jas sum uste zadolzitelna intervju 28.01.2019 so mene uste 5 6 dusi na isti den isti status
Образувана преписка N:xxx/2019/xx.xx.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Ako vaka pisuva toa znacci deka si na zadolzitelna si ne e jasno. A ako pise samo Образувана преписка togas si ba obrazuvana ....... do pocetokot na 11.2018 intervju se stignati vo finalna znaci nie ke si pocekame 1 2 meseca sekako
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom