C/C++

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Задачата од прв парцијален испит 2008 вели:

Да се напише класа за опис на објекти уметнички дела. За секое уметничко дело како приватни податоци се чуваат автор, име на делото, година, цена на наддавање(децимален број) и најдобар понудувач. Треба да се напишат конструктор, копи конструкор, деструктор, сет, гет функции и покрај сето тоа и ова:

- да се напише функција PonudiCena која е дел од класата и која прима нова цена и нов понудувач како влезни аргументи и доколку се подобри од постоечките ги внесува во објектот.

Дали ми е добро следното размислување за потребната функција:

Код:
private:
        char avtor[50];
        char ime[50];
        int godina;
        float cena;
        char ponuduvac[50];
        
        
void ponudicena(float a,char b[])
{
     float b;
     b=getcena();
     if(a>b)
     {
            setcena(a);
            setponuduvac(b);
            }
            
     setponuduvac(char a)
     {
                       strcpy(ponuduvac,a);
                       }
 
A

apidrone

Гостин
Задачата од прв парцијален испит 2008 вели:

Да се напише класа за опис на објекти уметнички дела. За секое уметничко дело како приватни податоци се чуваат автор, име на делото, година, цена на наддавање(децимален број) и најдобар понудувач. Треба да се напишат конструктор, копи конструкор, деструктор, сет, гет функции и покрај сето тоа и ова:

- да се напише функција PonudiCena која е дел од класата и која прима нова цена и нов понудувач како влезни аргументи и доколку се подобри од постоечките ги внесува во објектот.

Дали ми е добро следното размислување за потребната функција:

Код:
private:
        char avtor[50];
        char ime[50];
        int godina;
        float cena;
        char ponuduvac[50];
        
        
void ponudicena(float a,[B]char b[][/B]) //не можеш вака, мора со покажувач
{
     float b;
     b=getcena();
     if(a>b)
     {
            setcena(a);
            setponuduvac(b);
            }
            
     setponuduvac(char a)
     {
                       strcpy(ponuduvac,a);
                       }
Пробај со ова:

Код:
void Naddavaj(float c, char *p)
             {
                  if(c>getcena())
                  {   setcena(c); setponuduvac(p); }
             }
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
И да прашам кога користиме strcpy, а кога strncpy. Кај вториот знам дека како аргумент ја проследуваме и должината на стрингот, но дали има врска кој кога ќе се користи или сеедно е?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
И да прашам кога користиме strcpy, а кога strncpy. Кај вториот знам дека како аргумент ја проследуваме и должината на стрингот, но дали има врска кој кога ќе се користи или сеедно е?
Клик.
 
S

StormRage

Гостин
Заради ова:

Прво, С++ е програмски јазик. Значи машки род.
Второ, не го спушташ него, туку спушташ компајлер (IDE - Integrated development environment од линковите на pLaToOn) за да можеш да пишуваш и извршуваш код во него.
Трето, мислам дека сеуште си млад за програмирање. Почекај уште 1-2 години ко ќе дојдеш на факултет (во случајов ако се запишеш на електро или ПМФ), уште во прва година ќе го изучиш јазикот.

Ако сепак си решен да почнеш уште сега да го изучуваш јазикот, еве ти компајлер ко за почеток. Симни го, инсталирај го и барај упатсва на нет за како да го користиш (а можеш и на форумов, само малку ќе се помачиш дур да ги најдеш) и почни со програмирање.
Со среќа. :salut:
нема врска бе... ја сум електро средно па програмирам веќе 3 години... чат пат по некој циркуз само не сум учел C++ имав C 3та година и малку почнав ++от... иначе паскал, делфи...
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Имам покажувач p кој покажува кон поле, еве како се декларарирани
int pole[]={1,2,3};
int *p;
А во main функцијата имам:
p=&pole[0];
cout << ++*p <<endl;
cout << *++p <<endl;

Некој да знае дали има разлика од ++*p и *++p и ако има да ми каже која е, зошто и двете ми печатат иста вредноста.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
11
Имам покажувач p кој покажува кон поле, еве како се декларарирани
int pole[]={1,2,3};
int *p;
А во main функцијата имам:
p=&pole[0];
cout << ++*p <<endl;
cout << *++p <<endl;

Некој да знае дали има разлика од ++*p и *++p и ако има да ми каже која е, зошто и двете ми печатат иста вредноста.
Разликата е во тоа што ++*p ја инкрементира вредноста на членот од низата на која покажува покажувачот p, додека *++p го поместува покажувачот да покажува на следниот член од низата.
Пробај
int pole[]={1,2,3};
замени го со
int pole[]={1,6,3}; и ќе ја видиш разликата.
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Програми во C++

Ке ве замолам доколку некој сака да ги реши следните задачки во C++
1.Да се напише програма во која од тастатура се внесуваат вредности за страните на еден триаголник и да се провери дали триаголникот е рамностран, рамнокрак или разностран. Забелешка: Внесените вредности не се подредени по големина.
2.Да се напише програма која испитува дали дадена точка со координати (x ,y) се наоѓа внатре во, лежи на или надвор од кружницата со центар во (a,b) и радиус R.
3.Да се напише програма во која од тастатура се внесува трицифрен број, и се печатат цифрата на стотки, десетки и единици, со соодветно форматирање на излез. Доколку не е внесен број да се отпечати Ne vnesovte broj, а доколку е внесен број кој не е трицифрен, да се отпечати Ne vnesovte tricifren broj. Фала позз :smir:
 
A

apidrone

Гостин
Ке ве замолам доколку некој сака да ги реши следните задачки во C++
1.Да се напише програма во која од тастатура се внесуваат вредности за страните на еден триаголник и да се провери дали триаголникот е рамностран, рамнокрак или разностран. Забелешка: Внесените вредности не се подредени по големина.
2.Да се напише програма која испитува дали дадена точка со координати (x ,y) се наоѓа внатре во, лежи на или надвор од кружницата со центар во (a,b) и радиус R.
3.Да се напише програма во која од тастатура се внесува трицифрен број, и се печатат цифрата на стотки, десетки и единици, со соодветно форматирање на излез. Доколку не е внесен број да се отпечати Ne vnesovte broj, а доколку е внесен број кој не е трицифрен, да се отпечати Ne vnesovte tricifren broj. Фала позз :smir:
1.
Код:
#include <iostream>
#include <cstdlib>
using namespace std;

int main()
{
    int a,b,c; //pod pretpostavka deka ke se vnesuvaat int vrednosti
    cout << "Vnesete gi stranite: " << endl;
    cin >> a >> b >> c;
    if(a+b<=c || a+c<=b || b+c<=a) //pravilo na triagolnik
    cout << "Nevalidni parametri" << endl;
    else
    {
    if(a==b && b==c)
    cout << "Triagolnikot e ramnostran." << endl;
    else if(a==b || b==c || a==c)
    cout << "Triagolnikot e ramnokrak." << endl;
    else cout << "Triagolnikot e raznostran." << endl;
    }
    system("pause");
    return 0;
}
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ке ве замолам доколку некој сака да ги реши следните задачки во C++
1.Да се напише програма во која од тастатура се внесуваат вредности за страните на еден триаголник и да се провери дали триаголникот е рамностран, рамнокрак или разностран. Забелешка: Внесените вредности не се подредени по големина.
2.Да се напише програма која испитува дали дадена точка со координати (x ,y) се наоѓа внатре во, лежи на или надвор од кружницата со центар во (a,b) и радиус R.
3.Да се напише програма во која од тастатура се внесува трицифрен број, и се печатат цифрата на стотки, десетки и единици, со соодветно форматирање на излез. Доколку не е внесен број да се отпечати Ne vnesovte broj, а доколку е внесен број кој не е трицифрен, да се отпечати Ne vnesovte tricifren broj. Фала позз :smir:
Еве вака нешто би дошла првата:

Код:
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
    
    int a,b,c;
    cin>>a>>b>>c;
    
    if(a==b & b==c & a==c & c==b & b==a)
    {
    
           cout<<"Triagolnikot e ramnostran"<<endl;
           }      
           
           else if(a==b || b==c || a==c || c==b || b==a)
           {
                cout<<"Triagolnikot e ramnokrak"<<endl;
                }
                
                else if(a!=b & b!=c & a!=c & c!=b & b!=a)
                {
                     cout<<"Triagolnikot e raznostran"<<endl;
                     }
    
    
    system("PAUSE");
    return 0;
}
Ќе видам и другиве да ти ги решам ако можам :).

Едит: apidrone ти ја решил, не видов пошто ми беше темава подолго отворена, па у меѓувреме пишал :D
 
A

apidrone

Гостин
Абе mreza, не виде дека баш таа е решена? :) И ај да не зборам за другите работи, како на пример ако a==b, тогаш нема потреба да проверуваш дали b==a, туку мораш да го имаш правилото на триаголник, наведено во мојот код. Што ќе се случи ако се внесе 4, 5 и 11? Нема логика нели? И не му ги решавај другите, нека научи, за негово добро.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Абе mreza, не виде дека баш таа е решена? :) И ај да не зборам за другите работи, како на пример ако a==b, тогаш нема потреба да проверуваш дали b==a, туку мораш да го имаш правилото на триаголник, наведено во мојот код. Што ќе се случи ако се внесе 4, 5 и 11? Нема логика нели? И не му ги решавај другите, нека научи, за негово добро.
Па така и ја пишав, со овие а=б, б=а, нормално дека е исто, ама не ми работеше правилно ради ете тоа правило на триаголник.. Сеа учам, па добро, фала за коментарот :).
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Ајде некој ако знае нека постира кои се услови постојат за геометриски тела во C++ односно на пример кој е условот ако внесеме 3 вредности за страните на еден триаголник и да се испечати дали триаголникот е правоаголен, и дали има некои услови за други геометриски тела како кружница, квадрат и слично и какви услови таму би можело да се искористат
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ајде некој ако знае нека постира кои се услови постојат за геометриски тела во C++ односно на пример кој е условот ако внесеме 3 вредности за страните на еден триаголник и да се испечати дали триаголникот е правоаголен, и дали има некои услови за други геометриски тела како кружница, квадрат и слично и какви услови таму би можело да се искористат
Значи еве на пр. за ова за дали еден триаголник е правоаголен, нема ц++. Тука ти треба првин да си ја решиш задачата математички т.е. да видиш кои се условите за еден триаголник да биде правоаголен, а потоа тие услови ги упоребуваш во програмот. Еве на пр. види ја претходната задача, и проучи ја убаво.. Кај што е делот:

Код:
if(па тука поставуваш услов)
{
тука се пишува што да се изврши ако условот е исполнет
}

else
{
ако условот не е исполнет
}
Сега јас не ги знам точно како беа правилата за триаголници, ама ќе си најдеш, тоа е математика, нма врска со програмирање..

Се надевам дека ме свати :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom