Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Здраво! Од пред некој ден имам Сеат Ибица 1.4 .Има клуч со далечинско кој не работеше,му сменив батерии пак не работи (мислам не отвараше на далечинско, а сега светка диодата на далечинското),да не знае некој нешто во врска со овој проблем или како да го решам.
Фала
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Бате, сличен т.р. проблем( и тоа скоро ) имаше мој пријател со seat ibiza 1.4 2008 -се чув сега со него и ова го кажа , па пробај :
Стави го клучот во бравата за палење и дај контакт околу 5 секунди, држејќи го притиснато копчето за заклучување на вратата стисни 3 пати на копчето на клучот за отклучување на вратата , пушти ги копчињата, пет пати ќе мигне црвената сијаличка, повторно дај контакт 5 секунди.
Сето ова да го правиш со затворени врати .:toe:
:helou:
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Фала друже!!! Ќе пробам утре сабајле па ке пишам што сум направил.
позз
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Toa e...после секое менување батерија мора ресет.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Не успеав да го направам !!
Пробував но несакаше да проработи.
Ќе мора да го носам на сервис негде.
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
moze ne e za tuka ova prasanje ama sepak ke prasam, dali moze nekoj da mi kaze kade da najdam na net upatstvo za radio za vo kola vo mojov slucaj > blaupunkt milano rcr 45 ? za displejot ne mi raboti a i nesto cepkav pa izmesav se??????????
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Имам едно прашање до вас.Имам БМВ 523и 96-97 год. и сакам да ве прашам според вас каков бензин да му ставам 95 или 98 ? :salut:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Не успеав да го направам !!
Пробував но несакаше да проработи.
Ќе мора да го носам на сервис негде.
Aj напиши на Гугл Ibiza handbook download и пробај...таму мора да е се опишано.

--- надополнето ---

Имам едно прашање до вас.Имам БМВ 523и 96-97 год. и сакам да ве прашам според вас каков бензин да му ставам 95 или 98 ? :salut:
Исто ти се фаќа...што и да ставаш, нема да згрешиш.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
ASTRA 1.8 G. хидрауличен кумплунг. кога е студено ми тече глицерин.
Да поправам сите различно ми кажуваат. Еден механичар ми бара 240 евра сосе рака. Друг 50 евра за рака пошто пумпата била внатре во мењачот, а деловите сам да си ги купувам. Трет 90 евра за пумпа плус рака. Мада јас само му притурам глицерин по малку и тера без гајле.
Само кога е - 20 тече повеќе.
Совет?
Јас мислам дека е до гумиците на пумпата, на ниска температура гумата се укрутува(се собира) и нема доволно духтување, а ова мајсториве што ти викаат нова пумпа (стандард механичарки трик), само на старата ке и сменат гумици и ке ти речат нова пумпа ставиле и сигурно во твое присуство нема да работат,така да.....ќар невиден
Ако си свесен за мали пари ке ја направиш, хидраулична пумпа така лесно не откажува
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Јас мислам дека е до гумиците на пумпата, на ниска температура гумата се укрутува(се собира) и нема доволно духтување, а ова мајсториве што ти викаат нова пумпа (стандард механичарки трик), само на старата ке и сменат гумици и ке ти речат нова пумпа ставиле и сигурно во твое присуство нема да работат,така да.....ќар невиден
Ако си свесен за мали пари ке ја направиш, хидраулична пумпа така лесно не откажува
А ако е во ѕвоното на мењачот како ке ја сервисира за мали пари? Како знаеш каква е пумпата па си 100% сигурен дека може да ја сервисираш а не нова да се стави?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Јас мислам дека е до гумиците на пумпата, на ниска температура гумата се укрутува(се собира) и нема доволно духтување, а ова мајсториве што ти викаат нова пумпа (стандард механичарки трик), само на старата ке и сменат гумици и ке ти речат нова пумпа ставиле и сигурно во твое присуство нема да работат,така да.....ќар невиден
Ако си свесен за мали пари ке ја направиш, хидраулична пумпа така лесно не откажува
браво... во 80% од хидрауличните пумпи за кумплунг, подразбира дека пумпата е во звоното од мењачот... тоа подразбира, демонтирање на држачи од мотор, и вадење на звоното... исто како ламела да мењаш... можеш тоа сам да го направиш? мали пари? хахаха
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Да не знае некој каде се продава ваква или слична налепница со изглед на карбон

 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Ми ја средиле фино лепо колата на паркинг, некоја неписмена будала ме закачил убаво со браникот од почеток до крај на аутото.
Прашањето ми е дали осигурање тука може да улета со нешто? Да повикам полиција? Како иде процедура у ваков случај?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Ми ја средиле фино лепо колата на паркинг, некоја неписмена будала ме закачил убаво со браникот од почеток до крај на аутото.
Прашањето ми е дали осигурање тука може да улета со нешто? Да повикам полиција? Како иде процедура у ваков случај?
Ако имаш каско ќе ти покрие осигурањето, ако не пријави си во полиција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom