Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Od prijatel razbrav deka da zamenis vozacka treba da imas prestoj od najmalku 6 meseci
Dali e ova tocno ili ne
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Vujko mi koga vadese pred tri godini trebalo licno mu kazale
Sigurno vujkoti ja ima slikano potvrdata od voen arhiv,recimu da isprati e mail do voen arhiv da ja prikaci slikata od potvrdata i da pobara duplikat na istata,tie so brojot na potvrdata go naogaat i ke mu ispratat duplikat otkoga ke im prefrli pari na bankarska smetka,posle samo treba da si se povrzis so izvodi so predokot vojnik so sto dokazuvas deka e tvoj predok,na potvrdata ne pisuva ime od vujkoti samo pisuva deka liceto toa i toa sluzelo vojska vo toj period i vo taa edinica.
 
Член од
27 мај 2019
Мислења
10
Поени од реакции
23
Od prijatel razbrav deka da zamenis vozacka treba da imas prestoj od najmalku 6 meseci
Dali e ova tocno ili ne
Tacno e
Автоматски споено мислење:

Jas mislam deka redosledno odat edno drugarce e 1226* so pin taka da ovaa nedela osekam ke bidne posto naa nedela 10.569 bea stignati sega objavi deteto 11.000 znaci do 12.000 nema mnogu ovaa nedela presudna
Presudna za odmori kje si go odmarat teloto na moreto
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2019
Мислења
27
Поени од реакции
12
Sigurno vujkoti ja ima slikano potvrdata od voen arhiv,recimu da isprati e mail do voen arhiv da ja prikaci slikata od potvrdata i da pobara duplikat na istata,tie so brojot na potvrdata go naogaat i ke mu ispratat duplikat otkoga ke im prefrli pari na bankarska smetka,posle samo treba da si se povrzis so izvodi so predokot vojnik so sto dokazuvas deka e tvoj predok,na potvrdata ne pisuva ime od vujkoti samo pisuva deka liceto toa i toa sluzelo vojska vo toj period i vo taa edinica.
Da jas ja imam kopijata denes ja zemav doma mi e
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Da jas ja imam kopijata denes ja zemav doma mi e
Eve ti e mail dvia@archives.government.bg , pisi im na bugarski kirilica kolku sto znaes,baraj duplikat na potvrdata,ne spomnuvaj vujko,prikacija potvrdata na nejze ima broj i vednas ke go najdat dedoti,ke ti piset kolku pari da im prefrlis na smetka ne e mnogu,i ke ti ispratet duplikat od potvrdata po posta,posle gledaj so izvodi da dokazis vo MP deka liceto na potvrdata stvarno ti e pradedo.
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
27
Поени од реакции
12
Sigurno vujkoti ja ima slikano potvrdata od voen arhiv,recimu da isprati e mail do voen arhiv da ja prikaci slikata od potvrdata i da pobara duplikat na istata,tie so brojot na potvrdata go naogaat i ke mu ispratat duplikat otkoga ke im prefrli pari na bankarska smetka,posle samo treba da si se povrzis so izvodi so predokot vojnik so sto dokazuvas deka e tvoj predok,na potvrdata ne pisuva ime od vujkoti samo pisuva deka liceto toa i toa sluzelo vojska vo toj period i vo taa edinica.
Eve ti e mail dvia@archives.government.bg , pisi im na bugarski kirilica kolku sto znaes,baraj duplikat na potvrdata,ne spomnuvaj vujko,prikacija potvrdata na nejze ima broj i vednas ke go najdat dedoti,ke ti piset kolku pari da im prefrlis na smetka ne e mnogu,i ke ti ispratet duplikat od potvrdata po posta,posle gledaj so izvodi da dokazis vo MP deka liceto na potvrdata stvarno ti e pradedo.
A sigurno moze taka znaci nemora licno da se odi tamu moze po posta da ispratat
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
Izvadi si potvrda od bkk od strumica i izvodi povrzi od pradedo dedo tatko i tvoj izvod prevedi i legaliziraj so takvi dokmuneti od vujko ke te odbijat, odnesi si na vreme dopolnitelni
Odneseno e kaj mene se so predok od 1880 godina i plus majka mi e prijavena u opstinata u sofija kako sestra na vujko mi. Nadrvam se do oktomvri so drzavjanstvo vo raka
 
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Decki ajde ve molam mislenje i soveti.. znaci se raboti za brat mi koj ima poddadeno za bugarski pasos uste vo dalecnata 2013 god i togas intervju.. Mu pobaraa dopolnitelni dokumenti zs pisuvase deka nema dovolno podatoci za bugarsko poteklo.. pa toj odnese izvodi od pradedovci, eden bugarski list za zemja na eden dedo i plus clenstvo od Bugarsko zdruzenie zaedno so molba.. ova seto bese vo 2016 kraj godina.. od togas nikakva promena, statusot ist, izgleda ne mu gi imaat ni pregledano novite dokumenti. Vakov status ima veke 3 godini С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин. Posrednicite duri 2jca ima mu vikaa ne si odbien samo treba da ti dojdi redot na tvoeto dosie.. so da se pravi da se prasa do kade e rabotava? Prigovor kade i kako? Ve molam za pomos na tie sto ste poveke upateni. Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom