Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2013
Мислења
63
Поени од реакции
26
abe mozno li e na finalna da se zaglavi i do 1 god,kolku se cekalo najvise do sea za finalen pregled?
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Pale uste edno prasanje. Sestra mi imase intervju po novata postapka koga direkt odese na podnesuvanje dokumenti I intervju vo ist den (Maj 2019). Togas gi podnese site potrebni dokumenti. Dali za nea pak treba da se dostavuvaat uste ednas?
Треба.Тие документи остануваат во Дабч.Потврда бесплатно ќе и издадат,само ќе мора дополнителни изводи,се тоа со превод и легализација во Бугарија.Само лекарското и потврдата за неосудуваност ги враќаат од Дабч и се доставени на самото интервју.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
77
abe mozno li e na finalna da se zaglavi i do 1 god,kolku se cekalo najvise do sea za finalen pregled?
До пред една година одеше доста брзо (зборуваме без дополнителна) од Август наваму заглави нешто процесот и моментално се чека и 5 месеци. Искрено за година на финална, 4 години уназад колку што читам тука, не сум слушнал (пак ќе речам без дополнителна), и се надевам нема да слушнам....
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
35
Поени од реакции
35
Како што реков, нека и текне дали вадевте по два пати сите изводи и умреници од предците и оригинал потврда?
Дали ги носеше по втор пат, при интервју?
Доколку не, тогаш нека ги однесе задолжително со молба за достава на дополнителни документи, преведени и заверени!!!!!!
Значи многу се нервирам со посреднициве, ете ти се утепа од чекање, нервози, секој ден проверуваш статус, и дочекуваш статус камо гром од ведро небо одбиен, а до тогаш си изманипулиран дека се е во ред со документите, срам да им е на тие што не си ја вршат работата!!!!!
Ona vadese izvodi I potvrda za proishod po prv pat za vo DABC. Koga go zema proishodot posrednikot i zakaza datum za podnesuvanje na dokumenti I intervju vo ist den vo pravosudieto (Po novata postapka). Togas pak gi imase izvadeno I odneseno site izvodi I site dokumenti . Znaci vo pravosudieto se podneseni samo ednas na denot na intervjuto. Dali treba istite izvodi I potvrda da gi nosi kako dopolnitelni dokumenti uste ednas po vtor pat vo pravosudieto?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
63
Поени од реакции
26
До пред една година одеше доста брзо (зборуваме без дополнителна) од Август наваму заглави нешто процесот и моментално се чека и 5 месеци. Искрено за година на финална, 4 години уназад колку што читам тука, не сум слушнал (пак ќе речам без дополнителна), и се надевам нема да слушнам....
epa brat eve ja tocno do utre 1 feb,ke bide 5 meseci,ke vidime dali ke se smeni ..
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Znaci vaka i kaj mene se stvara zabuna,nie koga za prv pat nosevme dokumenti vo dadc toa bea izvidi od mene ,tatko mi ,tetka moja na tatko mi sestra,i od nejziniot sin moj prv bratuced,fotokopija od negov pasos bugarski i licna karta negova bugarska,prevedeni l notarski zavereni,zemav proishod.Posle toa procitav tuka deka trebalo da se nosi vo Pravosudie dokumenti za da se povrzis so koleno do 1918 ,toa koga mu go kazav na posrednikot vika prv pat slusam ama pravi sto treba ke nosime,izvadiv potvrda od klubot od Strumica koja se povrzuvam preku majka so nejzin izvod ,dede nejzin tatko negov izvod od umrenite ,i od paradedo izvod od umrenite.Gi dadov na posrednikot da gi legalizira i prevede vo bg i da gi zaveri notarski,vika jas treba da podnesam molba i koga ke e se gotovo ke ti se javam da gi noseme,moj izvid rece deka ne treba bidejki se sotreba tvoe imas dostaveno,posleedno desetina dena se javi za dagi noseme ama jas nemozev da odam,vika ne e problem utre ke gi nosam jas i taka ostana toa bese okulu edna godina od intervjuto,zanepolni desetina dena mi se smeni statusot od zadozitelna vi finalna i eve 6mesec uste stoi taka.Izvinete me na dolgiot post ama stvarno veke gubam trpenie nekoj vika se pominuva so takvi dokumenti nekoj go odbivaat,neznam sto da ocekuvam,ako znae nekoj dali e vo red so dok neka mi kaze ke mi bide od golema pomos.Blagodaram
Автоматски споено мислење:

Se nadevam deka posrednikot gi ima dostaveno bidejki ako ne mu bile gotovi ne bi mi se javuval i jas da odam.moja predpostavka.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
77
Znaci vaka i kaj mene se stvara zabuna,nie koga za prv pat nosevme dokumenti vo dadc toa bea izvidi od mene ,tatko mi ,tetka moja na tatko mi sestra,i od nejziniot sin moj prv bratuced,fotokopija od negov pasos bugarski i licna karta negova bugarska,prevedeni l notarski zavereni,zemav proishod.Posle toa procitav tuka deka trebalo da se nosi vo Pravosudie dokumenti za da se povrzis so koleno do 1918 ,toa koga mu go kazav na posrednikot vika prv pat slusam ama pravi sto treba ke nosime,izvadiv potvrda od klubot od Strumica koja se povrzuvam preku majka so nejzin izvod ,dede nejzin tatko negov izvod od umrenite ,i od paradedo izvod od umrenite.Gi dadov na posrednikot da gi legalizira i prevede vo bg i da gi zaveri notarski,vika jas treba da podnesam molba i koga ke e se gotovo ke ti se javam da gi noseme,moj izvid rece deka ne treba bidejki se sotreba tvoe imas dostaveno,posleedno desetina dena se javi za dagi noseme ama jas nemozev da odam,vika ne e problem utre ke gi nosam jas i taka ostana toa bese okulu edna godina od intervjuto,zanepolni desetina dena mi se smeni statusot od zadozitelna vi finalna i eve 6mesec uste stoi taka.Izvinete me na dolgiot post ama stvarno veke gubam trpenie nekoj vika se pominuva so takvi dokumenti nekoj go odbivaat,neznam sto da ocekuvam,ako znae nekoj dali e vo red so dok neka mi kaze ke mi bide od golema pomos.Blagodaram
Автоматски споено мислење:

Se nadevam deka posrednikot gi ima dostaveno bidejki ako ne mu bile gotovi ne bi mi se javuval i jas da odam.moja predpostavka.
Ако посредникот ги има доставено документите, тогаш се е во ред. Тоа дека не треба да носиш повторно твој извод јас прв пат го слушам, но има доста логика бидејќи во министерство се носи извод секако на самото интервју (или кога се закажува), молам некој поупатен да ме поправи. За жал како што кажа и еден член погоре, се повеќе гледаме случаи каде што не ги ставаат на дополнителна, туку директ ги одбиваат... Сепак, ако посредникот ги доставил документите, мислам дека тоа е се што може најмногу да направите, другото е да чекаме дали нешто следно ќе им текне да измислат....
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Dokumentot sto go ima prilozeno astrapa i jas go imam ama tie dokumenti se dostaveni vo dabac,a posle koga go prasav posrednikot dali ima noseno potvrda od klub ,vika imam noseno predhodno se razbira mu plativ i za nea ,ama vikam trebalo uste ednas da se nosi vo ,pravosudie,odi ke ti dade Lazar duplikat nema da ti naplati,Lazar barase od cela godiba so ime i prezime vika potvrda nema inace ne problem nemada ti naplatam,aj togas izvidi do1918 povrzuvanje cisto blgarsko selo zemav potrda od tamu,mu gi dadov da zema molba i da gi dostavi,inace i mojot posrednik se vika Mite od Strumica e mozebi e istiot.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
77
Dokumentot sto go ima prilozeno astrapa i jas go imam ama tie dokumenti se dostaveni vo dabac,a posle koga go prasav posrednikot dali ima noseno potvrda od klub ,vika imam noseno predhodno se razbira mu plativ i za nea ,ama vikam trebalo uste ednas da se nosi vo ,pravosudie,odi ke ti dade Lazar duplikat nema da ti naplati,Lazar barase od cela godiba so ime i prezime vika potvrda nema inace ne problem nemada ti naplatam,aj togas izvidi do1918 povrzuvanje cisto blgarsko selo zemav potrda od tamu,mu gi dadov da zema molba i da gi dostavi,inace i mojot posrednik se vika Mite od Strumica e mozebi e istiot.
Тоа што "astrapa" го постираше е документ што ти го даваат во министерство за правосудие, односно што документи таму сте приложле (не знам како е кога закажуваш интервју па одиш подоцна, мене тој документ ми го дадоја кога отидов на интервју со претходно закажан термин, зборуваме за тие 10 приложени документи).
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
35
Поени од реакции
35
Dokumentot sto go ima prilozeno astrapa i jas go imam ama tie dokumenti se dostaveni vo dabac,a posle koga go prasav posrednikot dali ima noseno potvrda od klub ,vika imam noseno predhodno se razbira mu plativ i za nea ,ama vikam trebalo uste ednas da se nosi vo ,pravosudie,odi ke ti dade Lazar duplikat nema da ti naplati,Lazar barase od cela godiba so ime i prezime vika potvrda nema inace ne problem nemada ti naplatam,aj togas izvidi do1918 povrzuvanje cisto blgarsko selo zemav potrda od tamu,mu gi dadov da zema molba i da gi dostavi,inace i mojot posrednik se vika Mite od Strumica e mozebi e istiot.
Dokumentot so go prikaciv e od pravosudie a ne of DABC
Автоматски споено мислење:

Жалам, но одбиен си од совет поради тоа што ги немаш однесено повторно сите изводи од тебе до предокот преведени и заверени и дупликат од потврдата.
ВАЖНО до сите членови!!!!!
Сите оние кои се на задолжителна проверка а ги немаат однесено при интервју сите изводи /умреници во Министерството за Правосудие преведени и заверени, и плус оригинал потврда од БККС, задолжително да ги однесат. Проверете си, консултирајте се со посредниците, преслушајте се дали два пати вадевте изводи или умреници или потврда, нека не ве убедува никој дека нетребало, дека ако требало да доставите дека ќе ви побарале. Изгледа дека повеќе нема да има статус дополнителна проверка туку веднаш одбивање од совет!!! Така е договорено и со посредниците, деновиве имало средба во Правосудие и кажано е дека нема во иднина, за новите апликанти, ни да се дозволува да се носат дополнителни документи, туку при самото аплицирање документите да се прегледуваат и да се според происходот!!!
Затоа дур е време носете, оние шро немаат однесено, за да нема вакви несакани последици, време изгубено за глупост, од незнаење, неинформираност и сл.

Автоматски споено мислење:


Во поднесени документи тоа не го пишува, стои дека имаш дадено происход и твој извод, но не пишува дека си предал изводи и умреници од твоите предци. Исто така не пишува дека си ја однел потврдата.
Не ги мешајте ДАБЧ, каде што се носеа изводите и потврдата за происход, со Министерство за правосудие, каде продолжува постапката!
Не е твоја грешка, грешка е на посредникот зошто тоа е негова работа, затоа бил платен, но за жал кога ќе се случи вакво нешто криви им се властите во Бугарија, а не они самите што не си ја вршат добро работата, и што секој втрор ден се таму, не сносат никаква одговорност.....
Pale dokumentot pod 9 neli e dokumentot od klubot posto pisuva fotokopie na dokument, udostoverjavast na samolicnosta na kandidatot?? Ili kaj vas ima I drug dokumet?
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Dokumentot so go prikaciv e od pravosudie a ne of DABC
Автоматски споено мислење:



Pale dokumentot pod 9 neli e dokumentot od klubot posto pisuva fotokopie na dokument, udostoverjavast na samolicnosta na kandidatot?? Ili kaj vas ima I drug dokumet?
Не тоа е копија од пасош.
Автоматски споено мислење:

@palekrstic

Zdravo Pale,
podnesov dok za proishod vo konzulatot vo Bitola:

izvod na umreni prababa koja e rodena 1900, izvodi na rodeni od baba mi, majka mi i moj, i potvrda od zdruzenie mak-bg projatelstvo od Bitola (se nadevam deka ja priznavaat ovaa potvrda)

otkako bi dobil proishod uste kolku pati treba da gi dostavuvam istite dokumenti?

Gledam deka ima lugje koi se odbieni od pricina sto ne gi dostavile dokumentite pa ne bi sakal da se dovedam vo takva sostojba.

odnapred ti blagodaram
Здраво,
Доколку ги однесеш на интервју истите документи како за происход, односно изводите, плус потврдата оригинал, плус происходот и се разбира лекарско и неосудуван, тогаш нема да има потреба за носење после интервју.
Автоматски споено мислење:

Ona vadese izvodi I potvrda za proishod po prv pat za vo DABC. Koga go zema proishodot posrednikot i zakaza datum za podnesuvanje na dokumenti I intervju vo ist den vo pravosudieto (Po novata postapka). Togas pak gi imase izvadeno I odneseno site izvodi I site dokumenti . Znaci vo pravosudieto se podneseni samo ednas na denot na intervjuto. Dali treba istite izvodi I potvrda da gi nosi kako dopolnitelni dokumenti uste ednas po vtor pat vo pravosudieto?
Не треба уште еднаш да ги носи, ако е така како што велиш, она ги има предадено сите.
Автоматски споено мислење:

Znaci vaka i kaj mene se stvara zabuna,nie koga za prv pat nosevme dokumenti vo dadc toa bea izvidi od mene ,tatko mi ,tetka moja na tatko mi sestra,i od nejziniot sin moj prv bratuced,fotokopija od negov pasos bugarski i licna karta negova bugarska,prevedeni l notarski zavereni,zemav proishod.Posle toa procitav tuka deka trebalo da se nosi vo Pravosudie dokumenti za da se povrzis so koleno do 1918 ,toa koga mu go kazav na posrednikot vika prv pat slusam ama pravi sto treba ke nosime,izvadiv potvrda od klubot od Strumica koja se povrzuvam preku majka so nejzin izvod ,dede nejzin tatko negov izvod od umrenite ,i od paradedo izvod od umrenite.Gi dadov na posrednikot da gi legalizira i prevede vo bg i da gi zaveri notarski,vika jas treba da podnesam molba i koga ke e se gotovo ke ti se javam da gi noseme,moj izvid rece deka ne treba bidejki se sotreba tvoe imas dostaveno,posleedno desetina dena se javi za dagi noseme ama jas nemozev da odam,vika ne e problem utre ke gi nosam jas i taka ostana toa bese okulu edna godina od intervjuto,zanepolni desetina dena mi se smeni statusot od zadozitelna vi finalna i eve 6mesec uste stoi taka.Izvinete me na dolgiot post ama stvarno veke gubam trpenie nekoj vika se pominuva so takvi dokumenti nekoj go odbivaat,neznam sto da ocekuvam,ako znae nekoj dali e vo red so dok neka mi kaze ke mi bide od golema pomos.Blagodaram
Автоматски споено мислење:

Se nadevam deka posrednikot gi ima dostaveno bidejki ako ne mu bile gotovi ne bi mi se javuval i jas da odam.moja predpostavka.
Ако не ги има доставено документиѕе посредникот, ќе те одбијат од совет како @Astrapa .
Прво поради документи од прв братучед, бидејќи не се признаваат повеќе, а второ заради неносење повторно на изводите и потврдата од клуб.
Уште одма да се растрчаш со посредникот да видиш дали ги однел, ако веќе не е касно!
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Како што реков, нека и текне дали вадевте по два пати сите изводи и умреници од предците и оригинал потврда?
Дали ги носеше по втор пат, при интервју?
Доколку не, тогаш нека ги однесе задолжително со молба за достава на дополнителни документи, преведени и заверени!!!!!!
Значи многу се нервирам со посреднициве, ете ти се утепа од чекање, нервози, секој ден проверуваш статус, и дочекуваш статус камо гром од ведро небо одбиен, а до тогаш си изманипулиран дека се е во ред со документите, срам да им е на тие што не си ја вршат работата!!!!!
Добро утро Пале. @palekrstic Ја имаш ли некаде како пример оваа "Молба за достава на дополнителни документи" овде на форумот да ја пуштиш или се пополнува на лице место во Министерство за праводудие? Ако ја имаш те замолувам ако сакаш да ми дадеш линк или било како за да може да ја пополнам и неа. Благодарам. Поздрав. :)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Dokumentot so go prikaciv e od pravosudie a ne of DABC
Автоматски споено мислење:



Pale dokumentot pod 9 neli e dokumentot od klubot posto pisuva fotokopie na dokument, udostoverjavast na samolicnosta na kandidatot?? Ili kaj vas ima I drug dokumet?
Ete gledas i sam deka nemas odneseno potvrda i vo ministerstvoto,pa site normalni posrednici dosega im kazaa na klientite dopolnitelno da se odnesat ama tvojov posrednik e zaspan ,djabe si go platil idiotot,gledaj sega proveri za sestrati dali ima odneseno ili i nejze ke ja odbiet,ovie veke ne redet na dopolnitelna pocnaa direkno da odbivaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom