Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 февруари 2019
Мислења
36
Поени од реакции
17
Petok odeme vo Sofija so kola , Slobodni 2-3 mesta, dokolku ima zainteresiran nekoj neka pise PP da podleime troskovi.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Prevzemeno od blogspot

Доколку некој од вашите предци има служено за бугарската армија, воено-исторската архива во Велико Трново може да ви издаде уверение за воената служба. Нема потреба да се оди на лице место во Велико Трново, барањето може да се испрати и на нивниот официјален е-маил dvia@archives.government.bg. Во воената архива се чуваат заповедни книги со листи на учесниците во сите воени единици и во барањето е потребно да наведете информација во која воена единица учествувало лицето. Само со име, презиме и година/место на раѓање е речиси невозможно да се најде зашто би требале да се пребараат сите заповедни книги една по една за секоја воена единица кои се премногу на број.

Доколку знаете во која воена единица (полк, дружина, рота,...) треба да побараат, пишете е-маил со потребните информации и прикачете некаков доказ дека сте наследник на предокот за кој барате уверение (пример, скенирани изводи на родени/умрени со кои ќе се поврзете). Услугата ја наплаќаат, така да може истовремено и да им уплатите пари на сметка или да почекате да ви одговорат и да ви кажат точно колку да платите и како. Обично враќаат после неколку дена.
Му испратив само негов извод ми го пратиа следниот документ
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи
на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”,
утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва
да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен
военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја
/лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за
кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим
проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и
ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија
документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис,
тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА
ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција
„ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на
исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в
б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в
б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО
ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО
НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ
ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето
или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно
Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна
аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното
издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в
Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал.
2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г.,
обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.).
С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на
интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в
раздел “Правна рамка”.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сакам да побараат не се проблем парите и бадиала да биди. Единствено што знам е дека живеел во село каде бил роден и служел 3 години војска ,се работи за пра дедо и сите синови се починати а моите не знаат многу не биле ни родени.Барав сметка за да уплатам но не најдов дали има некој пресно искуство? фала
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Му испратив само негов извод ми го пратиа следниот документ
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи
на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”,
утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва
да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен
военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја
/лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за
кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим
проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и
ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија
документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис,
тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА
ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција
„ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на
исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в
б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в
б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО
ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО
НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ
ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето
или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно
Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна
аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното
издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в
Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал.
2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г.,
обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.).
С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на
интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в
раздел “Правна рамка”.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сакам да побараат не се проблем парите и бадиала да биди. Единствено што знам е дека живеел во село каде бил роден и служел 3 години војска ,се работи за пра дедо и сите синови се починати а моите не знаат многу не биле ни родени.Барав сметка за да уплатам но не најдов дали има некој пресно искуство? фала
Prvo baraat tvoi podatoci,Ime i Prezime i za koja namena go baras toj dokument-odnosno pisuvas molba vo koja naveduvas tvoi podatoci,deka ti e potrebno za bugarsko drzavjanstvo,i podatoci za predokot koj sluzel vojska.Za nego treba celosno ime Tatkovo ime i Prezime,koga i kade e roden,kade sluzel vojska i vo koja ceta ili edinica,
Molbata ja potpishuvas i po sken ja prakash do niv.Oni ako go najdat ke ti pratat uplatnica na koja ziro smetka da uplatis.
 
Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Imam edno prasanje na stranata od DABC nemoze da se zakaze termin za dostavuvanje dokumenti pa prasanjevo e dali ke moze da odam do ambasada pa tie da mi zakazat
Blagodaram
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Му испратив само негов извод ми го пратиа следниот документ
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи
на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”,
утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва
да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен
военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја
/лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за
кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим
проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и
ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија
документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис,
тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА
ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција
„ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на
исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в
б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в
б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО
ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО
НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ
ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето
или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно
Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна
аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното
издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в
Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал.
2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г.,
обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.).
С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на
интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в
раздел “Правна рамка”.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сакам да побараат не се проблем парите и бадиала да биди. Единствено што знам е дека живеел во село каде бил роден и служел 3 години војска ,се работи за пра дедо и сите синови се починати а моите не знаат многу не биле ни родени.Барав сметка за да уплатам но не најдов дали има некој пресно искуство? фала
Ako ne znaes kade,koga sluzel,ceta, zaboravi,samo pari ke dades i ke ti stigni pismo deka ne go pronasle,toj period 1 milion luge sluzele vojska bugarska i ti mislis za 500 denari nekoj ke zastani da bara niz iljadnici knigi so spisoci,sekoj so svojot um,ubavo ti napisale sto baraat a ti kako mislis taka.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Kolegi
Denes podnesov dokumenti za proishod preku konsulski pat. Mi rekoa za 9 meseci do godina dena da se javam da prasam dali e gotov dok. Sakav da spodelam so vas. Pozz
Toooo. I ako vodis smetka. So se proizhod (poteklo) vadenje intervju. Ukaz nekade 5 do 10 godini. A za anglisko drzavjanstvo e potrebno 4 god. Tragi komedija e balkanot
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ako ne znaes kade,koga sluzel,ceta, zaboravi,samo pari ke dades i ke ti stigni pismo deka ne go pronasle,toj period 1 milion luge sluzele vojska bugarska i ti mislis za 500 denari nekoj ke zastani da bara niz iljadnici knigi so spisoci,sekoj so svojot um,ubavo ti napisale sto baraat a ti kako mislis taka.
Fala na informacia sepak treba da se znai nesto pojce.vo potraga sum ke spodelam ako zavrsam rabota

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Член од
12 март 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Поздрав, имам интервју сега у ноември, па барам мала помош. На форумов најдов дека прашањата се овие:


Па да ли има и некои плус прашања освен овие и како изгледа тоа интервју, колку трае, што како се понашаат испитувачите итн.?
И дали од него нешто зависи у брзината на обработката на барањето т.е. колку се чека после него или како иде тоа?
Фала :)
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Член од
12 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Скопие-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.

Здраво, ова ми е статусот од пред неколку дена. Без посредник ги бркав сите работи досега, директно во амбасадата, затоа не сум упатен што понатаму. Како што сфаќам од статусот треба да одам во амбасада во Скопје, да однесам слики и да го подигнам удостоверението.. е сега дали некој може да ме советува во врска со адресата. Имено, слушнав дека ако немам адреса ќе ја добијам по службена должност. Ме интересира процедурата после ова, имено, дали ќе треба да одам во Софија после тоа дополнително, или документите ги праќаат повторно во амбасада?
Имам и опција да обезбедам адреса во помало и поблиско гратче, па ќе ве замолам за совет дали е паметно да ја искористам?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom