Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
A mozhite da me pomozhite,dali nekoi znaet,ima foleno knigine ot 2016 ima dadeno interviu 30 novembre 2017,mi pobarei knigi drugi,i na toi status cakaf tri meseci,i na kshillon 1 mesec i 15 dena,sega go imam na pozitiv,znaet nekoj ishte kolku qe cakam,sama caka da napishit dekret,,jas Sum ot Gollobordo ot Albania
Do leto 2020 najverovatno ke pocekas. Sinko do dekemvri 2018 se stignati so polozitelno
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Здраво на сите. Од 25ти август сум на финална и во вторник ќе одам во Софија да однесам документи во Правосудие. Сакам да прашам дали имаат стандардно работно време или примаат странки во конкретно време? И дали треба да се остават само на шалтер или како оди тоа? Поздрав
Zdravo moze da kazish koga bese na intervju, kade
 
Член од
29 октомври 2019
Мислења
41
Поени од реакции
51
Ima li nekoj objasnuvanje zasto na toj bg sajtot kade sto se pravat proverki, vo gorniot del kade sto e xxxx/20xx so Пин mi otvara deka sum na polozitelno a dole kade sto e bez pin ako go upisam Istiot xxxx/20xx mi dava deka nema takva prepiska po konzularen pat.? IMG_20191112_100928.jpg
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
43
Поени од реакции
57
Ima li nekoj objasnuvanje zasto na toj bg sajtot kade sto se pravat proverki, vo gorniot del kade sto e xxxx/20xx so Пин mi otvara deka sum na polozitelno a dole kade sto e bez pin ako go upisam Istiot xxxx/20xx mi dava deka nema takva prepiska po konzularen pat.? Прегледај го приврзокот 222275
zatoa sto nemas aplicirano vo ambasada . imas vo Sofija i nema takva prepiska vo po konzulski pat .tie sto imaat aplicirano vo ambasada ja proveruvaat po konzulski pat . Pozz.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Se vikam Nikola sakam da izvadam bugarsko drzavjanstvo,doznav deka dedomi ima sluzeno vojska vo period od 1940 do 1947 pradedo mi sluzel 3 godini no ne sum siguren koi godini se vo prasanje.Kako odi postapkata so veliko trnovo. Gi imam izvodite site do pradedo mi.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Член од
30 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site! jas imam aplicirano 2015god na intervju bev 16fevruari 2016god, bev na dopolnitelna proverka nosev dopol.dokumenti od sredina na dekemvri 2018god sum na cekanje za potpis za drzavjanstvo. Imam gi site potrebni dokumenti odneseno ushe od togas koga bese izlesen protokolot co 2017god.Dali na ovaa grupa ima zemeno nekoj veke drzavjanstvo so bese vo ovoj protocol 2017god na dopol proverka me interesira?dali postoi nekakov red na davanje ukazi ,poshto po toa so citam kako da nema!Vi blagodaram odnapred
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
43
Поени од реакции
57
Zdravo na site! jas imam aplicirano 2015god na intervju bev 16fevruari 2016god, bev na dopolnitelna proverka nosev dopol.dokumenti od sredina na dekemvri 2018god sum na cekanje za potpis za drzavjanstvo. Imam gi site potrebni dokumenti odneseno ushe od togas koga bese izlesen protokolot co 2017god.Dali na ovaa grupa ima zemeno nekoj veke drzavjanstvo so bese vo ovoj protocol 2017god na dopol proverka me interesira?dali postoi nekakov red na davanje ukazi ,poshto po toa so citam kako da nema!Vi blagodaram odnapred
minatiot ukaz pocnaja da zemaat i jas sum vo istata grupa intervju 21 mart 2016 .da se nadevame deka vo sledniot ukaz sme i nie .Pozz
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Se vikam Nikola sakam da izvadam bugarsko drzavjanstvo,doznav deka dedomi ima sluzeno vojska vo period od 1940 do 1947 pradedo mi sluzel 3 godini no ne sum siguren koi godini se vo prasanje.Kako odi postapkata so veliko trnovo. Gi imam izvodite site do pradedo mi.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Se praka e mail vo V Trnovo,no baraat da znaes tocno koga,kade,koja ceta,rod sluzel vojska,mislam podetalno e objasneto na linkot na vrvot od stranicava.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Se vikam Nikola sakam da izvadam bugarsko drzavjanstvo,doznav deka dedomi ima sluzeno vojska vo period od 1940 do 1947 pradedo mi sluzel 3 godini no ne sum siguren koi godini se vo prasanje.Kako odi postapkata so veliko trnovo. Gi imam izvodite site do pradedo mi.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Prevzemeno od blogspot

Доколку некој од вашите предци има служено за бугарската армија, воено-исторската архива во Велико Трново може да ви издаде уверение за воената служба. Нема потреба да се оди на лице место во Велико Трново, барањето може да се испрати и на нивниот официјален е-маил dvia@archives.government.bg. Во воената архива се чуваат заповедни книги со листи на учесниците во сите воени единици и во барањето е потребно да наведете информација во која воена единица учествувало лицето. Само со име, презиме и година/место на раѓање е речиси невозможно да се најде зашто би требале да се пребараат сите заповедни книги една по една за секоја воена единица кои се премногу на број.

Доколку знаете во која воена единица (полк, дружина, рота,...) треба да побараат, пишете е-маил со потребните информации и прикачете некаков доказ дека сте наследник на предокот за кој барате уверение (пример, скенирани изводи на родени/умрени со кои ќе се поврзете). Услугата ја наплаќаат, така да може истовремено и да им уплатите пари на сметка или да почекате да ви одговорат и да ви кажат точно колку да платите и како. Обично враќаат после неколку дена.
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom