Дали има задгробен живот

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А шо со оние кои не е се закопани у гроб, туку загинале некаде од X причини, оние по источните земји кои ги палат телата? За нив хиљаду посто нема задгробен живот :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Никој не се вратил па да тврдиме дека има задгробен живот. А тоа што некој од ништо прави нешто...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Никој не се вратил па да тврдиме дека има задгробен живот. А тоа што некој од ништо прави нешто...
Паланчански,

има и такви кои се вратиле, ама сигурен сум дека нивното искуство ќе го „побиеш„ со вербална негација...Попут секој „добар„ атеист, нели.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Паланчански,

има и такви кои се вратиле, ама сигурен сум дека нивното искуство ќе го „побиеш„ со вербална негација...Попут секој „добар„ атеист, нели.
Се вратиле? Ниту сум видел, ниту сум слушнал. Од моите предци никој не се вратил, од твоите не знам.
Јас како „добар“ атеист со вербална негација ќе го „побијам“, ти како „добар“ верник со вербална потврда ќе го „докажеш“.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се вратиле? Ниту сум видел, ниту сум слушнал. Од моите предци никој не се вратил, од твоите не знам.
Јас како „добар“ атеист со вербална негација ќе го „побијам“, ти како „добар“ верник со вербална потврда ќе го „докажеш“.
Ти, како „добар„ атеист, не можеш да сториш ништо повеќе од изразување на славната македонска негација, а јас лично познавам лик (уште е жив, фала Богу...) кој се вратил од „другиот свет„.

Секако, твоето вербално „не„ има поголема тежина од нечие лично искуство.

Реалноста секогаш се побива со вербална негација, така?...:icon_lol:
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
78
Поени од реакции
46

 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ме заинтригира, кој е ликов?
На Исус мисли.
Јас на пример познавам лик што за 24 часа може да дистави пакети во сите домови и тоа преку оџак.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
На Исус мисли.
Јас на пример познавам лик што за 24 часа може да дистави пакети во сите домови и тоа преку оџак.
И ја‘, такоџер, познавам лик кој тврди дека неговата заблуда е тазе и постои цели 100 години, иако истата таа заблуда, под различни „фирми„, ја гледаме и следиме низ целата човекова историја, со илјадници години.

Живеењето во заблуда се‘ уште не е забрането со закон, така да...Кој сака заблуди, ете му можност!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ти, како „добар„ атеист, не можеш да сториш ништо повеќе од изразување на славната македонска негација, а јас лично познавам лик (уште е жив, фала Богу...) кој се вратил од „другиот свет„.

Секако, твоето вербално „не„ има поголема тежина од нечие лично искуство.

Реалноста секогаш се побива со вербална негација, така?...:icon_lol:
Тогаш не чекај. Нека раскаже што сè видел таму, како е, дали бил во рајот или пеколот... Ретка шанса ти се укажала. Можеш книга да напишеш, ќе заработиш. Макар било приказни за деца или научна фантастика.

Моето вербално „не„ има поголема тежина од нечие имагинарно искуство.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Aман веќе со лажни вести. Доста лажете бе. Никаде Сем Парниа не рекол такво нешто.
Еве што вели:
“They describe a sensation of experiencing their deceased relatives, almost as if they have come to welcome them. They often say that they didn’t want to come back in many cases, it is so comfortable and it is like a magnet that draws them that they don’t want to come back.
“A lot of people describe a sensation of separating from themselves and watching doctors and nurses working on them.”
Dr Parnia says there are scientific explanations for the reaction, and says seeing people is not evidence of the afterlife, but more likely the brain just scanning itself as a survival technique.
He said thanks to modern technology and science “death does not have to be limited to philosophy and religion, but it can be explored through science”.
He added: “They can hear things and record all conversations that are going on around them.”

Извор:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тогаш не чекај. Нека раскаже што сè видел таму, како е, дали бил во рајот или пеколот... Ретка шанса ти се укажала. Можеш книга да напишеш, ќе заработиш. Макар било приказни за деца или научна фантастика.

Моето вербално „не„ има поголема тежина од нечие имагинарно искуство.
Не чекам, оти веќе ми раскажа. Наведе работи кои во Црквата се веќе познати, а дотичниот лик не е верник и нема познавања од мојата вероисповест.

Погоди „од три пути„ од кај го знае тоа кое го кажа?...

Твоето „Не„ останува саде збор од цели две букви. Личните ставови не ја менуваат реалноста.

Освен ако мислиш поинаку...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не чекам, оти веќе ми раскажа. Наведе работи кои во Црквата се веќе познати, а дотичниот лик не е верник и нема познавања од мојата вероисповест.

Погоди „од три пути„ од кај го знае тоа кое го кажа?...

Твоето „Не„ останува саде збор од цели две букви. Личните ставови не ја менуваат реалноста.

Освен ако мислиш поинаку...
И јас можам да тврдам дека некој се вратил од Марс. И ми раскажал како е таму. Или дека бил во центарот на земјата. Ама тоа се празни зборови. Без докази. Исто како и твоите.

Твоето „Да„ останува саде збор од цели две букви. Личните ставови не ја менуваат реалноста.

Нема да речам дека лажеш. Не е културно. Ама може ли тој што ти кажувал да те лажел? Или се шегувал со тебе? Како можеш да му веруваш некому само на збор? Без конкретни докази?

Овде имаме само твое тврдење дека познаваш таков човек. Без никакви докази. Затоа, ако немаш нешто конкретно, нема потреба да продолжуваме со дискусијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom