Најекономично греење и ладење

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Сакав да прашам, колку климите го сушат воздухот во собата, и како го поднесувате тоа?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bbg
D

Deleted member 95595

Гостин
Ниско е, ќе треба само нагоре да дуваПрегледај го приврзокот 218154 а вака би стоела парапетнаПрегледај го приврзокот 218155
Zoshto da treba samo nagore da duva? Kako shto e na slikava, taka planirash tochno da bide i so TV komodite? Mene skoro pa na ista lokacija mi e ednata klima vo dnevnata, na identichna lokacija. Parapetna vo sekoj slucaj bi bila podobro reshenie, ama nema da imadh nikakov problem i vaka na zid d aja montirash ama ako moze da nemash pred nea staveno cel ormar.
Автоматски споено мислење:

Сакав да прашам, колку климите го сушат воздухот во собата, и како го поднесувате тоа?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Jas lichno seushte go chekam denot koga ke doznaam i osetam shto e toa sushenje na vozduh, a imaj predvid deka imam klima vo spalna kade shto spijam. Ako vekje ispadne da si od tie shto osekjaat takva rabota, so malo provetruvanje ke go reshish i toj problem. Na pravilno dimenzionirana klima nema da i e nikakov problem da otvorish prozor/balkonska vrata 3-4 minuti da vleze svez vozduh i toa da go pravish nekolku pati na den.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Zoshto da treba samo nagore da duva? Kako shto e na slikava, taka planirash tochno da bide i so TV komodite? Mene skoro pa na ista lokacija mi e ednata klima vo dnevnata, na identichna lokacija. Parapetna vo sekoj slucaj bi bila podobro reshenie, ama nema da imadh nikakov problem i vaka na zid d aja montirash ama ako moze da nemash pred nea staveno cel ormar.
Точно така е распоредот на мебелот како што го гледаш на сликата и тоа е проблемот, ниско е климата и ќе биде блокирана ако дува надолу.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.603
Поени од реакции
7.402
Го читам форумот и дискусиите за дефрости, алгоритми, па на саат време, па еднаш у месец и да споделам искуство за мојот панасоник panasonic cs/cu-e12lke купен 09.2010г. Не гледам некоја поголема разлика на новите клими и овие пред десет години. Панасоникот почнува со дефрост отприлика на -2 и прави дефрост на секој час и половина, под -5 прави на еден саат, а под -12 знае да прави дефрост и на 40 мин. скоро точно во минута. Овие суви дефрости траат од 2-4мин. На влажно време дефростите се од 5-15 мин во зависност од надворешната темп. и се поретки отколку суви дефрости. Така да искулирајте со дефрости нормална работа е. Е сега ние што немаме добра изолација и имаме губиток на топлина и не можеме да се згрееме, не ни се виновни дефростите :)
Defrostot ciklsot ne e bezpari zasto trosi struja i plus togas ne go gree prostorot(prostorot se ladi), vo defrost klimata e vo mod ladenje samo sto dvata ventilatora nerabotat. Moze da povlece struja zavisno od kapacitet i do 1Kw, za pomali klimi/poslabi okolu 700 ili 500w zavisi, imate meraci pa moze da izmerite.

So defrsot logika na sekoj saat x10min kako po casovnik znaci Klimata ne greela 240min ili celi 4saata vo denot...i potrosila za tie 24defrsota vo 24h celi 12Kw samo za defostite, ili mesecno 360kw ili vo pari 1800den.
Za 12defrosta bi potrosila 900den....do the math
Na vlazno vreme ubavo napisa defrostite se podolgi, a takvi vlazni denovi so temperaturi okolu 0C do -2C kaj nas ima mnooogu.
Zatoa bolje greac na tacna nego defrost na sekoj saat ;)
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Defrostot ciklsot ne e bezpari zasto trosi struja i plus togas ne go gree prostorot(se ladi), vo defrost klimata e vo mod ladenje samo sto dvata ventilatora nerabotat. Moze da povlece struja zavisno od kapacitet i do 1Kw, za pomali klimi/poslabi okolu 700 ili 500w zavisi, imate meraci pa moze da izmerite.

So defrsot na sekoj saat kako po casovni znaci Klimata ne greela 240min ili celi 4saata vo denot...i potrosila za tie 24defrsota vo 24h celi 12Kw samo za defostite, ili mesecno 360kw ili vo pari 1800den.
Za 12defrosta bi potrosila 900den....do the math
Na vlazno vreme ubavo napisa defrostite se podolgi, a takvi vlazni denovi so temperaturi okolu 0C do -2C kaj nas ima mnooogu.
Zatoa bolje greac na tacna nego defrost na sekoj saat ;)
Мене математиката ми е во сметката за струја, немам платено поголема сметка од 6.500д. за неизолиран стан од 65м2 под мене не се грее плус термо 2kw во спална, а и кога е многу ладно догревам во дневна со кварцна греалка, така да не гледам потреба од греач на тацна кој можеби ќе работи и кога не треба :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.603
Поени од реакции
7.402
Ова ладно-топло е субјективно како за кого, инаку се мери со Термометар во Celziusi.
Него ова податоков дека догреваш со џоа Малезиска клима "3,5ka" солено платена 750евра(со попуст) дневна од претпоставувам неппоголема од 25м2 не е баш за фалење ;)
Beckup Heater t.e кварцната греалка требало со климата да ти ја поклонат за на "поладното" што кај тебе е вероватно под -2 кога по тајмер дефростите се на час и половина.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Ова ладно-топло е субјективно како за кого, инаку се мери со Термометар во Celziusi.
Него ова податоков дека догреваш со џоа Малезиска клима "3,5ka" солено платена 750евра(со попуст) дневна од претпоставувам неппоголема од 25м2 не е баш за фалење ;)
Beckup Heater t.e кварцната греалка требало со климата да ти ја поклонат за на "поладното" што кај тебе е вероватно под -2 кога по тајмер дефростите се на час и половина.
Па и не се фалам, догревам со 1kw кој што се пали и гаси и тоа не повеќе од 2 седмици, значи во најладно, а не цела зима, инаку дневната е 35м2, под мене е празен стан и никаква изолација, само пвц прозори.
Автоматски споено мислење:

Па и не се фалам, догревам со 1kw кој што се пали и гаси и тоа не повеќе од 2 седмици, значи во најладно, а не цела зима, инаку дневната е 35м2, под мене е празен стан и никаква изолација, само пвц прозори.
А за температурата заборавив, климата е наместена на 24 на прва или ако е многу ладно на втора брзина, во дневната е константно 22, кварцна пуштам повеќе поради климата :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.603
Поени од реакции
7.402
А за температурата заборавив, климата е наместена на 24 на прва или ако е многу ладно на втора брзина, во дневната е константно 22, кварцна пуштам повеќе поради климата :)
Да го објасниме овој дел посликовито ;)
На "поладното" слаба ти е климата и се мачи со зададена 24 да загрее 35m2 до 22C(кои ти се константни ;) ама не со климата), тогаш и често климата ти влага во дефрсот бучи итн, и за да не ја мачиш тогаш место на 24 ја намалуваш на пример на 21 место на 24 а догреваш со кварцната греалка.
Климата од 3,5ка на +7 станала дали и 2,5ка на -7 затоа догреваш со 1Kw кварцна.
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Mi treba klima za lokal na 2 sprata dolniot sprat 35 m2 a gorniot 20 m2 ponuda za klima od telekom i dali ke moze da se zatopli so edna klima
Автоматски споено мислење:

Dali ovaa bi mi vrsela rabota :)
 

Attachments

D

Deleted member 12196

Гостин
Odgovorot e stavi si panel, nema bucava, cenata za klima ke ja vratis za 10 godini, nisto ne gubis, a eliminiras bucava od start.
И ова може да се земе во предвид.
Груба математика: Во ладниот период панелот ќе троши 2 KW повеќе струја на час. Да земеме просечно 1 KW. Дневно 24 KW или 120 денари (2€). 180 дена грејна сезона по 2 € = 360 €. Цена за еден поефтин инвертер. Инвертерот ќе се исплати за една година во однос на греење со панел.
Лично мене не ми се допаѓа оваа варијанта, некому можеби му се допаѓа.
Сакав да прашам, колку климите го сушат воздухот во собата, и како го поднесувате тоа?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Не ми е јасно зошто би го сушела воздухот. Дали на внатрешната единица се кондензира вода која треба да истекува нанадвор? Инаку не гледам причина да го суши воздухот.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
И ова може да се земе во предвид.
Груба математика: Во ладниот период панелот ќе троши 2 KW повеќе струја на час. Да земеме просечно 1 KW. Дневно 24 KW или 120 денари (2€). 180 дена грејна сезона по 2 € = 360 €. Цена за еден поефтин инвертер. Инвертерот ќе се исплати за една година во однос на греење со панел.
Лично мене не ми се допаѓа оваа варијанта, некому можеби му се допаѓа.
Не ми е јасно зошто би го сушела воздухот. Дали на внатрешната единица се кондензира вода која треба да истекува нанадвор? Инаку не гледам причина да го суши воздухот.
Nikoj ne gree spalna 24 casa, detska soba mozebi no spalna ne. So koristenje na klimata 4-5 casa na den za prigrevanje na spalnata smetkata megu klima i panel e slicna.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Здраво друштво.Ве следам подолг период и сакам да побарам совет од вас за инвертер.
Се работи за дел од куќа во скопје 45m2.на приземје без простории горе и доле.лепенка од една страна загревана.две соби(24m2+16m2+ходник 5m2) ,пвц прозори,блиндор врата,малтер фасада,таван изолација тервол, позиционирана на југозападна страна.идеална температура би ми било 23 степени.во ладни денови би догревал со панелка/и.
Буџетот и брендот и не ми е толку битен колку што ми е битна професионална монтажа и подршка во случај на дефект и гаранции и економичноста на уредот.
Поздрав
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Nikoj ne gree spalna 24 casa, detska soba mozebi no spalna ne. So koristenje na klimata 4-5 casa na den za prigrevanje na spalnata smetkata megu klima i panel e slicna.
Ako veke ima klima vo spalnata treba da si glup da ne ja toplis 24/7 da kazeme na 22c, pa navecer ponpotreba malce da zgolemis. Poveke struja ke potrosi ako raboti samo 6-8 saata nego da odrzuva 24.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Здраво друштво.Ве следам подолг период и сакам да побарам совет од вас за инвертер.
Се работи за дел од куќа во скопје 45m2.на приземје без простории горе и доле.лепенка од една страна загревана.две соби(24m2+16m2+ходник 5m2) ,пвц прозори,блиндор врата,малтер фасада,таван изолација тервол, позиционирана на југозападна страна.идеална температура би ми било 23 степени.во ладни денови би догревал со панелка/и.
Буџетот и брендот и не ми е толку битен колку што ми е битна професионална монтажа и подршка во случај на дефект и гаранции и економичноста на уредот.
Поздрав
tebe bi ti trebale 2 klimi inverter. Edna 3,5ka i edna 2,5ka.

Ovaa za 3,5ka, Mitsubishi klima, so Eurovent sertifikat, 2,9kw toplina dava na -10 stepeni. A za pomalata soba, istava ovaa klima samo 2,5kata, klima koja na -10 dava 2,4kw toplina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom