Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Некој да не познава некој одгледувач на папагали у Штип ?
Конкретно за нимфа, по пет шоповите не можев да најдам, само тигрици, розенколиси и александри има.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Некој да не познава некој одгледувач на папагали у Штип ?
Конкретно за нимфа, по пет шоповите не можев да најдам, само тигрици, розенколиси и александри има.
Како бе нема нимфи, најпопуларни се со тигриците...
 
Член од
16 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво.
Имам нимфа ја купив пред 2 недели. Кога и пуштам прст во кафез ме напаѓа со клукање ја пуштам секој ден да лета али незнае многу добро да лета се удара во врата во прозорец и слично. Помош околу овој проблем да ме советувате прв пат чувам нимфа
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.561
Здраво.
Имам нимфа ја купив пред 2 недели. Кога и пуштам прст во кафез ме напаѓа со клукање ја пуштам секој ден да лета али незнае многу добро да лета се удара во врата во прозорец и слично. Помош околу овој проблем да ме советувате прв пат чувам нимфа
Си требал да ја оставиш недела-две во кафез за да ја запознае околината... а за грицкањето прст треба време додека да се припитоми на тебе, се зависи од карактерот на папагалот.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Здраво.
Имам нимфа ја купив пред 2 недели. Кога и пуштам прст во кафез ме напаѓа со клукање ја пуштам секој ден да лета али незнае многу добро да лета се удара во врата во прозорец и слично. Помош околу овој проблем да ме советувате прв пат чувам нимфа
Најбитно е да ја ставиш раката во кафез и да стои долго време, објаснив поназад.
Пред да те нападне дувни и во фацата/главата силно но кратко да ја "сечеш".
Ќе се научи да лета и ќе ја научи околината тоа е најмал проблем.

Тоа со раката во кафез ти е најбитно, може да трае од 2-3 дена до месец дена.
Не ја пуштај да лета се додека не се навикне на твојата рака т.е. на тебе.
 
Ф

Флеш

Гостин
Изолирај ја птицата најмалку 15 дена во затворен кафез и однесувај се нормално ....Давај и храна и вода ....Седни до кафезот и збори ко будала сам со себе на низок тон и интезитет .....Полека ќе те прифати .....


Агресивно, навредливо, заканувачко однесување кон птицата ќе те смета за грабливец и ќе и се вроди плашење и ќе нема толеранција со јак гриз кон тебе ....

Дај и време да те прифати:cool:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Освен познативе кај нас папагали, дали некој продава поретки видови (поретки што се во Македонија) на папагали кај нас?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Освен познативе кај нас папагали, дали некој продава поретки видови (поретки што се во Македонија) на папагали кај нас?
Отец Доситеј!!!!! од манастирот Јован Бигорски ми кажа дека папагалите кои ги има таму ги купил по некоја врска од Војводина. Имало голем избор на секакви папагали по доста пристапни цени

Првиот е жолт Ара и доста е подвижен...малку нервозен но не каса со клунот. Кој знае како можи и да го погали



а вториот е сив африкански папагал-Жаку и доста е кроток

 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Отец Доситеј!!!!! од манастирот Јован Бигорски ми кажа дека папагалите кои ги има таму ги купил по некоја врска од Војводина. Имало голем избор на секакви папагали по доста пристапни цени

Првиот е жолт Ара и доста е подвижен...малку нервозен но не каса со клунот. Кој знае како можи и да го погали



а вториот е сив африкански папагал-Жаку и доста е кроток

Да, првиот Ара папагал сум го видел таму, дури и збори неколку зборчиња. А како можам да стапам во контакт со човекот од Србија?
Треба преку отецот или знае некој од тука?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Да, првиот Ара папагал сум го видел таму, дури и збори неколку зборчиња. А како можам да стапам во контакт со човекот од Србија?
Треба преку отецот или знае некој од тука?
Имаш телефон на ПП. Поздрави го од Ѓоко од Кичево

ПС.чудно...но и тој е дипл.ел.инж:popce:
 
Член од
16 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
И уште едно прашање дали смее нимфата или тигрица да се пренеси преку граница или треба посебни документи да имаш за неа бидејќи планирам да одам на одмор па да не биде осамена птицата
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И уште едно прашање дали смее нимфата или тигрица да се пренеси преку граница или треба посебни документи да имаш за неа бидејќи планирам да одам на одмор па да не биде осамена птицата
Ова беше јако. :pos::pos::pos:
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
23
Здраво на сите, имам плава тигрица, ја чувам веќе 7 години. Последново митарење некако многу лошо го поминува, имено, се митари веќе 3 месеци, што досега не се случило. Му дававме витамини и антибиотици, ама уште е исто. Знаете ли да ми препорачате некој што навистина се разбира од папагали?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom