Најекономично греење и ладење

Член од
11 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
7
Za vo spalnata dobar model ti e ovaa klima iako e 3.5kw mozes da ja rabotis na fan 1 odlicna klima e
A za vo dnevna moj sovet ovaa klima
Dali ti ja imas istava kolku m2 grees so izolacija ili bez, i kako si zadovolen? Bidejki sakam da ne e bucna za vo spalna, imam Gree lclh i bucna e vnatresnata, a ova g tech mi izgleda odlicna.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Dali ti ja imas istava kolku m2 grees so izolacija ili bez, i kako si zadovolen? Bidejki sakam da ne e bucna za vo spalna, imam Gree lclh i bucna e vnatresnata, a ova g tech mi izgleda odlicna.
Jas ja imam TST prdhodnikot na tosot i nadvoresnata edinica e mnogu tivka na fan 1 e premnogu tivka zatoa i ti posociv iako e 3.5kw inverter klima vo spalnata mozes da ja rabotis na fan 1 bidejki i vnatresnata i nadvoresnata edinica se tivki.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Јас јас ја земав U-Crown 12ка во номври месец и на почетокот имав проблем околу одржувањето на Т. Послем со консултација тука сега веќе немам. Надвор дупката не беше затворена, ја затворив. И сега за сега е супер... Греам 23 24м2 со 5см стиропор.




Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Супер видео супер модулација само уште да го измереше издувот со термометарот ќе беше уште подобро
 
Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
Не си во право. Ние не сме стручњаци, но сме корисници и доволно знаеме дека нешто не е во ред со монтажата/начинот на користење.

Сервисерите во гарантен рок земаат пари за годишно продолжување на гаранцијата, а ќе ја погледнат набрзина и толку. Моите одвај на триста молења во гарантен рок (не им грееше, а постари луѓе) двапати по 600 денари им даваа на лепе очи за еден пеат-т.н. продолжување (што е нечија нивна измислица, дерење корисници) некако дојдоа, измерија притисок на фреон, дотурија нешто и толку. Сега вклучуваат на 30 за да може да им загрее на 22-24 степени. Кога дојдоа кај мене за продолжување, им платив и ги замолив да видат што е проблем што на вклучена пониска темп. 20-22 степени, надворешната единица дрма/тропа и брчи. Им реков, кога ќе ја допрам со рака, прекинува да бучи што значи треба или амортизери или да се премонтира како што е редот или нешто трето не е во ред, во секој случај тие треба да го знаат тоа, што и да е. За амортизери ќе доплатев, не беше проблем. Одговор, ништо тоа, не било некој проблем. Намерно пуштаа при проба на 30 степени затоа што знаат дека тогаш најмалку се јавуваат проблеми.
Оттогаш не им плаќав за продолжување на гаранцијата. Можи не е никаква класа мојот инвертер, но редно беше да го средат проблемот. Еден сосед исто ги викаше сервисерите, не му дојдоа.
Сега кога читам и за поскапи и клими со марка, гледам дека генерално, сервисерите се неодговорни и непринципиелни. Требаше да губам време и нерви, да се јавувам во фирмата од кај што го земав (а тие не одговараат за вакви интервенции) или во пазарен инспекторат, да се бафтам со недели и месеци и којзнае дали нешто ќе се средеше. Оно ќе се средеше, со парична пријава ама не ми се иде до толку далеку.
Одговорност нула, фирми нула, тоа е. Затоа мислам дека не е нешто битно брендот (иако овде се рекламираат клими од по 1000 евра или шо знам некојси еуровент па со ваков онаков компресор па дали трошела 300 или 400 вати), колку што е битна поддршката и стручната изведба од сервисерите, со кои сервисери фирмата ќе склучи договор.
Najprvin zalam za vasite problemi i losi iskustva.
A toa e taja razlika izmegu japonskite i kineskite klimi. Kaj japonskite nemat potreba od servisi i reklamacii.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
Супер видео супер модулација само уште да го измереше издувот со термометарот ќе беше уште подобро
Ne se rabiram mnogu ama kje probam obavezno.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
Јас јас ја земав U-Crown 12ка во номври месец и на почетокот имав проблем околу одржувањето на Т. Послем со консултација тука сега веќе немам. Надвор дупката не беше затворена, ја затворив. И сега за сега е супер... Греам 23 24м2 со 5см стиропор.




Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Klimata ti duvat direkno vo termomatarot ili na samo 2m od klimata. :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Najprvin zalam za vasite problemi i losi iskustva.
A toa e taja razlika izmegu japonskite i kineskite klimi. Kaj japonskite nemat potreba od servisi i reklamacii.
Dobar vic. Sonuvaj...sonuvaj....I koga ke se razbudis pisi......hahhha
Автоматски споено мислење:

Klimata ti duvat direkno vo termomatarot ili na samo 2m od klimata. :)
Klimata mu raboti perfektno, sekoja cest.
So zdravje da si ja koristi I uste nekoe video da postira.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Знајте дека продавачите случајно или намерно премолчуваат некои работи. Декларираат десетогодишна гаранција, а всушност не кажуваат дека гаранцијата е само една година.
Јас неколку пати на овој форум и на ит.ком.мк кажав дека тие 10 години се дубара и дека треба, врз основ на нивните реклами, да бидат пријавени во пазарна инспекција за заведувачко рекламирање и носење во заблуда. Вака ќе прават додека не налепат на вистинскиот човек.
Функцијата тајмер:
Декларираат 24 часовен тајмер, ама не кажуваат дека тајмерот може само да вклучува и исклучува (едно вклучување и едно исклучување на 24 часа). Нема можност за подесување на температурата со тајмерот.
ПС
Ова се однесува на U Crown 12, ама мислам дека и кај другите инвертери е исто.
Е видиш, не е исто. И тајмерот што можеш да го подесиш како што сакаш (правец, јачина, температура..) и колку што сакаш и сето тоа по годишни времиња (рачно се одредуваат), и FLIR сензорот (3D-iSee) со кој се избегнува потреба за iFeel на даљинско, и антифрост „за цвеќињата“, и „дуплите клапни“....
Сето тоа сум го платил колку и 18-ка U-Crown што била. FH35 се продаваше колку 12-ка u-Crown

Дозволивте една шака мизерни продавачи да ве убедат дека со купување на кинеска клима правите зделка на столетието! Ене го погоре U-Crown му брчи како трактор при покренување ама го убедуваат дека штрака LEV вентилот и дека тоа е нормално, онаму поназад друг се жали дека му мириса на кинеска продавница, трет се жали од Амбер дека троши по 3kW (16A човече!) ама стручњаците се собрааа, поставија дијагноза дека е нов акаунт и дека прави анти-реклама, четврт не смее да зуцне пошто добил мизерни 10% попуст, петти не може да си оствари гарантни права итн.

Во меѓувреме „глупите“ со VIVAX немаат ни најмала поплака.

И, да! На Mitsubishi се подесува (на далечинското) во кој дел од собата климата е наместена (лево, центар, десно)

Епа нека дојдат сега да ми филозофираат „стручњаците“ дека badijala kupuvas japanska klima.
ДНО!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Vivax dobro se drzi slusam glavniot magacin im bil prazen cekaat nova pratka na inverter klimi
Bas me interesira dali ke imaat nov model na inverter klima 2020 a i katalogot so klimi za 2020 godina seuste ne im e izlezen.
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме „глупите“ со VIVAX немаат ни најмала поплака.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Во меѓувреме „глупите“ со VIVAX немаат ни најмала поплака.
Poplakata za Vivax ja imase na prethodnata strana, glupi dotolku nesme
Koj li samo mu ja predoliozil Vivax ACP-12CH35AEQI za vo 40m2

Prethodno edna godina na istoto mesto staviv Vivax ACP-12CH35AEQI. Nadvoresnata bese na zidot gore odma do vnatresnata. Cevki odvaj 1m dolzina. Koga ke dojdese pod +5C morase da raboti na maximum za da dojde do 22. Na pod 0 C nemozese da postignuva. Ako ima nadvor vlaga rabotese samo 20 min pa 5 min defrost pa pak 20 min pa pak defrost.... taman pocnalo da se gree se isklucil za defrost. Niz cela kukja se slusase rabotenjeto na motorot. Sekogas znaev koga ubrzuva i usporuva kompresorot. Kako dvokrilec avion.
Raspored... so portokalovo vnatresna
Прегледај го приврзокот 232599
Prethodno Vivaxot na zid ... Vnatre se slusase kako avion
I slika ima, glup da si ke ja videse
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Јас неколку пати на овој форум и на ит.ком.мк кажав дека тие 10 години се дубара и дека треба, врз основ на нивните реклами, да бидат пријавени во пазарна инспекција за заведувачко рекламирање и носење во заблуда. Вака ќе прават додека не налепат на вистинскиот човек.


Е видиш, не е исто. И тајмерот што можеш да го подесиш како што сакаш (правец, јачина, температура..) и колку што сакаш и сето тоа по годишни времиња (рачно се одредуваат), и FLIR сензорот (3D-iSee) со кој се избегнува потреба за iFeel на даљинско, и антифрост „за цвеќињата“, и „дуплите клапни“....
Сето тоа сум го платил колку и 18-ка U-Crown што била. FH35 се продаваше колку 12-ка u-Crown

Дозволивте една шака мизерни продавачи да ве убедат дека со купување на кинеска клима правите зделка на столетието! Ене го погоре U-Crown му брчи како трактор при покренување ама го убедуваат дека штрака LEV вентилот и дека тоа е нормално, онаму поназад друг се жали дека му мириса на кинеска продавница, трет се жали од Амбер дека троши по 3kW (16A човече!) ама стручњаците се собрааа, поставија дијагноза дека е нов акаунт и дека прави анти-реклама, четврт не смее да зуцне пошто добил мизерни 10% попуст, петти не може да си оствари гарантни права итн.

Во меѓувреме „глупите“ со VIVAX немаат ни најмала поплака.

И, да! На Mitsubishi се подесува (на далечинското) во кој дел од собата климата е наместена (лево, центар, десно)

Епа нека дојдат сега да ми филозофираат „стручњаците“ дека badijala kupuvas japanska klima.
ДНО!
Kolku sto Gree ima prodadeno samo eden model U-Crown vo MK za 60 dena, tolku e prodazbata na site modeli Mitsu za cela godina vo MK....
Placi monterce t.e. "strcnjaku"
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.302
Poplakata za Vivax ja imase na prethodnata strana, glupi dotolku nesme
Koj li samo mu ja predoliozil Vivax ACP-12CH35AEQI za vo 40m2
Не само што слаба клима му предложиле за таа квадратура туку и монтажа катастрофа. Човекот не е крив,неможе и нетреба секој да знае што и како треба.
Najprvin zalam za vasite problemi i losi iskustva.
A toa e taja razlika izmegu japonskite i kineskite klimi. Kaj japonskite nemat potreba od servisi i reklamacii.
Нека се погоди некој ропак(како во случајот со Виваксот) што знае само со хилта и бормашина да работи,па нека мести "јапанац" да видиш колку е до климата.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Kaj se izgubi podrzuvacot na "strucnjakov", go snema ...da ne prodava Gree vo nekoj dukan?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
@FlegmaFX
Пазарната веке е стигната во Франција, поплаки таму на работата на FH35-Ve од 2015та се пријавенни, и само во МК може да се дуваат балони дека климата е ТОП.
Какви 3Д сензори и бакрачи, препораката е од АутоФан да се стави на 3Фан мануелно зашто АутоФанот не работи.
Втората конфигурација е слика 2, 3та црта Фанот на мануал за да ти е топло
Македонски Превод
FH-Auto.jpg
И Англиски превод
FH-Auto2 problem2.jpg


Околу бучавата на FH35 цела тема имаат Французите, овде Пазарната инспекција била на лице место уште 2015та, и сето тоа фалично и бучно го префрлиле кај нас и само кај нас може да биде нечујно од патетици дека купиле јапанец па глуви им се ушите.
Fh-plastika.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom