Амстердам

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Amsterdam e 400km od mene, ili 6 casa so avtobus. 20 evra e kartata vo eden pravec.
Filingot vo coffe shop mora da e poseben.
Se drugo so ima tamu ne mi e interesno, najmalku prostitutkite i muzeite. Odam da se naduvam, i da se obezbedam so dobra treva za naredni 2-3 meseci.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.725
Препорака за клубови препорачливо за техно/хаус низ холандија?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Препорака за клубови препорачливо за техно/хаус низ холандија?

ako si prv pat u amsterdam pocni od AIR bivsoto iT. Baraj ja Rembrandtplein, pocni od AIR pa cepaj naokulu imas dosta izbor. Proguglaj go klubot ima veb stana so programa za sekoja vecer.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.725
ako si prv pat u amsterdam pocni od AIR bivsoto iT. Baraj ja Rembrandtplein, pocni od AIR pa cepaj naokulu imas dosta izbor. Proguglaj go klubot ima veb stana so programa za sekoja vecer.
Не сум прв пат ама само во escape сум бил, па сакам да сменам. Ескејп многу енглези што истрипале дека се на кавос имаше. Го гледав air на гугл и тој му беше прв на пик.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Не сум прв пат ама само во escape сум бил, па сакам да сменам. Ескејп многу енглези што истрипале дека се на кавос имаше. Го гледав air на гугл и тој му беше прв на пик.

so Air nema promasaj imas povrke prostorii taka da ke si najdes kade ti odgovara. u okolina imas i drugi mestenca taka da se tie na kupce. vlez 10e-15e zavisi sto djei ima. ako sakas underground mesta zirni go VLLA mada tamu veke imas pozabegani karakteri na troa poveke pecurki.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.531
Поени од реакции
21.397
Ме интересира тие што сте биле во Амстердам, каде сте биле сместени и колку тоа ве чинело.
Ако може нешто конкретно со слики и линк.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.531
Поени од реакции
21.397
Ај пак јас...
Ете најдов хостел. Ние сме петторица и ќе имаме сопствена соба со сопствено веце што за пет машки е топ комбинација.
Хостелот изгледа доста чист, има доста добри коментари и се надевам нема да е разочарување.
Цената доаѓа некаде околу 130 ЕУР по човек и се наоѓа на 5 км од центарот но само 100 метри од железничката и метро станица.

Идам Ноември и повеќе инфо на враќање.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Ај пак јас...
Ете најдов хостел. Ние сме петторица и ќе имаме сопствена соба со сопствено веце што за пет машки е топ комбинација.
Хостелот изгледа доста чист, има доста добри коментари и се надевам нема да е разочарување.
Цената доаѓа некаде околу 130 ЕУР по човек и се наоѓа на 5 км од центарот но само 100 метри од железничката и метро станица.

Идам Ноември и повеќе инфо на враќање.
Mene koga mi treba eftina soba u amsterdam baram na Damrak vo hotelite so 1-2 zvezdi. Skoro sekogas ke naoga za 30-40e ako ja dogovoris na lice mesto. Ako ste grupa i sakate hostel set up so kreveti na spratovi itn a eftino proveri si u Travel Hotel Amsterdam oni imaat 4 krevetni sobi za ic pari u centar.

130 pretpostavuvam e za site, a ne od covek, posto toa e luda cena ako e od covek.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.531
Поени од реакции
21.397
Mene koga mi treba eftina soba u amsterdam baram na Damrak vo hotelite so 1-2 zvezdi. Skoro sekogas ke naoga za 30-40e ako ja dogovoris na lice mesto. Ako ste grupa i sakate hostel set up so kreveti na spratovi itn a eftino proveri si u Travel Hotel Amsterdam oni imaat 4 krevetni sobi za ic pari u centar.

130 pretpostavuvam e za site, a ne od covek, posto toa e luda cena ako e od covek.
:D

По човек, и тоа е едно од најефтините места што се онака посолидни (бар на слики).
Али извини, моја грешка...цената од 130 е за 4 ноќи по човек со се такси, што му доаѓа некаде околу 32 ЕУР по ноќ.
Регуларна цена си беше 110 ЕУР од човек али ние плативме екстра 20 ЕУР/пч затоа што е приватна соба.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.725
Толку е секаде. Јас плаќав 35 по вечер за двајца 70 и тоа со shared bathroom. Ако ти се погоди времето можеш да одиш и до утрехт. Убав е за шетање на 4/5 саати. Мислам дека 20тина минути беше со воз.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
:D

По човек, и тоа е едно од најефтините места што се онака посолидни (бар на слики).
Али извини, моја грешка...цената од 130 е за 4 ноќи по човек со се такси, што му доаѓа некаде околу 32 ЕУР по ноќ.
Регуларна цена си беше 110 ЕУР од човек али ние плативме екстра 20 ЕУР/пч затоа што е приватна соба.

Rezerviraj za 1 vecer pa u grad probaj sto ti kazav... Mada mnogu ste, 5 dusi e malku nezgodna brojka, moze stan da probate za posle prvata vecer preku airbnb.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.531
Поени од реакции
21.397
Rezerviraj za 1 vecer pa u grad probaj sto ti kazav... Mada mnogu ste, 5 dusi e malku nezgodna brojka, moze stan da probate za posle prvata vecer preku airbnb.
5 души е најнезгодна бројка.
Значи само ова место што го букиравме нудеше приватна соба со 5 кревети, сите останати 4,6,8,12 или 20.
Стан на Аирбнб е жив ѓавол и испаѓа по плус 40-50 евра од човек за 4 ноќи и е уџум во споредба со хостелов/хотелов.(https://www.meininger-hotels.com/en/hotels/amsterdam/hotel-amsterdam-sloterdijk/)
За мене Аирбнб не е повеќе опција. Прескапи станаа со сите тие нивни service charge, cleaning fee и зимоска кога бев Валенсија, хотел со 4 ѕвезди + доручек ме чинеше поефтино од Аирбнб. Така да, no more AirBnB.

Толку е секаде. Јас плаќав 35 по вечер за двајца 70 и тоа со shared bathroom. Ако ти се погоди времето можеш да одиш и до утрехт. Убав е за шетање на 4/5 саати. Мислам дека 20тина минути беше со воз.
Го размислувавме и тоа, меѓутоа дека се само 4 дена ќе сме, преферирам само во Амстердам да останеме.
Утрехт, друг пат со жената ми. :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.531
Поени од реакции
21.397
Барај OG kush и Girl Scout Cookies. Најбоље трева евер.
Обавезно Grey Area Coffeeshop, Easy Times, Abraxas, Булдог ама оној првиот и dampkring.
Моја препорака - не шетај додека си ептен хај, може да се изгубиш. подобро шетај цел ден или неколку саати, па одмори се во некој кофишоп
Овој пост е правиот за Амстердам.
Особено делот да не шеташ додека си хај.
Значи до толку не сум се изгубил во ниту еден град.
Рим го шетав без мапа и интернет и успеав да најдам се што ќе посакам. Амстердам со едно центарче на големина на скопски центар,ја незнаев гзот каде ми е. Шеташ 5 минути екстра, си се загледал по тоа црвенине прозори, оп, километар одалечен од каде што треба да си.

Иначе за тревата дефинитивно OG Kush и Lemon Haze од Rick's Coffeeshop.

За кофишоповите ќе се сложам дека Dampkring е доста супер место и згодна хрватица работи. Можеш да си купиш и гриндер за само 2 евра на машината а и атмосферата е супер внатре и близу е до многу продавници.
Булдог не ме импресионираше премногу.
Би го препорачал Prix d'Ami. Страшно добар кофишоп со одличен ентериер, локација, вентилација, мени, млади луѓе па дури и компјутери со борд игри како нелути се човече и остало. Право место за кулирање. Штета што го дознавме последниот ден.

Ноќниот живот не ни се погоди баш.
Слетавме во саботата, не успеавме таа вечер да излеземе зашто бевме здробени и рековме ајде, ова е Амстердам, недела е сигурно добар ден за излагање.
Прц, мизерија.
Бевме во онаа Escape дискотека затоа што AIR беше затворена, ама внатре само 30-40 луѓе од кои 3-4 дунди и 10 дилери.
Замараат да ти продаат нешто тоа копилињата арапски.

Храната не ме импресионираше премногу.
Цените во ресторан се ОК,но храната потпросечна. Она донерите беа пет пати подобри.
Истотака мора да се биде претпазлив кога се купува било што без назначена цена.
Поштуваат арапите да ти лупнат некоја цена од ракав.
Препорака е да не се влегува во тие слаткари/продавници каде работите немаат цена за да избегнете одерување како на пример 6 € порција помфрит препржен сто пути.

Спремете и кеш за тоалетите, за 4 дена отидоа некаде 5-6 € само за да мочаме. Дури и во оние фастфудовине мораш да платиш 50 центи за ВеЦе.

П.С. Ако планирате на излазак и дрогсање со други работи, без гајле, во правиот град сте.
На секој ќош каде што се баровите има по еден арап или црнец кој ти свирка.
Или пред хотелот каде си сместен, секако доколку тоа не е хотел од 4-5 ѕвезди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom