Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.195
Поени од реакции
3.176
Ќе го пренесуваат утре купов на некоја ТВ?
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.991
Поени од реакции
6.978
Искрено чекав да помине и купот па да напишам збор два на темава.

Прво на едно прашање по мене смешно , колку сум години, не е важно колку години имам , а второ и самото мое образование како дипломиран економист ми се доволни да не верувам во разни приказни за наместени натпревари, кога некој има шанси да игра Европа и да заработи тешки пари или да помогне на клуб кој догодина би му бил главен конкурент за тоа место во Европа и притоа да го испадне во понизок ранг, без притоа да оствари никаков профит, сепак во модерниот фудбал парите го имаат главниот збор, па дури во лига како нашава.

Сега за купот, ако вие познававте барем еден човек од клубот Академија Пандев ќе знаевте дека тие ни под разно немаше да ја пропуштат шансата да освојат титула, во тие бајки не знам како може да веруваат луѓе кои имаат и години (како би рекле вие) но и голем стаж на пратење на мак-фудбалот.

Друго ништо не се менува за ноќ, посебно не во првенства како нашето, Беласица имаше финансии и се обиде со тие два клуба кои имаше блиски контакти да спаси нешто за кое веќе немаше спас.

Во Македoнија сите се експерти за теории на заговор, па поради тоа што Беласица е клуб од градот од каде што доаѓаат најважните функционери во државата, си измислија сочна приказна како ќе се спасува со местенки, па ги фатило грижа на совест и разни глупости на квадрат, овие име на држава сменија, сериозно мислите ако сакат и беа вклучени немаше Беласица да се спаси, не само што ќе се спасеше туку ќе беше и 4та и ќе играше Европа, но на тие луѓе нити имат интeрес а уште помалце време да се замараат со фудбал и да си го трошат времето за глупости.

За фузијата, тоа е проект кој постои уште од времето кога беше Хоризонт Турново во прва лига за правење на еден супер клуб од Струмица кој би се борел за титула и влез во групна фаза ЛЕ, во кој би се вклучил и градот и многу локални бизнисмени кои во моментот не инвестираат во ниту еден од трите клуба во градот.
Фузија ако воопшто пратите европски фудбал не е можна од едноставна причина, на нови клубови (а фузиран клуб е нов) немаат право да играат во Европа две сезони од денот на формирање, што значи таква Беласица би немала право да игра вклучувајќи го и ова лето три години во Европа, од самото мое образование ќе кажам, никој не е луд да изгуби стотици илјади евра за да спасува име на клуб кој е сакан во градот, бизнисот денес е многу над некакви сентименталности и емоции.
Единственото реално сценарио е правно да се направи Беласица да ја превземе Академија Пандев како своја младинска школа да исчека Академија да изигра Европа а Беласица да започне како клуб во првенството во прва лига, но нити верувам дека ќе дојде до тоа, а уште помалку сум запознат дали тоа е правно изводливо и прифатливо од УЕФА.

Од сите клубови во лигата, единствен кој изигра во полза на Беласица беше ФК Македонија Ѓорче Петров, поголемиот дел од клубовите од лигата сакаа и работеа Беласица да отпадне.

За гордеење, нема што да се гордеам, мојот клуб си испадна во втора лига, се обиде со два наместени натпревари да се спаси, но на другата страна имаа противник кој намести пет , нема љутиш во тоа, кога се нафаќаш и почнуваш да играш игра во која некој царува со децении, нема после право на љутиш.
Дечкиве кои ја пратат страницава на Беласица, многу добро можеа да видат каква реакција имаше од луѓето кои го сакат и бодрат клубот по тие натпревари (кои беа избришани од страната), за разлика од многу други клубови во минатото при кои на исти вакви работи, навивачите или им молчеа или дури ги поздравуваа и поддржуваа целосно управите во тоа.

За крај, никој не може од друг град да знае повеќе од мене што се случува во Беласица, мене овој клуб ми е во крвта, татко ми го бодрел по Југославија дома-гости, јас исто во Македонија од прва лига па во трета лига сум шлапал по кал до колена, разни ниви, сум гонел кокошки по терени за да играт, па да не знам за натпревар кога го наместиле, а кога изиграле чесно и регуларно.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Честито титула,фер е да се честита кога нешто е заслужено.Иако се знаеше дека немате конкуренција покрај ваков Вардар а останатите екипи не вреди ни да се коментираат.Да ти ебам лигата во која завршуваат трети Академија Пандев,клуб основан вчера...
RB leipzig kako pomlad klub kotirase povisoko vo bundesliga vo sporedba so pandevci vo 1. MFL, po tvojata logika togas sto da kazime za bundesliga?
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.010
Поени од реакции
2.284
RB leipzig kako pomlad klub kotirase povisoko vo bundesliga vo sporedba so pandevci vo 1. MFL, po tvojata logika togas sto da kazime za bundesliga?
Такви работи едноставно не треба да се случуваат во никоја лига.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.553
Поени од реакции
21.578
RB leipzig kako pomlad klub kotirase povisoko vo bundesliga vo sporedba so pandevci vo 1. MFL, po tvojata logika togas sto da kazime za bundesliga?
Може да се додаде тука и Хофенхајм.
Ако е формиран многу одамна, сепак нема бундеслига додека не ги откупи оној богаташон кој купуваше прволигашки играчи во трета лига и направи стадион во соседното село поголем од популацијата во двете села.

Такви работи едноставно не треба да се случуваат во никоја лига.
А зашто не треба да се случуваат такви работи?
Сметаш дека ако клубот е име дека мора да доминира без разлика на тоа како работат другите клубови?
По твојава логика уствари во ПМФЛ никогаш не требало да има тимови како Хоризонт Турново, Пандев, 11 Октомври или па оној гостиварскиот што не ми текнува името а играше пред две-три години ПМФЛ.

А не е случајот само Германија и Македонија.
Ако знаете, и Хаџи отвори академија во 2009та во Романија, па стигнаа и до шампионска титула во конкуренција на тимови како Стеауа, Клуж и Астра.
Така да, не ти држи вода муабетот. Во фудбалот одамна традицијата престана да има некое значење.
Ако те бива, ќе освојуваш, без разлика дали клубот е од вчера, или пред 185 години.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.535
Поени од реакции
1.519
А зашто не треба да се случуваат такви работи?
Сметаш дека ако клубот е име дека мора да доминира без разлика на тоа како работат другите клубови?
По твојава логика уствари во ПМФЛ никогаш не требало да има тимови како Хоризонт Турново, Пандев, 11 Октомври или па оној гостиварскиот што не ми текнува името а играше пред две-три години ПМФЛ.
Гостивар си се вика клубот :)

али мислам дека него муабетот му беше дека Академија Пандев е нов клуб, а не дека никогаш порано не играл прва лига. пошо клубовиве што ги наброја се сите со традиција, стари клубови, а не вчера формирани. само што еден нема поголем успех од играње во втора лига.

Хоризонт има 14 сезони во втора, Гостивар 13, а 11 Октомври има 9.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.553
Поени од реакции
21.578
Гостивар си се вика клубот :)

али мислам дека него муабетот му беше дека Академија Пандев е нов клуб, а не дека никогаш порано не играл прва лига. пошо клубовиве што ги наброја се сите со традиција, стари клубови, а не вчера формирани. само што еден нема поголем успех од играње во втора лига.

Хоризонт има 14 сезони во втора, Гостивар 13, а 11 Октомври има 9.
Грешка моја, не е Гостивар туку е Боговиње и е Дрита. Географски многу близу до Гостивар. :)

Sigurno misli na carev dvor a ne na gostivar

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Младост Царев Двор е само еден плус во таа низа.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Гостивар си се вика клубот :)

али мислам дека него муабетот му беше дека Академија Пандев е нов клуб, а не дека никогаш порано не играл прва лига. пошо клубовиве што ги наброја се сите со традиција, стари клубови, а не вчера формирани. само што еден нема поголем успех од играње во втора лига.

Хоризонт има 14 сезони во втора, Гостивар 13, а 11 Октомври има 9.
sepak se gleda po spomnatite stranski klubovi deka toa i vo daleku pokvalitetni ligi veke se slucuva, pa nema sto da se cudime vo makedonija, nema toa nikakva dopirna tocka so kvalitetot na ligata, povise so vlozenite pari vo sporedba so finansiskite moznosti na ostantite klubovi.

mene licno toa ni malku ne me zamara bidejki pravi klubovi so tradicija i veke nema mnogu. zaradi toa i "smesno" mi e sto vo germanija se bunat zaradi klubovi kako RB leipzig i hoffenheim, demek klubovi kako borussia, schalke itn. gi vodat lokalni licnosti i za niv igraat samo igraci od okolinata koi se trenirani od trener od sosednoto gradce. ili klubovite vo anglija, bukvalno site top klubovi im se vo race na arapi i stranski evrei, a anglicanite se palat i plakaat skapi bileti i skap pay TV za da go podrzuvaat "nivniot" klub, zaboravaat deka ustvari samo pomagaat nekoj bogatas da stane uste pobogat i povlijatelen... se e veke isto sranje samo vo razlicna pakovka, no nekoi se uste masturbiraat na imeto na klubot mislejki deka podrzuvaat nesto posebno. perenje mozok. IMHO.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.261
Во случај на ист број на бодови во ПМФЛ, решава гол разлика или меѓусебни?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.924
Поени од реакции
84.348
Аууу какво последно коло :eek::eek::eek:

На крај Шкупи од нигде никаде завршија во ЛЕ со два гола во 90+
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.892
Поени од реакции
7.289
Во случај на ист број на бодови во ПМФЛ, решава гол разлика или меѓусебни?
A so ima vrska ovaj ljocot od ffm ja sredi iskra prva dui sloga vo evropa vleguva struga i sdsm borec se e kako so treba za barazot ke bidi malku opeto dali onaj gradonacalnikot od kavadarci ili zingo ke se spasi pisi krst a najgolem kur jade miravci cela sezona kurban za dzabe vtoro mesto nema evropa

P. S. Ako ima nekoj link od golovite na rabotnicki1-2sloga da gi vidime

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.195
Поени од реакции
3.176
Каква боса лига.. 4 бода те делат од ливадене по селана до Европски метрополи..[DOUBLEPOST=1558889145][/DOUBLEPOST]П.С и Ренова заврши во Европа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom