Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.691
Дали е бесплатно или се доплаќа за ваков рачен багаж/точак?

Прегледај го приврзокот 230084
Ова со сигурност само визаир може да ти одговори тешко некој од нас, ама чим прашуваш за рачен багаж искрено се сомневам дека ќе го спакуваш во нивните димензии 40х25х20 или како и да им беа
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ова со сигурност само визаир може да ти одговори тешко некој од нас, ама чим прашуваш за рачен багаж искрено се сомневам дека ќе го спакуваш во нивните димензии 40х25х20 или како и да им беа
32x60x23 е ова
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.691
Брат девојче мош ќе прелажеш за 20цм и ќе ти поверува нема да премери, ама од виз има одма метро ќе ти извадат ќе увидат дека лажеш за 20те цм и белевче ќе ти дадат колку да си доплатиш
(Пак ќе кажам мое мислење само не мора да е точно)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Брат девојче мош ќе прелажеш за 20цм и ќе ти поверува нема да премери, ама од виз има одма метро ќе ти извадат ќе увидат дека лажеш за 20те цм и белевче ќе ти дадат колку да си доплатиш
(Пак ќе кажам мое мислење само не мора да е точно)
Не викам дека сакам да прелажам, тоа се димензиите на ова и каде што го купив ми кажаа, дека може да се носи и во авион по што е и рачен багаж, ама пак да си прашам.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
Здраво дечки, минатиот вторник ни беше откажан летот за Дортмунд преку Охрид поради магла. Најдов алтернатива лет преку "apologize email-от" пратен веднаш после официјалното откажување на првичниот лет без никаква доплата , така да успешно стигнав во Германија.

Е сега, дури траеше целиот хаос на аеродромот вработените ги смируваа останатите патници, и им кажуваа дека секој дополнителен трошок направен (одењето од Охрид до Скопје или Приштина), како и пропаднатите карти за возови и слично што унапред биле букирани, а пропаднаа поради откажувањето на летот можат да бидат рефундирани. Ме интересира дали некој од вас имал слична ситуација (и доколку да, колку успешно била решена) и на кој начин сте го направиле тоа?

Во нормални услови не би го напрајл то заради то шо не е нивна кривица, али една од картите шо ми пропадна за воз ме кошташе доста солено па да пробам барем нејзиниот износ да го рефундирам , нормално доколку имат процедура за истото.

Фала ви однапред :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.691
Здраво дечки, минатиот вторник ни беше откажан летот за Дортмунд преку Охрид поради магла. Најдов алтернатива лет преку "apologize email-от" пратен веднаш после официјалното откажување на првичниот лет без никаква доплата , така да успешно стигнав во Германија.

Е сега, дури траеше целиот хаос на аеродромот вработените ги смируваа останатите патници, и им кажуваа дека секој дополнителен трошок направен (одењето од Охрид до Скопје или Приштина), како и пропаднатите карти за возови и слично што унапред биле букирани, а пропаднаа поради откажувањето на летот можат да бидат рефундирани. Ме интересира дали некој од вас имал слична ситуација (и доколку да, колку успешно била решена) и на кој начин сте го направиле тоа?

Во нормални услови не би го напрајл то заради то шо не е нивна кривица, али една од картите шо ми пропадна за воз ме кошташе доста солено па да пробам барем нејзиниот износ да го рефундирам , нормално доколку имат процедура за истото.

Фала ви однапред :)
Треба да ги контактираш визаир и би требало да те рефундираат, само ништо не е 100% сигурно. Ако си стигнал со задоцнување поголемо од 3 часа во Германија (пример на картата што ја купи вика дека ќе стигнеш во 13:30, а ти си стигнал после 16:31 треба да ти ја надоместат штетата.

Ама има една работа која мене ме буни а е да кажеме нормална за Македонија. Според тоа што имам читано задоцнување поради временски услови не се надоместува (сепак ова не е до компанијата која го овозможува летот, а не си прв што пишал дека визаир му рекле ќе му надоместат). Ако има некој поупатен да сподели
Автоматски споено мислење:

Не викам дека сакам да прелажам, тоа се димензиите на ова и каде што го купив ми кажаа, дека може да се носи и во авион по што е и рачен багаж, ама пак да си прашам.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Има мн куферчиња што ги продаваат и тоа големи брендови Самсоните, американ експрес па и помали карписа или некои но нејм што им вика дека се сертифицирани како рачен багаж. И да истите се ама во нормални авио компании, додека визаир, Рајанаир и останатите нискобуџетни нив ги даваат со доплата.
Не викам јас дека твоето не е дозволено во рачен багаж, ама за да го земеш во лет на нискобуџетн компанија ќе мора да доплатиш поради нивната политика на багаж.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.762

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Што е финтава со опцијава Скопје - Виена ама кога ја бираш после ти дава "до аеродромот во Братислава"? Демек лет со прекачување е? Или поверојатната опција - уствари е лет до Братислава па ти нудат бус опција до Виена?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Што е финтава со опцијава Скопје - Виена ама кога ја бираш после ти дава "до аеродромот во Братислава"? Демек лет со прекачување е? Или поверојатната опција - уствари е лет до Братислава па ти нудат бус опција до Виена?
Хмм не знам, ама 1 евро е со Фликсбус од Братислава до Виена ако си резервираш 7 дена унапред на нет, така да, посекако си опремен до Виена. Не верувам да се менува лет, дур полета пак, тој е веќе стигнат во Виена, а тоа со бус можда, ама и вака и така за смешки цена се наоѓаат карти.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Што е финтава со опцијава Скопје - Виена ама кога ја бираш после ти дава "до аеродромот во Братислава"? Демек лет со прекачување е? Или поверојатната опција - уствари е лет до Братислава па ти нудат бус опција до Виена?
До скоро имаше само Охрид - Виена колку што знам и Приштина- Виена, од Скопје кога пуштиле лет за Виена?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.691
Што е финтава со опцијава Скопје - Виена ама кога ја бираш после ти дава "до аеродромот во Братислава"? Демек лет со прекачување е? Или поверојатната опција - уствари е лет до Братислава па ти нудат бус опција до Виена?
Pozsony (морав вака смешни ми се маџарите како ја викаат) до Виена е 60-70км, најблиски главни градови во свет се. Милион % нема авионска линија меѓу нив, тоа ти е како Скопје-Велес да леташ со полетување и слетување у Петровец :)
Некој автобус е веројатно или воз
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Што е финтава со опцијава Скопје - Виена ама кога ја бираш после ти дава "до аеродромот во Братислава"? Демек лет со прекачување е? Или поверојатната опција - уствари е лет до Братислава па ти нудат бус опција до Виена?
Скипје - Виена јас како што знам нема линија...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Не туку дека може луѓето немаат претстава колку се блиску градовите, и си викаат како бе нема до Виена, а уствари до Братислава може да си летаат па после со бус.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.919
Поени од реакции
12.410
Иначе дава опција Скопје Виена на Виз апликацијата, и јас се зачудив пред некој ден, знам имаше линија само од Охрид до пред извесно време.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аман бе цела Македонија ли лета до Брисел секој месец :facepalm: се е полно а морам баш од Скопје да одам. Ме интересира, низ сите месеци е вака конкретно за Брисел?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom