Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Има ли некој купувано пд алибаба ? ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
B

Beginner

Гостин
Некој да не има купувано од TakeShop многу евтини се како превара ми стоат

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Порачка од aliexpres што требаше да стаса во Велес стасала во Кавадарци од поштата во Велес не можеле ништо да направат па ако некој знае каде да се исправи грешката нека пиши
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
што е ова, на http://www.posta.com.mk/TrackTrace/# почнале по ip адреси да банираат?
и само по три пратки може да провериш после тоа не ти дава резултати? треба ip да промениш
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Dobro edinstven sum sto zabelezuvam deka sajtot (a so toa i sledenjeto na pratki) na makedonska posta vekje 2 nedeli postojano ne raboti (ne deka rabotese kojznae kolku prethodno)?! Pa taka poim nemaat ni tie sto prakjaat, ni tie sto cekaat pratki do kade im se pratkite, i dali voopsto se prosledeni ponatamu.

Vo megjuvreme kakva fantasticna kombinacija, prestanaa da stigaat pratki. Odnosno bez evidencija (skeniranje na pratki pri vlez vo zemjava od stranstvo) samo gi castite nepismenite kriminalni grupi vo raspadnatoto pretprijatie. Koi po XX dena cekanje, pri vasa zalba, ke ve ispolazat da se zalite kaj isprakjacot a ne kaj niv, a ustvari samite tie ve pokrale preku vakva "mala" finta! Narode OVCI razbudete se, i barajte si gi pravata vo skapanava posta. Insistrirajte i lupajte po salteri. Dosta ve shisha za volna koj stigne!
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Dobro edinstven sum sto zabelezuvam deka sajtot (a so toa i sledenjeto na pratki) na makedonska posta vekje 2 nedeli postojano ne raboti (ne deka rabotese kojznae kolku prethodno)?! Pa taka poim nemaat ni tie sto prakjaat, ni tie sto cekaat pratki do kade im se pratkite, i dali voopsto se prosledeni ponatamu.

Vo megjuvreme kakva fantasticna kombinacija, prestanaa da stigaat pratki. Odnosno bez evidencija (skeniranje na pratki pri vlez vo zemjava od stranstvo) samo gi castite nepismenite kriminalni grupi vo raspadnatoto pretprijatie. Koi po XX dena cekanje, pri vasa zalba, ke ve ispolazat da se zalite kaj isprakjacot a ne kaj niv, a ustvari samite tie ve pokrale preku vakva "mala" finta! Narode OVCI razbudete se, i barajte si gi pravata vo skapanava posta. Insistrirajte i lupajte po salteri. Dosta ve shisha za volna koj stigne!
Проверив и јас сега,не работи! :mad:
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Проверив и јас сега,не работи! :mad:
Nema ni da proraboti dodeka grupno tolerirame ulicni kradci. Pisuvajte im na ovoj mail, raat da nemaat: reklamacii@posta.com.mk

I koga odite vo posta ne bidete ovci lugje, naucete sto e tracking, za kolku vreme vo prosek stiga pratka, i uslugata za koja plakate koga primate pratki ili prakjate da ja dobiete. Toa e edinstveno preku nivniot tracking sistem da vidite dali taa pratka e vlezena vo kolonijava ili ne. Bez toj sistem da raboti, ke ve kradat ko nikogas do sega!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.794
Поени од реакции
29.299
Zdr
Poslednive dve nedeli probuvam da naracuvam I od AliExpress I od eBay ama mi pravat cancel I mi gi vrakaat parite posto ne mozat da shipuvaat vo makedonija. Naracuvam od net veke so godini I dosega sum nemal problem.
Dali I na vas istoto vi se slucuva ova?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Zdr
Poslednive dve nedeli probuvam da naracuvam I od AliExpress I od eBay ama mi pravat cancel I mi gi vrakaat parite posto ne mozat da shipuvaat vo makedonija. Naracuvam od net veke so godini I dosega sum nemal problem.
Dali I na vas istoto vi se slucuva ova?
Ако порачуваш нешто што има литиумска батерија можно е да не ти испорачаат затоа што има забрана такви производи да се транспортираат со патнички авион.Затоа е потешко да се порача power bank, мобилени останатите уреди што содржат таква батерија.Мене ми вратија електрична четка за заби затоа што има литиумска батерија.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Zdr
Poslednive dve nedeli probuvam da naracuvam I od AliExpress I od eBay ama mi pravat cancel I mi gi vrakaat parite posto ne mozat da shipuvaat vo makedonija. Naracuvam od net veke so godini I dosega sum nemal problem.
Dali I na vas istoto vi se slucuva ova?
ако е батерија нешто такво, тогаш кинеска пошта не пуштаат такви работи. на алиекспрес повеќето што продаваат батерии користат турска, холандска, белгиска и други пошти.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.794
Поени од реакции
29.299
не се работи за електроника туку за книги и потполно сигурни производи,работата е што воопшто не ми ги примаат нарачките
сепак благодарам за одговорите (y)
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Dobro edinstven sum sto zabelezuvam deka sajtot (a so toa i sledenjeto na pratki) na makedonska posta vekje 2 nedeli postojano ne raboti (ne deka rabotese kojznae kolku prethodno)?! Pa taka poim nemaat ni tie sto prakjaat, ni tie sto cekaat pratki do kade im se pratkite, i dali voopsto se prosledeni ponatamu.

Vo megjuvreme kakva fantasticna kombinacija, prestanaa da stigaat pratki. Odnosno bez evidencija (skeniranje na pratki pri vlez vo zemjava od stranstvo) samo gi castite nepismenite kriminalni grupi vo raspadnatoto pretprijatie. Koi po XX dena cekanje, pri vasa zalba, ke ve ispolazat da se zalite kaj isprakjacot a ne kaj niv, a ustvari samite tie ve pokrale preku vakva "mala" finta! Narode OVCI razbudete se, i barajte si gi pravata vo skapanava posta. Insistrirajte i lupajte po salteri. Dosta ve shisha za volna koj stigne!
И мене доста пратки последниве два месеци не ми се пристигнати. од алиекспрес , но мислам дека проблемот е до поштенска царина која е под царинска управа , а не до македонски пошти. Колку што имам приметено кога пратката ќе пристигне во македонски пошти веќе утредента ја дистрибуираат.
Срамота на ова технологија да нема скенирање и пратење на пратка ,барем да знаеш дека пристигнала во поштенска царина , да знаеш каде е застојот и каде да се жалиш
 
S

staycalm

Гостин
Се убив од барање соодветна тема и не најдов, па овде ќе прашам.

Ми стигна СМС кој гласи вака: "Направено е неуспешно плаќање со вашата виза картичка на износ од 12$ на продажното место WALGREENS.COM #5995."

Е сеа, маката е шо ја немам никакви порачки правено од тој сајт, среќа пари немав на сметката па не ми повлекло. Гуглав и видов дека е скем, ама не знам од каде воопшто некој ја има мојата картичка, генерално купувам на познати и безбедни сајтови. Чаре? Да одам у банка да ја откажам или?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Се убив од барање соодветна тема и не најдов, па овде ќе прашам.

Ми стигна СМС кој гласи вака: "Направено е неуспешно плаќање со вашата виза картичка на износ од 12$ на продажното место WALGREENS.COM #5995."

Е сеа, маката е шо ја немам никакви порачки правено од тој сајт, среќа пари немав на сметката па не ми повлекло. Гуглав и видов дека е скем, ама не знам од каде воопшто некој ја има мојата картичка, генерално купувам на познати и безбедни сајтови. Чаре? Да одам у банка да ја откажам или?
Обавезно оди во банка, кажи за што се работи, би требало да ти ја поништат таа картичка и да ти издадат друга.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Се убив од барање соодветна тема и не најдов, па овде ќе прашам.

Ми стигна СМС кој гласи вака: "Направено е неуспешно плаќање со вашата виза картичка на износ од 12$ на продажното место WALGREENS.COM #5995."

Е сеа, маката е шо ја немам никакви порачки правено од тој сајт, среќа пари немав на сметката па не ми повлекло. Гуглав и видов дека е скем, ама не знам од каде воопшто некој ја има мојата картичка, генерално купувам на познати и безбедни сајтови. Чаре? Да одам у банка да ја откажам или?
или да ја блокираат или да ти блокираат интернет плаќање. интернет лимит 0 нека стават.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom