Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Vo red te razbiram,.... a ovie sto imaat dobieno otkaz,..... koja e pricinata fakticki? Od koi godini im se nivnite pradedovci/prababi? Ili otkazive im se samo od dabc? T.e na pocetok na procedura sto se veli
Najcesto ima razminuvanja vo bukvite od preziminjata iminjata, datite na raganje, podatocite za roditelite ,vo starite dokumenti sto gi prilozuvaat zavisi sto prilozuvaat I najcesto e razminuvanja na podatocite vo starite dokumenti so podatocite vo izvodite
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Има ли некој мејл од архивот во Велико Трново?
Treba da im pisis na e-mail: dvia@archives.government.bg ,treba da im kazis kade sluzel dedoti,koj polk,rod,od koja do koja god, vo koe mesto, treba da im pratis skenirani izvodi so koi dokazvis deka si negov naslednik pisi im ke ti kazat se sto treba
Автоматски споено мислење:

http://www.archives.government.bg/41-Велико_Т'рново
Автоматски споено мислење:

Ti veke gi imas podatocite od knishkata.... Koga ke go najdat ke ti ispratat mejl da uplatis pari na nivna ziro smetka, a potoa im skeniras uplatnica i oni ti go prakaat uverenieto po poshta na domasna adresa.
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Vcera dobiv dopolnitelna proverka od Sovet bidejki treba da dokazam kako sum se steknal so bugarsko poteklo,
posrednikot mi rece istite dok.koi gi podnesuvav za proishod treba pak da gi izvadam i plus potvrda od Strumica i se ke bide vo red da ne sum se panicel deka ke me odbiele.Pa ako ima nekoj iskustvo okolu ova neka kaze,blagodaram
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Vcera dobiv dopolnitelna proverka od Sovet bidejki treba da dokazam kako sum se steknal so bugarsko poteklo,
posrednikot mi rece istite dok.koi gi podnesuvav za proishod treba pak da gi izvadam i plus potvrda od Strumica i se ke bide vo red da ne sum se panicel deka ke me odbiele.Pa ako ima nekoj iskustvo okolu ova neka kaze,blagodaram
Posrednikot da imal mozok ke ti go kazel toa pred da te stavat na dopolnitelna,sega mozi i nad 1 godina da si sedis na dopolnitelna.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Некој да е свежо ставен на положително од финална?

Јас сум на финална веќе почнат трет месец, па отприлика да знам...

Благодарам.
Na 28.10.2019 me stavija mene I majka mi od finalna na polozitelno.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Vcera dobiv dopolnitelna proverka od Sovet bidejki treba da dokazam kako sum se steknal so bugarsko poteklo,
posrednikot mi rece istite dok.koi gi podnesuvav za proishod treba pak da gi izvadam i plus potvrda od Strumica i se ke bide vo red da ne sum se panicel deka ke me odbiele.Pa ako ima nekoj iskustvo okolu ova neka kaze,blagodaram
Посредникот работи за пари и така му вели секому, уште од почеток кајтебе проблеми, да не ти поминат годините во чекајне како на нас, барај други опции учи јазици и слично............ поздрав.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Abe ne lupajte, jas bev na dopolnitelna do datumot koj bese napisan na dopolnitelnata
A jas bev 14 meseci ,iako datumot bese 2 meseci,i sega koj lupa bre,ako imaat vreme ke go resat a ako se prenatrupani ke si cekas vo nekoja fioka i 2 godini,ako ne znaes tie od 2012,13,14 cekaa nekoi i po 3 g na dopolnitelna,ova ne e Germanija ova e Balkan.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
A jas bev 14 meseci ,iako datumot bese 2 meseci,i sega koj lupa bre,ako imaat vreme ke go resat a ako se prenatrupani ke si cekas vo nekoja fioka i 2 godini,ako ne znaes tie od 2012,13,14 cekaa nekoi i po 3 g na dopolnitelna,ova ne e Germanija ova e Balkan.
Ako Jotova produze da se lade ke cekat po 1 godina na dopolnitelna i po 2 za potpis. Ovaa e kasa popara po eden ukaz nedelno a ima prepiski so od 2019 cekat veke za potpis. Samo koj ima zivci da trpe po 5 godini za pasos. Na vremeto podnesuvas cekas 5 do 6 godini ama ke ti go potpise, sega sega odes po salteri uces bg istorija davas dokumenti ( koi sto za nekoi se validni za nekoi ne ) i na kraj ke te odbijat i ujdele 5 godini. Alal neka i e na tie so si zemaa ama nie so ostanuvame posebno od 2016 so sme megu poslednite so Intervju Gospod neka ni e na pomos!
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
43
Поени од реакции
57
A jas bev 14 meseci ,iako datumot bese 2 meseci,i sega koj lupa bre,ako imaat vreme ke go resat a ako se prenatrupani ke si cekas vo nekoja fioka i 2 godini,ako ne znaes tie od 2012,13,14 cekaa nekoi i po 3 g na dopolnitelna,ova ne e Germanija ova e Balkan.
i jas bev 14 meseci, odnesov dokumenti na vreme go zapaziv rokot sepak 14 meseci.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Najcesto ima razminuvanja vo bukvite od preziminjata iminjata, datite na raganje, podatocite za roditelite ,vo starite dokumenti sto gi prilozuvaat zavisi sto prilozuvaat I najcesto e razminuvanja na podatocite vo starite dokumenti so podatocite vo izvodite
Da, najcesto otkazite od Sovet se poradi ova. Ne potpolni dokumenti, osuduvani, bez lekarsko, a i mnogu gledam ne gi odnele istite dokumeti vo MP sto gi odnele vo DABC i iako e glupo gi odbivaat i poradi ova. Samo uste nikoj ne znae po koj osnov Jotova deli otkazi.

1500/2016
1791/2016
1182/2016
12052/2017
13221/2017
13763/2017
14462/2017
14577/2017
14582/2017
14851/2017
20966/2018
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: zzs
Член од
7 ноември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
4
Zdravo !
Nova sum na forumov i imam nerazjanseto prasanje ako moze nekoj da mi objasni dokolku znae.
Znaci vaka na 2 oktomvri 2018 bev na intervju vo sofija odam po poteklo preku vujko mi (brat bliznak na majka mi).E vaka posrednikot mi kaza deka moze da me odbijat bidejki odam preku vujko.Dali nekoj ima slicno iskustvo da spodeli,inaku posrednikot mi kaza da se zaclenam vo zdruzenieto vo Strumica ama ovoj pat so dokumenti od pradedo mi(po linija na tatko mi) inaku jas sum clen na toa zdruzenie uste od pocetokot koga gi dostaviv dokumentite za proizhod.
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
20
Поени од реакции
7
od sredina na juli sum na finalen.denes 7.11.19. mi se smeni vo:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
kako odi postapkata ponatamu
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Zdravo !
Nova sum na forumov i imam nerazjanseto prasanje ako moze nekoj da mi objasni dokolku znae.
Znaci vaka na 2 oktomvri 2018 bev na intervju vo sofija odam po poteklo preku vujko mi (brat bliznak na majka mi).E vaka posrednikot mi kaza deka moze da me odbijat bidejki odam preku vujko.Dali nekoj ima slicno iskustvo da spodeli,inaku posrednikot mi kaza da se zaclenam vo zdruzenieto vo Strumica ama ovoj pat so dokumenti od pradedo mi(po linija na tatko mi) inaku jas sum clen na toa zdruzenie uste od pocetokot koga gi dostaviv dokumentite za proizhod.
Во овој период, поднесени апликации од порано со пасош од вујко,тетка,чичко ... плус со потврда од клуб и дадено положително од СОВЕТОТ , ВИЦЕПРЕЗИДЕНТОТ им дава откази, никој незнае зошто.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom