Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ne sega ne mi e ladno, no nadvor temepraturite se nad nulata. Ja zedov ovaa klima deka ajde do -22 mislam deka bese a planirav da ja koristam do kaj -10 nekade pa posle vo kombinacija so kaminot a ne sega na + 5 da go palam. Ako mi bese za taka ili nemase voopsto da zemam klima ili ke zemev mnogu poevtina ili poslaba pa ke ja koristev koga nadvor temepraturite ke bidat nad nulata. Kolku sto gledam na meracot koga saka da postigne temepratura znae da si krene potrosuvacka i 1800w a toa na podolg rok ednostavno ne mi e ispaltlivo niti e ekonomicno. Ne mi bese voopsto toa idejata koga ja kupuvav ako me sfakjas sto sakam da kazam.
Многу се замараш со моментална потрошувачка. 1800в она држи кратко време. Кога веќе имаш мерач можеш да мериш барем за 1 ден, на не за 1 минута.

Кај мене сега е околу 23.1ц во дневна, и 22 во една од спалните. Моментална потрошувачка 550в. Мерено во последните 50 денови има потрошено 393kwh односно 1950 денари.

Од ова поефтино е само греење на крадени дрва. И тоа исцепени да ги украдеш.


 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Ckrapaj i ti so daikin koj e so 100% delovi vo GREE praveni. Vo minatoto kaj mozese daikin da se kupi a sega e tolku dostapen si se zaprasal zosto e toa taka.
daikin 18ka so Zhuhai Landa Compressor CO.,LTD. za malce pari :)
GT1 информирај се подобро не шири дезинформации.. Сите модели на Daikin што се за домаша употреба и се достапни во МК се произведуваат во Чешка до последен штраф .. освен Ururusara. Конкретно компресорите за Daikin се произведуваат во Brno Czech.
Што се однесува со споредбата на Daikin ftxf50a i Gree Amber gwh18ye e тоа што најголемиот дилер на клими во овој регион bittel од Бугарија амберот ја прикажува за нешто помала квадратура од даикинот, во цена е нешто поефтина од даикинот а на големо доста поефтина од даикинот, и секаде каде што се продаваат овие две клими даикинот е за 100тина евра поскап. Сакам да кажам дека тој модел на Gree во МК не мрдна од околу 70 000 ден, додека моделот на Daikin имаше промо цена од 56 000 ден. Немам ништо против Gree но очигледно дека некој добро профитора во МК од малопродажба на Gree
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Матичните од Asus и Foxconn се правени во Foxconn. Како и во 99% случаи на другите производители

Разликата помеѓу матична Asus и Foxconn е небо и земја.
Приметуваш дека не е се во хардверот?

Истото важи ако споредиш "Жаомије" и Самсунг/Ајфон/Сони.

Затоа имаме случаи каде Gree троши колку рерна од шпорет а Daikin преде со 300/600/800 W на час.

Софтверот и алгоритмите ќе останат непознаница за Gree. Можат тие да се копрцаат со реверзен инжинеринг ама резултатите ги читаме на форумов.

И Dacia е 99% Renault
Приметуваш што сакам да кажам?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
GT1 информирај се подобро не шири дезинформации.. Сите модели на Daikin што се за домаша употреба и се достапни во МК се произведуваат во Чешка до последен штраф .. освен Ururusara. Конкретно компресорите за Daikin се произведуваат во Brno Czech.
Што се однесува со споредбата на Daikin ftxf50a i Gree Amber gwh18ye e тоа што најголемиот дилер на клими во овој регион bittel од Бугарија амберот ја прикажува за нешто помала квадратура од даикинот, во цена е нешто поефтина од даикинот а на големо доста поефтина од даикинот, и секаде каде што се продаваат овие две клими даикинот е за 100тина евра поскап. Сакам да кажам дека тој модел на Gree во МК не мрдна од околу 70 000 ден, додека моделот на Daikin имаше промо цена од 56 000 ден. Немам ништо против Gree но очигледно дека некој добро профитора во МК од малопродажба на Gree
Sporedi gi dvete na bittel.bg I ke ti stane jasno zosto e podobar Amberot. Nebo i zemja razlika.
Za proizvodstvoto, nesto vo Ceska, nesto vo Turcija. Dobro proveri pa kazi nesto.
Автоматски споено мислење:

Матичните од Asus и Foxconn се правени во Foxconn. Како и во 99% случаи на другите производители

Разликата помеѓу матична Asus и Foxconn е небо и земја.
Приметуваш дека не е се во хардверот?

Истото важи ако споредиш "Жаомије" и Самсунг/Ајфон/Сони.

Затоа имаме случаи каде Gree троши колку рерна од шпорет а Daikin преде со 300/600/800 W на час.

Софтверот и алгоритмите ќе останат непознаница за Gree. Можат тие да се копрцаат со реверзен инжинеринг ама резултатите ги читаме на форумов.

И Dacia е 99% Renault
Приметуваш што сакам да кажам?
Tvoite mislenja se totalno nerelevantni, postojano mesas babi i zabi.
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Sporedi gi dvete na bittel.bg I ke ti stane jasno zosto e podobar Amberot. Nebo i zemja razlika.
Za proizvodstvoto, nesto vo Ceska, nesto vo Turcija. Dobro proveri pa kazi nesto.
Автоматски споено мислење:


Tvoite mislenja se totalno nerelevantni, postojano mesas babi i zabi.
Никаде немам спомнато која е подобра клима, по јака или незнам што.. Daikin е клима со сетртификат.. што купуваш тоа и добиваш! Моделот ftxc е производ од фабрики во Чешка и Турција додека населденикот ftxf e 100 % Daikin Чешка и важи за најслаб модел односно без многу перформанси, додека со софистицираните модели се производ на Чешка -Белгија и сите тие се само за европски пазар.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Никаде немам спомнато која е подобра клима, по јака или незнам што.. Daikin е клима со сетртификат.. што купуваш тоа и добиваш! Моделот ftxc е производ од фабрики во Чешка и Турција додека населденикот ftxf e 100 % Daikin Чешка и важи за најслаб модел односно без многу перформанси, додека со софистицираните модели се производ на Чешка -Белгија и сите тие се само за европски пазар.
GREE klimite se isto se sertifikat, sto kupuvas toa i dobivas, nisto novo. Site klimi imaat sertifikat, duri i OEM brendovi.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
777
Почитувани,

Во наредната 2020 година, GREE ќе Ви ги понуди двата нови модели на клима уред со вграден модул за внесување на свеж воздух, прочистување на свежиот воздух и контрола на CO2 во Вашиот дом.

Погледнете ја подолу кратката презентација.

Со почит
Греемак Гроуп

1575888094398.png
1575888145237.png
1575888234859.png
1575888277484.png
1575888321680.png
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
GREE klimite se isto se sertifikat, sto kupuvas toa i dobivas, nisto novo. Site klimi imaat sertifikat, duri i OEM brendovi.
Во Македонија Амберот е преставен А+++/А+++ ?!? Со U- crown важат за премиум модели на Gree..недопустливо е за високи класи на едн бренд да се лупаат од ракав спецификации (А+++/А+++) и сомнителни цени како во случајот на U-crown. Целата дискусија почна со споредба на два модела од различни брендови.. со наједноставнот модел на Daikin и можеби најдобриот модел на Gree.. Неможе кинезите преки леб погача! Daikin e МАМА za klimatizacija na svetsko nivo
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.953
Почитувани,

Во наредната 2020 година, GREE ќе Ви ги понуди двата нови модели на клима уред со вграден модул за внесување на свеж воздух, прочистување на свежиот воздух и контрола на CO2 во Вашиот дом.

Погледнете ја подолу кратката презентација.

Со почит
Греемак Гроуп

Прегледај го приврзокот 224778
Прегледај го приврзокот 224779
Прегледај го приврзокот 224780
Прегледај го приврзокот 224781
Прегледај го приврзокот 224782
Dali ovie modeli ke imaat greaci na kompresor i kondez ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom