Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ај смирено, нема ни докази според тебе и за спротивното. Значи шансите се 50/50 или избор дали ќе навиваш за Барса или Реал.
А ако не навивам ни за Барса ни за Реал? К.. ме боли кој ќе победи и ќе го видам откако ќе заврши кој е резултатот. Значи шансите тогаш се 0/0. Што ако падне атомска бомба на сред терен и не се одигра мечот?
Посмирено? Не заебаај, не ме имаш видено како изгледам не-смирено. :)
Кој доказ бе момак за спротивно? Што е спротивно на доказ? Недоказ? :pos:
Тврдам дека Перо е педер, нека ми докаже дека не е, :pos:

Или ако сакаш во правото, дали е на обвинителот теретот да докаже вина, или на одбраната да докаже невиност?
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
зошто некој е атеист а некој верник што причината дали наследно од страв или од лоши луѓе што се некој и сакат да се напрат добри ,пример еве верници.а атеистите демек као споротивно нешто
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
зошто некој е атеист а некој верник што причината дали наследно од страв или од лоши луѓе што се некој и сакат да се напрат добри ,пример еве верници.а атеистите демек као споротивно нешто
Еве ти кажи ни за тебе зошто си верник/атеист.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
А ако не навивам ни за Барса ни за Реал? К.. ме боли кој ќе победи и ќе го видам откако ќе заврши кој е резултатот. Значи шансите тогаш се 0/0. Што ако падне атомска бомба на сред терен и не се одигра мечот?
Посмирено? Не заебаај, не ме имаш видено како изгледам не-смирено. :)
Кој доказ бе момак за спротивно? Што е спротивно на доказ? Недоказ? :pos:
Тврдам дека Перо е педер, нека ми докаже дека не е, :pos:

Или ако сакаш во правото, дали е на обвинителот теретот да докаже вина, или на одбраната да докаже невиност?
Не се 0/0 туку 50/50 колку што те разбирам да и може да не ти е гајле за утакмицата. Но во оваа утакмица нема нерешено едноставно е спротивно на законите на логиката. И шансите моментално е многу повеќе на една страна.
Значи има една и друга страна т.е. едни викаат дека Перо е педер а други стрејт и изнесуваат докази. Ти можеш да тврдиш дека ти е гајле и дека нема спор за Перо ама тоа е сигурно невистина.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Еве ти кажи ни за тебе зошто си верник/атеист.
Што е бог ,дали е конечен бесконечен, каде е колку е стар , енергија не енергија,сонцето е бог ,целаата енергија од таму доаѓа сите звезди многу богови дали се поврзани не се ,која е поврзаноста со луѓето и бог зошто ние да сме поврзани со бог ,кога не сме исти , богови со богови луѓе со луѓе животни со животни растенија со растенија ,ни се храниме со храна растенија енергија од сонцето бог со што ја прави енергијата . и се е бог и ништо не е ,за да има ништо треба да постои нешто.дали бог е невидлив и зошто е невидлив.ако некој го види ,другие нема да му веруваат ,траба сите да го видат,некој верува без да види.Мислам дека Бог засега е Невидлива Сила за луѓето.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не се 0/0 туку 50/50 колку што те разбирам да и може да не ти е гајле за утакмицата. Но во оваа утакмица нема нерешено едноставно е спротивно на законите на логиката. И шансите моментално е многу повеќе на една страна.
Значи има една и друга страна т.е. едни викаат дека Перо е педер а други стрејт и изнесуваат докази. Ти можеш да тврдиш дека ти е гајле и дека нема спор за Перо ама тоа е сигурно невистина.
Има нерешено како нема? Што ако е 2:2? Кој победил? Барса или Реал?
За Перо.... ич не е битно другите што ќе зборат, не е нивно да докажуваат, чак ни Норис, пардон Перо. Јас сум изнел тврдење и треба да го докажам тоа. Ни Перо што ќе рече е небитно. Или ќе докажам или ќе си попијам тужба за клевета. Така тоа функционира во нормален свет.

Не ми одговори на ова претпоставувам го знаеш одговорот.
Или ако сакаш во правото, дали е на обвинителот теретот да докаже вина, или на одбраната да докаже невиност?
Што е бог ,дали е конечен бесконечен, каде е колку е стар , енергија не енергија,сонцето е бог ,целаата енергија од таму доаѓа сите звезди многу богови дали се поврзани не се ,која е поврзаноста со луѓето и бог зошто ние да сме поврзани со бог ,кога не сме исти , богови со богови луѓе со луѓе животни со животни растенија со растенија ,ни се храниме со храна растенија енергија од сонцето бог со што ја прави енергијата . и се е бог и ништо не е ,за да има ништо треба да постои нешто.дали бог е невидлив и зошто е невидлив.ако некој го види ,другие нема да му веруваат ,траба сите да го видат,некој верува без да види.Мислам дека бог засега е Невидлива Сила за луѓето.
Не те прашав што е бог според тебе, туку зошто ти веруваш / не веруваш.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Има нерешено како нема? Што ако е 2:2? Кој победил? Барса или Реал?
За Перо.... ич не е битно другите што ќе зборат, не е нивно да докажуваат, чак ни Норис, пардон Перо. Јас сум изнел тврдење и треба да го докажам тоа. Ни Перо што ќе рече е небитно. Или ќе докажам или ќе си попијам тужба за клевета. Така тоа функционира во нормален свет.

Не ми одговори на ова претпоставувам го знаеш одговорот.



Не те прашав што е бог според тебе, туку зошто ти веруваш / не веруваш.
Се игра баскет во НБА нема нерешено. Не ти го негирам мислењето ама само лично мислење е и вреди колку што вреди а ако немаш мислење и тоа е мислење. А за вистината за тоа требаат докази а ги има.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Се игра баскет во НБА нема нерешено. Не ти го негирам мислењето ама само лично мислење е и вреди колку што вреди а ако немаш мислење и тоа е мислење. А за вистината за тоа требаат докази а ги има.
Ај сега не се вади. Твој беше примерот со фудбалот. Но не е поенатата каков ќе биде резултатот. Пред да се одигра мечот кој е во право? Тој што се кладел за Барса или тој за Реал?

Исто е и овде додека немаме меч меѓу неколку илјади богови како ќе знаеме кој е победник? Те молам да ме известиш кога ќе биде тој меч, сакам да го гледам. :)

Не ми одговори на ова претпоставувам го знаеш одговорот.
Или ако сакаш во правото, дали е на обвинителот теретот да докаже вина, или на одбраната да докаже невиност?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Не ми одговори на ова претпоставувам го знаеш одговорот.



Не те прашав што е бог според тебе, туку зошто ти веруваш / не веруваш.
Абе Јас прашвам ,сеа сам да си одговорам,:) па нема некоја логика да постои бог шо викаш доказ.ама луѓе веруваат е сеа тоа верување точно неточно постои ,тешко некој да одверува ,ако во една земја 100 посто се верува во бог или во некоја не се верува.ако има проблеми земјата војни нееднаквос луѓето ќе почнат да неверват,и обратно некој ќе почнат да верват ,е сеа незнам во кој систем побрзо ќе се напредува тејнолошки и подобро ќе се живее.некаде прочитав за неколку стотини години религите ќе исчезнат.

Мислам дека се додоека не се постигни некој значаен напредок ,луѓето ќе веруваат и ќе го баррат бог во овај универзум се додка е постигни некој еквилибриум и ентропија. ќе се појавуват групи кои некој ќе верува некој не,прво беше нема бог ,па има ,па пак нема , и се така ќе се менува мислењето и во иднина нема да има една вистина.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Абе Јас прашвам ,сеа сам да си одговорам,:) па нема некоја логика да постои бог шо викаш доказ.ама луѓе веруваат е сеа тоа верување точно неточно постои ,тешко некој да одверува ,ако во една земја 100 посто се верува во бог или во некоја не се верува.ако има проблеми земјата војни нееднаквос луѓето ќе почнат да неверват,и обратно некој ќе почнат да верват ,е сеа незнам во кој систем побрзо ќе се напредува тејнолошки и подобро ќе се живее.некаде прочитав за неколку стотини години религите ќе исчезнат.
Види вака, треба да знаеме со кој профил си имаме работа, ако си теист инаку ќе ти одговорам, ако си атеист инаку.
Веројатно без да сакаш си го даде одговорот, јасно е дека не веруваш.
Нема таква земја каде 100% веруваат или 100% не веруваат. Макар и 0,01 % и во едните и во другите ќе најдеш.
Секој кој станал верник го стекнал со тек на време, нели? Никој не се родил со верување во бог/ови, така? Зошто? Кој ли ќе го знае.... Секој за себе си знае.
Јас никогаш не сум верувал. Сметам дека верувањето е непотребно и штетно за човештвото. Но тоа е мое мислење.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Види вака, треба да знаеме со кој профил си имаме работа, ако си теист инаку ќе ти одговорам, ако си атеист инаку.
Веројатно без да сакаш си го даде одговорот, јасно е дека не веруваш.
Нема таква земја каде 100% веруваат или 100% не веруваат. Макар и 0,01 % и во едните и во другите ќе најдеш.
Секој кој станал верник го стекнал со тек на време, нели? Никој не се родил со верување во бог/ови, така? Зошто? Кој ли ќе го знае.... Секој за себе си знае.
Јас никогаш не сум верувал. Сметам дека верувањето е непотребно и штетно за човештвото. Но тоа е мое мислење.

Како може душо, верувањето во бога да му штети на човештвото!?
Мене ми е поубаво да верувам дека некој бог ја створил оваа совршена преубава планета, овие прекрасни разнобојни цвеќиња, инсекти, животни, магични предели, совршено човечко суштество со сите негови психички и физички можности....отколку да верувам во други теории.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Како може душо, верувањето во бога да му штети на човештвото!?
Мене ми е поубаво да верувам дека некој бог ја створил оваа совршена преубава планета, овие прекрасни разнобојни цвеќиња, инсекти, животни, магични предели, совршено човечко суштество со сите негови психички и физички можности....отколку да верувам во други теории.
А зошто па и во тие “други теории“ да веруваш? Чуму ти е тоа верување “душо“?
Ако ти е тебе поубаво терај си, се додека не “попуваш“ дека и другите треба да веруваат како тебе.
А дека наштетило баш верувањето во богови имаме илјадници примери.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
А зошто па и во тие “други теории“ да веруваш? Чуму ти е тоа верување “душо“?
Ако ти е тебе поубаво терај си, се додека не “попуваш“ дека и другите треба да веруваат како тебе.
А дека наштетило баш верувањет во богови имаме илјадници примери.

Па убаво е така како што викаш, терај си, свиркај си, но радозналоста кога ке те заголица од кај си, што си, кој ги направил сите овие нешта околу нас...е тогаш што?
:backa:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Па убаво е така како што викаш, терај си, свиркај си, но радозналоста кога ке те заголица од кај си, што си, кој ги направил сите овие нешта околу нас...е тогаш што?
:backa:
Тогаш ќе бараш одговори, не да заглавиш во првото верување кое ти се најде на патотот (најчесто истото од родителите или други блиски). Верувањето е верување, не е знаење.
Еве ти веруваш во бог (ма кој и да бил тој), значи ли тоа дека знаеш “од кај си, што си, кој ги направил сите овие нешта околу нас...“? Не, пак не знаеш. Подобро да не знам отколку да се лажам себе си.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па убаво е така како што викаш, терај си, свиркај си, но радозналоста кога ке те заголица од кај си, што си, кој ги направил сите овие нешта околу нас...е тогаш што?
:backa:
Кон болодот; на едно предавање, еден за мене исклучителен професор (лесна му земја, Бог да му се смилува...), ја наведе следната реченица: „...Не постои човек кој не се запрашал: кој сум јас, од каде доаѓам, што барам во овој Свет?..„.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom