Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Deleted member 12196

Гостин
Грците името го земаа, бугарите јазикот ако го земат, албанците претпоставувам територија ќе сакаат. А за србите?
За Србите остана само црквата.
Туку, што останува за МАКЕдонците? Изгледа само маките што ги тргаат
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За Србите остана само црквата.
Туку, што останува за МАКЕдонците? Изгледа само маките што ги тргаат
Нема македонци, тоа е поентата....измислена нација сме биле акординг ту комуњарата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Регардинг комуњарата...бев сведок, наместо ѓезме скара, чуда, на крај да испадне еден таков отров муабет. Мојата подобра половина хоби и е изучување јазици, посебно постари јазици вклучително нашиот, движење, преселби и изворни локации на народи и слични теми. Не сака да се вклучи на кајгана оти буквално ќе ги извади блгарето од петици, само ги чита као вицеви од точка.
Ама летоска кај соседи на скара не сме знаеле дека карши нас седи некојси со диплома за таквија науки (би рекол квазинаучник), кој стварно вреќа сол ќе изедеше. И све по ред, се докажуваат, се расправаат, се спорат итн...овој нормално ги брани тековните кои се умилкуваат на блгарето, да не кажам отворено застана зад нив во корист на собраќата од Бихачка, значи у старт негира многу од историјата и археологијата, ама книшката му е у мал мозак. Навиена плоча, пак исто, најмалку 90% намерно искриви податоци за археонаоѓалишта, факти, изворни зборови, народни обичаи и документи.
А комшијата, домаќинот, ко што го дал Госпо, седи и само слуша...едно време го прашуе добро бе... од кај сме ние, според вас "стручњаците", што сме, од Марс, од друга галаксија, индијанци, што сме и неколкупати едно исто го прашува. Книжурецот си ја подвитка опашката и лека полека прекина со небулозите, сфати никој не го есапи. Боже викам, ко да те платиле бугарите за пропаганда, од мене кон него толку. Оттогаш нит сум го видел нит сакам да го видам.
Не велам дека сите симпатизери на есдеесто се вакви, ваљда не се :unsure:, да ги *бам, од кај ги знам, меѓутоа повеќето кој за поени, кој за позиција, кој испран мозок...
Значи оној кој се чуди зашто вака или онака, ете зашто, има секакви говнари.

Извинете на текстот 3 метри долг и што прераскажав дел од лично искуство (иако немам обичај да делам дел од личен живот) ама да ви доловам реална ситуација од разговор со припадник на секта, оддел историја.
Слично нешто се дешаваше и пред неколку години само со чоек со книшка од сегашна опозиција, табиет хорор. Дур сега гледам увидел какви биле и оди лангзам кон трета опција.
Ботом лајн, 30 години успешно не спротивставија едни со други да се заколеме, како српско бугарските одреди. Албанците не, па видете што народ сме.

Фала, пријатно
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Регардинг комуњарата...бев сведок, наместо ѓезме скара, чуда, на крај да испадне еден таков отров муабет. Мојата подобра половина хоби и е изучување јазици, посебно постари јазици вклучително нашиот, движење, преселби и изворни локации на народи и слични теми. Не сака да се вклучи на кајгана оти буквално ќе ги извади блгарето од петици, само ги чита као вицеви од точка.
Ама летоска кај соседи на скара не сме знаеле дека карши нас седи некојси со диплома за таквија науки (би рекол квазинаучник), кој стварно вреќа сол ќе изедеше. И све по ред, се докажуваат, се расправаат, се спорат итн...овој нормално ги брани тековните кои се умилкуваат на блгарето, да не кажам отворено застана зад нив во корист на собраќата од Бихачка, значи у старт негира многу од историјата и археологијата, ама книшката му е у мал мозак. Навиена плоча, пак исто, најмалку 90% намерно искриви податоци за археонаоѓалишта, факти, изворни зборови, народни обичаи и документи.
А комшијата, домаќинот, ко што го дал Госпо, седи и само слуша...едно време го прашуе добро бе... од кај сме ние, според вас "стручњаците", што сме, од Марс, од друга галаксија, индијанци, што сме и неколкупати едно исто го прашува. Книжурецот си ја подвитка опашката и лека полека прекина со небулозите, сфати никој не го есапи. Боже викам, ко да те платиле бугарите за пропаганда, од мене кон него толку. Оттогаш нит сум го видел нит сакам да го видам.
Не велам дека сите симпатизери на есдеесто се вакви, ваљда не се :unsure:, да ги *бам, од кај ги знам, меѓутоа повеќето кој за поени, кој за позиција, кој испран мозок...
Значи оној кој се чуди зашто вака или онака, ете зашто, има секакви говнари.

Извинете на текстот 3 метри долг и што прераскажав дел од лично искуство (иако немам обичај да делам дел од личен живот) ама да ви доловам реална ситуација од разговор со припадник на секта, оддел историја.
Слично нешто се дешаваше и пред неколку години само со чоек со книшка од сегашна опозиција, табиет хорор. Дур сега гледам увидел какви биле и оди лангзам кон трета опција.
Ботом лајн, 30 години успешно не спротивставија едни со други да се заколеме, како српско бугарските одреди. Албанците не, па видете што народ сме.

Фала, пријатно
Тоа е како некој вирус или габа.....како cordyceps нешто слично, некоја програма инсталирана уште во времето на СФРЈ. Новиве генерации на политичари само ги преземале мантрите, и нормално после мантрање од неколку години мантрата ти станува дел од "твоето" размислување, поточно мајндсет.
Факти, докази и самата реалност нема никакво влијание на оваа напаст......ова е рак на македонското општество.
Тачно, комуњар како поим е нешто што реално постои.....да не се чудат луѓето.
 
Член од
5 април 2015
Мислења
517
Поени од реакции
5.062
Регардинг комуњарата...бев сведок, наместо ѓезме скара, чуда, на крај да испадне еден таков отров муабет. Мојата подобра половина хоби и е изучување јазици, посебно постари јазици вклучително нашиот, движење, преселби и изворни локации на народи и слични теми. Не сака да се вклучи на кајгана оти буквално ќе ги извади блгарето од петици, само ги чита као вицеви од точка.
Ама летоска кај соседи на скара не сме знаеле дека карши нас седи некојси со диплома за таквија науки (би рекол квазинаучник), кој стварно вреќа сол ќе изедеше. И све по ред, се докажуваат, се расправаат, се спорат итн...овој нормално ги брани тековните кои се умилкуваат на блгарето, да не кажам отворено застана зад нив во корист на собраќата од Бихачка, значи у старт негира многу од историјата и археологијата, ама книшката му е у мал мозак. Навиена плоча, пак исто, најмалку 90% намерно искриви податоци за археонаоѓалишта, факти, изворни зборови, народни обичаи и документи.
А комшијата, домаќинот, ко што го дал Госпо, седи и само слуша...едно време го прашуе добро бе... од кај сме ние, според вас "стручњаците", што сме, од Марс, од друга галаксија, индијанци, што сме и неколкупати едно исто го прашува. Книжурецот си ја подвитка опашката и лека полека прекина со небулозите, сфати никој не го есапи. Боже викам, ко да те платиле бугарите за пропаганда, од мене кон него толку. Оттогаш нит сум го видел нит сакам да го видам.
Не велам дека сите симпатизери на есдеесто се вакви, ваљда не се :unsure:, да ги *бам, од кај ги знам, меѓутоа повеќето кој за поени, кој за позиција, кој испран мозок...
Значи оној кој се чуди зашто вака или онака, ете зашто, има секакви говнари.

Извинете на текстот 3 метри долг и што прераскажав дел од лично искуство (иако немам обичај да делам дел од личен живот) ама да ви доловам реална ситуација од разговор со припадник на секта, оддел историја.
Слично нешто се дешаваше и пред неколку години само со чоек со книшка од сегашна опозиција, табиет хорор. Дур сега гледам увидел какви биле и оди лангзам кон трета опција.
Ботом лајн, 30 години успешно не спротивставија едни со други да се заколеме, како српско бугарските одреди. Албанците не, па видете што народ сме.

Фала, пријатно
Има безброј натемници во Македонија. Наше е по секоја цена, и на каков било начин да се избавиме од нив.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Има безброј натемници во Македонија. Наше е по секоја цена, и на каков било начин да се избавиме од нив.
ние треба да ги одјебеме и влада и све, и наместо да глумиме добрососедство треба да тргнеме со агресивна кампања контра соседиве, да се вади целиот влкан веш, има доволно податоци , докази и слично, само треба организирање и спонзори. Наместо да да се чека реакции и работа од воловине во МАНУ (или како се викаат по ново незнам), тие треба да се отераат у триста пичке материне и да се тргне контра официјалната политика на давајгавазиве, мене зајко не може да ме натера со сила да ги сакам татарине и сите останати "пријатели".
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Колку што прочитав јазикот им останува ист само називот се менува, затоа што претходно кога биле со Русија се сменил од романски во молдавски.
Исто си зборуваат, пишуваат само името на јазикот е друго, како што било порано.
Таму си зборуват на молдавски дијалект на романскиот јазик, како што се зборува и во дел од Романија.

Е сега ако бугарите им текне да направат нешто бугарски да ни се вика јазикот, оти за нив нашиот јазик е само бугарски дијалект.
Грците името го земаа, бугарите јазикот ако го земат, албанците претпоставувам територија ќе сакаат. А за србите?
Сеуште зависат и ги подржуваат Русите. Во Романија е со обратните.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.290
Поени од реакции
78.940
... и наместо да глумиме добрососедство треба да тргнеме со агресивна кампања контра соседиве, ...
Ние сега сме требале да тргнеме со агресивна кампања против соседите...

:lolzz:

како мали џокица замишља водење надворешна политика


А зашто у ствари не ги напднеме и освоиме? А? На никој изглеа не му текнало тоа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
и за сето тоа да се оствари му давате бланко подршка на зелениот од муртино, блазе си ви на умот што го имате во црпките.
Зошто секогаш се заборава (не само за тебе, туку и другите на форумов) и на другиот цреп/окле од истиот дел на Македонија?
Автоматски споено мислење:

Пазете само колку жМОРОНи ќе се појават на форумот после изборите (доколку ги има)...
Сега стагнираат, како што стагнираа шарените на форумов.
Автоматски споено мислење:

ние треба да ги одјебеме и влада и све, и наместо да глумиме добрососедство треба да тргнеме со агресивна кампања контра соседиве, да се вади целиот влкан веш, има доволно податоци , докази и слично, само треба организирање и спонзори. Наместо да да се чека реакции и работа од воловине во МАНУ (или како се викаат по ново незнам), тие треба да се отераат у триста пичке материне и да се тргне контра официјалната политика на давајгавазиве, мене зајко не може да ме натера со сила да ги сакам татарине и сите останати "пријатели".
Треба некој "голем" да ни даде ветар во грб за тоа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
По твое значи Заев и СДСМ вечно ќе бидат на власт затоа што на секои избори ќе си полнат кутии, ќе си бројат како сакаат итн.
Ајде одговори ми што ке беше ако референдумот беше успешен, ако излегоа таму над 960.000 гласачи и мнозинството од нив гласаше против?
Ако на пример 800.000 беа против?
Се гледа дека немате прочитано многу од тоа што напишав, еве пак ќе се обидам да разјаснам.

За делот зошто не можат да менуваат резултати на редовни избори (освен со виша сила, прегласување и купување на тие гласови при повторното гласање).

На референдумот во избирачкиот одбор имаш 3 члена од редот на администрацијата (јавна или опшинска), набљудувачи којзнае дали имало некаде (партиските не беа дозволени),
додека на сите други избори ги имаш истите 3 од администрацијата, плус уште 2ца предложени од партиите кој освоиле најмногу гласови претходните избори (во македонските се ВМРО и СДСМ, кај албанските ДУИ+ некоја друга),
значи тоа се 5 члена на избирачкиот одбор и партиите праќаат плус уште по еден набљудувач, што значи имаат барем 1 до 2ца свои партиски луѓе при чинот на броењето, во помалите места (со помалку гласачи) како набљудувачи праќаат плакатолепачи и сл. додека во поголемите праќаат со повисока хиерархија во партијата, пратеници, претседатели на општински, секретари, директори (минати, идни) луѓе кој потешко може да ги купи другата страна.

За делот ако излегле 800к против дека кој ќе ги сменел гласовите, излегување на избори ќе беше остварување цензус.

Незнам како не ви е јасно дека се наполнија еден куп гласови (99,99% излезност) и никој не мрдна со прст, па било проблем да се промени бројот ЗА/ПРОТИВ,
убаво пишав што е потешко, да наполниш кутија или да ги изброиш по твоја мерка.

Избирачкото место го затвараат во 19ч, потоа треба да избројат дали ливчињата што се во кутијата се еднакви на скинатите ливчиња, непотрошените ливчиња ги сечат за да не можат да се употребат, потоа ги бројат ливчињата и се прави записник на кој се потпишуваат сите членови на избирачкиот одбор, потоа материјалите се запечатуваат со стега со број во вреќа и таа вреќа ја носат до општинскиот избирачки одбор, потоа го вадат записникот и ги објавуваат резултатите од тоа избирачко место, во скучај да има приговор можат да ги избројат пак, ако нема ќе ја пратат вреќата во некој магацин на ДИК, натаму немам поим што и прават.

Значи кога имаш само 3 члена да поткупиш, кога ќе нема кој да поднесе приговор повторно да ги бројат гласовите, тие што ги избројал избирачкиот одбор се официјални гласови.

Државата дала преку 20 милиони евра државна помош на приватна компанија за која се води финансиска истрага за перење пари, фирма која во 2018та остварува најголема добивка во државава од околу 120 милиони евра и истата година прогласува стечај, а истовремено е и најголем должник во УЈП со преку 20 милиони евра долг.

Скенирајте вие фискални и објаснувајте им штабскиве пацови дали бил успешен или неуспешен референдумот. :D

ПРВ ДЕЛ: Заев и Анѓушев дел од криминал вреден 200 милиони евра – заедно со Руси!

ВТОР ДЕЛ: Еве кој е дел од скандалот вреден 200 милиони евра во ТЕ-ТО

Топлификација: Зошто државата му дава милионски суми на ТЕ-ТО кој е под истрага за криминал?
За тоа пишувавме на темата за берза уште одкако го прогласија стечајот/реорганизацијата.

Тоа ти е класично крадење на легален начин (аминувано од суд), таква реорганизација незнам длаи постои некаде во светот, пример си дал 10 милиони во 2008 и место да наплатиш 10 милиони плус каматата што била договорена, на тебе судот ти прифаќа план за реорганизација прифатен од страна на газдата, во кој се вели дека ќе биде исплатен само 10% од тоа што си му дал и тоа по 10 години,
значи во 2028 година, газдата ќе ти исплати само 1 милион.

Ако може така зошто и на Топлификација не и направија таква реорганизација, или па зошто не ни направат на сите таква реорганизација, имаш кредит за плаќање, не можеш да го платиш и ти стават да платиш само 10% од тоа што си го земал по 10 години.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Зошто секогаш се заборава (не само за тебе, туку и другите на форумов) и на другиот цреп/окле од истиот дел на Македонија?
Автоматски споено мислење:

Пазете само колку жМОРОНи ќе се појават на форумот после изборите (доколку ги има)...
Сега стагнираат, како што стагнираа шарените на форумов.
Автоматски споено мислење:



Треба некој "голем" да ни даде ветар во грб за тоа.
никој никого не заборава ама не можат да бидат во исти кош, се знае кој ја продаде Македонија, не можеш мицко да го обвиниш за нешто што некој друг го направил. Зошто не спречил ? Прашање е дали воопшто можеше да се спречи со оглед на тоа што црепон тргнат беше да го изврши предавството нпо секоја цена, сите видовме како завршија тие од 27 април. Јас разбирам дека има отпор против ВМРО и со право, али јас не ти викам да гласаш за нив, гласај за било кој само не за комуњарата, мене ми е битно тие да паднат без разлика кој ке дојде на власт, не ми воопшто важно кој ќе дојде, комуњарата мора да си оди по секоја цена.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Pa sho si se fatil ko slep za stap za taa dvojazicnost, koga imate pobitni problemi? Eve i samiot si gi nabroja.
Izglea prioritetite vi se izmesteni. Za taa ilirida i bure sol ke izedete.
Автоматски споено мислење:


A ne, kumanovo, pola skopje polog i debar se taksani za dobrososedstvo so kosovo, za mir vo regionot.
Treba da sme prijateli i da se dvizime so sidroto napred, a ne vo izolacija ko porano.
Тие се заеднички проблеми, не се само наши нели?
Ги делиме и проблемите, затоа сме тукА.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
никој никого не заборава ама не можат да бидат во исти кош, се знае кој ја продаде Македонија, не можеш мицко да го обвиниш за нешто што некој друг го направил. Зошто не спречил ? Прашање е дали воопшто можеше да се спречи со оглед на тоа што црепон тргнат беше да го изврши предавството нпо секоја цена, сите видовме како завршија тие од 27 април. Јас разбирам дека има отпор против ВМРО и со право, али јас не ти викам да гласаш за нив, гласај за било кој само не за комуњарата, мене ми е битно тие да паднат без разлика кој ке дојде на власт, не ми воопшто важно кој ќе дојде, комуњарата мора да си оди по секоја цена.
Е тоа како можам да го обвинам. Со тоа што си премолчува, значи е соучесник.
А за спречување, можеа да ги спречат сите глупости од сегашнава власт.
Но секако дека не можат...кхм...смеат, бидејќи од исто место добиваат наредби.

Моментално нема за кого да се гласа. И другите опции освен сдссм и дпсмне се исти како нив.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Е тоа како можам да го обвинам. Со тоа што си премолчува, значи е соучесник.
А за спречување, можеа да ги спречат сите глупости од сегашнава власт.
Но секако дека не можат...кхм...смеат, бидејќи од исто место добиваат наредби.

Моментално нема за кого да се гласа. И другите опции освен сдссм и дпсмне се исти како нив.
Ти што направи за да се спречат глупостите?
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Е тоа како можам да го обвинам. Со тоа што си премолчува, значи е соучесник.
А за спречување, можеа да ги спречат сите глупости од сегашнава власт.
Но секако дека не можат...кхм...смеат, бидејќи од исто место добиваат наредби.
абе се знае кој потпиша и што..., друго кој те тера да не го обвиниш мицко, ниту некој те убедува да гласаш за него, ти реков, и порано сум го спомнал истото, јавно го зборувам, јасно без криење, гласај за кој сакаш само не за говнава на власт. Според ова ти што го зборуваш, дај нека остане црепон само ради што мицко не пружил доволно отпор, не знам што да ти речам, или не знаеш што сакаш или си скриен куртон па сакаш да ги амортизираш нападите према црпко.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom