Најекономично греење и ладење

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Hmm, mozebi mozebi
Dupkata e pozadi klima a od nadvor mn ni e visoko za da ja zatvorime so akrilen silikon, togas na monterite im rekov dodeka ne bese mestena vnatresnata da stavat silikon mi rekoa deka mnogu tesno bilo dupkata so zor gi vadild kablite nadvor i nema sansa da pravi nekoj problem
Нека помине зимава и викнете некој да го извади предниот оклоп и ставете акрилен силикон. Не пур пена. Особено не пур-пена што се користи во градежништво за лепење на стиропор или пополнување на дупки. Ако веќе се користи пур-пена тогаш задолжително треба да се користи пур-пена со ниска експанзија.

Сепак е најдобро да се употреби акрилен силикон. Лесен за употреба, брзо се стврднува, еластичен и веднаш се вади ако има потреба. Како пластелин.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Deneska na plus 3 stepeni nadvoresna temperatura za proba vivaxot staven na 30 i fan max povlece do 1300w na izduv dade 57.6,a dodeka mits fh stavena isto na 30 i fan max povlece do 980w i izduv 53.5.Ostanuva da vidime kako ce bide na poniski tem pa ce pisam.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ako poentata na postot ti e deka vivaxot potoplo duva.
So razlikata vo izduvite 500-792m3/h Fh ti dala 2Kw toplina Poveke od Vivaxot iako ima pomala T na izduv.
Pod pretpostavka deka testot si go pravel bez otvoreni prozori, na vnatresna 23 pri sto usisot bi bil 25C a ne 20C
Ako te interesira COP-ot i tuka FH ja jade 7.7 COP za FH i samo COP od 4.3 kaj vivaxot
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
cisto samo sakav informacija da spodelam,a tocno testot go pravev so zatvoreni prozori i vnatresna tem23.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
cisto samo sakav informacija da spodelam,a tocno testot go pravev so zatvoreni prozori i vnatresna tem23.
Tvojata informacija e poprvo dezinformacija nego informacija....i zbunuvacka za mnogu clenovi tuka sto ja citaat temata, ti neprasuvas zasto e toa taka neli?
nego plasiras infos....plasiras info koe samiot ne go razbiras i mnogumina mozes da dovedes do zabluda i pogresen zaklucok.
FH ti e u dnevna od 30m2, a vivaxot u spalna od 10m2, sto ne go napisa i toa
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
LG клима никој не спомнува, ги има на пазарот или не?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Hmm, mozebi mozebi
Dupkata e pozadi klima a od nadvor mn ni e visoko za da ja zatvorime so akrilen silikon, togas na monterite im rekov dodeka ne bese mestena vnatresnata da stavat silikon mi rekoa deka mnogu tesno bilo dupkata so zor gi vadild kablite nadvor i nema sansa da pravi nekoj problem
Definitivno se slagam deka "nema da ima problem" ekspertite treba da gi fatite za ushi i preden panel vadenje i silikon stavanje ama toa sea sred zima ne biva. Momentalno resenie ako ima malce lufta ili moze da se povlece malku prednata plastika e da parce tenok karton (onoj od hulahopki beliot mi teknuva u momentov) go isecete u forma na polukrug (kolju sto se snopot na cevkite i kabelot otprilika) i go piknete do cevkite pozadi vnatresnata edinica da go eliminira direktnoto struenje na veterot. E sega mozda od prva nema idealno da ispadne ama ako se potrudi nekoj sto mu pofakjaat racete sugurno ke uspee so ovaa improvizacija. Sekako delot sto ke zirka pod klimata ke moze da go secnete so skalpel radi estetika.. Se nadevam me sfativte i deka ubavo objasniv, za pojasno napraviv i slika..
Sekako da se raboti poleka bez na sila nabutavanje i so usul..
IMG_20200205_203706.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Здраво.
Ме интересира да ми каже некој дали ако ја заштитам надворешната единица со плексиглас (околу неа) или слично, би ја заштитил од почест дифроз.
Наместена е север-југ, перките се на јужна страна ако значи тоа нешто.
IMG_6880.JPG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom