Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.174
Поени од реакции
35.478
Тоест сакаш да спроведеш фашизам?
Тоест немаме право на самоопределуване?
Сите имаат право на самоопределување, освен Македонците, исклучок сме ние.
Три соседни држави се тепаат да докажат што сме.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.109
овие ко фајаром се ботови, да не ви солам памет ама поарно баталете ги, ќе ги исчистат модераторите. Ќе има уште многу вакви па и "нормални" нови членови, како ќе доаѓа време за избори, ќе се обидуваат да влијаат и да опипаваат пулс.
Тоест сакаш да спроведеш фашизам?
Тоест немаме право на самоопределуване?
нели кога се споменуваше фашистичка Бугарија, терминот беше несоодветен? Сега на свој грб испаѓа дека е?
Туку какво е тоа право на самоопределување, на што самоопределување?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.174
Поени од реакции
35.478


Од рубриката: На прав пат, За европска Македонија, Не ми го кочи напредокот, До кога со национализмот? ВМРО НЕВЕРМОРЕ !!! 500 евра плата и Македонија доби датум за преговори издвојуваме.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.787
Поени од реакции
4.502
Ќе победи или СДСМ, или ВМРО ДПМНЕ, нивните „коалиции“. Бачев мислам дека ќе освои процент кој нема да е вреден за спомнување.
Добро, секој има право на свое мислење, да го почекаме априлили па ќе видиме кој што и како мислел.
Не е далеку за 6 месеци.

П.С.
Те сметав за еден од најкоректните членови овде на форумов, можеби единствениот, но денес се служиш со недозволени средства и подметнуваш.
Убаво објаснив и во претходниот но и во овој пост кој го посочуваш, патем не мора мене да ми верваш еве погледни ги резултатите погоре и ќе видиш дека се во таа насока. Нервозата се зголемува што се подразбира, еве и тука на форумов гледам, се користи вокабулар својствен на ... во одбрана на Северџистан, никако да се прифати реалноста дека што и да е, ако ја нема подршката од мнозинството во случајов од Македонците е осудено на пропаст!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Добро, секој има право на свое мислење, да го почекаме априлили па ќе видиме кој што и како мислел.
Не е далеку за 6 месеци.

П.С.
Те сметав за еден од најкоректните членови овде на форумов, можеби единствениот, но денес се служиш со недозволени средства и подметнуваш.
Убаво објаснив и во претходниот но и во овој пост кој го посочуваш, патем не мора мене да ми верваш еве погледни ги резултатите погоре и ќе видиш дека се во таа насока. Нервозата се зголемува што се подразбира, еве и тука на форумов гледам, се користи вокабулар својствен на ... во одбрана на Северџистан, никако да се прифати реалноста дека што и да е, ако ја нема подршката од мнозинството во случајов од Македонците е осудено на пропаст!
Верувај, воопшто не мислам ниту некого да потценам, ниту да агитирам, ни слично нешто. Впрочем, јас не зазедов ни страна. Навистина мислам дека ВМРО ДПМНЕ и СДСМ ќе освојат заедно околу 100 пратеници, ете, нека се 95... Од искуство кажувам, мое мислење.. „Ако згрешам, нека изгорам“... ништо страшно. Можеби тебе тоа те засега, но тоа е мое мислење.. и ќе е чудо ако не биде така. Изборните резултати не зависат од моето мислење, ниту пак се залагам за „Северџистан“. Ако си забележал, жестоко сум против. И во главно, таа тема е речиси единствена за која го критикувам Заев (пред се'). Другите теми многу не ги дискутирам. Впрочем, не можам да поверувам колку „северци“ СДСМ-овци го поддржуваат Заев. Како со душа да чекале да го промени името. Јас мислев дека тој што ќе го направи тоа, тешко да преживее, а овие и на раце го носат. Плиток е умот на „македонците“.
ПС: Анкетава овде речиси ни да не ја погледнам, а камо ли да анаризирам резултати. Мислам дека нема „благе везе“ со реалноста.
Автоматски споено мислење:

Со таа преселба што се случува денеска кај Албанците од Македонија не верувам дека сте 25%.
Некој кој живее во Козле во близина на гермаска амбасада може слободно да потврди кое население од државата е најмногу застапено пред вратата,чекајќи виза.
Мое мислење е дека има околу 20% (па дури и малку помалку). Оние 25% од пописот во 2002 се далеку од вистината. Се попишуваа(т) и луѓе што се иселени.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Традиционално влада ќе состави онаа партија која најмногу ќе им го испуши на албанците... прва желба ќе биде албанците да бидат над 20% во пописот.
Нели беше „победник со победник“? :jeeee:
Автоматски споено мислење:

Нешто активистите на Сдс се како попарени никаде ги нема обично палеаше по фб со статуси и коментари сега нешто штама
На форумов ги снема после неколку месеци „владеење“ на Зокито. Останаа без аргументи за дискусија, ни најмали... Пред тоа, чиниш револуција ќе дигнат, на форумов.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па, да не ја фалсификуваме вистината.
Уви, веке сме XXI век и тоа што сакаш не е можно, за радост.
Автоматски споено мислење:

Сите имаат право на самоопределување, освен Македонците, исклучок сме ние.
Три соседни држави се тепаат да докажат што сме.
Па зашто да немате? Еве попис-определуваш се. Тоа што не можеш да спроведеш попис е твоj проблем.
Не сум видел днес некоja држава да ти каже на тебе што си.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Верувај, воопшто не мислам ниту некого да потценам, ниту да агитирам, ни слично нешто. Впрочем, јас не зазедов ни страна. Навистина мислам дека ВМРО ДПМНЕ и СДСМ ќе освојат заедно околу 100 пратеници, ете, нека се 95... Од искуство кажувам, мое мислење.. „Ако згрешам, нека изгорам“... ништо страшно. Можеби тебе тоа те засега, но тоа е мое мислење.. и ќе е чудо ако не биде така. Изборните резултати не зависат од моето мислење, ниту пак се залагам за „Северџистан“. Ако си забележал, жестоко сум против. И во главно, таа тема е речиси единствена за која го критикувам Заев (пред се'). Другите теми многу не ги дискутирам. Впрочем, не можам да поверувам колку „северци“ СДСМ-овци го поддржуваат Заев. Како со душа да чекале да го промени името. Јас мислев дека тој што ќе го направи тоа, тешко да преживее, а овие и на раце го носат. Плиток е умот на „македонците“.
ПС: Анкетава овде речиси ни да не ја погледнам, а камо ли да анаризирам резултати. Мислам дека нема „благе везе“ со реалноста.
Автоматски споено мислење:


Мое мислење е дека има околу 20% (па дури и малку помалку). Оние 25% од пописот во 2002 се далеку од вистината. Се попишуваа(т) и луѓе што се иселени.
Ѓорѓи,убаво што си напишал за да се види погрешноста на поентата која си ја извлекол од репликата на Таксист.Таксист ,не вели кој ќе победи туку каде ќе оди мнозинството(легитимноста)во тие што ќе гласаат или тие што нема да гласаат.А тоа е многу важно
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ајде за последен пат. Избирачкиот список не се пополнува од информации од попис. Информациите од попис не се релевантен правен документ.
Релевантни се за користење на знамиња на други држави, јазик...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
нели кога се споменуваше фашистичка Бугарија, терминот беше несоодветен? Сега на свој грб испаѓа дека е?
Туку какво е тоа право на самоопределување, на што самоопределување?
Па е несоодветен, но jaс само користам вашата терминологиja за да има истиот аршин.
Правото на самоопределуване е jaсно и то се изразува на попис.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не сум видел днес некоja држава да ти каже на тебе што си.
Хммм... има... на пример, почнува на Б, на Балканот е.... (не е Бих)
Автоматски споено мислење:

Ѓорѓи,убаво што си напишал за да се види погрешноста на поентата која си ја извлекол од репликата на Таксист.Таксист ,не вели кој ќе победи туку каде ќе оди мнозинството(легитимноста)во тие што ќе гласаат или тие што нема да гласаат.А тоа е многу важно
Јас колку што разбирам, Таксистот го погоди мојата проценка дека Бачев нема да освои ништо значајно, а вемерото и седесото ќе осојат 80-на %
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom