Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
teneke,

подобјасни го ставот од болдот...
Да не навлегувам надолго и нашироко, затоа што има повеќе причини, но ако не влезиме во ЕУ, ние како држава ќе пропадниме.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како ќе ја објасниш убедливата победа во 1920?
Забраната на КПЈ?
Или сума штрајкови, прво мајски прослави и слично од 1900 наваму?
Социјалистите илинденци?
Како ќе ги објасниш македонците учесници во руската револуција?
Народно ослободителната борба?

Илуминатите?
Сатаната?
Со оглед на многуте поставени прашања, за кои треба прилично време за поединечно одговарање, еве еден, доволно општ и истовремено заеднички одговор кон прашањава; се работи за замена на верата во Бога со идеолошка заблуда, со сите нејзини последици.

Школски пример за идолатрија.

Патем кажано, НОБ нема блага врска со Маркс и со комунизмот...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Мислам дека токму мешаш баби и жаби. Пишуваш за работи кои не треба. Сите знаеме дека одземањето на имоти, куќи, фабрики... постоело во Југославија, а со тоа и во Македонија како нејзин дел. На пример, маслодајната фабрика во Велес („Благој Ѓорев“), фабриката „Европа“ во Скопје, многу (убави) куќи на имотни луѓе.... Сум пишувал дека и на дедо ми му го затвориле дуќанот (објектот не бил негов), сосе стоката која ја имал. Во споредба со одземен имот на многу други луѓе, тоа е ништо. Но, за него тоа бил страшен шок. Со тоа тој го издржувал семејството. Да, бил вработен потоа „на државно“, за мизерна плата. Прашањето е „зошто да им се одзема???“. А башка што многумина завршиле и по затвори, од побогатите луѓе. Многу давале се „доброволно“ само за да спасат глава.
Тоа било систем, не биле само поединечни случаи. Со државни законски решенија „во името на народот“.
Аха значи грешам, сепак @LordDragonII бил во право со партизанските споменици за ...
Да прашам колку години имаш? Од каде ти се информациите за Благој Ѓорев може ли да ни кажеш кој бил сопственик на тој голем индустријски капацитет? Или за “Европа“ сеедно и дали одземените воденици инаку најголеми технолошки новитети се дадени некому или пак станале државна сопственост?
Знаеш ли за кое време зборуваш, немало елктрификација, немало фабрики, немало патишта, пруги немало ништо алооо тоа е 1944 година 90% од населението били неписмено а по се изгледа и денес не е многу писмено.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Од 1991 секој еден што бил во затвор за време на социјализмот поради кражба проневера, силување, убиство изјавуваше дека политички бил прогонуван и затваран.
Малку јанѕа ме јаде сега ако дојдат пак на власт дпмне кој ќе ги слуша овие, дедоми бил на голи оток, ме бркаа од работа комуњарите, децата ми ги малтретираа ...
Како ти врви работата со пријавување говор на омраза?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да не навлегувам надолго и нашироко, затоа што има повеќе причини, но ако не влезиме во ЕУ, ние како држава ќе пропадниме.
Ние (мислам на Македонија и на Македонците) веќе пропаѓаме и исчезнуваме, а влезот во ЕУ и ОТАН само ќе ги забрза наведените процеси.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ние (мислам на Македонија и на Македонците) веќе пропаѓаме и исчезнуваме, а влезот во ЕУ и ОТАН само ќе ги забрза наведените процеси.
Гледаш @jamajka јас не се согласувам со тоа, двајца сведоци на исти настан различно го толкуваме ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Гледаш @jamajka јас не се согласувам со тоа, двајца сведоци на исти настан различно го толкуваме ...
Ете, јас не толкувам, туку гледам и согледувам што се случува „на терен„.

На пример: намалување на населението, отселување, продавање имоти на племето, распродавање на македонштината од страна на тековната власт, дискретно окупирање на Севердонија од страна на племето, колективно (медиумско и образовно) менување на свеста кај Македонците...

Убеди ме дека сум во криво и дека Севердонија (ќе) има „света будуќност„ во тие фашисоидни структури.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Сите знаеме дека одземањето на имоти, куќи, фабрики... постоело во Југославија, а со тоа и во Македонија како нејзин дел. На пример, маслодајната фабрика во Велес („Благој Ѓорев“), фабриката „Европа“ во Скопје, многу (убави) куќи на имотни луѓе.... Сум пишувал дека и на дедо ми му го затвориле дуќанот (објектот не бил негов), сосе стоката која ја имал. Во споредба со одземен имот на многу други луѓе, тоа е ништо. Но, за него тоа бил страшен шок. Со тоа тој го издржувал семејството. Да, бил вработен потоа „на државно“, за мизерна плата.
Извини ова не го видов. Ако било така е навистина срамота.
Тој имал дуќан и можел да биде газда па наместо тој да работи други да работат за него, а види што му направиле -го вработиле на државно за мизерна плата.
Замисли да си имал некој пра-чукун дедо кој имал робови ... сега комотно ќе можеше да бидеш на местото на ЗЗ-топ.
И овој ЗЗ-топ денес си има бизниси се со пот и труд постигнато, ама коа дошле комунистите се им одзеле на неговите па морале тешко и мачно да работат по тоа муртинските ниви и дошол Бог го црпнал и сега си е прајмминистер :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Drzava mozes da smenis koga sakas, nacionalnosta ne mozes.
Кај нас националноста полесно се менува од државата. Свидетелствата на татко ми завршуваат (презимето) на „В“ и „ИЌ“, моите се на „СКИ“, а моите деца ќе бидат со бугарски патни исправи, па еден ден и тие ќе бидат на „В“.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Извини ова не го видов. Ако било така е навистина срамота.
Има многу вакви вистини. Цела планина над Крива Паланка била сопственост на некој влав. Имал десетици илјади овци. Планината и овците му ги национализирале, него го поставиле за директор на некоја (новоформирана) земјоделска задруга во кочанско. За неколку години задругата пропаднала, од овците не останала ниту една четвртина...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Има многу вакви вистини. Цела планина над Крива Паланка била сопственост на некој влав. Имал десетици илјади овци. Планината и овците му ги национализирале, него го поставиле за директор на некоја (новоформирана) земјоделска задруга во кочанско. За неколку години задругата пропаднала, од овците не останала ниту една четвртина...
Види чудо мајката, а знаеш ли зошто пропаднала задругата?
хм, и од каде сега во толкав број, и не само во Кривопаланечко ами низ цела Македонија?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Аха значи грешам, сепак @LordDragonII бил во право со партизанските споменици за ...
Да прашам колку години имаш? Од каде ти се информациите за Благој Ѓорев може ли да ни кажеш кој бил сопственик на тој голем индустријски капацитет? Или за “Европа“ сеедно и дали одземените воденици инаку најголеми технолошки новитети се дадени некому или пак станале државна сопственост?
Знаеш ли за кое време зборуваш, немало елктрификација, немало фабрики, немало патишта, пруги немало ништо алооо тоа е 1944 година 90% од населението били неписмено а по се изгледа и денес не е многу писмено.
Извини ова не го видов. Ако било така е навистина срамота.
Тој имал дуќан и можел да биде газда па наместо тој да работи други да работат за него, а види што му направиле -го вработиле на државно за мизерна плата.
Замисли да си имал некој пра-чукун дедо кој имал робови ... сега комотно ќе можеше да бидеш на местото на ЗЗ-топ.
И овој ЗЗ-топ денес си има бизниси се со пот и труд постигнато, ама коа дошле комунистите се им одзеле на неговите па морале тешко и мачно да работат по тоа муртинските ниви и дошол Бог го црпнал и сега си е прајмминистер :)
Види чудо мајката, а знаеш ли зошто пропаднала задругата?
хм, и од каде сега во толкав број, и не само во Кривопаланечко ами низ цела Македонија?
Не знам која ти е целта, како да сакаш да турнеш ѕид со глава. Јас тебе би те прашал која возраст си? И дали си потпрашал што и кому и зошто им е одземано?
Толку приказни развиваш како одговор кои немаат врска со напишаното. На маслодајната во Велес имав читано за газдите, не се сеќавам на име, ми кажувале дека истите ги впрегнале во воловска кола низ Велес да влечат. На „Европа“, знам (лично) потомок на дел од газдите кој почина. Секако дека тие фабрики потоа многу повеќе се изградиле.
Дедо ми немал работници, сам работел. А и да имал, и да си газдувал... срамота ли е? Срамота ли е чесно да си поимотен? Тој не бил, но сепак.. срамота ли е? И за воденици, иронизираш, но зошто да им се одземат на луѓе? Ниви, пасишта, добиток... Кој им дал право да одземаат и да даваат на други, како куќи, на пример. Некој здравје оставил во Америка, се вратил, со парите купил некој имот, па „пролетерите“ му го одзеле (законски) за да го дадат на друг. Да се вселат „црвените“ во нивните одземени куќи, често аристократски. И што ако многу биле неписмени, или немало електрификација? Што има тоа врска со муабетот. Зборуваме за она што било, што го имало. А поимотните после тоа биле шиканирани, биле напаѓани од системот, народни непријатели...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
навистина има многу небулози ,тоа дека на некој му зеле многу имот злато овај имал фабрика онај имал централа за струја млин за жито ,побогу ,па колку биле богати во тоа време,има вистина во тоа што дека само во еврејските куќи останале празни и тие биле превземени од тие што биле лукави .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom