Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Идат по куќи/станови и проверуваат дали климата на апликантот за субвенција е намонтирана и во функција.
Ова го кажувам од пренесени искуства од луѓе што купиле наши клими ја поминале процедурата и дошле по втора клима, дали идат баш кај сите во 100% случаеви неможам да тврдам, но по она што се кажува идат на лице место на проверка. За Скопје зборам, а за Тетово и Битола незнам како ке контролираат.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Идат по куќи/станови и проверуваат дали климата на апликантот за субвенција е намонтирана и во функција.
Ова го кажувам од пренесени искуства од луѓе што купиле наши клими ја поминале процедурата и дошле по втора клима, дали идат баш кај сите во 100% случаеви неможам да тврдам, но по она што се кажува идат на лице место на проверка. За Скопје зборам, а за Тетово и Битола незнам како ке контролираат.
Kako be vaka Skopje,Tetovo,Bitola ....a poslednava sezona Prilep bese naj zagaden grad vo cel svet...znaci za nas so presno montirani klimi i izvaden kamin opincite ..... E skapana drzava .....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Општината мислам дека дава, Кавадарци даваше знам.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Општината мислам дека дава, Кавадарци даваше знам.
Тоа лани беше локално субвенционирање и мислам само Скопје беше опфатен....Линкот што го постираше @Lurtz е од влада, не е на локално ниво од градоначалници-општини, а спомнати се само 3 града како најзагадени а кои ке бидат субвенционирани со државни средства не локални. Зашто Прилеп или некој друг град не е опфатен со субвенции е веќе друг муабет.
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2019
Мислења
16
Поени од реакции
3
Zdravo. Mozda ima do sega praveno muabet... No sakam mislenje i iskustva. Vo plan sum da zemam 2 ineverter toshiba suzumi plus(edna 2.5i edna 3.5kw) za tri prostorii koi se ne poveke od 40m2 zaedno. Klimite ke gi koristam i za greenje i ladenje meinteresira za mislenje za modelot i predlozi od iskistva od drugi klimi vo odnos na cenata. Vi blagodaram
??
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Аааа ако било од влада ок. Дај боже што повеќе да изнаставаат клими во Скопје. Доста СЕ ЗАТРУВМЕ секоја година.

По едно Ломо Еко најефтино да туреа СОСЕМА доволно ќе загрее за 90% од зимата, за ичпари. А за тие 2 недели нека потпалат тоа канцерогените дрвишта да трујат комшии.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.943
Аааа ако било од влада ок. Дај боже што повеќе да изнаставаат клими во Скопје. Доста СЕ ЗАТРУВМЕ секоја година.

По едно Ломо Еко најефтино да туреа СОСЕМА доволно ќе загрее за 90% од зимата, за ичпари. А за тие 2 недели нека потпалат тоа канцерогените дрвишта да трујат комшии.
Ne e do parite do svesta na narodot e 10 metra drva po prosek 3.000 den a ne e 3.000 poveke se toa e 30.000 den ili 500 evra za 30.000 den edna vakva inverter klima sto na -7°C dava 3.3kw toplina e odlicno em ekonomicno toplo i ekolosko.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нема свест. Се е тоа тотално неписмено штом гори повеќе од 1м3 на 100м2 во сезона.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ne e do parite do svesta na narodot e 10 metra drva po prosek 3.000 den a ne e 3.000 poveke se toa e 30.000 den ili 500 evra za 30.000 den edna vakva inverter klima sto na -7°C dava 3.3kw toplina e odlicno em ekonomicno toplo i ekolosko.
Научи еднаш да прочиташ Енергеска налепница, не за џабе во 3 бои е офарбана карtата на европа, тоа се 3 различни Климатски зони Warm(Atina) portokalovo, Zeleno(Stazbur) Average zona, i sino Cold zona so reper grad (Helsinki).
Nema tuka -7, nagagjas i lupas.
Atina +2C
Strazbur zelenio -10C
Helsinski sino -22c
Ako pisuva 3,3 u zelenotо toa ne znaci deka klimata ke dade 3,3 kw na -10( ne na -7 ko sto lupas) ..toa se toplinskite zagubi na prostorot a klimata na -10 moze da nedade ni 2,5kw....do 3,3 ke i treba Bekap dogrevanje od 800w grealka ....nauci ednas vekje
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ne e do parite do svesta na narodot e 10 metra drva po prosek 3.000 den a ne e 3.000 poveke se toa e 30.000 den ili 500 evra za 30.000 den edna vakva inverter klima sto na -7°C dava 3.3kw toplina e odlicno em ekonomicno toplo i ekolosko.
Moite doma se great so 6m drva vo 30m2, kukja, drvata po cena od 2500mkd.

Klima od 20k nema da zgree, trust me.

Esapot na pazar i doma ne e ist.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.943
3,5ka, na -7 moze maximumot da i e 2,5kw, pa ako togas prostorot ti ima zagubi od 3,5kw ke treba da dogrevas so nesto i toa se vika bekap heater.
ti samiot imas kazuvano deka na -7 nekoj klimi davaat maksimum 2.5 kw
Автоматски споено мислење:

Научи еднаш да прочиташ Енергеска налепница, не за џабе во 3 бои е офарбана карtата на европа, тоа се 3 различни Климатски зони Warm(Atina) portokalovo, Zeleno(Stazbur) Average zona, i sino Cold zona so reper grad (Helsinki).
Nema tuka -7, nagagjas i lupas.
Atina +2C
Strazbur zelenio -10C
Helsinski sino -22c
Ako pisuva 3,3 u zelenotо toa ne znaci deka klimata ke dade 3,3 kw na -10( ne na -7 ko sto lupas) ..toa se toplinskite zagubi na prostorot a klimata na -10 moze da nedade ni 2,5kw....do 3,3 ke i treba Bekap dogrevanje od 800w grealka ....nauci ednas vekje
a toa sto vikas poveke boi ima na nenergetska nalepnica toa tocno no plavata boja na energetskata nalepnica oznacuva ladna zona ili kako ti sto ja narekuvas -7 stepeni i na energetskata nalepnica ako pisuva na -7 3.3kw toa znaci deka klimata tolku isoracuva a ako na toj prostor primer na -7 mu treba 4 kw toplina togas treba bekap greenje od 700 w
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom