Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Sweden has a progressive income tax, the general rates for 2018 are as follows (based on yearly incomes):
  • 0% from 0 kronor to 18,800 kronor
  • Circa 32% (ca. 11% county and 20% municipality tax which is the Swedish average): from 18,800 kronor to 468,700 kronor
  • 32% + 20%: from 468,700 kronor to 675,700 kronor
  • 32% + 25%: above 675,700 kronor[4]
https://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Sweden
:)

Tretina kje si gi pluknesh ko nishto, ali zaradi toa zemjata e sredena ko shto e sredena.
Автоматски споено мислење:

Za balkanci samo Deutschland, 460 eura kirija jebote, vakvi kirii u Skopje se srekjavaat

Кај има толкава кирија, јас два месеци барам стан Минхен не можам да најдам испод 600 евра и тоа тие не се станови туку гарсоњери од 15 квадрати
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Немој со тоа дека немаат услови и пари за струја за да вклучат бојлер, а истите тие пушат цигари, што месечно е колку една сметка за струја.
Тој што сака да си одржува хигиена секој ден посебно летно време и со шишиња вода загреани на сонцето ќе се избања, ама не ќе се шетаат така цела недела.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Нема услови за квалитетна и редовна хигиена кај огромно мнозинство народ, тоа е несоборлив факт.
Така така, ќе си скратат на кафе и цигари, пошто иначе водат многу хедонистички живот па сеа и каве ќе пиеле пази. Има да се бањкаат секој ден за да не му смрдат на форца милан.

Шишиња на сонце? Ама црно обоени, да впиваат светлина. Ако можат во Исламабад или Хараре зашо да не во Скопје?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Mislam deka vo Baden-Baden zhivee likov, shto e normalno za pomali mesta i poniski kirii da ima.
Да, затоа ме зачуди.
Автоматски споено мислење:

Кога веќе правиме споредби на трошоци, проверете и колку плаќаат за струја во Шведска :icon_lol:
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Кај има толкава кирија, јас два месеци барам стан Минхен не можам да најдам испод 600 евра и тоа тие не се станови туку гарсоњери од 15 квадрати
Во малите места не е проблем, метрополите се мизерија за станови. Јас плаќам 430 вкупно со небенкостен струја гас се комплет, ама живеам во место со 35.000 популација. :D Франкфурт ми е на 100 км така да не е проблем за посетување метрополи, а да живееш во нив не ми е исплатливо, освен фамилијарно каде што сите работат и влегуваат дома 5-6 илади евра.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Во малите места не е проблем, метрополите се мизерија за станови. Јас плаќам 430 вкупно со небенкостен струја гас се комплет, ама живеам во место со 35.000 популација. :D Франкфурт ми е на 100 км така да не е проблем за посетување метрополи, а да живееш во нив не ми е исплатливо, освен фамилијарно каде што сите работат и влегуваат дома 5-6 илади евра.
Знам, ама работата ни е во Минхен, единствено поефтинко место а најблиску до Минхен ни е Инголштад, шо и не е така блиску 70 км има во правец.
Автоматски споено мислење:

Зависи кај живееш, во некои станови плаќаат по 3000 4000 круни ама во нив спаѓа и греење, одржување на станот, перална, паркинг итн
Другарка моја плаќаат по 2000 круни месецот во зима ама уште во дворот шо не греат :)
Отприлика вака шо познавам по 1000 круни 1500 месецот, во грејна сезона.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нема услови за квалитетна и редовна хигиена кај огромно мнозинство народ, тоа е несоборлив факт.
Така така, ќе си скратат на кафе и цигари, пошто иначе водат многу хедонистички живот па сеа и каве ќе пиеле пази. Има да се бањкаат секој ден за да не му смрдат на форца милан.

Шишиња на сонце? Ама црно обоени, да впиваат светлина. Ако можат во Исламабад или Хараре зашо да не во Скопје?
Ги направи како поголемиот дел од народот се многу сиромашни и живеат во пештера без вода. На сите да не ви смрдат. ;)
 
M

Macedon1um

Гостин
Во малите места не е проблем, метрополите се мизерија за станови. Јас плаќам 430 вкупно со небенкостен струја гас се комплет, ама живеам во место со 35.000 популација. :D Франкфурт ми е на 100 км така да не е проблем за посетување метрополи, а да живееш во нив не ми е исплатливо, освен фамилијарно каде што сите работат и влегуваат дома 5-6 илади евра.
А пензискиот систем како е во Германија, колку зимаш доколку останеш таму а колку доколку решиш да се вратиш. Негде прочитав дека има разлика во сумата
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
''Македонецот секогаш пател и ке пати од своите изроди, предавници.''
Легендарна реченица коју сам гу научија по историју у основно. Да ни е подобра ситуација да не гледав да грабив политичари.. ми ке имамо најдобар живот, на едну од најдобри местоположбе у свет ни е држава. Али фактори су “зашто на сељака да му плаќа ефтино (читај КВАЛИТЕТНО) млеко кд може да се уапе некој денар сс увоз од србију (пример). За све куде нас е такој, затој ини се губи нација и верују дека за брзо Македонија ке остане држава на стари људи. Имаше можност да посету другара у Германију и за жал.. виде како се живи и што значи да си странац. Плаќа се кирија која се дели на топло/ладно као.. големи градови е све поскупо а посебно станови, германци те гледав како снага која треба да се искористи, живот е куде куде поразличан од наш (склоп на менталитет).У голем град нема паркинг (или да плаќаш ако има у близину).Живи се за викенд онвакој си скратен за све а и неможеш сс обзир кд искочиш кд се вратиш “дома''. И ред ствари кои ги виде за брз временски период кои не ми се свиѓав.
Разбирам ја дека много се одселуев заради ситуацију лошу и немање на работу зашто куде нас све иде од политички аспект и не криву народ за тој, меѓутим греота е.. млади све повише и повише гледав и свак муабет е “куде да се иде'' ако и тој што остана си искочи.. го обравме бостанот.
План на европу и лопови од владу кои су добро обезбедени ке се реализира а тој е да се насели наша територија сс мигранти кои ги има да ги 'риљаш и на грчку и на турску границу (чекав сви европу тија).
Али македонче да се надамо дека е како пиреј.. гази, куби, копај.. па ке изникне. Како и што су не чистиле порано па смо се па држале. Само сг е проблем што народ не мисли на тој како тг на нацију и државу... и за жал не се поштуе вредности, идеали стари, вера наша..
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Солиден стан во Минхен - иљадарка.
знам, окапав на сите страни, ај шо е киријата изгор туку и не ти даваат некој комфортен стан, добар стан над 1000 евра и тоа кауција бараат секаде над 2000 евра
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Ја да сум шваба у Минхен, не ни би пуштал пештерски луѓе од овој дел на Европа у мој стан под кирија. Исто важи и за Кунта-Кинте и АлКаеда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom