Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Имаше прислушувани разговори и министерка за внатрешни работи и директор на убк признаваат дека невини лежат на затвор.

За тебе само психиатар, а богами и за мнозинството членови тука. Масовна хистерија имате, покажувате симптоми на психопати, богами некои и покажуваат знаци на шизофренија.
Дали се невини или не, стварно не сум доволно запознаем за да коментирам (мада мислам на 1 или 2ца им беше најдена и ДНК во Опелот, осим ако не е наместено и тоа - според тебе).

Но, ајде да кажеме невини се. Дали ако беа вистинските во затвор, ладнокрвни убијци, повторно ќе се протестираше и ќе баравте да бидат пуштени на слобода? Пред да одговориш, чекај да ти кажам - Да, зошто увек нешто ви смета.

Си браниш идеали, си браниш народ, те разбирам до некаде. Али еве, и ти разбери ме мене а и голем број на мои сограѓани. Не ве мирисаме бе другар, неможеме со вас да живееме.. Нема ни да живееме. Ова на Тв што го има е само мачкање очи..

Имав пишано предходно, ако не си ме прочитал.. Неможам да живеам со лица кој палат знамиња на држава која ги рани - моја држава, пцујат народ кој ги примил со отворени раце и им дал кров над глава (да не ти е Македонија нема да постоевте бе свесни ли сте?), плукаат по се што е Македонско, свират на химна и го др*аат на споменици на терористички групи кои убиле Македонци.. Го величат знамето и химната на туѓа држава која нема никаква поврзаност нит историја со мојата, намерно провоцираат на верска основа со градење на 534564654 џамии кај им се посака, во секое време, провоцираат со звукот/разгласот (од Чаир до Аеродром се слушаат секое сабајле).. Ако почнам да ти набројувам братче, 2 дена ќе ми треба.

Сума сумару, треба да разберете дека ова е Македонија. И тачка. Почитувај ја државата и мојот народ, па тогаш ќе добиете почит и од нас.
пс: ништо лично :D
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Од денешна перспектива, зашто бев мал кога ДПМНЕ дојдоа на власт 2006. година, покрај тоа што и ебаа мајка и све остало на државата, можам на Груевски и компанија да им замерам што не ги закопаа за сва времена комуњарите ( ма да тоа требаше Љубчо да го направи '98.). Дефинитивно најодвратни створови од обичен народ кој ги подржува па се до највисоките ешалони во власта.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали се невини или не, стварно не сум доволно запознаем за да коментирам (мада мислам на 1 или 2ца им беше најдена и ДНК во Опелот, осим ако не е наместено и тоа - според тебе).

Но, ајде да кажеме невини се. Дали ако беа вистинските во затвор, ладнокрвни убијци, повторно ќе се протестираше и ќе баравте да бидат пуштени на слобода? Пред да одговориш, чекај да ти кажам - Да, зошто увек нешто ви смета.

Си браниш идеали, си браниш народ, те разбирам до некаде. Али еве, и ти разбери ме мене а и голем број на мои сограѓани. Не ве мирисаме бе другар, неможеме со вас да живееме.. Нема ни да живееме. Ова на Тв што го има е само мачкање очи..

Имав пишано предходно, ако не си ме прочитал.. Неможам да живеам со лица кој палат знамиња на држава која ги рани - моја држава, пцујат народ кој ги примил со отворени раце и им дал кров над глава (да не ти е Македонија нема да постоевте бе свесни ли сте?), плукаат по се што е Македонско, свират на химна и го др*аат на споменици на терористички групи кои убиле Македонци.. Го величат знамето и химната на туѓа држава која нема никаква поврзаност нит историја со мојата, намерно провоцираат на верска основа со градење на 534564654 џамии кај им се посака, во секое време, провоцираат со звукот/разгласот (од Чаир до Аеродром се слушаат секое сабајле).. Ако почнам да ти набројувам братче, 2 дена ќе ми треба.

Сума сумару, треба да разберете дека ова е Македонија. И тачка. Почитувај ја државата и мојот народ, па тогаш ќе добиете почит и од нас.
пс: ништо лично :D
Браво за постот. Се убаво му објасни како што треба.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Дупло повеќе психијатар треба за тие што гордо ги гласаат буквално истите луѓе што невини пикнале во затвор.
Тоа е минато веќе за таа партија, гласав за неа затоа што барем јас верував дека е реформирана.
Еднаш може да се лажам, ама втор пат нека им е со среќа. Имаат уште мандат, ќе видиме.[DOUBLEPOST=1559757684][/DOUBLEPOST]
@puno victim compleks e isto taka opasno narusuvanje, sto prevzemas ti okolu toa?
Пробав да одам да се прегледам ама имаше ептен гужва, приоритет им даваат на масновнава хистерија, изгледа има и епидемични особини.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Тоа е минато веќе за таа партија, гласав за неа затоа што барем јас верував дека е реформирана.
Еднаш може да се лажам, ама втор пат нека им е со среќа. Имаат уште мандат, ќе видиме.
Провери си на каква функција е денес човекот за кој Гордана и Сашо зборат дека го водел случајот без докази и со изнудени признанија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.558
Поени од реакции
26.072
Е па има нешто чим се пуштиле дома.
Има да, има нешто... убијците беа пуштени на слобода поради политички дил... пошто на вашиот народ му било важно тие убијци да се на слобода, пошто за возврат му дадоа колку гласови на Заев? 60.000 80.000???

Трговијата со гласови и не е толку страшна колку што е страшно дека се дилале за фанатички убијци, поврзани со терористички исламски фундаментализам. И еве згора на тоа ти го правдаш чинот, иако новото обвинение е исто со претходното......

колку да не се чудиш зошто вашиот народ се генерализира....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Провери си на каква функција е денес човекот за кој Гордана и Сашо зборат дека го водел случајот без докази и со изнудени признанија.
За тој случај па и за многу други не е виновен само еден човек, системот беше покварен. Сега верувам дека ќе се смени.
Добар чекор е Сопот, има и други случаеви за кои се знае дека со изнудени признанија се осудени.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.608
Пробав да одам да се прегледам ама имаше ептен гужва, приоритет им даваат на масновнава хистерија,
Si otisol na gresno oddelenie, epidemijata za morbili e na zarazno, ti si za nervno.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Од денешна перспектива, зашто бев мал кога ДПМНЕ дојдоа на власт 2006. година, покрај тоа што и ебаа мајка и све остало на државата, можам на Груевски и компанија да им замерам што не ги закопаа за сва времена комуњарите ( ма да тоа требаше Љубчо да го направи '98.). Дефинитивно најодвратни створови од обичен народ кој ги подржува па се до највисоките ешалони во власта.
Да ги закопаа комуњарите, сигурно Левица ќе ја бутнеше фамилијата од власт.

Или зашто комуњарите ќе беа закопани за сва времена, фамилијата ќе си беше на власт уште сто години и тек тогаш ќе осетеше што е болка на секој план што можеш да си го замислиш и Зајко со се' сите будалштини на оваа власт ќе ти беше утопија.

Или не со го испланирал сценариово до таму?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Има да, има нешто... убијците беа пуштени на слобода поради политички дил... пошто на вашиот народ му било важно тие убијци да се на слобода, пошто за возврат му дадоа колку гласови на Заев? 60.000 80.000???

Трговијата со гласови и не е толку страшна колку што е страшно дека се дилале за фанатички убијци, поврзани со терористички исламски фундаментализам. И еве згора на тоа ти го правдаш чинот, иако новото обвинение е исто со претходното......

колку да не се чудиш зошто вашиот народ се генерализира....
Викаш поголеми се шансите оваа држава да ослободи убијци отколку да затвори невини?
Математикава за пазарот на гласови ти е патетика, нема шанси да добие толку албански гласови колку што ќе изгуби македонски ако го злоупотребил случајов за пазарење и убијци пуштил дома.

На крај на денот тој е *ваш*, македонец (цела партија) кој злоупотребува трагичен настан, и по митинзи самиот вика дека невини лежат по затвори, навестува шокантни вести за Смилковско. Албанците не го тераа за ова да ветува. И не само албанците му поверуваа.
Јас мислам дека вмро ги услови токму со овој случај, па тие му дадоа се, од локални, па парламентрани, па претседателски, па уште и пратеници му дадоа, сигурно ќе победи и другите парламентарни токму заради овој договор.
иако новото обвинение е исто со претходното
Како е можно ова да го знаеш?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Да ги закопаа комуњарите, сигурно Левица ќе ја бутнеше фамилијата од власт.

Или зашто комуњарите ќе беа закопани за сва времена, фамилијата ќе си беше на власт уште сто години и тек тогаш ќе осетеше што е болка на секој план што можеш да си го замислиш и Зајко со се' сите будалштини на оваа власт ќе ти беше утопија.

Или не со го испланирал сценариово до таму?
Единствено ми останува да се надевам дека во таква ситуација би се изродила некоја втора опција, како опонент на ДПМНЕ, без разлика дали би била десно или лево. Ова нашево нема спас, само ликови се менуваат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom