Како да објасниме што е секс, а што е смрт, на мало дете?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Некои работи неизбежно ќе ги научат од врсниците, од околината, од цртаните, од филмовите. Тоа не може да се спречи. Сигурно и јас не сум научил се’ од моите.
Татко и мајка на денешниве деца од пред 5 год. некаде, ќе им биде google. Секој треба да биде свесен за тоа, уште не излегле анализи за децава, кај и да е веќе у школо ќе појдат....ќе видиме што ќе испадне.
Само да го потенцирам ова, затоа што е страшно важна работа, од причина што децава се по пола ден на youtube.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Татко и мајка на денешниве деца од пред 5 год. некаде, ќе им биде google. Секој треба да биде свесен за тоа, уште не излегле анализи за децава, кај и да е веќе у школо ќе појдат....ќе видиме што ќе испадне.
Само да го потенцирам ова, затоа што е страшно важна работа, од причина што децава се по пола ден на youtube.
Важно е многу. Со интернетот имаат пристап до купишта информации а и секое дете уште од рана возраст има пристап до компјутер или телефон. Тешко на денешните родители. Треба многу повеќе внимание и контрола на тоа што гледаат децата отколку порано.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Јас не лажам, ја соочувам со вистината макар била најсурова и несфатлива за нејзината возраст. Рипката замина и нема никогаш да се врати. До секс не сме стигнале, премала е, но знае дека машките имаат пиперки доле. И така. Доста е од бајки и заштита на децата, само противуслуга им праиме така.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
183
Поени од реакции
237
Јас не лажам, ја соочувам со вистината макар била најсурова и несфатлива за нејзината возраст. Рипката замина и нема никогаш да се врати. До секс не сме стигнале, премала е, но знае дека машките имаат пиперки доле. И така. Доста е од бајки и заштита на децата, само противуслуга им праиме така.
Не ја лажеш, ја соочуваш и вистина макар била и за неа несфатлива, - ама машките имаат пиперки!

Ете бајка, од тебе кој рече: „доста бајки.“

Ако, баш даде пример на исправност на бајки:

Бајките изразуваат вистини поточни од било кои ѓоа-фактуелни излагања како тие на Richard Dawkins и на ТВ Дневник. Затоа и се популарни, затоа ги пишувал и Толстој, најголемиот бунтовник против сахаринизирање на стварноста. Бајките на браќата Грим во оригинал се баш *grim*.

Вистината секогаш се изразува преку некој стил. Кој си го избираме секој по свој вкус. На дете и му треба да работите му се кажуваат така, со намагнетизираност од емоции.

Доста за ... млитави и млаки повторувања на едно те исто од луѓе станати рамнодушни за се’ освен нивниот задник, без концентрација - која секое дете ја заслужува од свој старател.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
И после на 13 год. ќе се пушти на омегле и ќе свршува на некој дедо од 50 год. откако претходно ќе изгледа милион видеа на порнхаб.
Автоматски споено мислење:

Тек што следи на 14....
Автоматски споено мислење:


Не ме разбра околи апстрактноста на љубовта....како и да е.
Одговорот мислам дека би следел откако ќе се анализира детето убаво и соодветно во различни периоди во животот ќе му се прави апдејт на информациите. Во соглесност со психата на детето и опкружувањата(надворешна средина, и интернетот)....тоа е многу сложен процес.
Автоматски споено мислење:

@ZoranC би го поканил на дискусија....ако нема друга работа :)
Odgovaram na pokanata, periodov labav! :)

Kjerka mi vekje mi go postavi prashanjeto zashto umirame i shto se slucuva koga kje umreme...
Igra Klesh Rojal, pa odgovoriv deka koga umirame ideme na Level 2... ama deka e prvo mnugo bitno da go izigrame ovoj level pa taka spremni ideme na 2 :)

E sega dali ja lazam... dal i plasiram bajki... od kaj da znaesh mozda e Level 2... smrtta i nas ne ni e jasna ne pa na decata... ali interesen moment mi e shto za smrt pocna da vika nepostoenje...

Bitno e da se kontemplira smrtta samo ne vo depresiven mud tuku kako potsetnik deka nishto ne e vecno pa so toa se saka uziva ovaa privilegija shto voopshto postoime.... Memento Mori ne za dzabe go ima vo site kulturi...

A sex... mala e za da go skonta konceptot deka ne moz da razbere strast i privlecnost bez pubertet hormonite... aseksualni se malive zatoa i ne im e jasno...

No me prasha " tato shto e toa peder?" ( ne e od mene od drugi deca slusnala vo shkolo - ne mi sudete vednash )
Jas faten nespremen ispukav " Toa e mashko kako zensko " ... totalno nekreativen znam...

Posle dva dena dojde i mi kaza " Tato devojcinjata imaat dolga kosa, ti imash dolga kosa... tato ti si peder!"
-
Ja gushnav so nasmevka.... se e kako shto treba... mozoceto i raboti - logickiot algoritam - kako shto treba!

Si prifativ odgovornost da bidam peder deka sam si go nacukav... no izdrzav 7-8 dena, posle sednavme i so pomosh na cicko gugl gledavme indijanci so pletenki... lovci... voini!

Majka i gledashe od strana se smeshe.. si vikashe... eh kolku si gluuup i ushte se prajsh pameten :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
...табуата постојат од кога постои човештвото(не сакаме да ги имаме,ама не се откажуваме од нив)
...релната слика за себе и за светот околу нас ја откриваме цел живот
...на децата,по мене,треба во секој случај да им бидеме активни соговорници...НО ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ ТУТОРИ ;):)
...луѓето учат секогаш најповејќе од она што го доживеале,а не од она што некој друг им кажал
 
Последно уредено:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Се надевам дека знае со каков човек заспива и се буди. :)
Znae deka ja sakam, znam deka me saka, znaeme i dvajcata deka sme glupi, i trojcata so kjerkata rasteme zaedno... :)

Ponekogash kjerkata e najpametnata vo familijata :)

...табуата постојат од кога постои човештвото(не сакаме да ги имаме,ама не се откажуваме од нив)
...релната слика за себе и за светот околу нас ја откриваме цел живот
...на децата,по мене,треба во секој случај да им бидеме активни соговорници...НО ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ ТУТОРИ ;):)
...луѓето учат секогаш најповејќе од она што го доживеале,а не од она што некој друг им кажал
Se slagam treba sogovornik no vozrasnite za zal zaboravaat kako e da si dete i ne go zboruvaat nivniot jazik...

Roditelot treba da mu e ucitel na deteto no mozebi mislish na avtoritativen pristap na tiranin... togash ne...

Jas go reshavam na sledniot nacin....
Poshto jas ko mal ne sakav da ucam tuku da se igram... kjerka mi ne uci matematika tuku si igrame ucitelka i ucenik... mi pishuva testovi zadaci za da me nauci bidejkji jas sum glup ne znam 4x3 kolku e, a nejze i e interesno i so toa vezbame- igrame... zal i e za mene...

Na testovite dobivam najcesto 3 deka mnogu gresham ... :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
Znae deka ja sakam, znam deka me saka, znaeme i dvajcata deka sme glupi, i trojcata so kjerkata rasteme zaedno... :)

Ponekogash kjerkata e najpametnata vo familijata :)



Se slagam treba sogovornik no vozrasnite za zal zaboravaat kako e da si dete i ne go zboruvaat nivniot jazik...

Roditelot treba da mu e ucitel na deteto no mozebi mislish na avtoritativen pristap na tiranin... togash ne...

Jas go reshavam na sledniot nacin....
Poshto jas ko mal ne sakav da ucam tuku da se igram... kjerka mi ne uci matematika tuku si igrame ucitelka i ucenik... mi pishuva testovi zadaci za da me nauci bidejkji jas sum glup ne znam 4x3 kolku e, a nejze i e interesno i so toa vezbame- igrame... zal i e za mene...

Na testovite dobivam najcesto 3 deka mnogu gresham ... :)
...најубавиот пристап и комуникација меѓу родител и дете
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
...најубавиот пристап и комуникација меѓу родител и дете
Ostanuva da vidime... kolku sjeban proizvod kje izleze... se nadevam pomalku od nas...

Koga gledam shto proizvod dadoa metodite na prethodnata generacija si vikam mora da se proba neshto drugo...

Obidi i greshki neli :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom