Ако во човекот има душа, тогаш каде се наоѓа таа?

Член од
13 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas bi sakala da spodelam mene sto mi se sluci pred izvesno vremw.Do Sega veruvav Vo Boga no ne gi ispplnuvav vo celost negovite zapovedi(neznam dali toa i moze dq se narecw verba ).A koga ke se oddalecis od Boga si go zivees zivotot nesvesno bez strav od Bozjiot Sud I cesto gresis bez da ja svatis serioznosta Na grevot. Ete I mene mi se sluci da padnam Vo iskusenie I da napravam grev za koj mislan deka ke se kaam do kraj Na zivotot. I bas vo toj period pagajki Vo toj ocaj ziveejki Vo pekol kaenje I custvo deka Ste najgresna osoba Na planetava (molejki se na Gospoda i barajki prostuuvanje poleka gi razotkrivav i site drugi "mali sitni "grevovi sto poatojano gi pravime a koi mislime deka se nebitni) eve sto se sluci.Sonuvam kako nekoja tezina se spusta Na mene dodeka spijam I osekam ogromna bolka Vo gradite.Taa energija Ili sto I da bese me vlecese(imav cuvstvo deka sakase dusata da mi ja izvadi).Vo toj moment jas ja izgovaram Isusovata molitva "Gospodi Pomiluj" I oddednas Vo sobata se pojavuva svetlina.Ja svrtev samo glavata da vidam sto e Toa I Eden zrak me oslepe bukvalno I celata svetlina mi pomina niz teloto I ja trgna seta negativna energija I Toa sto me vlecese I mi stvarase bolka. Nemoze da se opise koe e Toa custvo koja ppzitivna energija bese Toa. Naredniot den jas se budam so takva lesnotija so takov mir Vo dusata bez ocaj bez bolka I sekavanje za mojot grev.Samo znam deka ne bese samo son Toa bese bukvalno isceluvanje bidejki energijata realno ja osetiv. Dali nekoj doziveal nesto slicno?
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Чудни се патиштата Господови...
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Jas bi sakala da spodelam mene sto mi se sluci pred izvesno vremw.Do Sega veruvav Vo Boga no ne gi ispplnuvav vo celost negovite zapovedi(neznam dali toa i moze dq se narecw verba ).A koga ke se oddalecis od Boga si go zivees zivotot nesvesno bez strav od Bozjiot Sud I cesto gresis bez da ja svatis serioznosta Na grevot. Ete I mene mi se sluci da padnam Vo iskusenie I da napravam grev za koj mislan deka ke se kaam do kraj Na zivotot. I bas vo toj period pagajki Vo toj ocaj ziveejki Vo pekol kaenje I custvo deka Ste najgresna osoba Na planetava...
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Jas bi sakala da spodelam mene sto mi se sluci pred izvesno vremw.Do Sega veruvav Vo Boga no ne gi ispplnuvav vo celost negovite zapovedi(neznam dali toa i moze dq se narecw verba ).A koga ke se oddalecis od Boga si go zivees zivotot nesvesno bez strav od Bozjiot Sud I cesto gresis bez da ja svatis serioznosta Na grevot. Ete I mene mi se sluci da padnam Vo iskusenie I da napravam grev za koj mislan deka ke se kaam do kraj Na zivotot. I bas vo toj period pagajki Vo toj ocaj ziveejki Vo pekol kaenje I custvo deka Ste najgresna osoba Na planetava (molejki se na Gospoda i barajki prostuuvanje poleka gi razotkrivav i site drugi "mali sitni "grevovi sto poatojano gi pravime a koi mislime deka se nebitni) eve sto se sluci.Sonuvam kako nekoja tezina se spusta Na mene dodeka spijam I osekam ogromna bolka Vo gradite.Taa energija Ili sto I da bese me vlecese(imav cuvstvo deka sakase dusata da mi ja izvadi).Vo toj moment jas ja izgovaram Isusovata molitva "Gospodi Pomiluj" I oddednas Vo sobata se pojavuva svetlina.Ja svrtev samo glavata da vidam sto e Toa I Eden zrak me oslepe bukvalno I celata svetlina mi pomina niz teloto I ja trgna seta negativna energija I Toa sto me vlecese I mi stvarase bolka. Nemoze da se opise koe e Toa custvo koja ppzitivna energija bese Toa. Naredniot den jas se budam so takva lesnotija so takov mir Vo dusata bez ocaj bez bolka I sekavanje za mojot grev.Samo znam deka ne bese samo son Toa bese bukvalno isceluvanje bidejki energijata realno ja osetiv. Dali nekoj doziveal nesto slicno?
Anja23,

за да не бидеш предмет на исмејување од разно-разни ликови на форумов заради твоево несекојдневно искуство, кое не се сомневам дека ти се случило, покорисно е истиов настан да го опишеш и изнесеш пред некој продуховен монах од нашите манастири или пред свештеник, во некој од до тебе поблисиките црковни храмови, а кој (свештеник) си го знае занаетот и верувам дека ќе добиеш точно објаснување за твоето доживување.

Разбира се, не смееш да останеш само на просто изнесување на твојава „дешавка„ пред свештеник или монах, туку да отидеш и „малку понатаму„, преку исповед и покајание за своите претходни прегрешенија, за да не ти се „издеси„ некоја слична случка како опишанава.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Египет и нивното толкување...

"Постојат три концепти или три аспекти на душата:

  • Анк, есенцијата на самата душа, симболот кој во египетскиот уметнички канон означува божество, боженственост, па и затоа ги придружува сите богови во нивните претстави.
  • Ба, аспект на душата кој се врзува со личноста, индивидуалноста, поминатиот живот на земјата. Oва e аспект особено битен за египетските фараони, кои верувале дека повторно ќе се вратат и повторно ќе служат како фараони.
  • Кa, самата душа, оној аспект кој патува во највисоките светови, кој се прочистува себе си заедно со својата друга половина БА и му овозможува на фараонот повторно да го искуси земскиот живот."
- Богот на магиката Хека и активирање на Ка
 

Panta Rehi

Евангелско Протенстантски Христијанин
Член од
8 јули 2018
Мислења
29
Поени од реакции
9
Споерд Библијата како што го создал Бог. Човекот е трисовојствено создание од Бог, како што е тело, душа и дух.

Телото е својствено со неговата крв душата или животот, а духот во нас е тоа што ни дава сила да станеме да се движиме и тоа е дадено од Бог нашиот создател. Тоа е во постојаност со нас и во нас немжеме да се раздвоиме посебно само со душата. Душата е тоа што има чуства во нас емоции, реакцијата на животот.

Бог требало прво да му вдахне дух на живот во носалките на првиот човек а потоа да стане жива душа, со крвта за да може човекот да функционира како живо суштество кое е создадено од Бог.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
Дали душата се наоѓа во мозокот, штом за некои особи велиме дека се душевно(ментално) болни!?:eek::rolleyes:

Зарем и душа може да оболи:(
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дали душата се наоѓа во мозокот, штом за некои особи велиме дека се душевно(ментално) болни!?:eek::rolleyes:

Зарем и душа може да оболи:(
Да, душата обитува со мозокот и во срцето, истовремено. Душата може да оболи од болести кои се од нематеријална природа, како на пример: суетноста, острастеноста и сл.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Човекот нема душа. Душата е измислена работа која не постои.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
Човекот нема душа. Душата е измислена работа која не постои.
Ако човек нема душа, тоа значи дека, ете на пример ти сега, не дишиш, не си жив, не мрдаш..ајјј, па како пишуваш на форумов:vozbud:

малку се нашалив;) Се што е живо на планетава има душа и дух.

Мики знае тоа многу убаво да го објасни а јас онака попросто ама ќе разбереш.
Човекот е составен од тело и душа, тело знаеш што а душата, бидејќи таа е невидлива, безтелесна,. без облик, умна и разумна, го користи телото како орудие а му дава живот, раѓање, растење, размножување..душата ти е слободна, има воља, енергија, променлива е....:)
Е сега за душата има многу што да се кажува, некои пак ја делат на три дела и така натака.:)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Ако човек нема душа, тоа значи дека, ете на пример ти сега, не дишиш, не си жив, не мрдаш..ајјј, па како пишуваш на форумов:vozbud:

малку се нашалив;) Се што е живо на планетава има душа и дух.

Мики знае тоа многу убаво да го објасни а јас онака попросто ама ќе разбереш.
Човекот е составен од тело и душа, тело знаеш што а душата, бидејќи таа е невидлива, безтелесна,. без облик, умна и разумна, го користи телото како орудие а му дава живот, раѓање, растење, размножување..душата ти е слободна, има воља, енергија, променлива е....:)
Е сега за душата има многу што да се кажува, некои пак ја делат на три дела и така натака.:)
Има само тело и физичко нема ништо „духовно“ и нефизичко. Се е резултат на физика. Душа е социопсихолошки концепт на неурохемиски реакции како својство на физичка енергија и материја. Се е својство на нашето тело.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Душа е социопсихолошки концепт на неурохемиски реакции како својство на физичка енергија и материја. Се е својство на нашето тело.
Што би се замарал да му објаснуваш на некого било што ако си сигурен дека е така?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.290
Поени од реакции
78.940
Има само тело и физичко нема ништо „духовно“ и нефизичко. Се е резултат на физика. Душа е социопсихолошки концепт на неурохемиски реакции како својство на физичка енергија и материја. Се е својство на нашето тело.
Да, тоа би било отприлика научното објаснување. Али науката сто пути докажала дека еден ден тврди едно, друг ден друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom