Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
И Штипјани се греат на дрва. Башка, немаат езеро. Ама, тоа не е важно
Ахам, значи ќе релативизираме наместо да го решиме проблемот со замена на дрвата со еколошко гориво (природен гас на пример) како цел цивилизиран свет што направил.
Инаку сум бул во Штип зимно време и е поприлично загаден, исто како што се и Кочани и Св Николе и другите градови од регионот. Треба да стават мерна станица и во Штип за да станат работите појасни.
Еве ти Кочани моментално:
Kocani.png
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ахам, значи ќе релативизираме наместо да го решиме проблемот со замена на дрвата со еколошко гориво (природен гас на пример) како цел цивилизиран свет што направил.
Инаку сум бул во Штип зимно време и е поприлично загаден, исто како што се и Кочани и Св Николе и другите градови од регионот. Треба да стават мерна станица и во Штип за да станат работите појасни.
Еве ти Кочани моментално:
Прегледај го приврзокот 223109
Не ми е јасно што сакаш да ми докажеш. Сигурно дека греењето на дрва загадува. Едноставно, не можев да верувам во бројките колку е во Охрид загадено. А планирав на стари години таму да престојувам, демек на почист воздух
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
29.11.2019 da izlezeme pred Min.za zivotna sredina,protestirame za pocist vozduh 17 do 19 casot.Jas ke prisustvuvam,a vie?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
не знам стварно.
државата ни тоне во корупција. Администрацијата неспособна скроз.
Јани макрадули и неговиот шеф, тотално неспособни, малтене неми на сево ова. Они уствари и тоа само знаат, да штанцаат акциони планови, стратегии и да идат на МОФ дебати. за стварање на лажна претстава дека се работи нешто се махери, нема збор.
Гарантирам дека 90% од овие клошари не ја ни имаат апликацијава мој воздух у телефон. Не ги дира едноставно.
Дури и се манипулира со мерните станици, ко небаре тоа да е меме од Winnie the pooh за Ли Џинпинг. Срамно.

Сеа пред избори, очигледно власта се фокусира на суптилно (или не баш толку) купување на народни гласови и абер немаат од сопирање на загадувањето а да не зборам за активно работење на темата. пу пу, скраја да е.
Градежната експанзија продолжува со исто темпо, во најава уште многу проекти и цели квартови со "лего коцки".
Никој не сака да удри по фирмите, дали градежни или оние од останатата индустрија. пошто мора да има кеш за избори.
Буџетот за животна средина, скромен, прескромен. А богами, колку се способни, и 1 милијарда да им дадеш овие ќе ја лапнат ко да е бургер од 7ца.

Животната средина е сегмент кој е толку во хаос, што било каква РЕАЛНА активност да покажеш, истото ќе се осети и ќе има макар мало подобрување. Ама овие си ја тераат неактивноста и тишината, бидејќи очигледно ради тоа лапаат дел од колачот.
До толку се болни по власт што и сопствените деца ќе си ги испотрујат за да останат на тие фамозни позиции.
Решение или барем минорен прогрес, многу тешко.

Дрвокражби,сомнителен увоз на половни автомобили. Се тоа е тотално сивило и е пар екселанс пример за затајување на давачки спрема државата, со кои можеби барем малце ќе се подобри буџетот за животна средина. Македонецот, абер нема. и со право, пошо државата е инхерентно корумпирана.

У меѓувреме, редици и редици автомобили по улиците за дистанци од неколку километри.

Ќе искочат на протести у карпош 2, ќе повикаат, ќе бидат искористени од опозицијата, нормално, ќе бидат маргинализирани од власта како пиуни на вмро, ќе си влезат у своите дизели од 2003/04та и правец до (лупам) Кисела Вода на само 3км дистанца.
Самопрогласени еко-активисти со нивниот нагон за различност и гласноговорништво против загаденоста ќе си одглумат алтернатива, ќе се сликнат за социјални мрежи заради awareness-raising моментот, и ќе си продолжат со своите конзумеристички нагони кои ја загадуваат средината не само во Македонија, туку и пошироко.

излез од ситуацијава - темелна промена на менталниот склоп на северџанинот, т.е - невозможна мисија.
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
не знам стварно.
државата ни тоне во корупција. Администрацијата неспособна скроз.
Јани макрадули и неговиот шеф, тотално неспособни, малтене неми на сево ова. Они уствари и тоа само знаат, да штанцаат акциони планови, стратегии и да идат на МОФ дебати. за стварање на лажна претстава дека се работи нешто се махери, нема збор.
Гарантирам дека 90% од овие клошари не ја ни имаат апликацијава мој воздух у телефон. Не ги дира едноставно.
Дури и се манипулира со мерните станици, ко небаре тоа да е меме од Winnie the pooh за Ли Џинпинг. Срамно.

Сеа пред избори, очигледно власта се фокусира на суптилно (или не баш толку) купување на народни гласови и абер немаат од сопирање на загадувањето а да не зборам за активно работење на темата. пу пу, скраја да е.
Градежната експанзија продолжува со исто темпо, во најава уште многу проекти и цели квартови со "лего коцки".
Никој не сака да удри по фирмите, дали градежни или оние од останатата индустрија. пошто мора да има кеш за избори.
Буџетот за животна средина, скромен, прескромен. А богами, колку се способни, и 1 милијарда да им дадеш овие ќе ја лапнат ко да е бургер од 7ца.

Животната средина е сегмент кој е толку во хаос, што било каква РЕАЛНА активност да покажеш, истото ќе се осети и ќе има макар мало подобрување. Ама овие си ја тераат неактивноста и тишината, бидејќи очигледно ради тоа лапаат дел од колачот.
До толку се болни по власт што и сопствените деца ќе си ги испотрујат за да останат на тие фамозни позиции.
Решение или барем минорен прогрес, многу тешко.

Дрвокражби,сомнителен увоз на половни автомобили. Се тоа е тотално сивило и е пар екселанс пример за затајување на давачки спрема државата, со кои можеби барем малце ќе се подобри буџетот за животна средина. Македонецот, абер нема. и со право, пошо државата е инхерентно корумпирана.

У меѓувреме, редици и редици автомобили по улиците за дистанци од неколку километри.

Ќе искочат на протести у карпош 2, ќе повикаат, ќе бидат искористени од опозицијата, нормално, ќе бидат маргинализирани од власта како пиуни на вмро, ќе си влезат у своите дизели од 2003/04та и правец до (лупам) Кисела Вода на само 3км дистанца.
Самопрогласени еко-активисти со нивниот нагон за различност и гласноговорништво против загаденоста ќе си одглумат алтернатива, ќе се сликнат за социјални мрежи заради awareness-raising моментот, и ќе си продолжат со своите конзумеристички нагони кои ја загадуваат средината не само во Македонија, туку и пошироко.

излез од ситуацијава - темелна промена на менталниот склоп на северџанинот, т.е - невозможна мисија.
Neznam kako poinaku,jas od licno iskustvo sum zasegnata strana,pisuvav kakvi problemi imav lani so disnite patista,i prakticno znam deka izlezenosta nema nisto da smeni ama ete jas licno da bidam zadovolna deka sum dala svoj pridones protiv ova ludilo koe tlee godinista.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Neznam kako poinaku,jas od licno iskustvo sum zasegnata strana,pisuvav kakvi problemi imav lani so disnite patista,i prakticno znam deka izlezenosta nema nisto da smeni ama ete jas licno da bidam zadovolna deka sum dala svoj pridones protiv ova ludilo koe tlee godinista.
целосен support за тебе и луѓето кои од искрени побуди ќе го искочат на протестот.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
На фб настанот во врска со протестот утре има доста голем интерес, ама слично беше и лани, па на крај на лице место се појавивме мизерен број на луѓе... Имаше повеќе новинари од луѓе што излегле да протестираат. Најголем проблем е искористувањето на секој можен протест и инфилтрацијата на партиски ботови, буквално во последниве неколку години се усра секоја можност да се собере солидна група на луѓе за било кој проблем, па затоа сега ќор човек нема доверба во ништо и сосема е разбирливо и оправдано тоа.

Еве интервју со една од активистките од Fridays for Future:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
На ул Воин Драшкоци има една куќа, сабајлево кога се враќав кај 7 саат, чуреше како оние челичани од предвоена Британија. И ова не го гледаат општинарите, полицајците? Нема закон за дозволено чадење? Што тогаш воопшто да се збори за почист воздух, за црвени и жути налепници кога само 1 куќа зачури цела улица?
Среќа што ветеров е прилично силен па загадувањето е намалено.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Автоматски споено мислење:

Neznam kako poinaku,jas od licno iskustvo sum zasegnata strana,pisuvav kakvi problemi imav lani so disnite patista,i prakticno znam deka izlezenosta nema nisto da smeni ama ete jas licno da bidam zadovolna deka sum dala svoj pridones protiv ova ludilo koe tlee godinista.
Според снимкиве одзивот бил добар. Секоја чест
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Автоматски споено мислење:

Според снимкиве одзивот бил добар. Секоја чест
Bese a i ne bese,ocekuvav mnogu poveke
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Па ете вчера се прочисти воздухот.
Заради мерките на владата и градот :unsure:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Па ете вчера се прочисти воздухот.
Заради мерките на владата и градот :unsure:
кои мерки?

викенд пола Скопје сигурно во грчка или на друго место оди, па затоа и нема толку загадување
 

Kajgana Shop

На врв Bottom