Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Мантрај цело време инквизиција, мејнстрим/официјална наука, елита, скриени вистини, масони илуминати можеби магично ќе се претвори во вистина.
ти си тој што нон стоп спомнува илуминати и равна земја, а не јас...

А и да ти кажам пошто си историчар... Те личи. Вие со тоа се занимавате...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
религијата немала лоша намера ама и таа треба да се упдејтира ,ама сепак технологијата оди понатаму ,ништо не е вечно конечено ,па и самиот бог се менува можи спрема универзум 2.0 ни се фативме за партизаните за комитите , назад кон примитивното.ко онај на хрватска шо го поставија претходниот емигрант од канада премиер,овие во парламето се фатија да се расправат ,усташите дали беа поарни или партизаните и му вика ,аман бе луѓе достате само за то се расправате од ко сум тука ,авка ако прајме во канада ни бизнис ни ништо нма да напрам сите клиенти ќе избегат.Da se moja firma ovako ponašala, da se satima pričalo o ustašama i komunistima, moja firma bi propala."
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Четврто, комунизмот Е насило наметнуван, причината веќе ја наведов и истата не е непозната, туку позната, со сите нејзини последици.
Како ќе ја објасниш убедливата победа во 1920?
Забраната на КПЈ?
Или сума штрајкови, прво мајски прослави и слично од 1900 наваму?
Социјалистите илинденци?
Како ќе ги објасниш македонците учесници во руската револуција?
Народно ослободителната борба?

Илуминатите?
Сатаната?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.708
Поени од реакции
4.375
Аха, ги срушија позициите на Бугарите со тоа што одлучија да ги сменат учебниците ?
Ти изгледа сеуште не си научил како се рушат позиции и што е компромис?
За компромис подетално погледни го договорот “Грција и втората страна“!
Не се сменети ниту ќе ги менат учебнитите поради овие комисии,
Зошто ова ме потсетува на онаа позната “не е сменето и нема да се менува името и Уставот ... се колнам во вашите деца...“?
Да. Е после „другарите“ им одземаа приватен имот и добра на домаќинските семејства. Итн, итн... Комунистички, а себе се направија буржуи.
Аха, е сега ми е јасно значи имало домаќини со имот и имало еден куп бездомници, неработници, небањати поголем дел Македонци и овие си се организирале и отишле им го одзеле имотот на домаќините! Да ми се случеше нешто вчера немаше да знам што се случувало...

@jamajka вчера се понадевав дека барем ти ќе ја увидиш сличноста помеѓу робовладетелствто и комунизмот, дека и едниот и другиот се грижеле за своите робови и дека со тоа се осудени на пропаст. Па кој здрав-разумен и начитан човек сака да се грижи за друг, па и Господ Бог кога правел бради прво на себе си напраил. За тој првиот ОС пред многу години само сум слушал и читал ама за овој другиов кој на многумина им е хорор малку подобро сум го искусил и запознал. Интересно е што тој систем на луѓето им подели земја да не бидат аргати, обезбедуваше работа па и одмор ти се молам годишен одмор на море, некакво си образование и повторно гршно бесплатно... еееј па каде го има тоа, кој денес ќе те учи за џабе па нормално е дека ќе пропадне, уште подрастично е воведувањето на бесплатно здравство... ќе ги лечиш робовите за после да те ... види како е убаво денес, се си е на база на профит, си имаш пари се лечиш, немаш, оди работи немој да ми седиш без работа не биди неспособен... биди корисен!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.708
Поени од реакции
4.375
религијата немала лоша намера ама и таа треба да се упдејтира ,ама сепак технологијата оди понатаму ,ништо не е вечно конечено ,па и самиот бог се менува можи спрема универзум 2.0 ни се фативме за партизаните за комитите , назад кон примитивното.ко онај на хрватска шо го поставија претходниот емигрант од канада премиер,овие во парламето се фатија да се расправат ,усташите дали беа поарни или партизаните и му вика ,аман бе луѓе достате само за то се расправате од ко сум тука ,авка ако прајме во канада ни бизнис ни ништо нма да напрам сите клиенти ќе избегат.Da se moja firma ovako ponašala, da se satima pričalo o ustašama i komunistima, moja firma bi propala."
само што помислив дека ќе предложиш да се апдејтираме со 5Г, ама добро пак се врати на стари добро познати работи
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Аха, е сега ми е јасно значи имало домаќини со имот и имало еден куп бездомници, неработници, небањати поголем дел Македонци и овие си се организирале и отишле им го одзеле имотот на домаќините! Да ми се случеше нешто вчера немаше да знам што се случувало...
Да, имало. Секако, не важи тоа за сите. Ама, да му одземаш некому лична своина, чесно и законски стекната (некои на печалба биле во Америки, Влашко...), не зборувам за незаконски стекнати своини.
И не било тоа така како што ти го карикираш, „се организирале и отишле“. Не, тоа било „во името на народот“. Небаре, жртвите не биле дел од народот..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Значи обликувањето на историјата ни е на нивото од како што тврдиш „Дури и палеле луѓе кои го тврделе спротивното“.. Така ли е или не е така?
Палењето на луѓе е во контекст на егзакните природни науки. Дури и таму човечкото толкување прави проблем, а за историјата, па да не прајме муабет, двајца сведоци на ист настан различно го толкуваат.

Историјата, посебно на Балканот е 'Луд јебе збуњеног'

Сите балкански држави се креирани од големиве сили или што би рекол @MIKI1 центрите на моќ, и сите имаат историја креирана за потребите на нивната државност.

Нашата историја е битна за нашата државност, но од друга страна нашиот опстанок како држава зависи од влегувањето во ЕУ.

Кажи ми што ти е побитно држава или националност, ако треба да бираш ?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Moже у Струмица тоа. У остатокот од светот тие две работи се прилично различни.
Ama, ama, ama neli znaes oti site vojni bile za religija?
:гик:[DOUBLEPOST=1562845640][/DOUBLEPOST]
Кажи ми што ти е побитно држава или националност, ако треба да бираш
Drzava mozes da smenis koga sakas, nacionalnosta ne mozes.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.708
Поени од реакции
4.375
Да, имало. Секако, не важи тоа за сите. Ама, да му одземаш некому лична своина, чесно и законски стекната (некои на печалба биле во Америки, Влашко...), не зборувам за незаконски стекнати своини.
И не било тоа така како што ти го карикираш, „се организирале и отишле“. Не, тоа било „во името на народот“. Небаре, жртвите не биле дел од народот..
Значи да заклучиме имало поединечни случаи, кога од личен анимозитет се уништувани поединци и цели семејства под маска на идеологија, држава или..., НО да се генерализира и да се говори дека системот самиот по себе е ригиден кон своите граѓани( ги исклучувам квислинзите) е нонсенс и смислено со задни намери.
Како еден систем како и да се вика би требало да се однесува кон денешните гарнитури кои се власт и опозиција а да не им ги повреди нивните лични чувства и комодитет? Што мислиш нивните внуци или тие самите ќе признаат дека се виновни ( па не се тие ЗЗ-топ јавно да блеат во ТВ и да велат дека разговорите со руските новинари се вистина), па преку 99% осудени лица за себе велат дека се невино осудени... мора за секој случај поединечно да се види па да се дојде до некаква вистина.
Ако почнеме со примери од својата авлија ќе најдеме многу примери за едно или друго, затоа не треба да се мешат баби и жаби, едно е систем а настан е друго..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Значи да заклучиме имало поединечни случаи, кога од личен анимозитет се уништувани поединци и цели семејства под маска на идеологија, држава или..., НО да се генерализира и да се говори дека системот самиот по себе е ригиден кон своите граѓани( ги исклучувам квислинзите) е нонсенс и смислено со задни намери.
Како еден систем како и да се вика би требало да се однесува кон денешните гарнитури кои се власт и опозиција а да не им ги повреди нивните лични чувства и комодитет? Што мислиш нивните внуци или тие самите ќе признаат дека се виновни ( па не се тие ЗЗ-топ јавно да блеат во ТВ и да велат дека разговорите со руските новинари се вистина), па преку 99% осудени лица за себе велат дека се невино осудени... мора за секој случај поединечно да се види па да се дојде до некаква вистина.
Ако почнеме со примери од својата авлија ќе најдеме многу примери за едно или друго, затоа не треба да се мешат баби и жаби, едно е систем а настан е друго..
Мислам дека токму мешаш баби и жаби. Пишуваш за работи кои не треба. Сите знаеме дека одземањето на имоти, куќи, фабрики... постоело во Југославија, а со тоа и во Македонија како нејзин дел. На пример, маслодајната фабрика во Велес („Благој Ѓорев“), фабриката „Европа“ во Скопје, многу (убави) куќи на имотни луѓе.... Сум пишувал дека и на дедо ми му го затвориле дуќанот (објектот не бил негов), сосе стоката која ја имал. Во споредба со одземен имот на многу други луѓе, тоа е ништо. Но, за него тоа бил страшен шок. Со тоа тој го издржувал семејството. Да, бил вработен потоа „на државно“, за мизерна плата. Прашањето е „зошто да им се одзема???“. А башка што многумина завршиле и по затвори, од побогатите луѓе. Многу давале се „доброволно“ само за да спасат глава.
Тоа било систем, не биле само поединечни случаи. Со државни законски решенија „во името на народот“.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
MIKI мисли дека земјата е рамна со се фирмаменти тоа е добро евидентирано во Религија.

Имам и те како познавање од светото писмо, тоа е само една книга а историските извори се далеку покомплексни и побројни така да неможе да ги споредуваме.

Јас можам да оценам дека ти немаш талент.
LordDragonII,

имаш познавања од....Ништо.

А најмногу „ништо„-од историјата.

Не можам пократко и посуштински да ти опишам...
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Значи да заклучиме имало поединечни случаи, кога од личен анимозитет се уништувани поединци и цели семејства под маска на идеологија, држава или..., НО да се генерализира и да се говори дека системот самиот по себе е ригиден кон своите граѓани( ги исклучувам квислинзите) е нонсенс и смислено со задни намери.
Како еден систем како и да се вика би требало да се однесува кон денешните гарнитури кои се власт и опозиција а да не им ги повреди нивните лични чувства и комодитет? Што мислиш нивните внуци или тие самите ќе признаат дека се виновни ( па не се тие ЗЗ-топ јавно да блеат во ТВ и да велат дека разговорите со руските новинари се вистина), па преку 99% осудени лица за себе велат дека се невино осудени... мора за секој случај поединечно да се види па да се дојде до некаква вистина.
Ако почнеме со примери од својата авлија ќе најдеме многу примери за едно или друго, затоа не треба да се мешат баби и жаби, едно е систем а настан е друго..
Од 1991 секој еден што бил во затвор за време на социјализмот поради кражба проневера, силување, убиство изјавуваше дека политички бил прогонуван и затваран.
Малку јанѕа ме јаде сега ако дојдат пак на власт дпмне кој ќе ги слуша овие, дедоми бил на голи оток, ме бркаа од работа комуњарите, децата ми ги малтретираа ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Палењето на луѓе е во контекст на егзакните природни науки. Дури и таму човечкото толкување прави проблем, а за историјата, па да не прајме муабет, двајца сведоци на ист настан различно го толкуваат.

Историјата, посебно на Балканот е 'Луд јебе збуњеног'

Сите балкански држави се креирани од големиве сили или што би рекол @MIKI1 центрите на моќ, и сите имаат историја креирана за потребите на нивната државност.

Нашата историја е битна за нашата државност, но од друга страна нашиот опстанок како држава зависи од влегувањето во ЕУ.

Кажи ми што ти е побитно држава или националност, ако треба да бираш ?
teneke,

подобјасни го ставот од болдот...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom