Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
момци ај помагајте.. иам проблеми со плинот на колата.. системот откако е ставен до сеа се нема расипано а богами ни мотор неам чепкано ни нишо... него друго е муабетот.. колава почнува мноооогу слабо да пали на плин скоро и да непали шо се вика.. обртаите си играат курташак у буквална смисла на зборот кога си работи на 600 обртаи кога на 800 па на 1000 па на 1200 се дешава некад и до 1800 обртаи да стигне моторот да работи и тоа на загреана кола.. бев на плинар и ми рече момакот дека треба сервис да се напраи на плинскиот уред т.е да се смебат мембрани на раслињачата и некое филтерче на плинот шо го има (мало округло метално) е сеа си го прашав ја шо пари кошта и типот ми рече 2700 а некако многу ми се гледа само за мембрани и за филтер...
некој друг мајсотр да ми препорачате вака поточно плинар? ја прашав у гасматика.
П.С се работи за нисан сани 91 година 1,6
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
типот ми рече 2700 а некако многу ми се гледа само за мембрани и за филтер...
некој друг мајсотр да ми препорачате вака поточно плинар? ја прашав у гасматика.
П.С се работи за нисан сани 91 година 1,6

Толку е! Таа е цената (отприлика). 1600 денари Плимонт мислам дека кажа се мембраните (или мембрана...не знам)...е сега филтерот колку е не знам, ...
.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
у пичку матер.. страв ми е да ја возам вака да не заебам уше поиче нешо пошо почнува и да ми мириса на плин а неам пари да ја праам
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Да препорачате каде да ставам плин ?
Се работи за форд фиеста, 2004 година, 1.3 бензин 75кс
Помала боца сакам да ставам не знам која литража ги има, и дали има можност полнењето да биде до тоа за бензин? имаше негде по темиве видов ама неможам да најдам каде :)
Каков уред би препорачале, дали би била зголемена потрошувачката во литри во однос на бензин.. или иста...
и... што пари ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
момци ај помагајте.. иам проблеми со плинот на колата.. системот откако е ставен до сеа се нема расипано а богами ни мотор неам чепкано ни нишо... него друго е муабетот.. колава почнува мноооогу слабо да пали на плин скоро и да непали шо се вика.. обртаите си играат курташак у буквална смисла на зборот кога си работи на 600 обртаи кога на 800 па на 1000 па на 1200 се дешава некад и до 1800 обртаи да стигне моторот да работи и тоа на загреана кола.. бев на плинар и ми рече момакот дека треба сервис да се напраи на плинскиот уред т.е да се смебат мембрани на раслињачата и некое филтерче на плинот шо го има (мало округло метално) е сеа си го прашав ја шо пари кошта и типот ми рече 2700 а некако многу ми се гледа само за мембрани и за филтер...
некој друг мајсотр да ми препорачате вака поточно плинар? ја прашав у гасматика.
П.С се работи за нисан сани 91 година 1,6
Може и да ти влага фалш воздух кај што ти е спојката кај што се уфрла плин. Оди во NOVUS ќе ти средат.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
На бензин нормално ти работи?
на бензин одлично работи смирени обртаи нема трокирање сецкање си пали од прва и на минус 10.. замо плинот ептен ме дупи
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
на бензин одлично работи смирени обртаи нема трокирање сецкање си пали од прва и на минус 10.. замо плинот ептен ме дупи
Кај мене па обратно.

На плин ми работи за мерак, на 800-900 обртаи, мирно, убаво...
На бензин, си прима убаво што си прима, ама да речеме ако на семафор извадам од брзина, или гаси колата (во движење) или паѓаат обртаите на 300-500 и тресе цела кола. А на плин си е бомбона.
Сменив филтер за воздух и филтер за бензин. Не знам што чудо може да му биде.

Некој претходно спомна дека можно е да е од катализаторот...

Кај тебе да не чепкал некој во распоњачата таму со вентилите за плин/воздух? Или па да не ти се поврзани убаво цревата за топла вода што одат до распоњачата. Треба да одат од парно.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
на бензин одлично работи смирени обртаи нема трокирање сецкање си пали од прва и на минус 10.. замо плинот ептен ме дупи
Епа ништо. Тоа е то брате...мора да се спружиш...нема друго чаре. Барем јас така мислам, почекај види другите што ќе ти предложат.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Да препорачате каде да ставам плин ?
Се работи за форд фиеста, 2004 година, 1.3 бензин 75кс
Помала боца сакам да ставам не знам која литража ги има, и дали има можност полнењето да биде до тоа за бензин? имаше негде по темиве видов ама неможам да најдам каде :)
Каков уред би препорачале, дали би била зголемена потрошувачката во литри во однос на бензин.. или иста...
и... што пари ?
Плимонт... ги бива луѓето според она што го читам по форуми.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
ја разгледав страната, ама поима немам кој ми треба на мене :) аспираторски систем, електронски систем, моно поинт со катализатор, мулти поинт со катализатор, па има некои ланди ЛСИ , РЕНЗО....?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кај мене па обратно.

На плин ми работи за мерак, на 800-900 обртаи, мирно, убаво...
На бензин, си прима убаво што си прима, ама да речеме ако на семафор извадам од брзина, или гаси колата (во движење) или паѓаат обртаите на 300-500 и тресе цела кола. А на плин си е бомбона.
Сменив филтер за воздух и филтер за бензин. Не знам што чудо може да му биде.

Некој претходно спомна дека можно е да е од катализаторот...
Некој да имал ваков проблем или (подобро) решение за чудово?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
ја разгледав страната, ама поима немам кој ми треба на мене :) аспираторски систем, електронски систем, моно поинт со катализатор, мулти поинт со катализатор, па има некои ланди ЛСИ , РЕНЗО....?
Шо кола имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom