Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
Ви благодарам на одговорот.

Размислувам за надворешната единица на мулти сплит систем за целосно греење на куќата.
Дали поекономична опција е со 3 уреди или 5 уреди и која би била цената на истите во однос на еден клима уред - една надворешна единица.
Ekonomichno ke ti e vo sekoj slucaj,, dali so 3, dali so 5, kolku shto ke treba za da e sekade toplo, tolku ke stavis. Jas vo momentov imam 3 klimi vo 2 sobi, dve vo dnevna i edna vo spalna, a vo idnina sekako deka ke stavam po edna klima vo dvete detski sobi koi vo momentov mi stojat prazni. Kako shto koga redat parno redat rebra vo sekoja soba, taka i klima ke si stavas vo sekoja soba posebno.

Vo odnos na multi splitot, preporaka e da ne gi stavas site klimi na multi split, da se zashtitish od toa da ostanis brz greenje ako ti otkaze nadvoreshnata edinica na mukti splitot. Mozis nekoja kombinacija da napravis, posebna klima vo dnevna i spalna i eden multi split za ostanatite sobi. Jas lichno planiram vo dvete detski sobi da stavam multi split so dve vnatreshni. Inache ziveam vo 140m2 vtor sprat od kukja, PVC prozori, neizoliran, obichna fasada.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Затоа и реков, може да стави слободно една добра единица сега, а тоа после ќе направи мултисплитот да е послаб и поефтин.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
а да се додади во насловот и ладење? ќе каже некој што прават овие сред лето за греење дискутираат.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.189
Кога се веќе кај монтери за клими еве еден Јапонски монтер има јутуб канал

немој да веруваш на пропаганди (користете јапонски производи) како на овој од каналов само запримети го мајмунот дојде со комбе тојота, монтира клима митсибуси користи алат макита не ти е сумливо нешто тука? како се јапонски брендови користи?

п.с го гледав едно цело видео од саат време со комплетна монтажа можам да кажам само браво вистински професионалец види само како ја затнува дупката каде што излегуваат цевките, користи плоснат кабел, се е затегнато со момент клуч т.с толку колку што треба нема ништо на искуство итн.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ами во јапонија какви брендови да користи, македонски? искуство си е едно, ама и алат треба. а не да се испушта фреон да се истисне воздух и влага како нашите искусни монтери.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.189
ами во јапонија какви брендови да користи, македонски? искуство си е едно, ама и алат треба. а не да се испушта фреон да се истисне воздух и влага како нашите искусни монтери.
како бе какви па од бр. еден алатите на свет (кинески се разбира).
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
како бе какви па од бр. еден алатите на свет (кинески се разбира).
Абе не знае кина какви минерали и магнети има. Во Јапонија се глупи и ги лажат. Се знае како е поговорката земи си кинеско ако сакаш да трае.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
а да се додади во насловот и ладење? ќе каже некој што прават овие сред лето за греење дискутираат.
Баш среде лето се мисли за среде зима. Оној што чека среде зима да размислува за греење, не ќе се стопли.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Абе не знае кина какви минерали и магнети има. Во Јапонија се глупи и ги лажат. Се знае како е поговорката земи си кинеско ако сакаш да трае.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Gledam I telefonot od koj sto pisuvas ti e japonski....hahhha.
Автоматски споено мислење:

Veke 80 % od uredite sto gi koristite se na Kineski brendovi ili proizvedeni vo Kina za demek "Japonski" brendovi.
Za mnogu kratko vreme ke bide 90% Kineski brendovi i 10% proizvedeni vo Kina "ostanati" brendovi.
Автоматски споено мислење:

Ne ja podcenuvajte Kina, ako ne ste bile tamu da vidite sto e denes Kina.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Montaza u Japan 1000evra...ne e 60
Koa klimite se po 2-3000 pa i montazata si ima cena po nivni standardi
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Zablagodarete se na kinezite sto ni ovozmozija da kupuvame razni proizvodi za realni ceni.
GREE, MIDEA, HAIER, HUAWEI, XIAOMI, MEIZU se brendovi koi ke go prevzemat primatot vo site kategorii na uredi, kaj I da e.
Автоматски споено мислење:

Montaza vo Slovenija e eur 250, ama poleka poleka ke dojde i tuka.
Da ne spomnuvam kolku e po drugi drzavi vo EU.
Ke molime za Eur 200 da montiraat.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
zablagodarete se na japoncite i zapadot sto izmisluvaat tehnologii novi sto kinezite moze da gi kopiraat.
imaat kinezii i kopii na site popularni modeli na koli, ama sekoj poprvo bi kupil audi i bmw negoli kineska kopija na istite.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
zablagodarete se na japoncite i zapadot sto izmisluvaat tehnologii novi sto kinezite moze da gi kopiraat.
imaat kinezii i kopii na site popularni modeli na koli, ama sekoj poprvo bi kupil audi i bmw negoli kineska kopija na istite.
Poleka poleka gi kupuvaat veke I tie brendovi, kako Volvo, MG-Rover, Mercedes, Pirelli....., ne se sekiraj.
Sega i Gorenje ti e Kinesko, da znaes.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom