Македонија во Северноатланската алијанса - НАТО

Член од
15 февруари 2020
Мислења
104
Поени од реакции
142
Не. Тие не се воздржуваш...
Тресеш глупости, вреѓаш и мајтапиш, продаваш пропаганда...
...и уште мислиш дека немаш ништо погрешно направено.
ЈА да не почнам
Верувај ме дека се воздржувам. Кога не би се воздржувал би ти рекол дека си полуписмен идиот кој мисли дека цркуе е глагол во македонскиот јазик, и кој има нешто потслушнато ама недоразбрано.

Ама се воздржувам, ти текнува?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Умре е бугарски баце. Премногу бугаризми има ...
Писмен или не, ја не цитирам владина пропаганда како ебано НАВИЕН!!
"Добросостојба и просперитет".. дали во опште знаеш што тие зборови значат?
Дали имаш осетено што тие представуваат?
Дали во општо имаш согледано нешто такво во соседство да има?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Што може Нато да ти донесе кога канцерот од внатре те јаде? Уствари може,тие мрднати Северни Македонци што ке ратуваат утре ако рокне пак со автобуси да ги изнесат од Арачиново
Токму затоа е отворив темава, а подоле дадов примери кои оставаат впечаток дека НАТО не е Мајка Тереза за Македонија, како што се труди да ни ја прикаже власта.
Овде сме да дискутираме токму на такви прашања како твоето..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Друго, немат причина и не гледам зошто толку лично ме масираш мене и ми даваш предлози за некакви добротворни мисии и средување документи, тоа е мое право и шо ќе ми текне тоа ќе правам. Подсетиме ако сум ти пишал негде што да правиш ти во животот твој...
Ne, ne sme imale mnogu muabet. Ama slobodno davaj mi predlozi, mozebi nekoj ke ispadne korisen, you never know.
Се надевам во иднина ќе ме почитуваш и сакаш повеќе од јас што си ја љубам Ленче (како лик, не како обвинителка во СЈО)
Никогаш не се знае што носи животов
Se plasam deka toa e nevozmozno, taa ljubov e neizmerna :LOL:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Дечки, ај смирете ги нервите под итно, за да не се применат насилни мерки.
Респект еден према друг! Секој има право на сопствено мислење.

Во правилата јасно пишува што следи за дупли јузери и сите други кои не го почитуваат кодексот на однесување.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Дечки, ај смирете ги нервите под итно, за да не се применат насилни мерки.
Респект еден према друг! Секој има право на сопствено мислење.
Би го нарекол мислење да не звучеше како да е цитирано од прес конференција,
без било каква навреда кон тебе...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Би го нарекол мислење да не звучеше како да е цитирано од прес конференција,
без било каква навреда кон тебе...
Во ред, има пријава, се постапува по неа и во меѓувреме нема потреба од дополнителен жар на огнот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Едитирано од мод.

Ти ја разбирам поентата, но за жал таква е реалноста и колку и да бегаме од неа, нема ефект. Две-три декади бевме ФИРОМ па преживеавме, не верувам дека некој ќе го стегне срцето ако има Р.С. (намерни кратенки) пред името Македонија.
А пак ќе повторам дека ти го разбирам гневот, страмот и све остало.
Ne ke da e bas taka i ti vaka kako setano coece bi trebalo da go znaes toa. I patem receno naseto ustavno ime si bese kakvo sto si bese a FIROM bese privremena referenca so koja bevme primeni vo OON i najcesto ni se obrakjaa nasite zapadni prijateli i sojuznici. Za 100 i kusurot drugi bevme R.M i taka ne imaa priznaeno i taka ni se obrakjaa vo bilateralnata komunikacija. Ako ne gresam cetiri od niv bea postojani clenki na sovetot za bezbednost. Ruskata Federacija, Narodna Republika Kina, Obedinetoto Kralstvo i Soedinetite Amerikanski Drzavi. Ne deka ova ne go znaese ama sepak dobro e da se povtori.
 
Последно уредено од модератор:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Едитирано од мод.


Ne ke da e bas taka i ti vaka kako setano coece bi trebalo da go znaes toa. I patem receno naseto ustavno ime si bese kakvo sto si bese a FIROM bese privremena referenca so koja bevme primeni vo OON i najcesto ni se obrakjaa nasite zapadni prijateli i sojuznici. Za 100 i kusurot drugi bevme R.M i taka ne imaa priznaeno i taka ni se obrakjaa vo bilateralnata komunikacija. Ako ne gresam cetiri od niv bea postojani clenki na sovetot za bezbednost. Ruskata Federacija, Narodna Republika Kina, Obedinetoto Kralstvo i Soedinetite Amerikanski Drzavi. Ne deka ova ne go znaese ama sepak dobro e da se povtori.
Пак ќе речам јасно ми е све, жалам што сум гласал и верувал во некој "од лоши - полоши".. но за жал позади Преспанскиот договор застанаа и гласаа во собрание И ТИЕ што претходно "гинеа" за Македонија и нејзиното име.
Не дека ти ова не го знаеше ама сепак, добро е да се повтори :)
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711

Сега сме и ние НАТО, и сега сме friends.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.139
Народот често пати не прави дистинкција и површно размислува кога се работи за Европа како континент, Европската унија, и Северноатланскиот (воен) сојуз - НАТО.

Имаме примери како врвни европски демократии од типот на Норвешка и Шведска, кои не членуваат во двете организации истовремено.
Неколку примери сакам да наведам.

1) Норвешка не е член на Европската унија, но членува во НАТО.

2) Шведска од друга страна е членка на Европската унија, но не и во НАТО.
Тоа укажува дека големите демократии (посебно Скандинавските) размислуваат и се дел од светската геостратешка "игра", каде што одлуките ги носат базирани строго на сопствените (државни) интереси.

3) Брегзитот од трета страна е исто така голем показател дека се случуваат промени од голема магнитуда за кои ние обичните државички не сме ни свесни.

4) Турција како членка на НАТО договара и реализира антивоздушен систем за одбрана од директниот противник на алијансата - Русија, и во исто време учествува во креирањето на америчките Ф-35 стелт авиони од 5тата генерација.

Заклучок по ваквите примери можеме да носиме сите индивидуално, но мислам дека тука голема улога имаат нивните агенции за државна и интернационална безбедност, па политичарите се прилично добро известени пред да ги носат нивните одлуки.
За жал, ние сме далеку од тие стандарди, но можеме барем да се запрашаме зошто е тоа така и зошто големи држави прават потези кои се повеќе и повеќе наликуваат на "затишје пред бура"...

Ова е мое лично мислење, и можеби грешам но... чувстувам дека се случуваат големи геостратешки игри од светски размери, а Р.С. Македонија е некаде тука во центарот на првите линии од фронтот (исток-запад) историски познат како Студената војна која никогаш не завршила, ниту ќе заврши.
Гледам дека се воздржуваш, со строго контролиран вокабулар, се обидуваш да ја протнеш “својата“ замисла, а при тоа да не предизвикаш револт или бојкот кај членовите на форумот. И тие се воздржуваат па се нешто од околу, но бидејќи сакаш да наметнеш агенда да видиме за што всушност станува збор. Во која грмушка лежи Црпе?

Ајде да одиме по ред.

1.Прво темата не е актуелна!
Истата беше актуелна до пред неколку години, кога постоеше Македонија, денес Македонија не постои.
Има некаква творба наречена ... јас ја нарекувам Северџистан, би рекол копиле на меџународната во 21 век. Значи Македонија не влезе во НАТО туку го набутаа со сила новосоздаденото ..., изберете самите како ќе го нарекувате. Имаше обиди пред неколку години од страна на поединци да го актуелизираат ова прашање ама беа набркани, веројатно такви директиви стигнаја.

2. Па ни Австрија и Швајцарија не се членки на НАТО, Австрија не беше ниту членка на ЕУропска... дали Швајцарија која не е членка е загрозена или Австрија. Всушност од кого е загрозена Македонија па мора да биде набутана во воено-политички пакт (ОТАН) кој е ударна тупаница и се користи само за наметнување на политиката и демонкратија на тнр “запад“.
Политката на САД НАТО мембреките може да се објасни вака на еден сликовит начин:
Стои насилникот покрај пат и поминува човек а овој му вели сакаш да купиш цигла, овој не, ама сакаш да купиш нели, овој повторно НЕ, е тогаш тој ја испраќа екипата да го “масира“ овој на што овој по некое време вели добро добро ќе купам цигла, колку пари чини?
Во случајот со Македонија чини непостоење на македонска држава и класичен етноцид!
Со кои мотиви се оправдува еден класичен насилен и би рекол етноцид и при тоа се пласира теза дека насилникот бил доброчинител?

3. Немој со геостратегија, молам, прво почни од геополитика (се надевам има и такви, но не да ми рецитираат што пишува во доктрините на големите туку со своја глава што тоа значи и како тоа ќе се имплементира-операционализира во некој период од 10-20 години може и 50 а пред се за и кон Македонија), такви кои рецитираат песнички научени на вечерни курсеви ги има и веќе ги ставив на идиот-листата, па овој пат нема да ме тормозат.

4. Брегзитот е настан од така висок значај во новите светски турбуленции (во најава нова светска структура на моќта) и доправа ќе видиме што наумиле во старата империја, само да не одлучат повторно со нас да се мавтат затоа што тоа би значело дека ќе не делат повторно. Малку им било во 1913 па сакаат уште.

5. Се гледа дека е “твое“ мислење, и можам да речам дека е во погрешна насока - погрешно. Македонија нема геополитички ниту геостратешки значај, нема да има се додека е поделена и е безгласна буква, единствено што Северџаните не ставија на листата на потенцијални цели за РФ во случај да продолжат со упикување (се однесува за северџани во сите бои - хи, хи, шарени Северџани) и као случајно им падне на памет некаков идиотлук од типот да ги потплатите САД да сметсат некоја ракета на наша територија или можеби командно место, е тогаш со гаранција сме загрозени и ќе треба да копаме бункери и да купуваме јод.

П.С.
Мислев дека на сите им е познато дека од вкупно 193 членки на ОН, 134 воспоставија дипломатски односи со нејзиното уставно име Македонија!
Не знам зошто се служите со конструкции за да оправдате нешто што не може да се оправда?
Многу посоодветна и актуелна тема би била со наслов Дали е потребен референдум за влез во НАТО?
Или како тоа лица кои за себе сакат да речат дека се демократи не почитуваат еден институт на демократија како што е референдум и резултатите од последниот а на кој меѓу другото имаше и прашање дали сте за НАТО, и се доби одговор НЕ!

Ете Никола што имаш ти како човек кој со години следи ... има да рече на ова со референдумот?
Не сметаш ли дека е тоа многу позначајно прашање од НАТО, нели сакаш правда како и сите, за каква правда збориме ако не се почитува волјата на граѓаните, поточно на Македонците?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Ниту еден НАТОФИЛ, ЕУФИЛ, АМЕРОФИЛ, ЗАПАДОФИЛ, ниту пак неговите деца нема да војуваат на боиштата во Ирак, Либија, Сирија, Авганистан...

Ама ќе ти продаваат муда за бубрези како било убаво Македонија да биде членка на НАТО... Кога ќе им поставиш прашање па зошто твоите деца не ги пушташ да војуваат за интересите за НАТО и одма ти даваат сосема друг одговор и ти менуваат тема...

Такви лицемери сум видел многу во животот...

АБЕ АКО СИ ЗА ВО НАТО ОДИ ПРИЈАВИ СЕ ДОБРОВОЛЕЦ НА БОИШТАТА ВО ИРАК, ЛИБИЈА, СИРИЈА, АВГАНИСТАН, ОСТАВИ СИ СИРАЧИЊА ДЕЦА... ШТО НЕКОЈ МЕНЕ ДА МИ СОЛИ ПАМЕТ И ДА МИ ПЕРИ МОЗОК КАКО ТОА НАТО Е УБАВА РАБОТА...

Абе пак ќе кажам Шеќеринска нека војува за интересите за НАТО заедно со нејзините синови и со маж е нејзин, зајко заедно со Зорица и со двете деца, и останатите политичари комплет без разлика дали се ЕСДЕЕСОВЦИ - ВМРОВЦИ, ВМРО - НАРОДНА, ВМРО ЗАБАВНА ИЛИ ВМРО РОК ИЛИ ВМРО ПОП!!!
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Гледам дека се воздржуваш, со строго контролиран вокабулар, се обидуваш да ја протнеш “својата“ замисла, а при тоа да не предизвикаш револт или бојкот кај членовите на форумот. И тие се воздржуваат па се нешто од околу, но бидејќи сакаш да наметнеш агенда да видиме за што всушност станува збор. Во која грмушка лежи Црпе?

Ајде да одиме по ред.

1.Прво темата не е актуелна!
Истата беше актуелна до пред неколку години, кога постоеше Македонија, денес Македонија не постои.
Има некаква творба наречена ... јас ја нарекувам Северџистан, би рекол копиле на меџународната во 21 век. Значи Македонија не влезе во НАТО туку го набутаа со сила новосоздаденото ..., изберете самите како ќе го нарекувате. Имаше обиди пред неколку години од страна на поединци да го актуелизираат ова прашање ама беа набркани, веројатно такви директиви стигнаја.

2. Па ни Австрија и Швајцарија не се членки на НАТО, Австрија не беше ниту членка на ЕУропска... дали Швајцарија која не е членка е загрозена или Австрија. Всушност од кого е загрозена Македонија па мора да биде набутана во воено-политички пакт (ОТАН) кој е ударна тупаница и се користи само за наметнување на политиката и демонкратија на тнр “запад“.
Политката на САД НАТО мембреките може да се објасни вака на еден сликови начин:
Стои насилникот покрај пат и поминува човек а овој му вели сакаш да купиш цигла, овој не, ама сакаш да купиш нели, овој повторно НЕ, е тогаш тој ја испраќа екипата да го “масира“ овој на што овој по некое време вели добро добро ќе купам цигла, колку пари чини?
Во случајот со Македонија чини неостоење на македонска држава и класичен етноцид!
Со кои мотиви се оправдува еден класичен насилен и би рекол етноцид и при тоа се пласира теза дека насилникот бил доброчинител?

3. Немој со геостратегија, молам, прво почни од геополитика (се надевам има и такви, но не да ми рецитираат што пишува во доктрините на големите туку со своја глава што тоа значи и како тоа ќе се имплементира-операционализира во некој период од 10-20 години може и 50 а пред се за и кон Македонија), такви кои рецитираат песнички научени на вечерни курсеви ги има и веќе ги ставив на идиот-листата, па овој пат нема да ме тормозат.

4. Брегзитот е настан од така висок значај во новите светски турбуленции (во најава нова светска структура на моќта) и доправа ќе видиме што наумиле во старата империја, само да не одлучат повторно со нас да се мавтат затоа што тоа би значело дека ќе не делат повторно. Малку им било во 1913 па сакаат уште.

5. Се гледа дека е “твое“ мислење, и можам да речам дека е во погрешна насока - погрешно. Македонија нема геополитички ниту геостратешки значај, нема да има се додека е поделена и е безгласна буква, единствено што Северџаните не ставија на листата на потенцијални цели за РФ во случај да продолжат со упикување (се однесува за северџани во сите бои - хи, хи, шарени Северџани) и као случајно им падне на памет некаков идиотлук од типот да ги потплатите САД да сметсат некоја ракета на наша територија или можеби командно место, е тогаш со гаранција сме загрозени и ќе треба да копаме бункери и да купуваме јод.

П.С.
Мислев дека на сите им е познато дека од вкупно 193 членки на ОН, 134 воспоставија дипломатски односи со нејзиното уставно име Македонија!
Не знам зошто се служите со конструкции за да оправдате нешто што не може да се оправда?
Многу посоодветна и актуелна тема би била со наслов Дали е потребен референдум за влез во НАТО?
Или како тоа лица кои за себе сакат да речат дека се демократи не почитуваат еден институт на демократија како што е референдум и резултатите од последниот а на кој меѓу другото имаше и прашање дали сте за НАТО, и се доби одговор НЕ!

Ете Никола што имаш ти како човек кој со години следи ... има да рече на ова со референдумот?
Не сметаш ли дека е тоа многу позначајно прашање од НАТО, нели сакаш правда како и сте, за каква правда збориме ако не се почитува волјата на граѓаните поточно на Македонците?
Во суштина све те разбрав, освен од каде тоа јас да наметнувам мислења и агенди, од каде тоа јас да сум одговорен за промената на името (не гласав на референдумот).
И уште 2 работи: во 2006 го гласав Грујо а сега на последните избори гласав за Заев (после све со бомбите што се случи).
На крајот знаеш што испадна? И СДСМ и ВМРО го донесоа СЈО и заедно го изгласаа новото име.
Тоа е во врска со политичката турлитава.

Во врска со темава, ако добро ме прочита ќе сватеше дека се сомневам во тоа што добро ќе видиме ние од членството во НАТО.
Тоа се моите лични мислења.

А од аспект на одговорно лице на форумов, морам да создадам и оставам простор за секој да си го каже своето мислење, и ги почитувам различностите. Тоа е мојот демократски дух.

Друго немам што да додадам, се надевам ме разбра дека апсолутно немам никаква агенда, ниту пак (после све) верувам дека државава има здрав кадар што може да ја извади од дупката каде што е потоната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom