Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

Член од
28 октомври 2017
Мислења
275
Поени од реакции
678
Член од
24 септември 2019
Мислења
2.478
Поени од реакции
3.756
što ti je Njemačka , strahuje čovjek zbog Kodija , u nas se kralj nakači preko krova na telefonski kabal od kladionice i nabije 20.000 eura hot line računa , kad ga provale on ne odustane već se ovaj put zakači na zgradu pošte u blizini :D
dobar neki vlasnik kladionice :D
 
Член од
19 август 2018
Мислења
147
Поени од реакции
499
što ti je Njemačka , strahuje čovjek zbog Kodija , u nas se kralj nakači preko krova na telefonski kabal od kladionice i nabije 20.000 eura hot line računa , kad ga provale on ne odustane već se ovaj put zakači na zgradu pošte u blizini :D
Vidis kako je "zaostala" ta Nemacka ! A mi.....:D
 
Член од
19 декември 2008
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.188
1. Siguran ? Tesko pitanje jos tezi odgovor. Ne zna niko osim tvoraca build sta je stavio unutra osim da probas mapraviti svoj pa si siguran sta koristis.
2. Legalan ? Nije kao ni IPTV koji vrti filmove i serije za koje nema autorska prava. Moze se reci donekle tolerantan dok te ne ulove a onda slijedi kazna od 1500-2500€.
Jedino sto je pozitivno sto se na kaznu mozes zaliti i tako odgadjati a i kaznu mozes platiti u ratama :)
Глупости!
Проблемот за којшто можеш да добеш писмо, казна е за тоа што си раздавај, распрострснувал, ширел, пиратерија, музика, филм
А тоа се случува во моментот кога симнуваш нешто преку торент сајт, во истиот момент ти исто правиш уплоад,, на таков принцип работи торент сајтот. И тогаш иди моментот, по нивните закони, си распространувал пиратска содржина.
Ова не го кажувам напамет,а проверено.
Ти стигнува писмо на домашна адреса дека си го нарушил законот.... Во почетокот тие казни биле големи 2-3000 евра, после ги намалиле на 500.
Моментот кога доаѓа писмото, доколку не се пожалиш, писмото е завршена одлука. Се согласуваш со тоа,и мораш да ја платиш казната, доколку се пожалиш. Казната ќе биде многукратно намалена.
Како што рекив во почетокот казните биле многу големи,, сега биле намалени.
Оваа случка ја знам од пријател... Којшто е добро упатен во ИТ технологијата и работи професионално... И ова е негово лично искуство пред 4-5 години,,, живеев во Германија некој крарок период. И мораше да се информирам.. Како е законот за симнување музика и филмови.
Сепак таму рафтовите зс цд ина беја сеуште полни и луѓето купуваат музика,,, додека на Балканот, незнам дали постоји продавница зс цедина)))
 
Член од
18 јули 2019
Мислења
215
Поени од реакции
439
Глупости!
Проблемот за којшто можеш да добеш писмо, казна е за тоа што си раздавај, распрострснувал, ширел, пиратерија, музика, филм
А тоа се случува во моментот кога симнуваш нешто преку торент сајт, во истиот момент ти исто правиш уплоад,, на таков принцип работи торент сајтот. И тогаш иди моментот, по нивните закони, си распространувал пиратска содржина.
Ова не го кажувам напамет,а проверено.
Ти стигнува писмо на домашна адреса дека си го нарушил законот.... Во почетокот тие казни биле големи 2-3000 евра, после ги намалиле на 500.
Моментот кога доаѓа писмото, доколку не се пожалиш, писмото е завршена одлука. Се согласуваш со тоа,и мораш да ја платиш казната, доколку се пожалиш. Казната ќе биде многукратно намалена.
Како што рекив во почетокот казните биле многу големи,, сега биле намалени.
Оваа случка ја знам од пријател... Којшто е добро упатен во ИТ технологијата и работи професионално... И ова е негово лично искуство пред 4-5 години,,, живеев во Германија некој крарок период. И мораше да се информирам.. Како е законот за симнување музика и филмови.
Сепак таму рафтовите зс цд ина беја сеуште полни и луѓето купуваат музика,,, додека на Балканот, незнам дали постоји продавница зс цедина)))
Mislis ili tvrdis da sumljivce ne prati provider sa prometom ? Pa ne mozes navuci par TB surfajuci nikako :) A sve se IP adrese biljeze. U tom sam sektoru ( IT ) tako da to pouzdano znam.
Druga opcija je VPN ( onaj ko se zna njime sluziti i prikriti svoju public IP adresu od svoga prvog spajanja na VPN data centar ) mada ce i oni vrlo brzo biti "legalno" zabranjeni u vecini EU zemalja. Razlog - poznat :)
 
Член од
11 јануари 2020
Мислења
561
Поени од реакции
4.520
Prije dva dana se ovdje pisalo o nekom opasnom tipu Banovcu koji je iz Splita i koji je član iptvpozitive.Da se hoće ubacit na serbian forum i tamo da će napravit nered te da se upozori Boki o tom događaju.Kako je to završilo i kakav je to iptvpozitive forum kad ima takve opasne tipove,jer oni pozivaju nove članove da im se pridruže?Vridi li šta taj forum u odnosu na Kajganu?
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
1.383
Поени од реакции
2.821
Mislis ili tvrdis da sumljivce ne prati provider sa prometom ? Pa ne mozes navuci par TB surfajuci nikako :) A sve se IP adrese biljeze. U tom sam sektoru ( IT ) tako da to pouzdano znam.
Druga opcija je VPN ( onaj ko se zna njime sluziti i prikriti svoju public IP adresu od svoga prvog spajanja na VPN data centar ) mada ce i oni vrlo brzo biti "legalno" zabranjeni u vecini EU zemalja. Razlog - poznat :)
Marko kaže, da kad si završio preuzimanje i odmah skinuo sa klijenta fajl i sprečio sid-anje, nisi prekršio zakon, samo ako nastaviš sid (distribuiraš-širiš ,umnožavaš tako) e to se penališe, . Tako sam ga razumeo??
Автоматски споено мислење:



"Ne moze nam niko nista.....jaci smo...i od KORONE!":ojeaa:
A pro po:Pun gradski autobus,Kineskinja kihne,na sledećoj stanici ostaje ona,vozač i momak koji ima sve vreme na ušima slušalice!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom