Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Еве се одлучив и јас после некое време, пак да почнам малце да пазам на исхрана. Не пратам конкретно никаква диета, туку онака од глава шеќери на минимум (само од овошје), маснотии и хидрати малце помалце и протеини што повеќе.
Си регистрирав и на myfitnesspal (топ апликација), ставив свои податоци и циљ до колку сакам да се спуштам со килограми и ми израчуна нешто вака:

Значи демек по 1850 калории на ден. Сликава е од вчера, денес ќе видиме мислам масти ќе идат малце во минус (плескавица ручок и омлет вечера :icon_mrgr:).
Е сега, со калорииве секој ден сум во минус. Обично сум од 1300 - 1500 на ден. Не се осеќам гладен, јадам бар 4 пати на ден, плус малце овошје во меѓувреме. Пијам по 3 литра вода на ден. Иначе и во текот на денот трошам доста калории, идам на работа со точак (пола саат во еден смер), плус трчам бар 3 пати неделно. За викенд исто некој излет со точак 2-3 саати.
Треба да појачам калорииве? 93 кг имам, сакам до 80 да дојдам. После ќе видам, дали ќе идам уште надоле. Ставив на апликацијава демек по 1 кило на недела да губам, ама мислам ако продолжам вака може и повеќе да биде. Не знам колку е здраво тоа..

Ајде пукајте, другиве малце поискусни :D
Според мене покачи калории, немој од почеток да си во јак дефицит(1кг неделно) затоа што телото ќе се навикне на таков дефицит и после не ќе можеш да идеш уште во минус. Значи почни со -500кцал максимум, тоа значи дефицит вкупно и од храна и од тренинг да е 500кцал. Пробај еден месец така па ќе видиш како се одвива дали треба да кратиш на храна или да зголемиш на тренинг(кардио). Биди на зеленчук повише, намали ги шеќерите од овошјето пошо се сахароза. И разлистај на назад на темава има доста совети околу тоа. Позз ;)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Намали ги шеќерите од овошјето пошо се сахароза.
Мислиш фруктоза? :гик:
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Хаха да да мислам. На *фруктоза мислев да не менувам горе сега.
Зошто мислиш дека овошјето е штетно и неможе да најде примена во здарав начин на исхрана?

Да расчистиме диети се посебен режим на исхрана кој имаат своја намена, додека калориски дефицит и калориски суфицит се начин на исхрана преку кој на здрав или пак не толку здрав начин се намалуваат масните наслаги или пак се зголемува мускулната маса. Кога сме кај слабеење, сите прават грешка кога на вага гледаат драстични промени на телесната тежина без притоа да знаат дали губат и нешто друго (вода, мускули...) освен масни наслаги. Јас често преферирам мојот план за исхрана било во плус или минус да биди збогатен со овошје и зеленчук... Поготово кога има одредено ниво на сезонско овошје, не е проблемот во количината на јагленохидрати кои одреден тип на овошје или зеленчук го има, проблем е неконтролираната конзумација на истото... Една праска, едно парче лубеница, една кајсија, неколку сливи може да најдат перфектно место во текот на еден ден во исхраната на секој човек, една рака свежо или замрзнато бобинесто овошје е лек, не треба само да ги контролирате макронутринентите тука важна улога имаат и микронутринентите и волуменот и триста чуда...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Зошто мислиш дека овошјето е штетно и неможе да најде примена во здарав начин на исхрана?

Да расчистиме диети се посебен режим на исхрана кој имаат своја намена, додека калориски дефицит и калориски суфицит се начин на исхрана преку кој на здрав или пак не толку здрав начин се намалуваат масните наслаги или пак се зголемува мускулната маса. Кога сме кај слабеење, сите прават грешка кога на вага гледаат драстични промени на телесната тежина без притоа да знаат дали губат и нешто друго (вода, мускули...) освен масни наслаги. Јас често преферирам мојот план за исхрана било во плус или минус да биди збогатен со овошје и зеленчук... Поготово кога има одредено ниво на сезонско овошје, не е проблемот во количината на јагленохидрати кои одреден тип на овошје или зеленчук го има, проблем е неконтролираната конзумација на истото... Една праска, едно парче лубеница, една кајсија, неколку сливи може да најдат перфектно место во текот на еден ден во исхраната на секој човек, една рака свежо или замрзнато бобинесто овошје е лек, не треба само да ги контролирате макронутринентите тука важна улога имаат и микронутринентите и волуменот и триста чуда...
Не постои штета од овошје никаква дури и во големи количини. Проблемот е кога тоа овошје ќе му го дадеш на некој кој има намалена осетливост на инсулин, а тоа се практично сите кои се на храна богата со заситени масти. 1 до 2 недели се потребни за да се намали осетно тој проблем, и да можеш да јадеш "колку сакаш" овошје без да имаш инсулинска резитетност, нити штета на кардивоаскуларен систем - проблем е што не смееш за тој период да јадеш ништо што потекнува од животно, масло, процесиран шеќер...исхраната треба да биде > многу јаглехидрати, и малце маснотии/протеин. Значи зборам за тоа дека јаглехидрати не се проблем, миксот е проблем. Кога ќе видам дека луѓе бегаат како од ѓавол од интегрален ориз, овесни снегулки, овошје и слично а јадат пржени јајца и сланина ми иде да си пресудам на лице место.

Зборам стрикно од аспект на здравје, не за слабеење.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Зошто мислиш дека овошјето е штетно и неможе да најде примена во здарав начин на исхрана?

Да расчистиме диети се посебен режим на исхрана кој имаат своја намена, додека калориски дефицит и калориски суфицит се начин на исхрана преку кој на здрав или пак не толку здрав начин се намалуваат масните наслаги или пак се зголемува мускулната маса. Кога сме кај слабеење, сите прават грешка кога на вага гледаат драстични промени на телесната тежина без притоа да знаат дали губат и нешто друго (вода, мускули...) освен масни наслаги. Јас често преферирам мојот план за исхрана било во плус или минус да биди збогатен со овошје и зеленчук... Поготово кога има одредено ниво на сезонско овошје, не е проблемот во количината на јагленохидрати кои одреден тип на овошје или зеленчук го има, проблем е неконтролираната конзумација на истото... Една праска, едно парче лубеница, една кајсија, неколку сливи може да најдат перфектно место во текот на еден ден во исхраната на секој човек, една рака свежо или замрзнато бобинесто овошје е лек, не треба само да ги контролирате макронутринентите тука важна улога имаат и микронутринентите и волуменот и триста чуда...
Прво оди повторно на постот кај мене и читај што пишува, не измислувај зборови и мислења кои не сум ги кажал.

Второ, пишав да намали со овошје а да зголеми зеленчук,а не да не го јаде воопшто, бидејќи на почеток кога ќе почнат сите калориски дефицит се чувствуваат гладни и тоа го надополнуваат со ОВОШЈЕ ВО ОГРОМНИ КОЛИЧИНИ. Затоа зеленчукот е добар извор за надополнување на чувството на глад.

И трето и не помалце битно, никаде не кажав дека овошјето е штетно. НАПРОТИВ во овошјето има доста витамини и минерали кои се потребни како и во зеленчукот.

Ако најдеш дека сум кажал дека е штетно и да не го конзумира те молам цитирај ме, како што ме цитира за фруктозата. Научи која е разликата помеѓу глукоза и фруктоза, не е работа да ги знаеш само по име ништо немат да ти променат.

П.С. дечкото е почетник и се обидов на што попрост начин да му кажам што да коригира, а не да бранам дипломска теза на тема фруктоза.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.810
Какво овошје зеленчук, нема gains од тоа, освен што ќе ти ровари стомакот. Јади мевце, ориз, риба, јогуртче, тонусче, хранливи ствари полни со протеини и здрави јаглехидрати. Со тие ствари секој може да биде фит со малце вежбање.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Какво овошје зеленчук, нема gains од тоа, освен што ќе ти ровари стомакот. Јади мевце, ориз, риба, јогуртче, тонусче, хранливи ствари полни со протеини и здрави јаглехидрати. Со тие ствари секој може да биде фит со малце вежбање.
А кој збори за гејнс? и што значи нема гејнс? овие што се plant based не можат да качат маса сакаш да кажеш или?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.810
А кој збори за гејнс? и што значи нема гејнс? овие што се plant based не можат да каќат маса сакаш да кажеш или?
не е човекот направен да биде плант басед, и нормално дека не може да качи маса ако јаде само зелени работи. Ја не викам дека не треба да се јаде зелено како салата или нешто, али цела диета да ти е со зелени ствари тешко.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
не е човекот направен да биде плант басед, и нормално дека не може да качи маса ако јаде само зелени работи. Ја не викам дека не треба да се јаде зелено како салата или нешто, али цела диета да ти е со зелени ствари тешко.
Од овошје отидовме на зелени. Значи се збореше за ефект на здравје од овошје, и умереност со него, јас коментирав за тоа не за диета, мада темава е за друго јасно ми е дека сум офтопик али не ми беше поентата тоа, него дека луѓето се занесени од broscience дека овошјето е штетено пошто има шеќер, а маваат пржени јајца и сланина.

А тоа дека човекот не е направен да биде plant based, не може да биде помалце вистина, сите веродостојни здравствени и научни организации промовираат различни видови на медитеранска диета што самата по себе e plant based, plant based не значи да не јадеш ништо од животно, него грото од храна да ти биде од растително потекло.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.916
А да си отидете во подфорум Здравје на оваа тема или оваа и да се докажувате која исхрана е здрава, а која не е?

Оваа тема е „Исхрана-првиот-клучен-фактор-за-постигнувањето-на-атлетско-тело“ така да ако имате докази дека со грицкање овошје се прават мускули, пишувајте тука, а дали било здраво и тн објаснувајте се во таа другата тема.
 
Член од
29 април 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Јајца,млеко,пилешки стек,ориз,тост со интегрален или тонус леб, поретко тестенини ,whey protein 1-2 dozerki, компир, туна, овес,банана како ужинка и сл. Вака отприлика изгледа мојата исхрана во текот на денот заедно со интензивно вежбање во теретана со цел зголемување мускулна маса. Дали е во ред и што друго би можел да променам? :)
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Јајца,млеко,пилешки стек,ориз,тост со интегрален или тонус леб, поретко тестенини ,whey protein 1-2 dozerki, компир, туна, овес,банана како ужинка и сл. Вака отприлика изгледа мојата исхрана во текот на денот заедно со интензивно вежбање во теретана со цел зголемување мускулна маса. Дали е во ред и што друго би можел да променам? :)
Супер ти е исхраната, само гледај да си во суфицит на калории. А за тренинг примени некоја програма, еве како пример имаш 5x5 push pull legs или 10x5 исто push pull legs. Или ако си ептен почетник прв месец full body workout 3 пати неделно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
@Кеплер

Ми треба еден совет. Пијам whey (една доза - 36гр) после теретана.

Screenshot_20190616-152501_MyFitnessPal.jpg
Некако имам чувство дека ми смета на кетово или сум забеган. Минатата сабота бев 98кг, сабајле се мерев 98кг, а веќе неколку луѓе ми рекоа дека изгледам ослабнато. Почнав на 20-ти мај, еве веќе еден месец, а само три кила во минус, барем на вага. Ако треба - можам да извадам репорт од MFP што, како внесувам.

Се демотивирав на вагава сабајле у пм, како неделава џабе да прошла...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.916
@Кеплер

Ми треба еден совет. Пијам whey (една доза - 36гр) после теретана.

Прегледај го приврзокот 210894
Некако имам чувство дека ми смета на кетово или сум забеган. Минатата сабота бев 98кг, сабајле се мерев 98кг, а веќе неколку луѓе ми рекоа дека изгледам ослабнато. Почнав на 20-ти мај, еве веќе еден месец, а само три кила во минус, барем на вага. Ако треба - можам да извадам репорт од MFP што, како внесувам.

Се демотивирав на вагава сабајле у пм, како неделава џабе да прошла...
Некаде грешиш, е сега каде треба да тестираш самиот, ќе ти дадам неколку насоки каде може да ти е грешката:
1. Премногу протеин на дневно ниво, а и воопшто со оброците, леуцинот прави голем спајк на инсулинот со што го забавуваш слабеењето. Јас не би пиел дополнително веј за време на кето, дури ни бцаа не земам за време на кето затоа што голем дел од храната на дневно ниво е од месо, јајца, риба и како и да е ќе ги внесеш тие 20тина проценти калории од протеин. Процентот варира, кај некои се во кетоза и со 25%, кај други мора во граница од 15-20%.
2.Внесуваш повеќе калории од што трошиш, направи рекалкулација со новата тежина и внимавај при броењето.
3.Внесуваш премногу јаглехидрати од скриени извори, внимавај на јх од јаткастите плодови (ги има доста во бадемите и лешниците), или од останата храна, 5% ти е премала количина и треба да се внимава доста.
4. Јадеш премногу оброци на ден и постојано правиш спајк на инсулинот, јас би ги скратил на 2-3 оброци максимум.
5. Не јадеш доволно масти, гледај 70-75% од калориите да се од масти.
6. Купи си лентички за проверка на кетони од iherb или пак од алиекспрес имаш апаратчиња кои ја мерат количината на амонијак во здивот, не се скапи по 20тина долари се за да си сигурен дека не излегуваш од кетоза.
7.Внимавај на солта, да не се осеќаш подуен со вода и да имаш дисбаланс на соодносот меѓу натриумот и калиумот, обично ако не јадеш јх треба да немаш никаква подуеност.
На крај правилото е дека повеќе треба да трошиш од тоа што внесуваш, гледај тука да не ја правиш грешката и воведи кардио во тернингот ако немаш воведено досега. На крај ако изгледаш подобро од претходно, може си успеал да качиш и мускул :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom