Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.294
Поени од реакции
27.825
Нема мака он од Талат, другарчиња се во истата екипа се која работи на уништување на Македонија и се Македонско..
Да можат а на добар пат се одма ќе се договорат за поделба
Ne unistuvaat oni nisto.
Toa sho se machea so decenii da go napraat, eden murto go sredi za 1 godina. Zatoa se vcudonevideni.
Автоматски споено мислење:

Турците са македонци, ромите са македонци, а албанците са македонци? Малце личи тоа што бараш на Кафандарис или Мелас.
Toa samo u balkanot postoi toj fenomen.
U germanija ili drugite zapadmi zemji, 6 meseca ziveat tamu, i si se opredeluvaat germanci.
Da, mozes na site da im se obratis so, 'zitelite na teritorijata na Germanija', ama polesno ide na jazik 'Germanski ziteli' ili 'Germanski narod'.
Toa vajda oti da si roden na balkanot e sram od koj sakash da se skries posto tuka zivee gnojot na svetot.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Работата е „излегол дело хајдутин„ ,песна од Вала Балканска која и запишана на златната плоча на војаџер у свемиро,и бугарите патат од слични комплекси,имено таа припаѓа на група потурчрни бугари и во шоуто на слави ,и народ ко народ некој викале турчинка што на тоа се вреѓа и во шоуто на слави кажува дека е само блгарка https://youtu.be/lXzwjIHZ44g?t=334
Барем на пописи бугарскиот етникум доминира во одредени претежно муслимански подрачjа така да свака част што жената така директно зборува да нема заблуда за што се работи. Jа разбирам поентата меѓутоа накраj и Турчинка да беше пак арно. Генерално мирни се таму луѓето и Муслимани донират за градеж на православни цркви, а Бугариjа за возврат секогаш била фер и толерантна спрема нив. Види коjа позитивна порака се шири:


Прегледај го приврзокот 213977

Зошто твоите сонародници не го почитуваат договорот од Преспа? Не верувам дека вака се гради соживот и пријателство и кои и да беа другите флоскули што се во мода сега.
Еве и линк до статијата на Википедија, односно да се види како се бранат национални и државни интереси.
А што има тоа врска со договорот?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Вулгар, поим за одроден Македонец... Што го продал газот за ситна привилегија ... Слично како и северџаниве..

Северџанската нација е типичен пример од сегашноста, како во минатото се оформила Вулгаристанската нација..

Не е ни случајно што сте први во Европа по проституција...
Немаме што друго да кажеме, па упаднавме во навреди :)
Автоматски споено мислење:

Даааалеку ми е Истанбил па дај ти напиши ми за кои луѓе од Кукуш се работи...Живо ме занима.
Ааа, не сум jaс министерство за образование.
Автоматски споено мислење:

Се!


Секој еден $иптар и ѓуптин и турчин е Македонски државјанин и ко ќе излезе од оваа држава се води како таков, како македонец.

Борисов го заболе курот за националностите во Македонија. Глуп татар. Оди жали се кај Киселина нека ме банираат од темава и нека ти овозможат пропагирање бугарска докитрина.
Отново перфектен пример за публични навреди.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Боки нема шанси да се спаси, иако е нивни човек, сепак премногу негови гомна излегоа на површина... нема каде не правел рекет, што со Катица, што преку телевизијата, што преку тој невладиниот Сојуз... уште кај мене дома ми нема направено рекет.

Сега северџаните во влада се во фаза да го дистанцираат Боки што е можно повеќе, дека во секој момент може да пропее.
Не ми е јасно како ќе се дистанцираат, кога на секоја втора слика е со некој од нив…
Плус премногу знае, не може да го скинат, не може да го држат, ќе оди некој, ама не тој
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
За што се Каварналиев? За Голема Бугарија! Кај се сега делови од Македонија што ги окупирала странската Бугарска војска? Човекот бил туѓинец во непријателска војска која се борела за да наметне странска власт.
Исто ко на некој германски мајор од втора светска војна да му изградиме споменик и Заев и Меркел цвеќе да му ставаат и да му се клањаат.
Извини, да прашам, македонските доброволци каде беха?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Како стока непелцана ве товараат во автобуси за да им шљукате!

Еее за сендвич се продадовте!

Печете се, ко немате памет! Од партија ве таераат!

За кој важи сега за вемероФците или северџаните.???
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
По кој повод да се појави на Мечкин Камен?
Зошто?
Каква врска има Мечкин Камен со Бугарија за нејзин премиер или претседател да се појави, и воопшто обичен Бугарин?

Ќе дојди Илинден и тоа е главна тема во Бугарија, а и тука одма се јавувате?

Доста е со вашето вечно бладање за Македонците се Бугари, Македонија е дел од бугарија, Гоце Делчев бил бугар,ВМРО била бугарска организација, Тито ги создал Македонците, итн!!!.

ПА АКО Е ТАКА КАКО ТВРДИТЕ, ЗОШТО Бугарија НЕ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ НАРОД КОГА ГО КРЕНА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ, ЗОШТО НЕ ПУШТИ ВОЈСКА ДА СЕ БОРИ НАМЕСТО ДА БИДЕ УБИВАНО "бугарското население", ЗОШТО НЕ ГИ ПОДРЖАА "бугарските чети", ИЛИ ПАК ЗОШТО Бугарија НЕ ПОМОГНА НА Бугарите ОД МАКЕДОНИЈА ЗА НИЕДНО ВОСТАНИЕ КОИ ТИЕ ГО КРЕНАА, РАЗЛОВЕЧКОТО, КРЕСНЕНСКОТО КОЕ КОГА СЕ КРЕВАЛО БИЛО НАРЕЧЕНО МАКЕДОНСКО, АМА БИДЕЈЌИ ВИЕ НЕ МИЛУВАТЕ ТАКА ДА ГО НАРЕКУВАТЕ НИЕ ГО УЧЕВМЕ И УЧИМЕ КАКО КРЕСНЕНСКО, СЕГА ВЕЌЕ И НЕМА ДА ГО УЧИМЕ, ЗОШТО бугарската армија И ДРЖАВА НЕ ГО ПОДДРЖА И ОХРИДСКОТО ВОСТАНИЕ КОЕ ГО ОРГАНИЗИРАЛЕ "бугарските вмровци" ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ПЕТАР ЧАУЛЕВ, НЕЛИ "ОД ЧЕРНО МОРЕ ДО ОХРИДСКО ЕЗЕРО", ПА ЗАЕДНО ГО КРЕНАА СО АЛБАНСКИ ЧЕТИ, ЗНАЧИ ЗАЕДНО СО ЛУЃЕ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА И НАЦИЈА, А НЕ СО ОНИЕ ОД ИСТА ВЕРА И НАЦИЈА, ЗОШТО НЕ ПРИСТИГНА БУГАРСКА АРМИЈА ДА МУ ПОМОГНЕ НА СВОЈОТ НАРОД ВО ТИКВЕШИЈАТА КОГА ТОЈ СЕ ПОБУНИ ПРОТИВ Србите ИСТАТА ГОДИНА КАКО И ОХРИДСКОТО ВОСТАНИЕ, ЗОШТО ГИ ОСТАВИ "блгарските војводи" ПЕТАР ЧАУЛЕВ И ХРИСТО ЧЕРНОПЕЕВ САМИ ДА СЕ СПРАВУВААТ СО СРПСКАТА ВОЈСКА, ЗОШТО ДОЗВОЛИЈА Бугарите 1000 СВОИ СОНАРОДНИЦИ ДА БИДАТ ЗАКЛАНИ ОД Српските окупатори, ОД ТИЕ 1000 НА 500 НЕ ИМ СЕ ПОЗНАТИ ИМИЊАТА, ИЛИ ПАК ЗОШТО КОГА "Југозападна бугарија" Е ОКУПИРАНА ОД Србија БУГАРИЈА НЕ ПРАТИ ВОЈСКА ЗА ДА ЈА ОСЛОБОДИ, ЗОШТО КОГА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА ЗЕМЈА ЗОШТО НА БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС БУГАРИЈА НЕ ДОБИ АВТОНОМИЈА ВО ВО ЧИИ ГРАНИЦИ ЌЕ БИДЕ И МАКЕДОНИЈА, ЗОШТО МАКЕДОНИЈА ОСТАНА СЕ УШТЕ ПОД ОТОМАНСКАТА ИМПЕРИЈА, ЗОШТО КОГА МАКЕДОНЦИТЕ СЕ БУГАРИ НЕ СЕ КРЕНАА НА АПРИЛСКОТО ВОСТАНИЕ ЗАЕДНО СО СВОИТЕ СОНАРОДНИЦИ, ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ АКО СЕ БУГАРИ СЕ БУНЕЛЕ И СЕ БОРЕЛЕ ПРОТИВ БУГАРИЈА ЗА ВРЕМЕ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА ЗАЕДНО СО ДРУГИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ НАРОДИ, МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ НЕ ЈА ПРИФАТИЛО БУГАРСКАТА АРМИЈА КАКО СВОЈА, ЗОШТО ИСТАТА ТАА АРМИЈА НА ЅВЕРСКИ НАЧИН СТРЕЛАШЕ 12 МЛАДИНЦИ ВО ВАТАША АКО ТИЕ БИЛЕ БУГАРИ???

ВИЕ СТЕ ОПСЕДНАТИ СО МАКЕДОНИЈА, СТЕ БИЛЕ ОПСЕДНАТИ СО НЕА, ЦЕНТАРОТ ВИ ПОЛИТИКАТА ОТСЕКОГАШ ВИ БИЛА МАКЕДОНИЈА, СТАНВАТЕ ОД СПИЕЊЕ СО МАКЕДОНИЈА, ЛЕГНУВАТЕ СО МАКЕДОНИЈА, ПОРАДИ МАКЕДОНИЈА ГИ ИЗГУБИВТЕ СИТЕ ВОЈНИ, ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА СОЈУЗ СО ЦЕНТРАЛНИТЕ СИЛИ ПОРАДИ ТОА ШТО ВИ ЈА ВЕТИЈА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА, НАМЕСТО АНТАНТАТА КОЈА ВИ ВЕТИ ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА, ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА СТАНАВТЕ ФАШИСТИ И НАЦИСТИ (А И НЕ СТЕ НИШТО ДРУГО) САМО ЗОШТО ХИТЛЕР ВИ ЈА ДАДЕ МАКЕДОНИЈА!!!

И СЕГА СО КОЕ ЛИЦЕ, СО КОЕ ПРАВО ТРЕБА ДА ДОАЃА ПРЕМИЕР, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА Бугарија, ИЛИ Каракачанов, КОЈА БУГАРСКА ОРГАНИЗАЦИЈА, ПА И ОБИЧЕН Бугар НА МЕЧКИН КАМЕН КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ СВЕСНО ЗАМИНАЛЕ ВО СМРТ, НО СО НАДЕЖ ЗА МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ СЛОБОДНА ЕДЕН ДЕН, СО КОЕ ПРАВО ГОРЕНАВЕДЕНИТЕ ДА ДОАЃААТ ВООПШТО И ВО МАКЕДОНИЈА, КОГА НАЈЛОШОТО И НАЈГОЛЕМОТО ЗЛО НИ ГО НАНЕСОВТЕ ВИЕ И УШТЕ НИ ГО НАНЕСУВАТЕ, А КОНКУРЕНЦИЈАТА ЗА ТОА Е ОГРОМНА СО ВАКВИ СОСЕДИ!????!

ЗАТОА МРШ ТАМУ УПМ ОЧИ ДА НЕ ВИ ВИДИМЕ, ОСТАЈТЕ НЕ НА РААТ, ОСТАЈТЕ ГИ НА МИРА ДА ПОЧИВААТ МАКЕДОНСКИТЕ КОМИТИ И МАКЕДОНСКИТЕ ХЕРОИ, МАКЕДОНЦИТЕ КОИ СЕ ЖРТВУВАЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ЗА бугарија, ОСТАВЕТЕ ГО И МЕЧКИН КАМЕН, НЕ ГО ПОГАНЕТЕ. ОДЕТЕ И ПРАВЕТЕ ПАНИХИДИ ЗА АСПАРУХ И НЕГО СЛАВЕТЕ ГО, ЗАТОА ШТО

" СВОЈА ИСТОРИЈА НЕМАТЕ, ТУЃИ ХЕРОИ СЛАВИТЕ".
Не ми се отговара на глупи прашаниja,но делумно ке ти отговорам.
Каква врзка имала Бугариja - па имала, неjни луге се били дел от тоа востание. Един например Иван Гарванов от каде е,ами един Пеjо Jaворов? Малце покасно едни Тане воjвота, гледам сега много сакате да чествувате битката на Ножот...откаде е Тане воjвода? Нема да наброувам повеке иминja,заштото не са малко. Нема смисла.
Организациjaта БМОРК,ВМОРО, както сакаш го нарекуваj подготвувала востанието и во Одринска Тракиja.
От тиja работи нема бегане.
Автоматски споено мислење:

Јас не сваќам како Бугарите слават Илинден кога нив празникот свети Илија им помина пред 14 дена...
Както слават и 24 Маj :) По стар стил. Тоа само покажува колко силно е врежан во мемориjaта на лугето.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Немаме што друго да кажеме, па упаднавме во навреди :)
Вистината е навредлива понекогаш....
Автоматски споено мислење:

Както слават и 24 Маj :) По стар стил. Тоа само покажува колко силно е врежан во мемориjaта на лугето.
Да бе... исто како што ја пејат "зајди зајди" и "македонско девојче" како стари народни песни... нели до меморијата е....

Вие сте се откажале од Македонија оној момент кога вашите дедовци се пишале Вулгари... Бидејќи Македонштината тешко е да се избрише, ви смислиле приказна дека Македонците се Вулгари....

Македонец не е атрибут на другите народи...туку потекло.. Да не беше така немаше сите околу да го тврдат истото што и вие...
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Многу расизам шовинизам на форумов. И многу анахронизам.

Националност не е јазикот или верата или етничкото потекло. Националност е што ти пишува во пасошот. Албанците во РСМ и Албанците во Албанија зборат исти јазик, но се од две различни нации.

Исто како Фламанците и Холанѓаните што зборат холандски, но едните се Холанѓани а другите Белгијци.

Исто како Германците Швајцарците и Австријците што зборат еден јазик, германски, а се три различни нации.

Исто како Енглезите Американците и Австралијците

Шпанците Аргентинците и Чилеанците

Португалците и Бразилците

Ме мрзи на набрајам а има уште многу
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.826
Поени од реакции
15.756
Се!


Секој еден $иптар и ѓуптин и турчин е Македонски државјанин и ко ќе излезе од оваа држава се води како таков, како македонец.

Борисов го заболе курот за националностите во Македонија. Глуп татар. Оди жали се кај Киселина нека ме банираат од темава и нека ти овозможат пропагирање бугарска докитрина.
ова е досегашниот Пасош... по ново неќе да може државјанство да биде македонско... а националност може, АМА никаде нема Документ со националност; тоа само во Грција е исто Националност и Државјанство, никаде другде не е така...
Автоматски споено мислење:

Приведен Сеад Кочан и однесен во Идризово

уште Кока Кола 102% да плати вода и врбите во Вардар да родат Грозје ...
а тоа Буч Касиди и тенковски делови потешко:cool:
.. е сеа ИТНО треба, БЕЗ Тендер, да се прошират ВИП оделенијата по затворите...
може поефтино е да платиме услуги на мафијата што си има
ВИП затвор на остров во Јужна Америка, може нема болници таму ама курви има...
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.756
Поени од реакции
4.452
Колку пати ке го гледаме истиот филм? Некакви неофити, новоизлјупени јузери-анонимуси, от април 2018 и мај 2019 во случајот, делат тешки морални, национални пресуди налево и надесно. Од позицијата на сила, и со чувство за еден чуден оптимизам и превосходство.
Тенеке, каде е проблемот? Не е ли во образователната ви система, која очигледно генерира и ке генерира омраза кон околни народи и вакви нови и се по-нови интернет-воини, обладани от странен праведен гнев?
Не е ли точно това, против кое протестира Бугарија? Да ја нема омразата во едукативната ви система?
И штом не ви харесват некои бугарски споменици, честванија, оставете ги кутрите бугари. Нели не сте бугари. Не им се мешајте. Како не им се мешате на срби, албанци, власи и т.н. да си прават свои celebrations и т.н. Како не им се мешате на французи и др. окупатори да си ги чуваат воените гробови и т.н.
Што толку те погоди вистината па веднага скокаш на задните нозе!?
Ниту еден изнесен став-аргумент не оспоруваш туку веднаш во “напад“.

Види вака знам и имам разбирање дека те погоди конвертитството твое и на твоиве клонови тука, ама од каде до каде пронајде омраза, вистина е дека ве сожалувам бидејќи сте втора или трета генерација од кога вашите извршиле конвертитство и од Македонци станале Бугари.
Еве најнов пример, овие 100.000 нови конвертити Македонци по потекло ама со бугарски пасоши, во моментов тие се срамат и се повлечени заради своето отпаднички чин, но нивните деца и внуци ќе бидат исти како вас, а како резултат на презирот и отфрлувањето од Македонците, тие стануваат човечки отпад кој никој не го сака, едноставно таков е тој процес нема назад! Ја користите нивната мака и ги присилувате да измислуваат дека нивните дедовци биле Бугари насилно ги правите Бугари (по три пати секој од нив треба да урла ас сам Балгарин ас сам Балгарин, ас сам Балгарин - алоооо тоа не било ни пред 2000 години), такво нешто е својствено само на нацисти и фашисти.
Зошто ве навредува вистината, па таа треба да ве ослободи, што не е во ред со вас?

еве послушај еден мудар човек што говори, за вашите(бугарски+грцки) злосторства и геноцидот што го вршите врз Македонците

уште едно
АРХИМАНДРИТ НИКОДИН ЦАРКЊАС Македонија

Најголемите непријателства кон Македонија и Македонците доаѓаат токму од таквите конвертити како тебе - одродени Македонци. Не сакаш да ги отвориш очите и да видиш дека и денес Бугарија има под окупација еден дел што го викаме “Пиринска Македонија“ каде Македонците се изложени на системско асимилирање и присилно конвертитство исто како и во Беломорска Македонија.

П.С.

Е Тенеќе Тенеќе што дочека да те брани едно копито конвертитско, а тоа го прави со надеж дека ете сега ние ќе се расправаме меѓу себе а тој од страна ќе си лечи комплкеси.
Инаку Тенеќе како и многу други се има погрешна перцепција околу пријателството на Бугарија, се работи за проект со кој Бугарија сака да ја отргне Македонија од Србија со форсирање на разни историски моментуми и да ја конфронтира до крајни граници на непријателства, како што е чинот признавање на еден протекторат за незавсина држава, а самите Конвертити-Бугари се претставуваат како пријатели, и како последно е нивното шурување со Арнаутите за поделба на Македонија!

И за крај нека им е честит празникот на сите Македонци каде и да се!
Семакедонски Собир
146 години од раѓањето на Гоце Делчев - Прилеп

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom