Тајната на добрата пица

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
ocigledno ne se razbiras od gotvenje, testoto ako se tegne toa neznaci deka e zivo, picata koga se pece treba da se pece na odredena temperatura i odredeno vreme za da bide ispecena i plus ima eden trik za da bide testoto peceno, belo i da se tegne, i zatoa ne se stava kvasec vo testoto kako shto imash navedeno dolu. 1 a inaku za tie "leopardik" sepak jas cvrsto si stojam na mojot stav deka testoto netreba da bide nitu malku zagoreno, od pricina shto, kolku i da e dobra picata, i kakov vid da e picata, sepak smetam deka duri i malku gork vkus od zagoreno testo na picata, vlijae malu na vkusot. A plus toa na tie "leopardik" pici da se izmenat so takvo testo kakvo shto jas velam: peceno testo, belo i shto se tegne, nesomneno bi bile odlicni. inaku tajni za gotvenje ne otkrivam. ova voedno neka bide replika na skorp, posebno recenicata 1.

za testo koeshto se tegne otkako e ispeceno, netreba nekoe posebno brasno, samo se dodava nesto vo brasnoto, neshto shto nesakam da go kazam. pozdrav.
Ти објаснија останатите, еве за да видиш дека не си во право:

https://en.wikipedia.org/wiki/Neapolitan_pizza

Ова ти е најоригиналната пица, заштитена од УНЕСКО и незнам што. Има квасец, 90 секунди печење, и краевите се малку загорени. Пица ти е огромен поим, во Америка ги има стотици видови, секој град со своја верзија - NY style до Чикаго deep dish пица. Секако дека сите тие имаат различни рецепти, ама ако збориме за вистинска Наполи пица Маргерита останатите членови се во право, не ти. Искрено мене таа пица ми е врв, одлично го доловува она квалитет > квантитет на италјанската кујна - помалку намирници ама со висок квалитет.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
@cake4me Јас ти напоменав за наполи стил пица како е, а ти ако си имаш свои преференции тоа е веќе прашање на вкус.

Од која причина не споделуваш ‘тајни’ за готвење?
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
od pricina takva pica nemoze sekoj da napravi, pa taka da ako nekogash resham da otvoram picerija, ke imam profit.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Тоа само домашни продолжете да се тешите дека се топ и боље од купечки, рофл.
Може да се боље од некои купечки ако ги праат дибеци у џенерик печки.
Оди во пицерија кај што ќе ја прави мајстор што разбира и во печка од 20 000 евра па кажи ми дека твојата домашна е боље ;)

Упс, не го прочитав цел пост дека имаш посебна печка и знаеш дека треба многу внимание околу печењето.
Не важи целосно постов.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Aber prijatele ti da ne si od onie letnine bavci na kejot vo skopje sto praat pici?

Dali ne gledas na kolku strani vo svetot ti pisuva kako se pravi Napoletana Pizza i kolku iljadi sliki imas so leoparding??
Ako ne se razbiras gledaj videan na you tube. pa sporedi gi picite nivni.
Toa sto tebe ti lici izgoreno ne e izgoreno tuku ima povrsinko potemnuvanje (Leoparding.

Eve ti italjanski forum (Ako razbiras Italijanski ako ne prevedi si so google) pa gledaj sliki i citaj recepti.

A na videoto od predhodniot post ti prativ video od eden od Najgolemite Majstori vo Napoli za pizza.
Pa sea ti razmisli zosto toj ne stava nisto vo pizzata osven brasno,voda, sol i 1gramm gvasec.

Ama so da prajs majstori kako tebe praat so milion "TAJNI " dodatoci

@Anon go vide videoto od moeto spremanje domasna pizza?
https://drive.google.com/file/d/1xQnjHmV2zNCnGqdymRKdJiTMf63DNHeg/view?usp=sharing

A ova podolu e pizza od vcera :)

Pecena e 90 sekundi ,
za 32cm ima 250grama testo.
Ima Leoparding,
Mozzarelata e stopena ama ne e razleana ili pregorena,
Testoto koga go kasas krcka a koga go djvakas meko kako dusa.
Po stranite ca. 2cm Zbuvnata a na sredina 1-1,5mm

Ednostavno ligi da ti tecat.
 

Attachments

Последно уредено:

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Ja poracav direktno od fabrika!
http://www.effeuno.biz/en/
im Pisuvas e-mail i ti prajcaat po posta.Jas ziveam vo Avstria i samo postarinata me kostase 80€
ako imas nekoj da ja zemi od fabrika i da ti ja donesi ce pominis mnogu poevtino

Samo kamenot sto e vnatre vo mojata Pecka e po poracka extra za mene proizveden i e 4cm debel i e proizveden od eden od najgolemite majstori vo italija za Furni za pizzi od Terakota(Cigla) i specijalnen vulkanska pesok .
Specijalo e toa sto i na 450 Stepeni picata ne gori od ozdola a ja peci za 90 secundi.

Inaku od Fabrika mozis da poracas so eden poseben kamen i toj e mnogu dobar
http://www.saputopizzastones.com/
ama mojot e podobar po kvalitet a i oti bese pred se gratis:):):):)



A standard kamen sto doajda so peckata e od Shamot i e 1 cm debel. i drzi pregolema temperatura i gorat pizzite od ozdola pri najmalo nevnimanie.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Каде да најдам готово тесто, ама екстра да биде.[DOUBLEPOST=1556371332][/DOUBLEPOST]Каде да најдам готово тесто, ама екстра да биде.
Прашална реченица завршува со прашалник. Прво научи правопис, после друго.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
Тоа само домашни продолжете да се тешите дека се топ и боље од купечки, рофл.
Може да се боље од некои купечки ако ги праат дибеци у џенерик печки.
Оди во пицерија кај што ќе ја прави мајстор што разбира и во печка од 20 000 евра па кажи ми дека твојата домашна е боље ;)

Упс, не го прочитав цел пост дека имаш посебна печка и знаеш дека треба многу внимание околу печењето.
Не важи целосно постов.
picata gore na slikata se gleda deka kaskavalo e malku potemnet. kashkavalot nesmee da bide ptemnet. ako kashkavalot e potemnet toa znaci deka e zasushen od pecenjeto. ima nacin kako da se spreci toa. A za toa peckite, temperatura sie temperatura, samo sepak picite se pravat pobri vo elektricna rerna.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
picata gore na slikata se gleda deka kaskavalo e malku potemnet. kashkavalot nesmee da bide ptemnet. ako kashkavalot e potemnet toa znaci deka e zasushen od pecenjeto. ima nacin kako da se spreci toa. A za toa peckite, temperatura sie temperatura, samo sepak picite se pravat pobri vo elektricna rerna.
Ti napisha za korata deka e zagorena a ne za kashkavalot... pa sea od koga 10 lugje te demantiraja pisis za kaskavalot i dopirash dno...
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
Aber prijatele ti da ne si od onie letnine bavci na kejot vo skopje sto praat pici?

Dali ne gledas na kolku strani vo svetot ti pisuva kako se pravi Napoletana Pizza i kolku iljadi sliki imas so leoparding??
Ako ne se razbiras gledaj videan na you tube. pa sporedi gi picite nivni.
Toa sto tebe ti lici izgoreno ne e izgoreno tuku ima povrsinko potemnuvanje (Leoparding.

Eve ti italjanski forum (Ako razbiras Italijanski ako ne prevedi si so google) pa gledaj sliki i citaj recepti.

A na videoto od predhodniot post ti prativ video od eden od Najgolemite Majstori vo Napoli za pizza.
Pa sea ti razmisli zosto toj ne stava nisto vo pizzata osven brasno,voda, sol i 1gramm gvasec.

Ama so da prajs majstori kako tebe praat so milion "TAJNI " dodatoci


@Anon go vide videoto od moeto spremanje domasna pizza?
https://drive.google.com/file/d/1xQnjHmV2zNCnGqdymRKdJiTMf63DNHeg/view?usp=sharing

A ova podolu e pizza od vcera :)

Pecena e 90 sekundi ,
za 32cm ima 250grama testo.
Ima Leoparding,
Mozzarelata e stopena ama ne e razleana ili pregorena,
Testoto koga go kasas krcka a koga go djvakas meko kako dusa.
Po stranite ca. 2cm Zbuvnata a na sredina 1-1,5mm

Ednostavno ligi da ti tecat.

jas nesum od tie na kejot. jas nerekov deka picite od napoli se loshi, samo sakav da kazam deka testoto koe se tegne e podobro od takvoto testo koe ne se tegne, poradi shto testoto shto se tegne, e meko i kremavo i od taa pricina testoto doaga vo sklop so kashkavalot i sosot i se drugo, a ne kako da si stavil pica sostojki na obicen leb. kvasecot na testo go pravi kako domasniot leb, podobro stavisi pica sostojki na obicen leb, i eteti, pica so leb. takvite pici kakvi shto pravam jas, gi imaat vo italia, da ne mislish deka jas si vadam od svojot um. Plus toa jas strogo sum protiv zagorenici, potemnuvanje pa makar i da e toa malku. eve zamislisi vaka. na primer jadesh torta, i vo tortata se naoga neshto gorko od nekakvasi greshka, shto mislish kako ke vlijae na vkusot? potoa, strasho sum protiv zasushuvanje na kaskavalot, kaskavalot se zasushuva poradi pecenjeto, kashkavalot e podobar koga ne e zasushen, tuka ka nas taka gi pravat: zasushen kaskaval, zagoren suguk, nebalansirana pica (1 ton kashkaval a malku sos), korata zagorena ili e napravena kako za pita. Vo svetot hranata shto ne e suva, odnosno so sosovi se ceni poveke, od taa pricina jas sum strogo protiv zagoreno, zasusheno, ostaveno na slucajnost (od tipot na, ke ja stavam picata vo rerna da se pece, pa koga ke ja izvadam kakva saka neka bide, i posle, ee super se ispece) pecenje pica pa i shto da bide drugo, nemoze da se ispece super ako neznaesh koga e nedopecena, koga e pecena, i ke sledi procesot na zatemnuvanje na testoto.e togash taa pica e pecena kako shto treba, ne e ziva ili nedopecena, ne e potemneta, a e ispecena.[DOUBLEPOST=1556508140][/DOUBLEPOST]
Ti napisha za korata deka e zagorena a ne za kashkavalot... pa sea od koga 10 lugje te demantiraja pisis za kaskavalot i dopirash dno...
.

Pa da ja videv korata, i za nea ke kazev ako imase neshto da se kaze. Na primer odish vo picerija, i ti davaat pica so zagorena kora, i sledniot pat velish ke odam vo druga piceria, no sledniot pat vo druga piceria ti davaat pica so zasushen kaskaval ili zagoren suguk, zarem nema da komentirash? I ova isto shtom vidam nekoja gresha ja kazuvam. Plus toa zarem podobar e kashkavalot shto se zasushil od pecenjete od kashkavalot shto ne se zasushil pa ajde nema da go komentirame.
 
Последно уредено:

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Ja poracav direktno od fabrika!
http://www.effeuno.biz/en/
im Pisuvas e-mail i ti prajcaat po posta.Jas ziveam vo Avstria i samo postarinata me kostase 80€
ako imas nekoj da ja zemi od fabrika i da ti ja donesi ce pominis mnogu poevtino

Samo kamenot sto e vnatre vo mojata Pecka e po poracka extra za mene proizveden i e 4cm debel i e proizveden od eden od najgolemite majstori vo italija za Furni za pizzi od Terakota(Cigla) i specijalnen vulkanska pesok .
Specijalo e toa sto i na 450 Stepeni picata ne gori od ozdola a ja peci za 90 secundi.

Inaku od Fabrika mozis da poracas so eden poseben kamen i toj e mnogu dobar
http://www.saputopizzastones.com/
ama mojot e podobar po kvalitet a i oti bese pred se gratis:):):):)



A standard kamen sto doajda so peckata e od Shamot i e 1 cm debel. i drzi pregolema temperatura i gorat pizzite od ozdola pri najmalo nevnimanie.
Дали овој камен е во ред ?
https://www.gastrovens.com/en/domestic-pizza-ovens/55-p134h-raschietto-pala-promo-natale.html

Истражував за печкиве за пица, што мислиш за оваа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom