Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vidi moze da ja spustis ne do 170W tuku i do 50W spusti ja ako sakas ama zemi termometar izmeri kolku C dava na izduv togas i ke svatis deka ladno duva.
Sass ja menjase zaradi potopliot izduv kaj Hansolot otkolku kaj Suzumito i generalno podobro mu rabotea....toa e kako ti sea da stavis Hansol i ke se preporodis :)
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
незнам од кај да почнам да те учам?
Од каде? На пример кажи ми кој тоа тебе ти даде занает (а знам кој) за да можеш по форуми давтресеш онакви зелени.
Она што Влавот и го направи на Mitsubishi - от да го направеше на Gree ќе го собиравме со шпакла и магнети.

mdeni потврдува дека кај него модулацира со околу 300 вати. Не само овде туку и на други форуми. Имам ставано видеа од други корисници на FH35VE кои ја потврдуваат нивната приказна.

Mitsubishi за тебе ќе останар влажни сништа.

Прееска гледам видео за Amazon Web Services (AWS) data center и гледам опп.. Mitsubishi Electric климатизација.
И ми текна на тебе па си велам "кај е Стрелец да им каже дека треба да користат Gree"

Онаму погоре читам U-Crown не знае да прикаже негативна вредност на надворешна.
Иди бе покријате се. Аматери едни :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
ako ima nekoj da mi daj amber, za suzumi 9 godi stara bi ja menjal ama ni sas na jas ke ja smenime staro za novo,mnogu ke gubam,aren e sega za sega,neka izrzi uste 10 godini pa ke ja menjam
Автоматски споено мислење:

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Онаму погоре читам U-Crown не знае да прикаже негативна вредност на надворешна.
Иди бе покријате се. Аматери едни :)
А кој модел на Митсу покажува внатрешна температура а недај боже па надворешна со тие лед диодите и нема дисплеј ?
Митсу непокажува никаква температура Алооо
За тоа им треба жичан контролер нели ? 300еура или колку е во ПП ?
Вифито е со доплата, Ifeeel NEMA...климата ти кошта 90к и уште 500евра за WiFi и све е тоа оправдано за тебе....јак си нема што....2000евра за собичето од 45м2.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ako ima nekoj da mi daj amber, za suzumi 9 godi stara bi ja menjal ama ni sas na jas ke ja smenime staro za novo,mnogu ke gubam,aren e sega za sega,neka izrzi uste 10 godini pa ke ja menjam
Автоматски споено мислење:
Najprvo da ti se zablagodaram za komplimentot (decko).

Jas navistina ne znam koja kolku trosi, nitu sum merel nitu imam namera da meram
Ama znam deka koga fati ladno, tamu kade sto bese Toshibata dodavav panelka, bidejki "mnogu stedi" pa duva mlako i ne moze da me zagree.
Ako razmisluvate taka, kazete bar da ne se lazat onie koi sakaat da kupat klima, deka toshibata stedi i zatoa ne duva vrelo i ne moze da te zagree, dodeka ovie drugive great i duvaat toplo ama ne cinat bidejki ne stedat.
A vo princip i ne znaeme koja poveke stedi

Jas znam deka od tie dve sto gi imam doma, koja e postedliva ne znam, pokvalitetna mislam deka e toshibata ama dzabe mi se toa koga ne mi vrsi rabota, i ne moze da se nosi so Gexi vo konteks na oddadena toplina.

Mislam deka treba da me smetas za relevanten bidejki ne tresam od rakav, tuku tokmu tie dve klimi gi imam doma, i mozam po osetno da gi analiziram.

A ti mozes da bides relevanten vo komparacija pomegu Panasonic i Toshiba (mislam deka tie gi imas doma), a sve drugoto se konstatacii bez fakti i tresenje od rakav
@filipinec uletuvas so klizeci i kontriras so momci kako Sass=Salerno po srpskite forumi koj za istovo pisuval uste pred da se rodis da nerecam...zalosno ama sekogas nekoj ke se drzne da si go izvadi iako neznae kolku mu e dolg. Zemi metro prvin posle meri
Ovde imame respekt za nekoj momci kako sto e primer @Sass koj se dokazal mnogu pooodamna i nadaleku. Za nekoj kako tebe neuk sto posle 9god kutenje i hibernacija se pojavi kako otkril topla voda nezalsuzuva ni da mu se sponmenat takvi postovi i likovi oti sekako ne gi razbiras
Suzumito16 staroto na R410A ti go imaat ucukano kako 5.5ka zatoa i ti gi lapnale 65k...A taa 5.5ka vadi maxialno 3.3 na -7...ako imas drugo viduvanje na tvojot zajeb da si gi opravdas dadenite 65k pojasni ni slobodno.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
vazno mene mi topli 23 vnatre a imam ibelo merace mozam kolku sakam da go napram za slikanje ,i termometarot kolku sakam da go stelovam,a sas togas ni merac imase ni temometer -pa da pokazi kolku mu trosese VIvaksot
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ajde da go spodelam iskustvoto so Mitsubishito SF50 vo ovie zimski meseci.

Znaci gree 42m2 bez nikakva izolacija

Prosecnata potrosuvacka vo ovie denovi (utrinska -10, dnevna do 5) mi e 1.8-1.9KW. Maksimalno ima povleceno 2660W. Koga temperaturata e od -10 do kaj -5, konstantno vlece pomegu 1.8KW i 2.2KW.
I ovoj naucnikov....koga mu vlecece Hansolot 1kw vo 25m2 neizolirani prejde na drva
A sea Mitsubishito koga mu vlece 2kw za 40m2 Zadovolen bil....i pod nego go great so drvata i meri COP...ooof sto sve nema da vidime :)
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
А кој модел на Митсу покажува внатрешна температура а недај боже па надворешна со тие лед диодите и нема дисплеј ?
Митсу непокажува никаква температура Алооо
За тоа им треба жичан контролер нели ? 300еура или колку е во ПП ?
Вифито е со доплата, Ifeeel NEMA...климата ти кошта 90к и уште 500евра за WiFi и све е тоа оправдано за тебе....јак си нема што....2000евра за собичето од 45м2.
Покажува и тоа како. Контролерот е 3000 денари

IFeel нема ама има 3D-iSee сензор кој е PIR камера па така мери (наместо на далечинско)
Фино лепо си пишува во упатството. Можеш да го користиш а можеш и да не го користиш. Опционално може да се намести и жичан темп. сензор (жичан контролер башка)

Ова го дискутирам за да читаат останатите корисници. Знам дека знаеш. Али нема везе
Иди сега и спремај се да им објаснуваш како сметките за струја им дошле по 9000 денари на корисниците на Амбер 5,5-ка.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Покажува и тоа како. Контролерот е 3000 денари

IFeel нема ама има 3D-iSee сензор кој е PIR камера па така мери (наместо на далечинско)
Фино лепо си пишува во упатството. Можеш да го користиш а можеш и да не го користиш. Опционално може да се намести и жичан темп. сензор (жичан контролер башка)

Ова го дискутирам за да читаат останатите корисници. Знам дека знаеш. Али нема везе
Иди сега и спремај се да им објаснуваш како сметките за струја им дошле по 9000 денари на корисниците на Амбер 5,5-ка.
mnogu be 9000,00 denari,jas mislam so TOSO za cela grejna sezona da platam
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Иди сега и спремај се да им објаснуваш како сметките за струја им дошле по 9000 денари на корисниците на Амбер 5,5-ка.
Кој контролер е 3000ден ? Модел и парт број напиши па цената да ја побараме по нетов....PAR ?
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Покажува многу работи, незнам од кај да почнам да те учам?
На видеото климата e FH35VE која на покажаните +12надворешна Т и со зададена 30Ц треба да работи со просек потрошувачка од 195W за да извади COP=8.2, така ја измериле нели, читаш докумeнтација ?
1600/8.2=195
Ама каде има 195W на видеото ?
Има 1495w и за пар секунди паѓа на 12w, поточно нема ништо од фалената модулација и јапонЦки софтвер/алгоритам дека со саати/месеци ке работи на 195:)
Мислам дека сакаше да прикаже како не треба да се употребува климата. А модулација и цоп на FH35ve
може да видите на видеово.
2.5 KW COP 6.5 при надворешна 3.5с

 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.216
Поени од реакции
3.604
Покажува и тоа како. Контролерот е 3000 денари

IFeel нема ама има 3D-iSee сензор кој е PIR камера па така мери (наместо на далечинско)
Фино лепо си пишува во упатството. Можеш да го користиш а можеш и да не го користиш. Опционално може да се намести и жичан темп. сензор (жичан контролер башка)

Ова го дискутирам за да читаат останатите корисници. Знам дека знаеш. Али нема везе
Иди сега и спремај се да им објаснуваш како сметките за струја им дошле по 9000 денари на корисниците на Амбер 5,5-ка.
Ama komsooo ti navistina odlepi ...mora tvojata kostatacija i muabet da e posleden pa kakov i da e .....koj 9k.denari ...so tie .....?alooo 2020god.sme
Eve denes ja plativ on line vidi sam 22.11 do 23.12..
Kujka 2 sprata dolu ziveat moite see na El.nemam plinski za gotvejne itn...eden 2kw panel.za malata detska i eden kalorifer za kupatilo(nese koristat postojano)...bojler 24/7ON.! imam i solarno no na koe sonce i toplina edvaj 30°e vodata vo bojler
 

Attachments

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Кој контролер е 3000ден ? Модел и парт број напиши па цената да ја побараме по нетов....PAR ?
Не, WiFi модулот е 3000 денари
PAR-овите се од 90 евра нагоре. Не се прај мутав :)
Автоматски споено мислење:

Ama komsooo ti navistina odlepi ...mora tvojata kostatacija i muabet da e posleden pa kakov i da e .....koj 9k.denari ...so tie .....?alooo 2020god.sme
Eve denes ja plativ on line vidi sam 22.11 do 23.12..
Kujka 2 sprata dolu ziveat moite see na El.nemam plinski za gotvejne itn...eden 2kw panel.za malata detska i eden kalorifer za kupatilo(nese koristat postojano)...bojler 24/7ON.! imam i solarno no na koe sonce i toplina edvaj 30°e vodata vo bojler
22.png

И сега што? Со Стрелец ќе ме убедувате дека е нов член пратен од конкуренцијата да го млати Gree? Тоа ли?
Уосталом ова не е единствен случај. Разбарај низ темава.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.216
Поени од реакции
3.604
Не, WiFi модулот е 3000 денари
PAR-овите се од 90 евра нагоре. Не се прај мутав :)
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 227981

И сега што? Со Стрелец ќе ме убедувате дека е нов член пратен од конкуренцијата да го млати Gree? Тоа ли?
Уосталом ова не е единствен случај. Разбарај низ темава.
Flegma ,jas te postovav samo poradi toa sto si od Prilep i poradi nekoi raboti sto gi pisuvas/objasnuvas i mislis deka si nesto + vo znaejne a i se pravis interesen so vikase dzumerko pi4leme!
i sega ke mi objasnuvas deka i smetkata od evn nee vo red. ?koja sekoj mesec se cita 21/22/23ti vo mesecot. ??
Ok mu veruvas na nekoj sto pred necel mesec se zaclenil i tuka nesto kazuva deka kablite bile zeski ....
Ok ne mora da mi veruvas mene so +2000 mislejna nee problem
zavrsena e nasata pesna ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom