Криминалци и криминални групи во МК

Член од
2 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
145
Еден порано ми зборуваше дека Џељо во златните времиња имал преку 5,6 убијци на лагер во секое време, не судам дали е вистина или не ама типот лично се знае со Ајети фамилијата.
imal da...nisto cudno i nisto WOW
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Звучи досадно да повторувам иста работа безброј пати ....
Тогаш ЗОШТО ја повторуваш? Која ти е целта?


Се шушкаше дека Љубе Бошковски тогашен Мин. За Внатрешни, ги создал Лавовите апсолутно однапред испланирано за да има процент од грабежите што ќе се извршуваат на терен по завземањето на селата од безбедносните сили (Од сигурни извори знам за луѓе од лавовите небитни за именување кои тргуваа со бела техника) Има логика шпекулацијата зошто Командантот на Лавовите, Горан Мујо бил член на истата партија која била на власт за време на војната, ...
Ај да тргнеме прво од глупоста дека некој создал единица за да кради бела техника. Чекај, да прочитам уште еднаш, ДА така имаш напишано.
Значи, соред тебе, министер во владата на Р.М. во време на војна создал екипа од бараби за да крадат бела техника по завојувани села, така?

Следно, Горан Мујо бил член на одредена партија која била на власт за време на војната... - а чекај, не смее да е член?

Што очекуваше ти? Во време на завојуваност и во време кога се пукаше да им кажеа на овие еј дечки фала ви ама седете си дома зошто членувате во вмро.
Така впрочем и седеа голем дел од децата на политичарите (оние кои не му ја тркнаа странство), така седеа многу голем дел од патриотите и вмроните на хартија, така седеше цело СДСМ и сличните ѓубриња.
Кога сме кај нив (сдсм), освен што го променаа името на државата, ти имаш видено некои лица поврзани со нивната партија да се истакнати во војувањето во 2001? Да се знае дека ја бранеа татковината?

Впрочем, под која јорган планина беше ти во 2001?

Размисли што напиша и искоментира.
Лично против тебе немам ништо, но постираното ти е за осуда.
Додека 2001 некој лежеше дома и од комоцијата на својот дом беше сведок што се случува „таму некаде“ во тетовско, кумановско и слично... другите беа на терен и замисли војуваа. Со вистински куршуми, не со бела техника.

Мујо и било кој друг што беше во војната треба да биди почитуван за тој дел.
НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА кој е неговиот бекграунд, дали бил од оваа или онаа страна на законот, единствено нешто што знам е дека кога во 3 сабајле тропаа на порти 2001 многу „херои“ се криеа под суќните од нивните мајки, сести, баби... додека ваквите како Мујо и сите останати лееа крв по планините.

Во држава во која се' e отидено во курац, во војна која ни беше наместена и за која љупчо кладе големи пари (со сите замешани околу него), во време во кое ни сменаа после тоа и устав и не понижија, истите тие терористи ги насадија во влада, за на крај да дојдеме сега и до тоа да ни пороменат име, на форум и во тема во која се величаат криминалци ТИ се дрзнуваш да кажиш како некој шо ја бранел татковината го правел тоа за да шверца министерот тогашен бела техника. Дај жити се.

Океј е, без разлика кои се твоите причини да го верглаш ова одново и одново, би било убаво да останиш неутрален во темата (како што беше и до сега) и да не ги оцрнуваш луѓето кои се бореле за јас и ти да имаме денес држава - барем што остана од неа.

Инаку, за твое инфо (иако и сам знаеш многу добро), единицата Лавови беше формирана бидејќи во тоа време немаше доволно единици кои на територијата на Р.М. можат да се справат со нападите. Војската има свој удел во војната, но бидејќи странскиот фактор не дозволуваше прогласување на воена состојба мораше да се направи посебна единица за да се одговори на потребите на теренот на кој се војуваше.
Сите од нив беа доброволци. Дел од нив загинаа.
Според мене треба да им бидиме благодарни што во такви времиња се одлучија да ја бранат татковината, а не да ги рамниме со ситни криминалци на бела техника.

п.с. уште од Илинденско, па и пред тоа, државичето ни страда од предавници. Да не плукаме по „нашите“, да не си ги вадиме очите еден со друг и да не го рушиме и она малку достоинство кое ни го оставија политичарите откако ни ебаа матер по сите основи.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Тогаш ЗОШТО ја повторуваш? Која ти е целта?
"Звучи досадно да повторувам иста работа безброј пати ама мора зошто на темата врие од осуди, ова го пишувам аполитично и непристрасно!"
Нема потреба од евтини трикови еве ја целата реченица, веројатно си ја избегнал зошто во неа е одговорот :D

Да цитирам сѐ немам намера, во кратки црти шлепери бела техника и по нешто злато од селските куќи ајде нека не е кеш што ќе го фати за око министерот, ама 1300 припадници што во секој момент ќе пукаат за тебе со вртење на еден телефон не е мала работа, некаде после војната знам за случај во Велес после една тепачка со човек на Мујо, каде Мујо влегол во СВР Велес и му ги дале на лист сите учесници на тепачката па со Кампањолите и цел арсенал оружје тргнале за Скопје за да се одмазди пријател му, што друго е во прашање ако не голема моќ во погрешни раце... Мило ми е што имало доброволци фала јасно, не оправдувам што некои само ја отежнувале ситуацијата на државата преку единицата, гледале бизнис во војната и злоупотребувале. Ме праша и лично кај сум бил тогаш, ни во школо не сум одел, ама татко ми, дедо ми, тетин ми беа учесници, не сум нешто особено горд само затоа што целата војна излезе дека е маска на туѓи интереси, а не на наши. Поздрав.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
"Звучи досадно да повторувам иста работа безброј пати ама мора зошто на темата врие од осуди, ова го пишувам аполитично и непристрасно!"
Нема потреба од евтини трикови еве ја целата реченица, веројатно си ја избегнал зошто во неа е одговорот :D

Да цитирам сѐ немам намера, во кратки црти шлепери бела техника и по нешто злато од селските куќи ајде нека не е кеш што ќе го фати за око министерот, ама 1300 припадници што во секој момент ќе пукаат за тебе со вртење на еден телефон не е мала работа, некаде после војната знам за случај во Велес после една тепачка со човек на Мујо, каде Мујо влегол во СВР Велес и му ги дале на лист сите учесници на тепачката па со Кампањолите и цел арсенал оружје тргнале за Скопје за да се одмазди пријател му, што друго е во прашање ако не голема моќ во погрешни раце... Мило ми е што имало доброволци фала јасно, не оправдувам што некои само ја отежнувале ситуацијата на државата преку единицата, гледале бизнис во војната и злоупотребувале. Ме праша и лично кај сум бил тогаш, ни во школо не сум одел, ама татко ми, дедо ми, тетин ми беа учесници, не сум нешто особено горд само затоа што целата војна излезе дека е маска на туѓи интереси, а не на наши. Поздрав.
Ќе застанам зад постот на @Krstev, малку е незгодно да не речам и глупаво или претерано да кажеш дека некој ги формирал лавовите за да крадат, дали имало кражби и бизнис во сето тоа може имало, во војно време да не речам то е нормална работа, или ќе ги земам тие од учк поголеми злосторства направија ама никој албанец нема да рече дека ради тоа беа формирани, а дека понекогаш земаш страна и не седиш неутрален, земаш страна, ова без навреда.
Е сега она што ме натера да се вклучам во дискусијава е следново, викаш дека ти си бил мал 2001 прва, све е тоа ок, али тоа кажува и нешто друго, дека и не баш добро ги знаеш како беа работите во тоа време, дека имаше доброволци имаше, секоја им чест, ама има и една друга работа што јас ја знам уште пред лавовите бидат формирани или излезени во јавност, а тоа е дека од одредени лица беше и директно побарано да се вклучат без разлика дали им беше желба да бидат добровлци или не, може можеа да одбијат, не знам, може можеа али стои фактот дека од нив беше побарано, не да крадат туку да се борат за пичките кој се кријеа во тоа време.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Мал бил за школо во 2001ва??? Тоа би значело дека си роден 1993/1994. Другар @Црноризец Храбар секогаш те мислев за минимум 40 години, срамота е вака да се збори за Лавовите.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
107
Поени од реакции
136
Тоа не е крадење,туку воен плен.Има разлика.Кога се напаѓа некое село се собира се што може да се продаде и да се заработи некоја пара за по квалитетна опрема и храна за војниците.Аркановите тигри во војната кога чистеле некое село собирале се на крајот од оружје до злато,затоа имале и најдобра опрема и храна.А далеку од тоа дека некој го продавал за себе да заработува,тоа се само филмови за мали деца.
 
Ф

Флеш

Гостин
Кражбата денеска што беше во Нлб Ѓорче,сигурен сум дека сторителите се истата група што ги ограби Нлб Сарај и Нлб Чаир .... Мора да е албанска група која го знае теренот ....
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
488
Поени од реакции
508
Кражбата денеска што беше во Нлб Ѓорче,сигурен сум дека сторителите се истата група што ги ограби Нлб Сарај и Нлб Чаир .... Мора да е албанска група која го знае теренот ....
Samo Jankulovska bese za niv
 
M

Macedon1um

Гостин
Тоа не е крадење,туку воен плен.Има разлика.Кога се напаѓа некое село се собира се што може да се продаде и да се заработи некоја пара за по квалитетна опрема и храна за војниците.Аркановите тигри во војната кога чистеле некое село собирале се на крајот од оружје до злато,затоа имале и најдобра опрема и храна.А далеку од тоа дека некој го продавал за себе да заработува,тоа се само филмови за мали деца.
Дај не кажувај приказни за мали деца, се знае оружје и храна од каде се добива а тоа е државата - и овие работи во воена ситуација и се најмал проблем да ги обезбеди, што више во конфликтот 2001 овие работи ги имало на претек што многу од нив носеа и дома по цели пакети со најразлични работи.

Факт е дека водачите на тие паравоени единици крадат за лична корист, ете Аркан сигурно од плата не го накрца тој милионски вреден имот
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
"Звучи досадно да повторувам иста работа безброј пати ама мора зошто на темата врие од осуди, ова го пишувам аполитично и непристрасно!"
Нема потреба од евтини трикови еве ја целата реченица, веројатно си ја избегнал зошто во неа е одговорот :D

Да цитирам сѐ немам намера, во кратки црти шлепери бела техника и по нешто злато од селските куќи ајде нека не е кеш што ќе го фати за око министерот, ама 1300 припадници што во секој момент ќе пукаат за тебе со вртење на еден телефон не е мала работа, некаде после војната знам за случај во Велес после една тепачка со човек на Мујо, каде Мујо влегол во СВР Велес и му ги дале на лист сите учесници на тепачката па со Кампањолите и цел арсенал оружје тргнале за Скопје за да се одмазди пријател му, што друго е во прашање ако не голема моќ во погрешни раце... Мило ми е што имало доброволци фала јасно, не оправдувам што некои само ја отежнувале ситуацијата на државата преку единицата, гледале бизнис во војната и злоупотребувале. Ме праша и лично кај сум бил тогаш, ни во школо не сум одел, ама татко ми, дедо ми, тетин ми беа учесници, не сум нешто особено горд само затоа што целата војна излезе дека е маска на туѓи интереси, а не на наши. Поздрав.
Ваква „непристрасност“ одамна немам видено, најсериозно.

1300 припадници пукале каде и кога ќе му прднело на некој си министер? Добар си? ВОЈНА имаше.

Мујо не е во ред што побарал некој список, а во ред е вмроните што му го дадоа списокот на Алија за да знае кој се бореше во војната? Тоа е океј, така?

КАДЕ имаш ти видено на темата, на форум тука, на било која социјална мрежа или БИЛО КАДЕ во мкд вака некој албанец јавно да ги прозива тие од ОНА?
Имаш некаде?
Мислиш албанците живи среќни беа што имаше војна? Не загинаа таму во ридиштата нечии деца, синови?
По селата или им беа собирани или им беше пресудено на лице место. Тие што ги пуштија беа нивни јатаци за ранети особи, носеа цело време храна и лекови. Сами ги собираа и ги погребуваа. Статистика официјална нема колку има мртви на нивна страна но бројката неофицијална е накај илјадарче ;)
Мислиш сеедно им е? - НЕ ИМ Е! Но никој јавно не зборува и не ги тегни за уши ниту овие профитерите од ДУИ ниту било кој останат албанец, а верувај тие пикнаа многу повеќе во џеб отколку Горан Мујо или било кој друг македонец учесник во војната.
И НЕ СИ ГИ ВАДАТ очите помеѓу себе.

Али океј, ај пак продолжи пиши дека цела единица била формирана за да се шверца бела техника и за да бидат на располагање на министерот, кога ќе им свирни да одат да пукаат.

Татко ти, дедо ти и тетин ти (извини што ќе ги замешам, но кога веќе ги спомна сакам да те прашам) дали се вратија здрави и живи дома?
Ги имаш прашано како им беше горе во март по планините? Дали им студеше? Дали им недостигавте вие домашните? Дали им беше во ред да им фрчат куршуми над глава?

Еве оди дома и погледни го татко ти во очи, речи му... тате, ти си обичен шверцер на бела техника, ратен профитер.
И дојди после кажи ми како ќе се осеќаш, ТИ како човек.

Е така исто им е на сите кои те читаат, а изгубиле некој близок кој си ја бранел татковината.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.678
Кражбата денеска што беше во Нлб Ѓорче,сигурен сум дека сторителите се истата група што ги ограби Нлб Сарај и Нлб Чаир .... Мора да е албанска група која го знае теренот ....
Сите кражби во банките и поштите од 2001 до денес се организирани и со помош од вработените во министерските места (СДСМ _ДПМНЕ_ДУИ_ДПА),100 посто се знајт кој ги пљачкат банките и каде завршуваат парите.......мислам и врабчињата знаат за ова.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Ќе застанам зад постот на @Krstev, малку е незгодно да не речам и глупаво или претерано да кажеш дека некој ги формирал лавовите за да крадат, дали имало кражби и бизнис во сето тоа може имало, во војно време да не речам то е нормална работа, или ќе ги земам тие од учк поголеми злосторства направија ама никој албанец нема да рече дека ради тоа беа формирани, а дека понекогаш земаш страна и не седиш неутрален, земаш страна, ова без навреда.
Е сега она што ме натера да се вклучам во дискусијава е следново, викаш дека ти си бил мал 2001 прва, све е тоа ок, али тоа кажува и нешто друго, дека и не баш добро ги знаеш како беа работите во тоа време, дека имаше доброволци имаше, секоја им чест, ама има и една друга работа што јас ја знам уште пред лавовите бидат формирани или излезени во јавност, а тоа е дека од одредени лица беше и директно побарано да се вклучат без разлика дали им беше желба да бидат добровлци или не, може можеа да одбијат, не знам, може можеа али стои фактот дека од нив беше побарано, не да крадат туку да се борат за пичките кој се кријеа во тоа време.
Многу отидовме оф-топик си има тема за единиците ама ајде, да не речете бегам :D П.С. Тони Михајловски кажа на ТВ кај Јанко дека 7,8 припадници биле извадени и од затвор за да бидат дел од војната преку единицата, онака го пишувам и ова во контекст на тоа што го пиша дека имало и бегачи и доброволци (y)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Многу отидовме оф-топик си има тема за единиците ама ајде, да не речете бегам :D П.С. Тони Михајловски кажа на ТВ кај Јанко дека 7,8 припадници биле извадени и од затвор за да бидат дел од војната преку единицата, онака го пишувам и ова во контекст на тоа што го пиша дека имало и бегачи и доброволци (y)
Супер.
Ај сеа закачи некоја слика од учка и пиши некоја хвалопојка за тоа колку поштован командант бил и херој.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Ваква „непристрасност“ одамна немам видено, најсериозно.

1300 припадници пукале каде и кога ќе му прднело на некој си министер? Добар си? ВОЈНА имаше.

Мујо не е во ред што побарал некој список, а во ред е вмроните што му го дадоа списокот на Алија за да знае кој се бореше во војната? Тоа е океј, така?

КАДЕ имаш ти видено на темата, на форум тука, на било која социјална мрежа или БИЛО КАДЕ во мкд вака некој албанец јавно да ги прозива тие од ОНА?
Имаш некаде?
Мислиш албанците живи среќни беа што имаше војна? Не загинаа таму во ридиштата нечии деца, синови?
По селата или им беа собирани или им беше пресудено на лице место. Тие што ги пуштија беа нивни јатаци за ранети особи, носеа цело време храна и лекови. Сами ги собираа и ги погребуваа. Статистика официјална нема колку има мртви на нивна страна но бројката неофицијална е накај илјадарче ;)
Мислиш сеедно им е? - НЕ ИМ Е! Но никој јавно не зборува и не ги тегни за уши ниту овие профитерите од ДУИ ниту било кој останат албанец, а верувај тие пикнаа многу повеќе во џеб отколку Горан Мујо или било кој друг македонец учесник во војната.
И НЕ СИ ГИ ВАДАТ очите помеѓу себе.

Али океј, ај пак продолжи пиши дека цела единица била формирана за да се шверца бела техника и за да бидат на располагање на министерот, кога ќе им свирни да одат да пукаат.

Татко ти, дедо ти и тетин ти (извини што ќе ги замешам, но кога веќе ги спомна сакам да те прашам) дали се вратија здрави и живи дома?
Ги имаш прашано како им беше горе во март по планините? Дали им студеше? Дали им недостигавте вие домашните? Дали им беше во ред да им фрчат куршуми над глава?

Еве оди дома и погледни го татко ти во очи, речи му... тате, ти си обичен шверцер на бела техника, ратен профитер.
И дојди после кажи ми како ќе се осеќаш, ТИ како човек.

Е така исто им е на сите кои те читаат, а изгубиле некој близок кој си ја бранел татковината.
Само контроверзната единица ја спомнав никои други структури и бранители (y) пиши ми и за кој сум пристрасен, да спијам мирно веќе :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom