Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Sv b
Znaci nie sho imame kupeno klimi Gree na dalje sme pacienti.
Griza za pacienti ste vie.
Bash top neka cita narod kako gi narekuvash svoite kupuvaci.
Ako ti se smetas za pacient, toa e tvoj problem.
Po dosegasnite diskusii, gledam deka ne si kontaktirala servis, neznam dali imas I namera.
A sto se odnesuva za tvoite komentari, poznavam luge koi smenile Toshiba za Gree, Mitsu za Gree....
I najbitnoto, Gree nemase da ima tolkav uspeh na pazarov ako nemase zadovolni klienti.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Ako ti se smetas za pacient, toa e tvoj problem.
Po dosegasnite diskusii, gledam deka ne si kontaktirala servis, neznam dali imas I namera.
A sto se odnesuva za tvoite komentari, poznavam luge koi smenile Toshiba za Gree, Mitsu za Gree....
I najbitnoto, Gree nemase da ima tolkav uspeh na pazarov ako nemase zadovolni klienti.
Monterot na telefon mi kaza deka ke kontaktira so glavnite experti zoshto ne znae samiot shto mu e na hansolot I ke se javi za nekoj den (vo dekemvri).
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Sv b
Znaci nie sho imame kupeno klimi Gree na dalje sme pacienti.
Griza za pacienti ste vie.
Bash top neka cita narod kako gi narekuvash svoite kupuvaci.
Ако не сакаш да бидеш пациент ќе пишуваш сè најдобро за Gree, за останатите сè најлошо. Во тој случај ќе добиваш пофалби наместо навреди. А ти сакаш да ја напишеш вистината. Се знае овде како се реагира во таков случај.
Боли вистината, боли. Џабе навреди, не можат да ја сокријат. Се почесто вистината ќе излегува на површина.

ВИСТИНАТА НА ВИДЕЛИНА.
Monterot na telefon mi kaza deka ke kontaktira so glavnite experti zoshto ne znae samiot shto mu e na hansolot I ke se javi za nekoj den (vo dekemvri).
И јас чекам да ми се јават. И монтерите и сервисерите. Чекаат добро да загрее времето па да тврдат дека е нормално на високи надворешни температури климата да работи off-on.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Monterot na telefon mi kaza deka ke kontaktira so glavnite experti zoshto ne znae samiot shto mu e na hansolot I ke se javi za nekoj den (vo dekemvri).
Na garancijata imate tel.broj od servis, dali se javivte na servisot?
Автоматски споено мислење:

Ако не сакаш да бидеш пациент ќе пишуваш сè најдобро за Gree, за останатите сè најлошо. Во тој случај ќе добиваш пофалби наместо навреди. А ти сакаш да ја напишеш вистината. Се знае овде како се реагира во таков случај.
Боли вистината, боли. Џабе навреди, не можат да ја сокријат. Се почесто вистината ќе излегува на површина.

ВИСТИНАТА НА ВИДЕЛИНА.

И јас чекам да ми се јават. И монтерите и сервисерите. Чекаат добро да загрее времето па да тврдат дека е нормално на високи надворешни температури климата да работи off-on.
Kaj vas znam deka se javile , bile, problem nema.
Problemot e sto sakate da spiete i kafe da vi napravi klimata kiga ke stanete.
Takva usluga za zal Gree uste ne predvidel.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
poznavam luge koi smenile Toshiba za Gree, Mitsu za Gree....
Fun fact

Единствен познат несреќен случај на менување на Mitsubishi за Gree е регистриран во Македонија.
Имено, членот @Strelec извршил замена на Mitsubishi MSZ-FH35VE со subpar модел на Gree.
Сеуште не се јасни причините за овој чин, додека современата наука нема одговор за ова деформирано и неприродно однесување.

Во моментов објаснувањето за причините е на ниво на озборувања и чаршински муабети а сето тоа полека поприма облик на урбан мит со тенденција да стане легенда која ќе се прераскажува на мали деца пред спиење.

Исто така се зборува дека се работи за тежок облик на авто деструктивна љубомора со сите елементи на болест но сепак да ја оставиме науката да го каже последниот збор.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Kaj vas znam deka se javile , bile, problem nema.
Problemot e sto sakate da spiete i kafe da vi napravi klimata kiga ke stanete.
Takva usluga za zal Gree uste ne predvidel.
Не пласирај лажни вести.

Доаѓаше монтерот, истиот што ја промаши монтажата. Баш тој рече дека сервисер треба да види што е проблемот. Неговата грешка ја игнорира. Не веруввам дака имал муда да им каже што направил.
За вас проблем нема, ама проблем има. Каде е онаа фамозна модулација од 100W која ја декларирате? Нормално ли е никако да не спушта под 600W? Баш затоа јас дадов толку пари, наместо да купам некоја од 25-30 000 денари.
Како можат да ветуваат (лажат) дека ќе се јават, а не се јавуваат? Категорично тврдам дека воопшто не ме контактирале освен што доаѓаше монтерот).
Ти можеш да тврдиш што сакаш. Или ти лажеш, или тебе те лажат. Тоа е вистината.

ВИСТИНАТА НА ВИДЕЛИНА!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Fun fact

Единствен познат несреќен случај на менување на Mitsubishi за Gree е регистриран во Македонија.
Имено, членот @Strelec извршил замена на Mitsubishi MSZ-FH35VE со subpar модел на Gree.
Сеуште не се јасни причините за овој чин, додека современата наука нема одговор за ова деформирано и неприродно однесување.

Во моментов објаснувањето за причините е на ниво на озборувања и чаршински муабети а сето тоа полека поприма облик на урбан мит со тенденција да стане легенда која ќе се прераскажува на мали деца пред спиење.

Исто така се зборува дека се работи за тежок облик на авто деструктивна љубомора со сите елементи на болест но сепак да ја оставиме науката да го каже последниот збор.
Ljubomorata e kaj tebe, jasno e zosto.
Uzivaj monterce, kaj Strelec konkuriraj za predskolska, ako ima mesto...
Ako nema mesto, javi se kaj sefot, ama so molba....
Автоматски споено мислење:

Не пласирај лажни вести.

Доаѓаше монтерот, истиот што ја промаши монтажата. Баш тој рече дека сервисер треба да види што е проблемот. Неговата грешка ја игнорира. Не веруввам дака имал муда да им каже што направил.
За вас проблем нема, ама проблем има. Каде е онаа фамозна модулација од 100W која ја декларирате? Нормално ли е никако да не спушта под 600W? Баш затоа јас дадов толку пари, наместо да купам некоја од 25-30 000 денари.
Како можат да ветуваат (лажат) дека ќе се јават, а не се јавуваат? Категорично тврдам дека воопшто не ме контактирале освен што доаѓаше монтерот).
Ти можеш да тврдиш што сакаш. Или ти лажеш, или тебе те лажат. Тоа е вистината.

ВИСТИНАТА НА ВИДЕЛИНА!
Montazata e po TVOJA instrukcija i zelba, kako strucnjak.
Sega cekaj kafe od klimata....hahhha.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Не пласирај лажни вести.

Доаѓаше монтерот, истиот што ја промаши монтажата. Баш тој рече дека сервисер треба да види што е проблемот. Неговата грешка ја игнорира. Не веруввам дака имал муда да им каже што направил.
За вас проблем нема, ама проблем има. Каде е онаа фамозна модулација од 100W која ја декларирате? Нормално ли е никако да не спушта под 600W? Баш затоа јас дадов толку пари, наместо да купам некоја од 25-30 000 денари.
Како можат да ветуваат (лажат) дека ќе се јават, а не се јавуваат? Категорично тврдам дека воопшто не ме контактирале освен што доаѓаше монтерот).
Ти можеш да тврдиш што сакаш. Или ти лажеш, или тебе те лажат. Тоа е вистината.

ВИСТИНАТА НА ВИДЕЛИНА!
Daisekaito kaj mene na -7 trose 600w prosek 50+ kvadrati
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Montazata e po TVOJA instrukcija i zelba, kako strucnjak.
Sega cekaj kafe od klimata....hahhha.
Доста се глупираш.
Еднаш те прашав дали ти беше присутен или си видовит. Го прескокна тоа.
Дури и да е моја инструкција, ајде некој на Фиќо нека вгради дизел мотор или тркала од џип.
Не сум јас виновен што Gree имаат такви монтери. Какви се, ќе направат куќа без темели.
Дали тие монтери се запознаени со основните прописи за монтажа? Треба ли да ги почитуваат тие прописи? Или мислат дека прописите се измислени колку да ги има?

Ти благодарам што ми помогна да донесам одлука. Опција број еден ја откажувам. Почнувам со опција број два, а најверојатно и со опција број три.
Сега имам три опции за кои размислувам:
1. Да се помирам со ситуацијата, евентуално преку ноќ да ја исклучувам;
2. Да се откажам од гаранцијата, да си побарам мајстор и да ја средам, а во меѓувреме да удрам една добра антиреклама насекаде по социјалните мрежи (да вклучам и пријатели кои ќе ги споделуваат моите објави), па и тие нека се нервираат како што се нервирам јас;
3. Да побарам заштита на моите потрошувачки права преку пазарната инспекција и организацијата за заштита на потрошувачи (кога државата би функционирала како треба, по кратка постапка треба да им го затвори салонот бидејќи имаат огрмни недостатоци во функционирањето, не зборувам конкретно за мојот случај, туку општо), па дури и поведување на судска постапка.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Fun fact

Единствен познат несреќен случај на менување на Mitsubishi за Gree е регистриран во Македонија.
Имено, членот @Strelec извршил замена на Mitsubishi MSZ-FH35VE со subpar модел на Gree.
Сеуште не се јасни причините за овој чин, додека современата наука нема одговор за ова деформирано и неприродно однесување.

Во моментов објаснувањето за причините е на ниво на озборувања и чаршински муабети а сето тоа полека поприма облик на урбан мит со тенденција да стане легенда која ќе се прераскажува на мали деца пред спиење.

Исто така се зборува дека се работи за тежок облик на авто деструктивна љубомора со сите елементи на болест но сепак да ја оставиме науката да го каже последниот збор.
И сега мора да оди и по француските форуми и да си бара оправдување за својот чин.:)А моите видеа ги игнорира бидејќи ќумбинјата негови ова не го можат и 3kw струја да повлечат.После три минути ќумбето у несвест ќе му падни ako проба да направи нешто слично:)

 
D

Deleted member 12196

Гостин
Daisekaito kaj mene na -7 trose 600w prosek 50+ kvadrati
Кај мене проблемот е што не модулира добро. Работи со голема снага, потоа исклучува. Ако работи со помала снага не ќе има потреба да исклучува, барем не толку често, особено во поладните денови.
Автоматски споено мислење:

Луѓе, гледајте со каква ароганција се користат господата од Gree!
Додека некому да увалат инвертер, навистина се љубезни. Потоа нивните клиенти не се повеќе клиенти, туку ПАЦИЕНТИ. Купете климатизер од Gree ако сакате да станете ПАЦИЕНТ! Претпоставувам пациент за душевна клиника бидејќи нивната дрскост и ароганција води кон тоа.

Прочитајте неколку страни наназад, ќе ви биде јасно (ако досега не сте ги сфатиле).
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 октомври 2012
Мислења
299
Поени од реакции
254
Може да каже некој што значи тоа климата да работи off-on?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Може да каже некој што значи тоа климата да работи off-on?
Тоа значи вклучи-исклучи. Како старите серии. Овие, помодеерниве треба да работат со мала снага, колку да ја одржуваат температурата. Не треба постојано да вклучуваат и исклучуваат.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
299
Поени од реакции
254
Тоа значи вклучи-исклучи. Како старите серии. Овие, помодеерниве треба да работат со мала снага, колку да ја одржуваат температурата. Не треба постојано да вклучуваат и исклучуваат.
Фала на објаснувањето. Само за потврда дека убаво сум разбрал. Значи поновите клими работат цело време на пример на 600 вата, а старите работат на 1500 па исклучуваат, и кога ќе се вклучи пак работи на повеќе (бројкиве се од ракав)? Мојата е 10 година. Значи дека е од постарите ваљда?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom